Gazetka nr 803

17 IX 2017 r., XXIV Niedziela Zwykła

Aż siedemdziesiąt siedem razy

Ciche dni są alarmującym znakiem zamierającej miłości. Zamknięte usta wyrażają zamknięte serca. Nikt nie jest w stanie ocenić niezwykle niszczącego działania tej formy zagniewania. Ona prowadzi do narastania niechęci między nimi. Takie milczenie to czas, w którym zło buduje szybko, minuta po minucie, mur wrogości. Kiedy wreszcie ludzie do siebie przemówią, wybudowany mur nie znika, on trwa. Jedynie zostaje w nim zrobiony wyłom. Tego muru nie da się tak łatwo rozebrać. Potrzeba często długich miesięcy, a nawet lat, by go zupełnie usunąć. Jeśli natomiast w międzyczasie znów nastaną ciche dni, zło ma już na czym budować.

Kochające serce nie potrafi bić w atmosferze niechęci. Jeśli nie przebaczy, dusi się samo. Ono dla swego zdrowia, dla własnego dobra musi przebaczyć. A już nigdy nie zgodzi się na ciche dni wiedząc, o jakie wielkie wartości chodzi. Nie zgodzi się, by drugi człowiek, którego kocha, miał czas na budowę muru niezgody. To w trosce o niego potrafi „darować nawet wielki dług”, by tylko nauczyć osobę kochaną przebaczającej miłości.


We wrześniu łączymy się z Papieżem w modlitwie: Aby nasze parafie, ożywiane duchem misyjnym, były miejscami, gdzie przekazuje się wiarę i daje świadectwo miłości.


Ogłoszenia duszpasterskie  XXIV Niedziela Zwykła – 17 IX 2017

1. Dziś po Mszy św. o godz. 15.00 spotkanie z rodzicami dzieci, które w przyszłym roku mają przystąpić do I Komunii św., niezależnie od tego, do której szkoły dziecko uczęszcza. Za tydzień o tej samej porze prosimy rodziców młodzieży klas VII szkoły podstawowej oraz II i III klas gimnazjum. Młodzież ta przygotowuje się do przyjęcia sakramentu bierzmowania. Również i w tym przypadku miejscem przygotowania i przyjęcia sakramentu jest parafia zamieszkania, a nie szkoła, do której dziecko uczęszcza.

2. Jutro przypada święto św. Stanisława Kostki – patrona polskiej młodzieży. Zapraszamy młodzież do modlitwy w jej intencjach na Mszę św. o godz. 18.00.

3. W sobotę przypada wspomnienie św. Ojca Pio. Jest to dzień patronalny grupy modlitewnej Jego imienia i naszej kaplicy. Spotkanie czcicieli św. Ojca Pio w kaplicy o godz. 16.00, a Msza św. odpustowa w kaplicy o godz. 17.00.

4. Serdeczne „Bóg zapłać” za posprzątanie kościoła, jak również za dbanie o teren okalający kościół. Dziękujemy za ofiary na upiększanie naszej świątyni (kolekta inwestycyjna wyniosła 6974 zł.) i ofiary na funkcjonowanie domu opieki „Samarytanin”. W przyszłą niedzielę zbiórka charytatywna do puszek.

5. Zachęcamy do włączenia się w życie parafialne poprzez zasilenie ruchów i wspólnot kościelnych.

6. Jak co roku Stowarzyszenie Rodzin Katolickich zaprasza do wspólnej zabawy młodych i starszych parafian przy ognisku na zakończenie lata w sobotę 23 września o godz. 19 na placu za Samarytaninem.

7. Zapraszamy do naszego sklepiku parafialnego oraz biblioteki i wideoteki parafialnej. Polecamy prasę katolicką, pamiątki z naszego Sanktuarium oraz cegiełki na Samarytanina.

