Gazetka nr 791

25 VI 2017 r., XII Niedziela zwykła

Do każdego, który się przyzna do Mnie przed ludźmi …

Dla chrześcijanina konflikt z opinią publiczną jest nieunikniony. Za odwagę dania świadectwa Jezusowi, mimo ryzyka otrzymania ran a nawet utraty życia, Chrystus nagradza spotkaniem z Ojcem niebieskim.
Chcąc w pełni odczytać słowa Ewangelii z dwunastej niedzieli, należy je rozważyć w kontekście dziesiątego rozdziału Ewangelii św. Mateusza. Całość stanowi mowa, w której Jezus przygotowuje uczniów do apostolskiej pracy. Jako dobry pedagog otwiera Apostołom oczy na trudności i niebezpieczeństwa, jakie w tej pracy spotkają. Zdumiewa realizm. W tej mowie nie ma ogólników. Jezus konkretnie przedstawia powołanie chrześcijańskie jako walkę. W tej walce zaś przeciwnikiem numer jeden jest opinia publiczna. Chrześcijanin musi umieć się jej sprzeciwić i mądrze bronić wielkich wartości.
Do swego pouczenia Mistrz z Nazaretu dodał jeszcze przykład życia. On również przez całe miesiące zmagał się z wrogo nastawioną wobec Niego opinią publiczną. Przeciwnicy tak długo w Niego nie uderzyli, jak długo nie byli pewni, że opinia jest po ich stronie. Studium Ewangelii z tego punktu widzenia staje się pasjonującą przygodą, a wiele spraw w naszym codziennym życiu, gdzie trzeba dawać świadectwo Jezusowi, nabiera nowego znaczenia.


W czerwcu łączymy się z Papieżem w modlitwie: Aby odpowiedzialni za narody zdecydowanie dokładali starań, by położyć kres handlowi bronią, który jest przyczyną wielu niewinnych ofiar.


OGLOSZENIA DUSZPASTERSKIE XII Niedziela zwykła – 25 VI 2017

1. Dziś o godz. 12.30 ks. Neoprezbiter Paweł Malinowski odprawi swoją poprymicyjną Mszę św. z błogosławieństwem.

2. Ksiądz Biskup Józef Szamocki na Mszy św. o godz. 15.00 udzieli promocji ceremoniarza liturgicznego.

3. We wtorek przypada Uroczystość NMP Nieustającej Pomocy, głównej patronki naszej diecezji. Tradycyjna procesja z cudownym obrazem Matki Bożej z naszego Sanktuarium do kościoła św. Józefa na Bielanach o godz. 16.30 z zatrzymaniem przy 4. ołtarzach. Przywitanie obrazu o godz. 15.00 z nabożeństwem do Miłosierdzia Bożego, o godz. 16.00 nowenna do MB Nieustającej Pomocy, o godz. 18.00 Msza św. w kościele św. Józefa. Prosimy o udekorowanie trasy procesji i pomoc przy stawianiu ołtarzy. Niech liczny udział w tym nabożeństwie będzie wyrazem naszej miłości do Matki Bożej.

4. W czwartek przypada Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła. W tym dniu pamiętajmy o modlitwie za następcę św. Piotra – papieża Franciszka. Kolekta przeznaczona jest na potrzeby Stolicy Apostolskiej. Msze św. o godz. 7.00, 9.30, 16.30 i 18.00. Kto w tym dniu pobożnie posłuży się jakimś dewocjonalium pobłogosławionym przez papieża lub biskupa i odmówi „Wierzę w Boga” może uzyskać odpust zupełny.

5. W miesiącu czerwcu zapraszamy na nabożeństwa ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa – dziś o 17.15, w dni powszednie o 17.45.

6. W sobotę przypada I sobota miesiąca. Comiesięczne nabożeństwo wynagradzające Niepokalanemu Sercu NMP i czuwanie Obrońców Życia po Mszy św. o godz. 18.00.

7. W miesiącach lipcu i sierpniu w niedziele nie będzie Mszy św. w kościele o godz. 15.00, a w kaplicy o godz. 12.00. Biuro parafialne będzie czynne w poniedziałek, środę i piątek. Nie będzie czynna też biblioteka i wideoteka parafialna.

8. Zebranie parafialnego zespołu Caritas jutro po Mszy św. o godz. 18.00. Zachęcamy do włączania się w prace charytatywne naszej parafii.

9. Serdeczne „Bóg zapłać” za posprzątanie kościoła. Dziękujemy za ofiary na upiększanie naszej świątyni. Od 3 lipca malowanie kościoła, Msze św. odprawiać będziemy w kaplicy. „Bóg zapłać” za ofiary i prace wolontariackie na rzecz domu pomocy Samarytanin. Panu Henrykowi Wegnerowi dziękujemy za dostarczenie brzózek. Kolekta z niedzieli 18.06 wyniosła 5008 zł.

