17 XII 2017 r., III Niedziela Adwentu

Pojawił się człowiek posłany przez Boga

Jan Chrzciciel jest specjalistą od wychodzenia z kryzysów, a jego program pracy u podstaw, w historii przezwyciężania kryzysów, jawi się jako trwała wartość. Kryzys życia religijnego należy do najgłębszych i najtrudniejszych kryzysów, jakie dotykają serca człowieka. Droga, jaką wskazuje Jan, jest jedyną drogą wyjścia. Pierwsze wezwanie łaski jest zawsze apelem o oczyszczenie serca. Jak nikt z nas nie wlewa mleka do brudnej butelki, tak Bóg nie wypełni świętością serca nieczystego. Oczyszczanie serca to właśnie praca u podstaw.

Kryzysy pojawiają się wówczas, gdy serca ludzkie są tak zanieczyszczone, że w danym społeczeństwie czy narodzie nie ma w czym przechowywać wielkich wartości. Dopóki nie uporządkuje się serc, dotąd nie ma mowy o jakiejkolwiek perspektywie nowego i lepszego jutra. Za serce zaś jest odpowiedzialny każdy indywidualnie.. Kto zatem chce zobaczyć lepsze jutro, winien dobrze przemyśleć wskazania Jana Chrzciciela i rozpocząć doskonalenie swego serca. Jego własna doskonałość zacznie stopniowo rzutować na doskonałość jego pracy, a ta z kolei zadecyduje o ubogaceniu społeczeństwa. Wartościowy lekarz z troską zajmie się każdym pacjentem, wartościowy nauczyciel dobrze wychowa nowe pokolenie, wartościowy budowniczy postawi dom, który będzie wymagał pierwszego remontu dopiero za lat trzydzieści. Droga wyjścia z kryzysu zostanie otwarta.


W grudniu łączymy się z Papieżem w modlitwie: Aby osoby starsze, wspierane przez rodziny i przez wspólnoty chrześcijańskie, współpracowały, wykorzystując mądrość i doświadczenie, w przekazywaniu wiary i wychowywaniu nowych pokoleń.


Ogłoszenia duszpasterskie III Niedziela Adwentu – 17 XII 2017

1. Dzisiejsza niedziela to niedziela radości – weszliśmy już w bezpośredni okres przygotowania do świąt Bożego Narodzenia. Wykorzystajmy ten czas zwłaszcza na uczestnictwo w rekolekcjach adwentowych, udział w roratach o godz. 6.15 i czynienie dobrych uczynków.

2. Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy rekolekcje adwentowe, które prowadzi ks. Łukasz Skarżyński, proboszcz powstałej z naszej parafii, parafii św. Andrzeja na toruńskim osiedlu JAR. Serdecznie witamy Księdza Rekolekcjonistę i życzymy obfitości darów Ducha Świętego w prowadzeniu rekolekcji.
Dziś nauki rekolekcyjne na Mszach św.
Nauki stanowe: dla kobiet dziś po Mszy św. o godz. 18.00; dla mężczyzn jutro po Mszy św. o godz. 18.00; spotkanie ze starszą młodzieżą (studiującą lub pracującą) we wtorek po Mszy św. o godz. 18.00.
Nauki ogólne w poniedziałek i wtorek podczas Mszy św. o 8.30 i 18.00.
Spowiedź rekolekcyjna we wtorek od godz. 8.00 i od godz. 16.30.
We wtorek na Mszy św. o godz. 8.30 udzielimy sakramentu namaszczenia chorych ludziom w podeszłym wieku i schorowanym. We wtorek ks. Łukasz zbierać będzie ofiary na budowę kościoła w swojej parafii. Starajmy się wesprzeć to dzieło.

3. Spotkanie modlitewne czcicieli św. Ojca Pio w środę po Mszy św. o godz. 18.00.

4. W sobotę w godzinach przedpołudniowych odwiedzimy chorych z posługą sakramentalną. Chorych nieobjętych comiesięczną posługą prosimy zgłaszać w zakrystii.

5. W przyszłą niedzielę przypada Wigilia Bożego Narodzenia. Ostatnia Msza św. o godz. 15.00 (nie ma Mszy św. o 18 i 20). Msza św. wigilijna Bożego Narodzenia o godz. 21.00. Pasterka o godz. 24.00. W związku, że Wigilia przypada w niedzielę, nie ma w tym dniu postu. Zachowajmy jednak wieczerzę wigilijną zgodnie z naszą tradycją, tzn. postną.

W I Święto nie ma Mszy św. w kaplicy i o godz. 20.00.
W II Święto nie ma Mszy św. odprawianej w kaplicy.

