25 IX 2016 r., XXVI Niedziela Zwykła

Za życia otrzymałeś swoje dobra …

Na czym polega wina bogaczy? Na grzechu pychy i zbytniej pewności siebie, która rodzi się wtedy, gdy człowiek lokuje swoje nadzieje w materialnym dostatku. To właśnie bogactwa stają się dla bogacza gwarancją dobrego samopoczucia oraz źródłem sensu życia. Bogactwo potrafi człowieka zagarnąć w niewolę, wydając na łup chciwości. Potrafi oślepić, zamieniając w egoistę. Potrafi oszukać, obiecując spełnienie wszelkich zachcianek, ale za cenę rezygnacji z miłości i wieczności. Bogacz redukuje swoje aspiracje, pragnienia, poczucie własnej wartości i godności, tylko do zawartości swojego konta bankowego. Bóg, zbawienie, człowieczeństwo, miłość, głębia osobowości, nie mówiąc już o bezinteresowności czy poczuciu wdzięczności – dla bogacza nie istnieją. Dla bogacza bogiem jest pieniądz, celem życia – jego pomnażanie, a namiastką zbawienia – posiadanie.

Pośmiertny los bohaterów przypowieści nie jest jakąś zemstą czy arbitralną karą Bożą, lecz naturalną konsekwencją stylu i kierunku życia: kto inwestował w doczesność i materialność, musi się zadowolić tym, co one oferują, a więc tymczasowością, ograniczonością, śmiertelnością; kto nie mógł polegać na sobie i swym stanie posiadania, nauczył się polegać na Bogu – i nie zawiódł się.
We wrześniu łączymy się z Papieżem w modlitwie: Aby każdy wnosił wkład we wspólne dobro i w budowę społeczeństwa, które stawia w centrum osobę ludzką.


Ogłoszenia duszpasterskie

1.Dziś w niedzielę poprzedzającą święto Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała oraz wspomnienie śś. Aniołów Stróżów po Mszy św. o godz. 12.15 poświęcenie pojazdów mechanicznych (samochodów, motocykli, rowerów). Prosimy ustawiać się przy ul. Kozackiej (od głównego wejścia kościoła w kierunku ul. Wielki Rów. Ofiary z tego obrzędu przeznaczamy na fundację MIVA Polska ( zakup pojazdów dla misjonarzy).

2. Spotkanie rodziców młodzieży gimnazjalnej wszystkich klas i szkół dziś po Mszy św. o godz. 15.00. Za tydzień o tej samej porze zapraszamy rodziców dzieci klas I i II szkoły podstawowej.

3. Dziś po Mszach św. zbiórka pieniężna na potrzebujących naszej parafii i ofiary trzęsienia ziemi we Włoszech.

4. Od jutra rozpoczynamy na Godzinie Miłosierdzia nowennę do św. Siostry Faustyny przed uroczystością odpustową ku czci naszej Patronki (5. 10).

5. W środę 28 IX organizowana jest Koronka do Bożego Miłosierdzia na ulicach miast świata. Tak jak w ubiegłym roku w tym dniu odmówimy koronkę przed marketem Piotr i Paweł. Serdecznie zapraszamy do wspólnej modlitwy.

6. W sobotę rozpoczyna się miesiąc październik. Serdecznie zapraszamy do wspólnego odmawiania różańca. W ten sposób możemy uzyskać odpust zupełny. Nabożeństwa różańcowe w niedziele o godz. 17.00, w dni powszednie po Mszy św. o godz. 18.00. Dla dzieci w kaplicy o godz. 16.30, w soboty o 9.45.

7. Spotkanie Żywego Różańca w środę w kaplicy po Mszy św. wieczornej i różańcu.

8. W sobotę 1.10 (I sobota miesiąca) godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia NMP o godz. 6.40, nabożeństwo pierwszosobotnie i czuwanie obrońców życia po Mszy św. o 18. Chorych odwiedzimy w sobotę 8 października.

9. Osoby pragnące włączyć się w modlitwę w intencji dusz w czyśćcu cierpiących prosimy o kontakt z Panią Ewą Łapuchą.

10. Przypominamy o zmianie godzin sprawowania Mszy św. od soboty 1 października. W dni powszednie zamiast Mszy św. o godz. 7.30 będzie o godz. 8.30. W niedziele zamiast godziny 12.15 suma parafialna będzie o godzinie 12.30.