Do Kościoła Bożego zostali włączeni:
Tymon Cabaj, Damazy Aleksander Kowalski, Piotr Cezary Kościelski

Do wieczności odeszła:
Janina Zielińska, l. 96, ul. Legionów

Gorąco pozdrawiamy wszystkich nawiedzających nasze Sanktuarium i życzymy, by służba w winnicy Pańskiej Króla Miłosierdzia była dla wszystkich źródłem radości i pokoju !!!
Pocztówka z wakacji

Dziękujemy za wszystkie wyrazy pamięci i więzi z parafialną wspólnotą. Swoje pozdrowienia z wakacyjnego wypoczynku nadesłali:
Marcin, Maria, Mateusz i Martynka Janowscy, Regina Grabosz, Bogumiła De-ręgowska, Ania Gallas z mamą i rodzeństwem, rodzina Makowskich, Dariusz Szalkowski, Państwo Janowscy, Helena Grzelachowska, Ewa Łapucha, Bożena i Jan Szwechowicz, Helena i Jan Rutkowscy, Agnieszka i Kamil Olszewscy, Mi-la, Klub Seniora, Ela i Paweł Sołdrowscy, Ania i Janusz Wiśniewscy, Tania i Ma-rek Mielcarkowie, Ewelina i Artur Wylegała, Maria Dudek i Teresa Rudnicka,
O naszej wspólnocie pamiętali w modlitwie pielgrzymi na Jasną Górę: Marta, Marzenna, Adam i Domi Cupa, Jakub Wiśniewski, Agata i Artur Warejko, Rafał Makowski, Paweł Lewandowski, ks. Maciej, Agnieszka Zytniewska, Julia Kuffel, Bożena i Andrzej Tuszyńscy, Emilia Krzysztofik, ks. Jan Perszon.
Pocztówki nadchodziły z różnych zakątków Polski i świata:
Łagiewniki, Włochy, Armenia,,Kanada, Gąski, Doncaster, Fatima,Domanowo, Santiago de Compostela, Rzym, Gruzja, Kołobrzeg, Obory, Chłapowo, Różanystok, Płonka Kościelna, Krypno Supraśl Kruszyniany, Pienin,y Hodyszewo,Beskid Śląski, Wadowice, Dąbek, Białystok, Zakopane, z rekolekcji Domowego Kościoła oraz różańcowych w Gietrzwałdzie.


Intencje mszalne 

Niedziela 17 września
7.30 + córka Małgorzata Porowska – greg.
9.30 + Teresa Stolarska i rodzice z obojga stron
11.00 + rodzice Gertruda i Ryszard Kordowscy
12.00(kap) + Wojciech, zm. z rodzin Kłosińskich, Dobrzenieckich, Bartkowskich, Wurstów oraz o zdrowie dla Bogumiły
12.30 – suma w intencji parafian
15.00 – o bog. Boże i potrzebne łaski dla Wojtka Kosickiego oraz dla rodziców
18.00 + Irena i Mieczysław (4 r. ich śm.) oraz zm. z rodziny Jurkojć
20.00 – dziękczynna za życie i kapłaństwo z prośbą o dary Ducha Św., błog. Boże i zdrowie dla ks. Proboszcza Stanisława z ok. jutrzejszych imienin

Poniedziałek 18 września
7.00 – o wiarę i błog. Boże dla Mikołaja
8.30 + córka Małgorzata Porowska – greg.
17.00 – dziękczynna za dar kapłaństwa z prośbą o błog. Boże dla ks. Proboszcza Stanisława
17.00 + Krzysztof Szczepański – w dniu ur.
18.00 – dziękczynna z prośbą o błog. Boże dla Barbary z okazji 80 urodzin

Wtorek 19 września
7.00 + dusze w czyśćcu cierpiące
8.30 + córka Małgorzata Porowska – greg.
17.00 – dziękczynna z prośbą o błog. Boże dla Stanisława w 60 r. urodzin oraz za zmarłych rodziców Hipolitę i Mieczysława
18.00 + Scholastyka Marianna Porażko

Środa 20 września
7.00 – o wiarę i błog. Boże dla Łukasza
8.30 + córka Małgorzata Porowska – greg.
17.00 + Agnieszka Żółkiewska (2 r. śm.)
18.00 + Adam (23 r. śm.) i Marianna Kozioł

Czwartek 21 września
7.00 + córka Małgorzata Porowska – greg.
8.30 + Zofia Bargieła
17.00 + Józef Skowroński (2 r. śm.)
17.00 + Stefan (3 r. śm.) i Andrzej Dombrowscy
18.00 + Marta i Ksawery Kużel i zmarli z rodziny Kużel (rez.)

