10 XII 2017 r., II Niedziela Adwentu

Jemu prostujcie ścieżki
Chrześcijaństwo niesie ludzkości wezwanie do nawrócenia. Tych, którzy żyją wyłącznie dla doczesności, uświadamia, iż ona nie jest warta ludzkiego życia. Przed tymi, którzy nie dostrzegają żadnego sensu, usiłuje otworzyć perspektywę zaangażowania w budowę królestwa Bożego mającego wymiar wieczny. Adwent to szczególnie głośne wezwanie do nawrócenia. To czas wielkiego dziękczynienia Bogu za ukazanie sensu naszej ludzkiej egzystencji przez wcielenie Jego Jednorodzonego Syna. Równocześnie Adwent to czas wielkiej mobilizacji wszystkich wierzących celem maksymalnego wykorzystania dni spędzonych na ziemi i objawienia w swym środowisku radości z powodu poznania Bożego sensu życia. Samo wyjście wcześnie rano na roraty jest już znakiem tej duchowej mobilizacji i gotowości do wykorzystania rozpoczynającego się dnia dla współpracy z Bogiem w dziele budowania Jego królestwa.
W grudniu łączymy się z Papieżem w modlitwie: Aby osoby starsze, wspierane przez rodziny i przez wspólnoty chrześcijańskie, współpracowały, wykorzystując mądrość i doświadczenie, w przekazywaniu wiary i wychowywaniu nowych pokoleń.


II Niedziela Adwentu – 10 XII 2017
1. Dziś Kościół w naszej Ojczyźnie solidaryzuje się modlitwą i ofiarą z Kościołem na Wschodzie (głównie na terenach byłego Związku Sowieckiego). Po Mszach św. zbiórka pieniężna do puszek na pomoc dla tego Kościoła.
2. Młodzież ze wspólnoty „Pustynia Serca” rozprowadza własnoręcznie wykonane kartki świąteczne, a dzieci ze scholi nagraną przez siebie płytę z kolędami. Do nabycia są także świece „Caritas” na stół wigilijny w cenie 7, 13 i 15 zł.
3. Zapraszamy do udziału w Mszach św. roratnich o godz. 6.15. Przynosimy ze sobą lampiony. Podczas rorat jest okazja do skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania – przygotujmy serca na przyjście Pana. Za tydzień 3-dniowe rekolekcje adwentowe. Msze św. z nauką w dni powszednie o godz. 8.30 i 18.00.
4. Jutro zapraszamy na Mszę św. w intencji Ojczyzny o godz. 18.00. W środę modlimy się za ofiary stanu wojennego w 36 rocznicę jego wprowadzenia.
5. Rodziców dzieci przygotowujących się do I Komunii św. zapraszamy na spotkanie dziś po Mszy św. o godz. 15.00.
6. W sobotę zapraszamy wszystkie wspólnoty i ruchy kościelne z naszej parafii na coroczne spotkanie opłatkowe o godz. 19.00 w Samarytaninie.
7. Serdeczne „Bóg zapłać” za posprzątanie kościoła. Dziękujemy za ofiary na upiększanie naszej świątyni, jej ogrzewanie, funkcjonowanie parafii i Domu Pomocy Samarytanin. Kolekta z niedzieli 3 XII wyniosła 5593 zł. Dziękujemy za ofiary na paczki dla ubogich (3901,75 zł.). „Bóg zapłać” za ofiary na Samarytanina składane podczas roznoszenia opłatka wigilijnego (do 4 XII: 11 357,83 zł. i 10 $).
8. Zapraszamy do naszego sklepiku oraz biblioteki i wideoteki parafialnej. Polecamy elementy wystroju bożonarodzeniowego, prasę katolicką, pamiątki z naszego Sanktuarium oraz cegiełki na Samarytanina. Kto jeszcze z różnych przyczyn nie posiada opłatka wigilijnego, może go odebrać w zakrystii lub sklepiku.
Do wieczności odeszły:
Magdalena Mech, l. 27
Felicja Ernest. l. 86
Serdecznie pozdrawiamy wszystkich przybywających do naszego Sanktuarium i życzymy, by Pan Jezus – Król Miłosierdzia pomagał nam w prostowaniu dróg naszego życia !!!