11. Zachęcamy do włączania się w życie parafii przez udział w ruchach i wspólnotach działających w naszej parafii.

12. Serdeczne „Bóg zapłać” Stowarzyszeniu Rodzin Katolickich i młodzieży za zorganizowanie i przeprowadzenie parafialnego ogniska na zakończenie lata. Dziękujemy za posprzątanie kościoła i ofiary na upiększanie naszej świątyni oraz funkcjonowanie Domu Pomocy Samarytanin. Kolekta z 18.09.: 4712 zł.

Zapraszamy do naszego sklepiku oraz biblioteki i videoteki parafialnej. Polecamy prasę katolicką, pamiątki z naszego Sanktuarium oraz cegiełki na Samarytanina.

Serdecznie i gorąco pozdrawiamy wszystkich modlących się w naszym Sanktuarium.
Niech łaski Jubileuszu Miłosierdzia, które otrzymujemy w naszej świątyni
Do wieczności odeszli:
Teresa Stolarska, l. 64
Aleksandra Grzebieniak l. 62
Scholastyka Porażko, l. 93
Anna Pawlisz, l. 59
Adam Wiśniewski, l. 50


Spotkania z Biblią
Po wakacyjnej przerwie, serdecznie zapraszamy na rozpoczęcie VII  cyklu „Spotkań z Biblią”. Będą one odbywać się w parafiach naszej diecezji, poprowadzą je przede wszystkim bibliści polscy.
Pierwsze spotkanie odbędzie się w środę 30 września 2016 r. , w dniu w którym przypada wspomnienie liturgiczne św. Hieronima, doktora Kościoła, patrona biblistów i tłumacza Pisma św.
Zapraszamy do kaplicy przy kościele Miłosierdzia Bożego i św. s. Faustyny w Toruniu o godz. 18.45  na Nabożeństwo Słowa Bożego, któremu przewodniczyć będzie J.E.bp Józef Szamocki.
Temat rozważania : ” Wyjaśniał im Pisma w drodze” Łk 24,32
Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych Biblią – duchownych i świeckich, wierzących i poszukujących wiary, dorosłych i młodzież.
Jednocześnie zachęcamy do odwiedzenia strony:  http://torun.biblista.pl
a także strony: http://www.youtube.com/user/spotkaniazbiblia?feature=results_main gdzie można odtworzyć konferencje z poprzedniego cyklu ”Spotkania z Biblią” oraz kierowanie swoich sugestii i uwag na adres: bibliatorun@op.pl


imagesMiesiąc Różańca

Zbliża się miesiąc październik, miesiąc w sposób szczególny poświęcony Matce Bożej i różańcowi świętemu. Może warto przypomnieć sobie choć w krótki sposób historię tej modlitwy. Za ojca Różańca świętego uważa się św. Dominika, któremu miała się objawić Matka Najświętsza i przykazać rozpowszechnianie tej modlitwy na całym świecie.

Nazwa Różańca wywodzi się ze średniowiecza. W ówczesnej mentalności świat stworzony traktowano jako księgę o Panu Bogu, a w przyrodzie dopatrywano się rzeczywistości duchowych. Szczególną rolę pełniły kwiaty, symbolizowały one różne cechy. Często też ofiarowywano kwiaty Bogu i ukochanym osobom. Modlitwy traktowane były jako duchowe kwiaty. I dlatego odmawianie różańca porównywano z dawaniem Matce Bożej róż. Stąd modlitwę tę nazwano wieńcem z róż, czyli różańcem.

Ostateczny kształt modlitwy różańcowej ustalił się w XV dzięki dominikaninowi Alamusowi a la Roche. On ustalił liczbę 150 „Zdrowaś Maryjo” na wzór 150 psalmów, które podzielił na dziesiątki poprzeplatane modlitwą „Ojcze nasz”. Dla rozpowszechniania tej modlitwy założył pierwsze bractwo różańcowe. Dzięki zakonowi dominikańskiemu modlitwa różańcowa już w XV wieku stała się znana w całym Kościele.

