Gazetka nr 796

30 VII 2017 r., XVII Niedziela zwykła

Daję ci serce mądre i rozsądne

Drogi dochodzenia do władzy są różne, ale wykładnik wartości władzy jest jeden – mądrość! To ona wydaje owoce trwałe i wpisuje człowieka posiadającego władzę złotymi zgłoskami w księgę historii.
Z tego punktu widzenia należy uważnie odczytać modlitwę o mądrość młodego króla Salomona. Prosi on Boga o ten dar, mając na uwadze ciężar odpowiedzialności za naród. Jego prośba spotkała się z niezwykle życzliwym przyjęciem u Boga. Dar Bożej mądrości przez wiele lat wyciskał pieczęć pod jego genialnymi decyzjami. W ostatnich latach swego życia Salomon jednak jakby zgubił ten dar i późniejsze decyzje nie harmonizują z jego młodzieńczymi postanowieniami. Nie potrafił też w sposób mądry przygotować przekazu władzy w odpowiednie ręce. To bolesna tajemnica jego życia i panowania.
Ktokolwiek bierze w swe ręce odpowiedzialność za innych, winien dokładnie zapoznać się z historią Salomona, a w swoje codzienne spotkanie z Bogiem winien wprowadzić modlitwę o mądrość. Dar ten bowiem pochodzi od Boga i pod Jego okiem może się właściwie rozwijać. Potrzeba nam ludzi mądrych w mówieniu i mądrych w działaniu. To mądrość decyduje o wielkości autorytetu władzy niezależnie od tego, czy zarządza ona kilku robotnikami, czy ma pod sobą miliony obywateli.


W sierpniu łączymy się z Papieżem w modlitwie: Aby artyści naszych czasów poprzez dzieła swojego geniuszu pomagali wszystkim odkrywać piękno świata stworzonego.


Ogłoszenia duszpasterskie
XVII Niedziela zwykła – 30 VII 2017

1. Decyzjami Księdza Biskupa i Matki Generalnej Sióstr Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia kończą pracę duszpasterską w naszej parafii ksiądz Maciej Kępczyński, siostra Przełożona Benedetta i siostra Maria Faustyna. Księdzu Maciejowi dziękujemy za czteroletnią posługę: najpierw jako diakona przez rok i potem trzyletnią posługę prezbitera. Siostrom zaś za sześcioletnią posługę w zakrystii, troskę o piękno świątyni i na płaszczyźnie katechetyczno-wychowawczej. Księdzu Maciejowi życzymy błogosławieństwa Bożego i rozwoju, szczególnie w dziedzinie muzykologii. Czcigodnym siostrom niech Pan Bóg błogosławi w szerzeniu charyzmatu Zakonnego. Msza święta dziękczynna i pożegnalna w intencji księdza Macieja i Sióstr jutro o godz. 18.00.

2. W piątek 4.08 wyrusza Piesza Toruńska Pielgrzymka na Jasną Górę. Msza święta inauguracyjna o godz. 6.00 w katedrze śś. Janów. Zapisy na pielgrzymkę w parafii Chrystusa Króla. W czwartek 03.08 w godzinach popołudniowych przyjmujemy pielgrzymów z Grudziądza. Prosimy o zgłaszanie się w zakrystii chętne osoby do przyjęcia pielgrzymów na nocleg.

3. W tym tygodniu przypadają dni eucharystyczne: I piątek i I sobota sierpnia. Zachęcamy do korzystania z sakramentów świętych. Okazja do spowiedzi świętej przed każdą Mszą świętą. W piątek od 15.00 do 17.00. W piątek kolekta przeznaczona na potrzeby misyjne. W sobotę zapraszamy do śpiewu Godzinek po Mszy świętej o godz. 7.00. Chorych w godzinach przedpołudniowych odwiedzą ks. Dawid i ks. Paweł. Nabożeństwo pierwszosobotnie i czuwanie Obrońców Życia po Mszy świętej o godz. 18.00.

4. We wtorek 1.08 modlimy się za ofiary Powstania Warszawskiego (76. rocznica wybuchu). Również w sierpniu obchodzić będziemy 97. rocznicę zwycięskiej bitwy warszawskiej (cudu nad Wisłą) i 37. rocznicę powstania Solidarności. W związku z tym Episkopat Polski wzywa do zachowania trzeźwości i abstynencji od alkoholu.

