Gazetka nr 802

10 IX 2017 r., XXIII Niedziela Zwykła

Gdy brat twój zgrzeszy …

Jeśli dostrzegam niewłaściwe postępowanie drugiego człowieka, to zanim powiem o tym komukolwiek, mam obowiązek powiedzieć to jemu samemu. Domaga się tego miłość, czyli troska o prawdziwe dobro tego, kto postępuje niewłaściwie. Dopiero wówczas, gdy upomnienie w cztery oczy nie odnosi skutku, mogę podzielić się mymi obawami co do jego postawy z innym człowiekiem, ale nie w tym celu, by obmawiać, lecz by tego człowieka zaangażować w ratowaniu błądzącego. O tyle zatem mogę mówić o błędach drugiego, o ile mój rozmówca razem ze mną zatroszczy się o skuteczne upomnienie błądzącego.

Obmowa, która zawsze jest znakiem braku miłości, nie tylko niszczy dobrą opinię obmawianego, lecz i serce obmawiającego. Staje się ono koszem na śmieci, gromadzącym to, co złe z życia naszych bliźnich. Obmowa polega na przesypywaniu śmieci z własnego serca w serca innych ludzi, zamieniając je w śmietniki.

Obserwując Mistrza z Nazaretu, w oparciu o Jego przykład, można udoskonalić miłość drugiego człowieka, która nie waha się stosować nawet mocnych upomnień, byle tylko przywieść do opamiętania błądzących. Prawdziwa miłość umie upomnieć i umie upomnienie przyjąć.


We wrześniu łączymy się z Papieżem w modlitwie: Aby nasze parafie, ożywiane duchem misyjnym, były miejscami, gdzie przekazuje się wiarę i daje świadectwo miłości.


Ogłoszenia duszpasterskie      XXIII Niedziela Zwykła – 10 IX 2017

1. Jutro zapraszamy na comiesięczną Mszę św. w intencji Ojczyzny o godz. 18.

2. Nabożeństwo fatimskie w środę 13.09. o godz. 18.45.

3. W piątek przypada 14 rocznica przyjęcia obrazu Jezusa Miłosiernego „Jezu, ufam Tobie” i ogłoszenia naszej świątyni Sanktuarium Miłosierdzia Bożego.
O godz. 19.00 nastąpi emisja filmu o znaczeniu modlitwy różańcowej „Teraz i w godzinę śmierci”. Serdeczne „Bóg zapłać” za sfinansowanie tego przedsięwzięcia. Ofiary przeznaczone będą na klasztor Sióstr Karmelitanek w Łasinie.
O godz. 21 rozpoczniemy adorację Najświętszego Sakramentu, która potrwa do godz. 17 w sobotę 16.07. Serdecznie zachęcamy do udziału w adoracji wg ustalonego porządku.

4. W piątek obchodzić będziemy Dzień Sybiraka. Okolicznościowa Msza św. o godz. 13.

5. Spotkanie z rodzicami dzieci klas III szkół podstawowych w przyszłą niedzielę po Mszy św. o godz. 15.00.

6. Serdeczne „Bóg zapłać” za posprzątanie kościoła. Dziękujemy za ofiary wspierające upiększanie naszej świątyni i funkcjonowanie domu opieki „Samarytanin”. Obrońcom Życia dziękujemy za ofiarowanie Mszy św. przed Obrazem na Jasnej Górze w intencji naszej parafii. Za tydzień kolekta na potrzeby Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu. Kolekta z 3.09. wyniosła 4897 zł.

7. Zapraszamy do naszego sklepiku parafialnego oraz biblioteki i wideoteki parafialnej. Polecamy prasę katolicką, pamiątki z naszego Sanktuarium, cegiełki na Samarytanina oraz zachęcamy do lektury książek katolickich.

8. Zapraszamy dziewczynki powyżej 10 roku życia do włączenia się w działalność scholi parafialnej. Próby scholi odbywają się we wtorki po wieczornej Mszy św. (ok. godz. 18.35) na chórze kościoła (wejście przy sklepiku). Zachęcamy także do włączania się w inne ruchy i wspólnoty kościelne działające przy naszej parafii.
Do Kościoła Bożego zostali włączeni:
Maria Leszczyńska, Hubert Dzięgiel, Marcel Iskrzak,
Liliana Zielińska, Eliza Jaworska, Julia Anna Szwarocka

Do wieczności odeszli:
Jan Jędrzejewski, l. 62
Urszula Ostrowska, l. 81
Pozdrawiamy serdecznie wszystkich nawiedzających nasze Sanktuarium i życzymy, by żywa wiara była odpowiedzią na Boże Miłosierdzie !!!