Modlitwa różańcowa bardzo szybko zyskała aprobatę Kościoła i była traktowana jako oręż przeciw wrogom wiary. Jednym z przykładów skuteczności tej modlitwy była zwycięska bitwa morska pod Lepanto w 1571 roku. Szesnastowieczna Europa była zagrożona napaścią muzułmanów. W XVI wieku imperium muzułmańskie wybudowało ogromną flotę, planowało bowiem zająć chrześcijańskie porty śródziemnomorskie i ruszyć na podbój Rzymu, a potem Europy. Wtedy papież Pius V, dominikanin i gorący propagator różańca, wezwał wszystkich katolików do modlitwy różańcowej. 7 października 1571 roku w okolicach Lepanto miała miejsce decydująca bitwa morska, w której starły się ze sobą flota chrześcijańska i turecka.

Zwycięska bitwa zatrzymała inwazję muzułmanów na Europę. W dowód wdzięczności Wenecjanie nowowybudowanej kaplicy dziękczynnej napisali: „Non virtus, non arma, non duces, sed Mariae Rosiae victores nos fecit”, „Nie odwaga, nie broń, nie dowódcy, ale Maria różańcowa dała nam zwycięstwo”. Pius V, świadom, komu zawdzięcza cudowne ocalenie Europy, uczynił dzień 7 października świętem Matki Bożej Różańcowej.

O skuteczności modlitwy różańcowej można przekonać się patrząc na codzienne życie wielu osób. Mogą świadczyć o tym choćby liczne wota w kościołach zawieszane przy obrazach Matki Bożej Różańcowej. Świadkiem mocy tej modlitwy jest też Jan Paweł II, który w czasie wspólnej modlitwy różańcowej w Ludźmierzu powiedział: „Zawsze mogłem na nią liczyć, szczególnie w momentach trudnych bardzo jej potrzebuję i nadal was o nią proszę”.

W naszej wspólnocie parafialnej istnieje wspólnota Żywego Różańca, licząca 13 róż. Członkowie Żywego Różańca to osoby, które każdego dnia modlą się tą piękną modlitwą. U progu miesiąc poświęconego właśnie tej modlitwie warto zastanowić się czy nie potrzebuję tej modlitwy w moim życiu, czy nie chcę przez ręce Maryi modlić się w intencjach innych osób, Ojca Świętego oraz we wszystkich moich intencjach.

Wstępując do wspólnoty Żywego Różańca zobowiązujemy się odmawiać codziennie 1 tajemnicę różańca św. w intencjach 19 osób z danej róży, Ojca Św., oraz wszystkich dowolnych intencjach. Ważne by przed rozpoczęciem modlitwy pomyśleć kogo polecamy Panu Bogu przez Maryję.

Jeśli potrzebujesz modlitwy, jesteś w trudnej sytuacji, wstąp do naszej wspólnoty. 20 osób codziennie będzie modliło się za Ciebie. Trwa Rok Miłosierdzia pomódlmy się za drugiego człowieka i pozwólmy sobie pomoc.

Jeśli chcesz dołączyć do tej wspólnoty i od dziś polecać w modlitwie wszystkie intencje Maryi serdecznie zapraszam na spotkanie wspólnoty Żywego Różańca do naszej parafialnej kaplicy w najbliższą środę (28.09) po Mszy świętej o godzinie 18 lub zgłoś się do zelatorki wybranej przez siebie róży. Poniżej lista róż w naszej parafii, jesteśmy dumni z tych, którzy podjęli się tej modlitwy, lecz liczymy, że może być nas więcej, szczególnie, że przeżywam Jubileusz Miłosierdzia Boże, dajmy wyraz naszej miłości do Jezusa Miłosiernego i Matki Miłosierdzia może właśnie w taki sposób – wstępując do wspólnoty Żywego Różańca.

