19 II 2017 r., VII Niedziela zwykła

Tak będziecie synami Ojca waszego

Wykładnikiem doskonałości człowieka jest stosunek do jego wrogów. Przebaczenie objawione w geście dobroci wobec nieprzyjaciół jest dowodem pokrewieństwa z Bogiem. Najtrudniejszym krokiem w naśladowaniu Jezusa jest przejęcie Jego postawy wobec Annasza, Kajfasza, Piłata, Heroda, Judasza. To oni wydali na Niego wyrok. Oni wyrządzili Mu krzywdę. On zaś nieustannie otaczał ich autentyczną miłością.

Jest to możliwe wówczas, gdy potrafimy odkryć, że ten, kto krzywdzi, jest w o wiele bardziej nieszczęśliwym położeniu niż ten, kto cierpi.

Współczujemy dziecku, które jest maltretowane przez nieopanowanych rodziców. Odruch obronny dziecka jest w pełni uzasadniony, ale z punktu widzenia moralnego rodzic, który zadaje cierpienie dziecku, jest biedniejszy niż jego ofiara. Biedne jest bowiem jego serce, które nie umie kochać. Nienawiść jest straszną i trudno uleczalną chorobą, na ziemi nie ma straszniejszej.


W lutym łączymy się z Papieżem w modlitwie: Aby ludzie przeżywający próby, zwłaszcza ubodzy, uchodźcy i spychani na margines, spotykali się z przyjęciem i znajdowali wsparcie w naszych wspólnotach.


Ogłoszenia duszpasterskie

1. W czwartek 23 II przypada 72 rocznica męczeńskiej śmierci bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego. Msza św. w intencji kanonizacji Pierwszego Błogosławionego Diecezji Toruńskiej w kościele Wniebowzięcia NMP o godz. 17.00.

2. Nabożeństwo ku czci św. Ojca Pio w piątek po Mszy św. o godz. 18.00.

3. W sobotę comiesięczna Msza św. z modlitwą o uzdrowienie o godz. 9.30 jak zawsze poprzedzona całonocną adoracją Najświętszego Sakramentu w kaplicy (początek w piątek po Mszy s o godz. 18.00).

4. Za tydzień w ostatnią niedzielę karnawału tradycyjne 40-godzinne nabożeństwo przed rozpoczęciem Wielkiego Postu. Po Mszach św. zbiórka pieniężna na cele charytatywne naszej parafii.

5. Msza św. w rycie trydenckim sprawowana jest w niedziele w naszej kaplicy o godz. 18.00.

6. Dziękujemy za posprzątanie kościoła. Chętnych do pomagania w tym dziele zapraszamy w każdą sobotę na godz. 9.00. „Bóg zapłać” za ofiary na upiększanie naszej świątyni (kolekta z 12 II wyniosła 6723 zł.) oraz funkcjonowanie domu pomocy Samarytanin. Zachęcamy do włączenia się w wolontariat przy Samarytaninie oraz do przekazania 1% podatku dochodowego na nasz dom pomocy. W tym roku jeszcze na zasadach z lat ubiegłych (za pośrednictwem Caritas Diecezji Toruńskiej dopisując słowo: „Samarytanin”; nr KRS: 0000225584).

7. Zapraszamy do naszego sklepiku parafialnego oraz biblioteki i wideoteki parafialnej. Polecamy prasę katolicką, pamiątki z naszego Sanktuarium oraz cegiełki na Samarytanina.

8. Spółdzielnia „Kopernik” zaprasza sympatyków gry w szachy na „środowe spotkania szachowe”. Informacje w gazetce i w gablocie ogłoszeń.

Do wieczności odeszła:
Janina Lewandowska, l. 87


Podziel się życiem – pomóż seniorom (i sobie) rozkwitnąć (cz. 1)

„Jest pewna potrzeba, której zaspokojenie nie polega na tym, że coś bierzemy, ale na tym, że dajemy – potrzeba dawania życia. Życie, które nie jest dawane (innym) obumiera. Taka jest natura życia. Dlatego tak łatwo było Jezusowi przejść od zamiaru odpoczywania do dawania innym tego, co wzmocni ich życie. (…) Najwspanialszą rzeczą jaką możemy zrobić dla dru-giego człowieka, to dać mu coś, co uzdolni go do dawania siebie innym” (o. M. Łusiak SJ). Pisząc poniższe słowa chcę cię zaprosić do przygody by-cia wolontariuszem wśród osób starszych.