Intencje mszalne

Niedziela 10 września
7.30 – dziękczynna z prośbą o błog. Boże dla ks. Pawła i członkiń Róży kard. Wyszyńskiego, dla zmarłych o życie wieczne
9.30 + Helena Paziewska
11.00 + Edward Kalinowski, rodzice i dziadkowie z obojga stron oraz brat Janusz
12.00(kap) + córka Małgorzata Porowska
12.30 – suma w intencji parafian
15.00 + Agata i Gerard Czarneccy oraz rodzeństwo
18.00 – dziękczynna z prośbą o dalsze błog. Boże dla Teresy i Macieja z okazji 25 r. ślubu
20.00 – dziękczynna z prośbą o potrzebne łaski dla Jerzego i Stanisława w 4 r. ur. oraz o błog. Boże dla rodziców

Poniedziałek 11 września
7.00 – za nowożeńców Magdę i Miłosza
8.30 + Helena Niklas, krewni i znajomi
17.00 + Henryk Siwa (6 r. śm.) i rodzice z obojga stron
17.00 + córka Małgorzata Porowska – greg.
18.00 – za Ojczyznę (rez.)
Wtorek 12 września
7.00 + Sławomir Krajewski
8.30 + Kornelia Federowicz
17.00 + córka Małgorzata Porowska – greg.
18.00 + rodzice z obojga stron oraz zmarli z rodzin Budzińskich i Pokornieckich

Środa 13 września
7.00 + Urszula Wysocka
8.30 + Hieronim Bronowski
17.00 + córka Małgorzata Porowska – greg.
17.00 + Janina Skierkiewicz (94 r. urodzin)
18.00 + rodzice z obojga stron oraz bracia
Edward i Wiesław

Czwartek 14 września
7.00 + Tadeusz Żabicki (24 r. śm.) i syn Zygmunt
8.30 + córka Małgorzata Porowska – greg.
17.00 + Władysław Jakubowski (10 r. śm.)
17.00 + Andrzej Prusakiewicz (3 r. śm.) oraz rodzice z obojga stron Krystyna i Bolesław, Stanisława i Wincenty
18.00 + Maria (10 r. śm.) i Stanisław (21 r. śm.) Federscy, dziadkowie i rodzice z obojga stron

Piątek 15 września
7.00 + Franciszek Wierszyło i zm. z rodzin Wierszyło i Steckich
8.30 + z rodzin Puszakowskich, Zacharskich, Laszkiewicz i dusze w czyśćcu cierpiące
13.00 – msza św. w int. Sybiraków
15.00 – msza św. w Godzinie Miłosierdzia
17.00 + Teresa Bielecka
17.00 + córka Małgorzata Porowska – greg.
18.00 – o błog. Boże i potrzebne łaski dla Moniki i Patryka z ok. 10 r. ślubu oraz dla dzieci Zosi, Stasia i Franka

Sobota 16 września
7.00 – o błog. Boże i wiarę dla Mariusza
7.00 + Janina Walczak
8.30 + Adam Wiśniewski (1 r. śm.)
8.30 + córka Małgorzata Porowska – greg.
17.00 + Włodzimierz, Janina i Józef Skonieczny
17.00 + Tadeusz i dziadkowie
18.00 + Waleria i Tadeusz Krzemińscy, Łucja, Jan, dziadkowie oraz Agnieszka


„Marzenia się spełniają”

Nowy rok szkolny 2017/2018 to ponowne spotkanie z kadrą nauczycielską i kolegami, ale także podzielenie się wrażeniami i przeżyciami, jakie podczas wakacji 2017 spotkały wychowanków Ogniska, prowadzonego przez Parafię pw. Miłosierdzia Bożego i św. S. Faustyny w Toruniu. A były one bardzo bogate w podróże, spacery, wycieczki, zajęcia kulturalno-edukacyjne, rekreację, sport i zabawę.
W lipcu i sierpniu dzieci skorzystały z 4 wycieczek całodziennych: do Juraparku w Solcu Kujawskim, do Gdańska i Gdyni, na Pałuki ze zwiedzaniem Biskupina i Żnina oraz do gospodarstwa agroturystycznego w Brzozie Toruńskiej.
W Juraparku wraz z przewodnikiem przeniosły się do ery mezozoicznej, czyli ery dinozaurów, skorzystały tu również z zabaw w wesołym miasteczku z karuzelami, dmuchawcami, trampolinami, kolejką szynową.
Na wybrzeżu dzieci zwiedziły w Gdańsku Ośrodek Kultury Morskiej, Stare Miasto, stadion piłkarski „Energa Gdańsk”, w Gdyni przebywały na Skwerze Kościuszki, oglądały „Dar Pomorza” i „Błyskawicę”. Wycieczkę zakończyły plażowaniem i kąpielą w Morzu Bałtyckim.