Ks. Paweł Śliwiński (opiekun Żywego Różańca)

ŻYWY ROŻANIEC

  1. Róża rodziców za dzieci – zelatorka – Ewa Gralicka pełna
  2. Róża bł. Ks. Stefana Frelichowskiego – zelator – Piotr Kurek pełna
  3. Róża św. Faustyny i św. Tereski od Dzieciątka Jezus – zelatorka – Krystyna Jaworska brak 4 osób
  4. RóżaB. Szkaplerznej – zelatorka – Maria Dudek pełna
  5. Róża Sługi Bożego Kard. Stefana Wyszyńskiego – zelatorka – Irena Naworska brak 2 osób
  6. Róża św. Ojca Pio – zelatorka – Janina Kasprzak pełna
  7. Róża św. Jana Bosko – zelatorka -Teresa Jeszke brak 3 osób
  8. RóżaB. Fatimskiej – zelatorka – Elżbieta Szczepańska pełna
  9. Róża M .B. Licheńskiej – zelatorka – Barbara Melerska pełna
  10. Róża M.B. Częstochowskiej – zelatorka -Jadwiga Lesińska brak 2 osób
  11. Róża św. Jana Pawła II – zelatorka – Renata Rogalska pełna
  12. Róża św. Franciszka – zelatorka – Ryszarda Drygalska brak 4 osób
  13. Róża obrońców życia – zelatorka – Ewa Gralicka pełna

   Intencje mszalne

    Niedziela 25 września
  7.30 –  o błog. Boże i potrzebne łaski dla  Róży św. Ojca Pio
7.30 + Leopold Jastrzębski – greg.
  9.30 + Mieczysław Gburski (10 r. śm.), rodzice i rodzeństwo z obojga stron
11.00 + Kunegunda i Franciszek Wasilow
12.00(kap) + Zdzisława Berlińska – greg.
12.15 –  suma w intencji parafian
15.00 –  dziękczynna z prośbą o błog. Boże dla Marii i Romana z ok. 60 r. ślubu i 80 r. urodzin Marii oraz o potrzebne  łaski dla dzieci, wnuczek i prawnuczki
15.00 + Agnieszka Wiedemeier (10 r. śm.)
18.00 + Tadeusz Amrozy (4 r. śm.) i rodzice z obojga stron
 20.00 –  rez. p. Fijor
 Poniedziałek 26 września
  7.00 + Zdzisława Berlińska – greg.
  7.30 + Leopold Jastrzębski – greg.
17.00 –  dziękczynna z prośbą o dalsze błog. Boże dla Agaty
17.00 + Zbigniew Kraszewski (17 r. śm. i rodzice
18.00 –  rez. p. Jeszka

Wtorek 27 września

  7.00 + Zdzisława Berlińska – greg.
  7.30 + Bronisław, Józef, Katarzyna oraz zmarli z rodziny Badera
17.00 –  o potrzebne łaski dla wnuka Jasia z ok. 15 r. urodzin
17.00 + Leopold Jastrzębski – greg.
18.00 –  dziękczynna z prośbą o błog. Boże dla Renaty i Krzysztofa z ok. 30 r. ślubu
 Środa 28 września
  7.00 + Zdzisława Berlińska – greg.
  7.30 + Leopold Jastrzębski – greg.
17.00 + rodzice Kazimierz i Marianna oraz rodzeństwo
17.00 + Kazimiera i Kazimierz Miturscy
18.00 + Edward i Stefania Krakowscy
Czwartek 29 września
7.00 + Zdzisława Berlińska – greg.
7.30 + Mirosław, Maria, Anna i zmarliz rodziny
17.00 + Jan Falk owski, rodzice i rodzeństwo z obojga stron
17.00 + Kazimierz Zapiec – greg.
18.00 + Helena (15 r. śm.) i Bernard Boniewicz
Piątek 30 września
  7.00 + Zdzisława Berlińska – greg.
  7.30 + Zofia Drozd
15.00 – msza św. w Godzinie Miłosierdzia

  • 00 + Wiesław Popowski (6 r. śm.)

17.00 + Kazimierz Zapiec – greg.
18.00 + rodzice Władysława i Józef oraz dziadkowie z obojga stron
Sobota 1 października
  7.00 + Ryszard Czajkowski – greg.
  8.30 –  o błog. Boże i potrzebne łaski dla Kazimierza
16.00 – msza św. ślubna
17.00 + Janina Kowalczyk (11 r. śm.), mąż Aleksander, syn Leopold oraz Bogdan
17.00 + Kazimierz Zapiec – greg.
18.00 –  wynagradzająca Niep. Sercu NMP