Często można usłyszeć, że „starość się Panu Bogu nie udała”. Z pewnością nie jest to łatwy okres życia, nieraz naznaczony chorobą, bó-lem, rozrachunkami z przeszłością, skomplikowanymi relacjami z otocze-niem lub samotnością i trudnym do przyjęcia poczuciem bycia zależnym od innych. Jest jednak bezcenny, i dla człowieka, który go przeżywa, i tych, którzy mu towarzyszą. Chory na białaczkę Oskar, bohater książki „Oskar i Pani Róża” Érica-Emmanuela Schmitta w ostatnim swoim liście do Pana Boga pisze: „Próbowałem tłumaczyć rodzicom, że życie to taki dziwny pre-zent. Na początku się je przecenia: sądzi się, że dostało się życie wieczne. Potem się go niedocenia, uważa się, że jest do chrzanu, za krótkie, chciałoby się niemal je odrzucić. W końcu kojarzy się, że to nie był prezent, ale jedy-nie pożyczka. I próbuje się na nie zasłużyć…. Im bardziej się człowiek sta-rzeje, tym większym smakiem musi się wykazać, żeby docenić życie. Musi być wyrafinowany, stać się po trosze artystą.”

„Niewidomemu byłem oczami, chromemu służyłem za nogi”
Tak Papież Franciszek, który wielokrotnie podkreśla ważność międzypoko-leniowych relacji i apeluje, abyśmy nie dopuszczali do rozwoju „kultury od-rzucenia”, zatytułował swoje „Orędzie na 23. Światowy Dzień Chorego” w 2015 roku. I dokładnie właśnie tego można doświadczyć towarzysząc osobom chorym i starszym, służąc im tym, co sami otrzymaliśmy w darze: naszymi zmysłami: wzrokiem, dotykiem, słuchem, naszymi dłońmi czy no-gami, a przede wszystkim sercem. Gdy opiekuję się drugim człowiekiem, pomagając mu się ubrać, zjeść posiłek, zrobić kilka kroków lub zabierając go na wózku na spacer w słoneczny dzień, rodzi się we mnie ogromna wdzięczność Bogu, za to, że mnie kiedyś na tę drogę zaprosił i daje siły, by z ludźmi starszymi być. Bycie wolontariuszem, czy to w hospicjum czy domu pomocy społecznej, uczy z jednej strony doceniania tych wszystkich łask i zwyczajnych-niezwyczajnych możliwości, które mamy: zdrowia, samo-dzielności, poruszania się, podróżowania, poznawania świata, a z drugiej strony uczy też dystansu do nich, oswaja z przemijaniem, utratą, uczy go-dzenia się z tym, co przyjdzie, z chorobą, słabością, ograniczeniami. Uczest-niczenie w życiu osób u kresu życia pozwala czerpać z historii i bogactwa ich życia i cieszyć się chwilą, która trwa, tym, co tu i teraz.
Jak pisze Papież Franciszek: „Czas spędzony u boku chorego to czas święty. Bóg kształtuje nas na obraz swojego Syna, który nie przyszedł, aby Mu słu-żono, lecz aby służyć. Prośmy Ducha Świętego, aby dał nam łaskę rozumie-nia wartości towarzyszenia, często w sposób cichy, tym braciom i siostrom, którzy dzięki naszej obecności, bliskości i życzliwości czują sie bardziej ko-chani i umocnieni. Kiedy z czułością zbliżamy sie do tych, którzy potrzebują opieki, wnosimy nadzieje i uśmiech Boga w sprzeczności świata.” Ola Pakalska

Osoby zainteresowane włączeniem się w wolontariat wśród osób starszych proszę o kontakt: ola.pakalska@wp.pl
Można też kontaktować się z naszym domem opieki Samarytanin.