5. We wtorek 1.08 po południu i przez całą środę 2.08 w każdej świątyni parafialnej możemy uzyskać odpust zupełny Porcjunkuli (ze względu na zasługi św. Franciszka z Asyżu)

6. W przyszłą niedzielę 6.08 przypada Święto Przemienienia Pańskiego.

7. Serdeczne „Bóg zapłać” za posprzątanie kościoła. Dziękujemy za ofiary na upiększanie kościoła i funkcjonowanie domu opieki „Samarytanin”. Po malowaniu kościoła odświeżamy i malujemy stolarkę okienną domu parafialnego. Kolekta z niedzieli 23.07. wyniosła 4458 zł.

8. Zapraszamy do naszego sklepiku parafialnego. Polecamy pamiątki z naszego Sanktuarium i prasę katolicką.

Pozdrawiamy serdecznie wszystkich uczestników niedzielnej liturgii i życzymy, byśmy dzięki Miłosierdziu Bożemu mogli się znaleźć w sieci Chrystusa – Króla Miłosierdzia. Udającym się na wakacyjny wypoczynek życzymy regeneracji sił fizycznych i duchowych.


 Intencje mszalne

Niedziela 30 lipca
7.30 – dziękczynna za odebrane łaski z prośbą o dalsze dla członków Róż Różańcowych św. Faustyny i św. Teresy od Dzieciątka Jezus
9.30 + Marianna, Jan Kiełbasa, Elżbieta Krebel
11.00 + Józef Wójtowicz (1 r. śm.)
12.30 – suma w intencji parafian
18.00 + Klementyna i Izydor Jurczyk
20.00 + o błog. Boże dla Alicji i Kazimierza w 62 rocz. ślubu oraz o błog. dla ich dzieci, rodzin, wnuków i prawnuka

Poniedziałek 31 lipca
7.00 – Za nowożeńców Marcina i Annę
8.30 – O wiarę i ufność Bogu, o uleczenie ran duszy i serca, o zaakceptowanie i pokochanie siebie, o dobre i piękne życie i umiejętność przyjmowania woli Bożej
17.00 + Alicja Balcerzak – int. od rodzin Popielewskich i Pietrzykowskich
18.00 + Maria i Piotr Pruscy, zmarli z rodzin Pruskich, Szczęsnych i Kłosowskich
Wtorek 1 sierpnia
7.00 – za nowożeńców Elżbietę i Mateusza
8.30 + zmarli z rodzin Puszakowskich, Zacharskich, Waszkiewicz i dusze w czyśćcu
17.00 + Andrzej Bączyński i Danuta Radomska
18.00 + Maria (13 r. śm.) i Feliks (33 r. śm.) Wardęga
Środa 2 sierpnia
7.00 – Dziękczynna za odebrane łaski z prośbą o dalsze Boże błogosławieństwo dla Hanny z okazji 60 urodzin
8.30 + mąż Bernard Żabski (13 r. śm.), rodzice, rodzeństwo i dziadkowie z obojga stron oraz dzieci Wiesia i Jaś Żabscy
17.00 + Zbigniew Wikliński (r. śm.), Zofia, rodzice i brat
18.00 + Anna i Wincenty Haufa, zmarli z rodziny i dusze w czyśćcu
Czwartek 3 sierpnia
7.00 + Halina, Franciszek, Kazimierz Śledź oraz Mirosław Gerc
8.30 + Józef (6 r. śm.)
17.00 + Kunegunda (2 r. śm.) i Jan
(9 r. śm.) Pełkowscy
18.00 + Jadwiga Komor (3 r. śm.)

Piątek 4 sierpnia
7.00 + Rafał Grelewicz ( 7 r. śm.)
8.30 – O zdrowie córki Barbary
15.00 – msza św. w Godzinie Miłosierdzia
17.00 + Marianna (19 r. śm.) i Franciszek (64 r. śm.) Afeltowicz
18.00 + Elżbieta Kwietniewska i zmarli z rodziny
Sobota 5 sierpnia
7.00 – rez.
8.30 – rez.
17.00 + Janina Żukowska (18 r. śm.) i zmarli z rodziny
18.00 – Wynagradzająca Niepokalanemu Sercu NMP
Niedziela 6 sierpnia
7.30 + Aleksy Szkodziński (r. urodzin)
9.30 + Franciszek, Leon, Jan, Katarzyna, Jan Donarscy, Anna Soroka
11.00 + Rodzice Irena i Teodor Bujna i dziadkowie z obojga stron
12.30 – suma w intencji parafian
18.00 – rez.
20.00 + Dziękczynna w 32 r. ślubu Gabrieli i Mariusza z prośbą o Boże błogosławieństwo dla rodziny

2017-07-30T12:58:35+00:00