Intencje mszalne
Niedziela 10 grudnia
7.30 – dziękczynna z prośbą o Boże prowadzenie dla Hani
9.30 + Salomea Zamojska (15 r. śm.)
11.00 + Franciszek, Jan, Leon, Katarzyna i Jan Donarscy
12.00(kap) + Felicja i Henryk Malewscy
12.30 – suma w intencji parafian
15.00 + Genowefa (20 r. śm.) i Władysław Olejniczak
18.00 + Tadeusz (11 r. śm.) i Zofia Rzepka
20.00 + Daniela Wegner – z ok. imienin
Poniedziałek 11 grudnia
6.15 + Leokadia (11 r. śm.), Wincenty, Jan, Zofia i Daniela Rokiccy
7.00 + Kinga Jankowska
8.30 + Bożena Paprocka, Sławomir Waligóra, zm. z rodziny Waligórów i dusze w czyśćcu cierpiące
17.00 + Zofia, Bernard i rodzice z ob. stron
17.00 + Kornelia Urszula Nowacka (8 r. śm.)
18.00 – za Ojczyznę (rez.)
Wtorek 12 grudnia
6.15 + Stefania Wójcik (30 r. śm.) i zmarli z rodziny
7.00 + Romualda, Jan, Leszek Maślani
8.30 + Tadeusz, Ryszard Sobiesiak, Maria i Stanisław Głowaccy
17.00 + Jan Turula
18.00 + Agnieszka Szady
Środa 13 grudnia
6.15 + Zenona Ługowska (4 r. śm.)
7.00 + Ryszard Kawczyński
8.30 + zmarli z rodzin Puszakowskich,
Zacharskich, Laszkiewicz i dusze
w czyśścu cierpiące
17.00 + rodzice Krystyna (9 r. śm.) i Henryk Gutowscy, rodzice i rodzeństwo
z obojga stron
18.00 + ks. Tomasz Drzymalski (1 r. śm.)
Czwartek 14 grudnia
6.15 + Gabriela Liss
7.00 + ks. Tomasz Drzymalski (1 r. śm.)
8.30 – dziękczynna za dar życia i otrzymane łaski z prośbą o błog. Boże dla Mileny za przyczyną św. Jana od Krzyża
17.00 + Zofia Bojanowska (1 r. śm.)
17.00 + Krzysztof Szczepański (7 r. śm.)
18.00 + Renata Szkrzypczyk (9 r. śm.)
Piątek 15 grudnia
6.15 + Zbigniew Szymandera (22 r. śm.)
7.00 + Leszek Domżalski
8.30 – dziękczynna za opiekę z prośbą o potrzebne łaski i błog. Boże dla rodziny Kużel
15.00 – msza św. w Godzinie Miłosierdzia
17.00 – dziękczynna za udaną operację Iwony z prośbą o błog. Boże dla Marty z ok. 6 r. urodzin oraz dla Moniki i Magdy
17.00 + Tomasz Malicki (8 r. śm.)
18.00 + Jadwiga Szymecka (15 r. śm.) i brat Erwin
Sobota 16 grudnia
6.15 + Maria i Jan Szweda
7.00 + Halszka Jankowska
8.30 + rodzice Aniela i Jan Makówka i zmarli z rodziny, rodzice Józefa i Jan Błądkowie oraz Apolonia Tułodziecka
8.30 + Alfons Kroskowski (4 r. śm.)
17.00 + Jerzy Golder (3 r. śm.)
17.00 + Barbara Piontek (1 r. śm.)
18.00 – rez.


Muzycznie w parafialnym Ognisku

W Ognisku Wychowawczym Parafii pw. Miłosierdzia Bożego i św. Siostry Faustyny w Toruniu spotkały się pokolenia dzieci, młodzieży studenckiej oraz seniorów. 23 listopada 2017 r. był okazją do wspólnego świętowania przypadających w bliskich sobie dniach Światowego Dnia Seniora oraz Międzynarodowego Dnia Wolontariusza.
Goście zostali powitani przez kierownika placówki Hannę Kosińską, proboszcza parafii ks. prał. Stanisława Majewskiego oraz Wiktorię – przewodniczącą samorządu wychowanków Ogniska.
Uczestnicy spotkania zobaczyli program muzyczny w wykonaniu dzieci – przygotowany przez p. Emilię, otrzymali własnoręcznie wykonane przez wychowanków upominki oraz obejrzeli przedstawienie „Księżniczka Rosa i Klimek” w wykonaniu muzycznego teatru objazdowego „Katarynka”. Przedstawienie było połączeniem pięknej oprawy muzycznej, tańca, kolorów, śpiewu i wzruszających sytuacji. Baśniowa opowieść niosła z sobą wątki edukacyjne i obrazowała to co ważne czyli prawdę, piękno, życzliwość, przyjaźń, dobroć, wrażliwość. Treść sztuki była dostosowana do odbiorców – wątek przygody, przyjaźni wśród młodych oraz staruszki, która z zapałem spogląda na swoje życie, uczy dzieci kultury osobistej oraz pomaga „ocalić krainę przed utratą kolorów”. Były to zajęcia aktorskie, wspólne śpiewy szant, nauka układów tanecznych, zabawy z chustą animacyjną. Dzieci otrzymały od aktorów pamiątkowe kolorowanki. Do wspólnej zabawy udało się włączyć również dorosłych.
W spotkaniu integracyjnym uczestniczyło ok. 70 osób, m.in.: przewodnicząca i członkowie Rady Seniorów Miasta Torunia, członkowie zarządu i słuchacze Toruńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, pensjonariusze Domu Pomocy „Samarytanin” z opiekunami, seniorzy–wolontariusze placówki, a także wolontariusze z fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” i bliscy wychowanków.
Przyjacielskie kontakty łączą wychowanków placówki i seniorów od wielu lat. Kolejna uroczystość była okazją do zacieśnienia przyjaźni, złożenia okolicznościowych życzeń, obdarowania się wzajemną radością, dowcipem, młodzieńczym uśmiechem, pamiątkowymi upominkami dla Gości oraz łakociami i owocami dla wychowanków.
Szczególne podziękowania należą się wychowawcom Ogniska, paniom Justynie i Agnieszce, które były inspiratorkami i organizatorami uroczystości.
Spotkanie okolicznościowe zostało dofinansowane przez Wydział Edukacji GMT w ramach zadań publicznych realizowanych przez Ognisko Wychowawcze.

To był bardzo RADOSNY DZIEŃ!