10. Zapraszamy do naszego sklepiku parafialnego oraz biblioteki i wideoteki parafialnej. Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej, pamiątek z naszego Sanktuarium i cegiełek na funkcjonowanie Samarytanina.

11. Udającym się na wakacje życzymy dobrego wypoczynku.
Do Kościoła Bożego zostali włączeni:
Błażej Wiśniewski, Kalina Rutkowska,
Alicja Siemiątkowska, Amelia Baszyńska
Do wieczności odeszła:
Alicja Balcerzak, l. 78
Pozdrawiamy wszystkich uczestników Mszy świętej i życzymy, by Boże Miłosierdzie dodawało sił w głoszeniu Ewangelii !!!


V Ogólnopolska Pielgrzymka Żywego Różańca na Jasną Górę

W tym roku w dniach od 2-3 czerwca pod hasłem „Idźmy i głośmy jak Maryja” odbyła się V Ogólnopolska Pielgrzymka Żywego Różańca na Jasną Górę. Z naszej parafii wyruszyliśmy do Częstochowy wczesnym rankiem w sobotę 3 czerwca. W pielgrzymce uczestniczyli również przedstawicieli róż różańcowych z innych wspólnot, m .in. z parafii Chrystusa Króla, św. Antoniego z Wrzosów, św. Andrzeja. Były nas 32 osoby. Duchową opiekę nad pielgrzymami sprawował Ks. Paweł Śliwiński i kleryk Wojciech. W drodze do Częstochowy zapoznaliśmy się z programem uroczystości, modliliśmy się i śpiewaliśmy pie-śni.
Na placu przed murami zgromadziło się ok. 10 tysięcy pielgrzymów, by uczestniczyć w głównych uroczystościach. Rozpoczęły je konferencje, przeplatane śpiewem i modlitwą różańcową.
Podczas pielgrzymki było wielokrotnie podkreślane, że tego-roczne spotkanie odbywa się w roku ważnych jubileuszy: trzechsetlecia koronacji papieskimi koronami jasnogórskiej ikony, 140. rocznicy objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie (polskich objawień różańcowych), stulecia objawień w Fatimie. Są to te wydarzenia, które nam pokazują, że Różaniec był, jest i zawsze będzie przez Maryję podawany nam jako skuteczna nie tylko obrona, ale przede wszystkim droga do żywej komunii z Bogiem, z Jezusem – mówił o. Stanisław Przepierski OP z zarządu Stowarzyszenia Żywego Różańca. Maryja pragnie nam przekazać tajemnice życia swojego Syna, te niechciane, odtrącane, niedoceniane, dzisiaj pomijane, nawet niewygodne czy uznawane za przestarzałe.
Członkowie Żywego Różańca zostali zaproszeni do włączenia się w przygotowania i wzięcie udziału w wielkim duchowym wydarzeniu „Różaniec do Granic” – mówił, zapraszając wszyst-kich do działania Maciej Bodasiński, jeden z jej organizatorów. 7 października wzdłuż granicy Polski około miliona ludzi będzie modlić się Różańcem świętym, by w ten sposób dać świadectwo naszej miłości do Matki Bożej, a mocą modlitwy tysięcy Pola-ków, wpływać na bieg historii. Maryja jako ratunek dla świata wskazuje modlitwę różańcową. Wierzymy, że wzięcie udziału w Różańcu do Granic może służyć umocnieniu wiary, ale stać się także przyczyną nawrócenia wielu osób – tłumaczył Maciej Bo-dasiński.
Centralnym punktem uroczystości była o godz. 12 Eucharystia. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił ks. abp. senior Stani-sław Nowak. Kaznodzieja mówił, że „Nadzieja to wiara, która kocha. Niech taki będzie nasz Różaniec. Niech to będzie wiara, która kocha. Warto być człowiekiem Różańca świętego”. Ksiądz arcybiskup, odnosząc się do hasła pielgrzymki, zwrócił uwagę, że mobilizuje ono do pracy, działania i walki ze złem. – Idźmy, gło-śmy jak Maryja, głośmy Jezusa. Jest Bóg, On musi być. To gło-śmy na kolanach, modląc się, trzymając różaniec w ręce.
Po Mszy św. udaliśmy się do Doliny Miłosierdzia na Koronkę do Miłosierdzia Bożego.
Umocnieni w Duchu, szczęśliwi i pełni radości, napełnieni ła-skami wróciliśmy do naszych domów.

Elżbieta


2017-06-25T12:56:04+00:00