DSC039191
Podczas wycieczki na Pałuki odwiedziły Muzeum Archeologicznym w Biskupinie, stamtąd kolejką wąskotorową podróżowały do Żnina, mijając po drodze Muzeum Kolei w Wenecji i podziwiały piękne krajobrazy charakterystyczne dla tego regionu Polski. Kolejnym punktem wycieczki było Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie, mieszczące się w baszcie będącej symbolem miasta.
W Brzozie Toruńskiej spotkały zwierzęta domowe: kozy, świnie, konie, krowy, kury, kaczki. Do dyspozycji wychowanków były rowery, jeżdżące traktorki i ciągniki, trampoliny, hamaki i dmuchany zamek. Pod okiem wychowawców pływały łódkami po stawie oraz mogły sprawdzić swoje siły na strzelnicy. Pobyt w gospodarstwie zakończył się wspólnym biesiadowaniem podczas pieczenia kiełbasek w ognisku.
W Toruniu młodzi uczestnicy wakacji odwiedzili wiele miejsc kulturalnych i historycznych, m.in.: Muzeum Etnograficzne, Muzeum Diecezjalne, Dom Eskenów, Kamienicę pod Gwiazdą, Muzeum Podróżników, Muzeum w Ratuszu, ruiny Zamku Dybów. Spacerowali uliczkami Starego Miasta, podziwiali panoramę toruńskiej Starówki płynąc statkiem Wanda po Wiśle.
Nie zabrakło też miejsca na edukację, która przybrała formę zabawy i praktycznych działań: w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy i Toruńskiej Piernikarni Mistrza Bogumiła. Wzięły udział w warsztatach organizowanych przez Muzeum Okręgowe pn. „Mały mistrz garncarski”, gdzie nasza koleżanka Wiktoria udzieliła wywiadu do TV Toruń. Podczas seansu pt. „Astropies Łajka” w Planetarium poznały historię pierwszego psa w kosmosie, także obserwowały zachowania zwierząt w Ogrodzie Zoobotanicznym, uczestniczyły w seansie filmowym w Cinema City.
W placówce odbyli zajęcia z funkcjonariuszami Straży Miejskiej, którzy zapoznali uczestników z zasadami bezpiecznego wypoczynku w domu, w lesie i nad wodą.
Mimo kapryśnej pogody, udało się spędzić większość wakacyjnych dni na świeżym powietrzu. Wychowankowie korzystali z licznych atrakcji w Piernikowym Miasteczku, wesoło bawili się na plaży na Błoniach Nadwiślańskich i placach zabaw. Zażywali kąpieli w basenach miejskich na Skarpie, przy ul. Hallera i ul. Bażyńskich. Wiele radości przyniosły dzieciom zajęcia na kręgielni, zajęcia lekkoatletyczne połączone ze zwiedzaniem hali w Arenie Toruń oraz integracyjne gry i zabawy w placówce.
Uczestnicy wakacji pod hasłem „Marzenia się spełniają” korzystali z wypoczynku nieodpłatnie dzięki dotacji otrzymanej z Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Urzędu Miasta Torunia.
Wakacje zakończono konkursem, w którym pytania systematyzowały, utrwalały i weryfikowały wiadomości zdobyte przez uczestników. Dziś wrócili do szkoły wypoczęci, bogatsi o nowe doświadczenia i wiedzę, a przede wszystkim z pięknymi wspomnieniami, którymi mogą dzielić się z najbliższym otoczeniem.
Przed dziećmi kolejny rok szkolny. Życzymy, by obfitował on w jak najwięcej sukcesów oraz powodów do zadowolenia. Życzymy siły i energii do podejmowania wyzwań i pokonywania pojawiających się trudności.
Nie żegnamy się z uczestnikami wakacji. Parafialne Ognisko dla dzieci i młodzieży w wieku szkolnym działa codziennie przez cały rok, w godzinach od 14:00 do 18:00 w budynku „Samarytanina”. Rodzice mogą jeszcze zapisywać swoje pociechy. Udział w zajęciach Ogniska jest nieodpłatny!


Akt Poświęcenia Niepokalanemu Sercu Maryi Kościoła w Polsce

„Rok 2017 jest szczególnie oddany Matce Bożej – to rok 100-lecia objawień w Fatimie, 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu na Jasnej Górze oraz 140-lecia objawień w Gietrzwałdzie. Dlatego zapraszam wszystkich do udziału w piątkowych Mszach świętych i oddania się Maryi. To okazja, by zawierzyć Matce Boga cały Kościół w Polsce – czyli każdego z nas.
Maryja podczas objawień w Fatimie prosiła, by zawierzyć jej cały świat i poszczególne narody. W Polsce po raz pierwszy prośba Matki Bożej została zrealizowana 8 września 1946 r., na Jasnej Górze. Biskupi, na czele z prymasem kard. Augustem Hlondem, oddali wtedy nasz kraj Niepokalanemu Sercu Maryi. Akt ten został ponowiony przez Episkopat Polski w czerwcu 2017 r. w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem.
Teraz każdy z nas może poświęcić swoje życie Maryi, zawierzając jej wszystkie jego aspekty – czyli sukcesy, problemy, wyzwania, niepokoje, sprawy rodzinne, społeczne i narodowe. Człowiek żyjący we współczesnym świecie ma wiele powodów do niepokoju, ale Maryja wskazuje na Jezusa jako tego, który wprowadza pokój do naszej codzienności”. (Bp Artur Miziński, sekretarz generalny KEP)