Piątek 22 września
7.00 + córka Małgorzata Porowska – greg.
8.30 – dziękczynna z prośbą o Boże błog. dla Jadwigi z okazji 90 urodzin oraz o zdrowie dla syna Grzegorza
15.00 – msza św. w Godzinie Miłosierdzia
17.00 + Jerzy Turula (1 r. śm.)
17.00 + Józef (50 r. śm.) i Rozalia Marek oraz zmarli z rodziny
18.00 + Maria Kluczewska

Sobota 23 września
7.00 – za nowożeńców Aleksandrę i Marcina
7.00 + córka Małgorzata Porowska – greg.
8.30 + Sławomir Krajewski – int. od szwagierki Barbary z rodziną
8.30 + Ludwik Zielnica
17.00 + Zygmunt Romanowski i rodzice z obojga stron
17.00 – rez.
18.00 + Henryk Gliński


Komunikat z posiedzenia Parafialnej Rady Duszpasterskiej w dniu 6 września 2017 roku.

W dniu 6 września 2017 roku odbyła się jesienna sesja Parafialnej Rady Duszpasterskiej.
W porządku obrad znalazły się następujące zagadnienia:

Zmiana składu osobowego Rady.
Do Parafialnej Rady Duszpasterskiej zostali powołani:
– Siostra Mateusza Lis, nowa przełożona domu zakonnego Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia (w miejsce siostry Benedetty Flak),
– Pani Aleksandra Zwiorek, jako przedstawicielka środowisk młodzieżowych parafii
(w miejsce Pana Rafała Makowskiego, który wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu).

Upamiętnienie 100 rocznicy odzyskania niepodległości i 75 rocznicy Rzezi Wołyńskiej.
Mając na uwadze, że Kościół parafialny jest nie tylko miejscem formacji religijnej, ale także ośrodkiem wychowania w duchu patriotycznym, PRD poparła wniosek Ks. Proboszcza w sprawie uczczenia przyszłorocznej rocznicy odzyskania niepodległości w 1918 r. i ludobójstwa polskiej ludności na Wołyniu w 1943 r. poprzez umieszczenie na murze patio dwóch epitafiów. Planuje się, że odsłonięcie epitafium wołyńskiego nastąpi w dniu 11 lipca 1918 r., a epitafium niepodległościowego 11 listopada 1918 r.

Zaangażowanie osób świeckich w obsługę liturgii i nabożeństw.
W związku z tym, iż od września br. w parafii będzie posługiwała mniejsza liczba kapłanów (po przeniesieniu ks. Macieja Kępczyńskiego do parafii nie skierowano żadnego innego kapłana do podjęcia obowiązków wikariusza) koniecznym jest zaangażowanie w szczególnych przypadkach osób świeckich do pomocy w trakcie Eucharystii i innych nabożeństw. Przejawem angażowania osób świeckich jest skierowanie przez Ks. Proboszcza dwóch kolejnych mężczyzn na kurs formacyjny dla lektorów i akolitów (p. Andrzeja Marchlewicza i p. Jarosława Kopaczewskiego), jak również zwrócenie się z prośbą do członków PRD i Wspólnot do wsparcia kapłanów, siostry zakrystianki i kościelnego np. w czynności zbierania kolekty w trakcie Mszy św.

Wśród dyskutowanych wolnych wniosków znalazła się między innymi kwestia oceny zmiany godzin Mszy św. w dni powszednie (z 7.30 na 8.30) i w niedzielę (12.15 na 12.30). Zmiana ta zarówno przez Kapłanów, jak i członków PRD została uznana za korzystną przede wszystkim z uwagi na możliwość indywidualnej modlitwy wiernych po zakończonych mszach św. Żadne dalsze zmiany w porządku mszy św. i nabożeństw nie są planowane.

Kolejne posiedzenie Rady zaplanowano tradycyjnie na Środę Popielcową, która w 2018 r. przypadnie w dniu 14 lutego.

2017-09-17T21:58:43+00:00