LIST KSIĘDZA PROBOSZCZA STANISŁAWA MAJEWSKIEGO
Z OKAZJI DNIA CHOREGO

KOCHANI PARAFIANIE  OBCIĄŻENI KRZYŻEM CIERPIENIA

11.02. bieżącego roku obchodzimy XXV Światowy Dzień Chorego. Jak wiemy inicjatorem tego Dnia był bliski naszemu sercu nasz Rodak św. Jan Paweł II. Obecny papież Franciszek tegorocznym obchodom Dnia Chorego dał hasło z hymnu Magnificat „wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny” (Łk 1,49). Maryja, która jako pierwsza doświadczyła Bożego miłosierdzia wyraziła swoje zdumienie i fascynacje Bogiem bogatym w miłosierdzie. To Ona swoim przykładem daje nam wzór, że Bóg wynosi na piedestał wszystkich poniżonych. Ona nam uświadamia, że Miłosierny Ojciec jest z nami, zwłaszcza z tymi, którzy przeżywają ciężkie doświadczenia życiowe. Do nich zaliczamy ciężko, obłożnie i przewlekle chorych. Tak jak Elżbiecie niesie Ona nam Chrystusa. Stając pod krzyżem ofiaruje Bogu nasze położenie i wyprasza potrzebne łaski.
Dziękujmy zatem, że mamy w Niej oparcie. To oparcie niesie nam Pan Bóg przez wszystkich, którzy leczą i pielęgnują chorych. To także ich Dzień. Modlitwa płynąca z naszego Sanktuarium Miłosierdzia Bożego obejmuje zarówno Was Drodzy Cierpiący, jak również waszych „Cyrenejczyków i Weroniki”. Niech ta solidarność będzie źródłem nadziei w dźwiganiu krzyża i wzbudza wdzięczność Matki Bożej wobec tego, który czyni wielkie rzeczy dla nas.

Z wyrazami głębokiego szacunku, serdecznego pozdrowienia i kapłańskim błogosławieństwem
Wasz Proboszcz ze współpracownikami.


 Intencje mszalne

Niedziela 19 lutego
7.30 + Maria Wysocka
9.30 + dusze w czyśćcu cierpiące
11.00 – o błog. Boże dla Jolanty z ok. 60 urodzin
12.00(kap) + Włodzisława Zapiec – greg.
12.30 – suma w intencji parafian
15.00 + Renata Flanz (5 r. śm.) i rodzice z ob. stron
18.00 – dziękczynna z prośbą o dalsze błog. Boże dla Mirosławy i Kazimierza w 35 r. ślubu
20.00 – dziękczynna za dotychczasową opiekę z prośbą o zdrowie i błog. Boże w rodzinie
Poniedziałek 20 lutego
7.00 + Ryszard Worek
7.00 + Janina Lewandowska
8.30 + Andrzej Motwicki – int. od sąsiadów
17.00 + Włodzisława Zapiec – greg.
17.00 + Wanda Czajkowska (8 r. śm.)
18.00 + Salomea (16 r. śm.) i Bolesław (2 r. śm.) Chrząstek (rez.)
Wtorek 21 lutego
7.00 + Włodzisława Zapiec – greg.
8.30 – dziękczynna za szczęśliwy poród z prośbą o zdrowie i błog. Boże dla Joanny, Arkadiusza i syna Michałka
17.00 + Małgorzata Porowska
17.00 + Barbara Piontek – int. od Doroty z mężem i dziećmi z Sompólna
18.00 + rodzice Eleonora i Henryk, Stanisława i Kazimierz oraz ks. Tomasz Drzymalski
Środa 22 lutego
7.00 + Włodzisława Zapiec – greg.
7.00 + Anna Błażewicz – Dobucka
8.30 – int. wolna
17.00 + Władysława (1 r. śm.) i Czesław Walczyk
17.00 + zm. z rodzin Puszakowskich, Zacharskich, Laszkiewicz i dusze w czyśćcu cierpiące
18.00 + Zbigniew Kozłowski
Czwartek 23 lutego
7.00 – o błog. Boże i potrzebne łaski dla Ojca Marcina Surgi
8.30 – dziękczynna z prośbą o błog. Boże dla Macieja
17.00 – dziękczynna z prośbą o błog. Boże dla członków męskiej Róży im. bł. ks. S. W. Frelichowskiego
17.00 + Włodzisława Zapiec – greg.
18.00 + Henryk Gliński
Piątek 24 lutego
7.00 – int. wolna.
8.30 – int. wolna
15.00 – msza św. w Godzinie Miłosierdzia
17.00 + ks. Tomasz Drzymalski
17.00 + Włodzisława Zapiec – greg.
18.00 + Stanisława (10 r. śm.) i Władysław (17 r. śm.) Karczewscy
Sobota 25 lutego
7.00 + Włodzisława Zapiec – greg.
7.00 + Amelia Karpińska (1 mies. po śm.)
8.30 – int. wolna
16.00 – dziękczynna z prośbą o błog. Boże dla Urszuli i Zdzisława Wierzchowskich w 60 r. ślubu
17.00 + Daniela Wegner – z ok. urodzin
17.00 + Helena i Kazimierz, Joanna i Czesław Dycha oraz zm. z rodziny
18.00 + Leszek Szymczak