W naszej parafii i we wszystkich kościołach w Polsce akt ten został odmówiony w piątek 8 września. Zachęcamy także do indywidualnego odmówienia:

O Święta i Niepokalana Dziewico!

Jakimi pochwałami zdołamy wysławić Ciebie, która za¬mknęłaś w swym łonie Tego, którego niebiosa ogarnąć nie mogą. Błogosławiona jesteś między niewiastami i błogosła¬wiony jest owoc Twojego łona.
Oto mija już sto lat od Twojego objawienia się trojgu dzie¬ciom w Fatimie, gdzie prosiłaś o modlitwę i pokutę za grzeszników oraz o nawrócenie. Dzisiaj stajemy przed Tobą my, polscy biskupi, duchowieństwo, osoby życia konsekro¬wanego, wierni świeccy i zwracamy się do Twego Niepoka¬lanego Serca, postanawiając rzetelnie odpowiedzieć na Two¬ją prośbę.

Pragniemy, z Bożą pomocą – na różnych płaszczyznach na¬szego życia i pracy – stanowić jeden, nawracający się nie¬ustannie Lud Boży, w którym nie ma nienawiści, przemocy i wyzysku. Pragniemy żyć w łasce uświęcającej, aby nasz Ko¬ściół stał się prawdziwym Domem Bożym i Bramą Nieba.

Niepokalane Serce Maryi, przyrzekamy! 

Matko Świętej Rodziny z Nazaretu, bądź opiekunką pol­skich rodzin. Chcemy uczynić wszystko co niezbędne, by bronić godności kobiety i wspomagać małżonków w wier­nym wytrwaniu w świętym związku sakramentalnym. Zobowiązujemy się bronić związku małżeńskiego ustano­wionego przez Boga i nie dawać posłuchu podszeptom złe­go ducha, zachęcającego nas do nadużywania wolności i do realizowania źle rozumianej tolerancji.

Chcemy, aby wszyscy małżonkowie objawiali swoim życiem Bożą miłość, a dzieci i młodzież nie utraciły wiary i nie zo­stały dotknięte zepsuciem moralnym.

Niepokalane Serce Maryi, przyrzekamy!

Maryjo, Przybytku Ducha Świętego, Ty chroniłaś poczę­te życie Jezusa a teraz uczysz nas, jak troszczyć się o dzieci nienarodzone. Chcemy dar życia uważać za największą ła­skę od Boga i za najcenniejszy skarb. Postanawiamy stać na straży poczętego życia, aby każdy człowiek mógł wzrastać w pokoju i bezpieczeństwie we własnej rodzinie.

Niepokalane Serce Maryi, przyrzekamy!

Rodzicielko Założyciela Kościoła, my polscy biskupi – w naszej pasterskiej posłudze – będziemy dążyli do tego, by wzrastało i umacniało się Mistyczne Ciało Chrystusa, by duchowieństwo dochowywało wierności Bogu, Krzyżowi świętemu i Ewangelii, a osoby życia konsekrowanego reali­zowały swój zakonny charyzmat i były dla świata czytelnym znakiem obecności Twojego Syna.

Niepokalane Serce Maryi, przyrzekamy!

Nasza Matko i Królowo, pragniemy – poprzez autentycz­nie chrześcijański styl życia – przyczyniać się do powrotu tych, którzy odeszli z Owczarni Chrystusa, aby odnaleźli na nowo Twojego Syna i zrozumieli, że tylko On jest „Drogą i Prawdą i Życiem” (J 14, 6).

Niepokalane Serce Maryi, przyrzekamy!

Przyrzekamy uczynić wszystko, aby w naszym życiu osobi­stym, rodzinnym, narodowym i społecznym realizowała się nie nasza własna wola, ale wola Twojego Syna.
Poświęcając się Twemu Niepokalanemu Sercu, pragniemy jak najściślej zjednoczyć się z Tobą, Najświętsza Dziewico, oddając się Chrystusowi – jedynemu Zbawicielowi, który żyje i króluje na wieki wieków.

Amen.

2017-09-10T18:29:38+00:00