Od 27.12 rozpoczynamy kolędę, tj. wizytę duszpasterską. O terminie wierni zostali poinformowani przy roznoszeniu opłatka wigilijnego. Plan znajduje się także na stronie internetowej parafii oraz w gablocie ogłoszeń. Parafian. którzy z ważnych przyczyn nie mogą przyjąć w wyznaczonym dniu błogosławieństwa kolędowego, prosimy o zgłoszenie kolędy uzupełniającej w biurze parafialnym lub w zakrystii.

6. W piątek i sobotę będzie można odbierać światełko betlejemskie.

7. W sobotę po roratach konkurs lampionów.

8. Serdeczne „Bóg zapłać” za posprzątanie kościoła, za ofiary na upiększanie naszej świątyni. Dziękujemy za ofiary na funkcjonowanie parafii i Domu Pomocy Samarytanin. Do 11 XII na ten cel zebrano 24 871, 41 zł. i 10 $. Dzieło funkcjonowania Samarytanina będzie można także wesprzeć przy okazji kolędy. Kolekta z niedzieli 10 XII wyniosła 7308 zł. Kto jeszcze nie posiada opłatka wigilijnego, może go odebrać w zakrystii lub biurze parafialnym. „Bóg zapłać” za ofiary na Kościół na Wschodzie (2815,50 zł.).

9. Zapraszamy do naszego sklepiku oraz biblioteki i wideoteki parafialnej. Polecamy prasę katolicką, pamiątki z naszego Sanktuarium (zwłaszcza albumy, np. pod choinkę) oraz cegiełki na Samarytanina.

Do Kościoła Bożego została włączona:
Julia Grembecki

Do wieczności odszedł:
Kazimierz Stuczyński, l. 80

Pozdrawiamy wszystkich serdecznie i życzymy, by zbliżający się Zbawiciel napełniał nas radością !!!


PODWÓRKOWE KÓŁKO RÓŻAŃCOWE DZIECI

Wizyta Świętego Mikołaja

W domu pomocy Samarytanin w sobotę 2 grudnia na spotkanie kółka różańcowego dzieci przybył św. Mikołaj. Zarówno dla dzieci, jak i dla ich rodziców była to chwila pełna radości.

Przed przybyciem św. Mikołaja dzieci pod kierunkiem Pani Mirosławy uczyły się piosenki Arki Noego „I ty możesz zostać świętym Mikołajem”. Zatem, jak tylko gość z Nieba przekroczył progi Samarytanina, dzieci z radością i entuzjazmem śpiewały i grały na instrumentach nauczoną piosenkę.

Po radosnym przywitaniu gościa nadszedł czas na prezenty. Święty Mikołaj nie zawiódł nikogo i każde dziecko mogło otrzymać coś dobrego.Intencje mszalne

Niedziela 17 grudnia
7.30 + rodzice Stanisława (33 r. śm.) i Józef (76 r. śm.) Górzyńscy
9.30 + Helena, Alojzy, Stanisław Szczepańscy, Wojciech Borkowski, zmarli z rodzin Borkowskich oraz Łucja Dumała
11.00 + Henryk Chachulski, z rodzin Kowalczyków, Witasów i Choińskich oraz dusze w czyśćcu cierpiące (rez.)
12.00(kap) + Genowefa i Bartłomiej Porada, Krystyna i Marian Lewandowscy, Jadwiga i Marian Krzyżelewscy, Zofia, Jerzy, Ireneusz Szczepankiewicz i zmarli z rodziny
12.30 – suma w intencji parafian
15.00 + Krzysztof i Bolesław Karbowińscy – w dniu ich urodzin
18.00 + Tadeusz Pancierzyński (11 r. śm.)
20.00 + Witold, Jadwiga, Paweł Swoboda oraz Natalia, Lucjan i Andrzej Rosiak

Poniedziałek 18 grudnia
6.15 + rodzice Anna i Mieczysław Muchewicz, Katarzyna i Feliks Madej oraz siostra Jolanta
7.00 + Natalia Mućka
8.30 + Alojzy Frącek (8 r. śm.)
17.00 – int. wolna
18.00 + Eleonora (9 r. śm.) oraz Lidia

Wtorek 19 grudnia
6.15 + dusze w czyśćcu cierpiące
7.00 + Andrzej Drapiewski
8.30 + rodzice i rodzeństwo Falkowscy, mężowie Tadeusz i Bernard, zięć Marian Kwiatkowski i zmarli z rodziny
17.00 + Bartłomiej (32 r. śm.) oraz zmarli z rodzin Chamskich i Żbikowskich
18.00 + Justyna i Jan Cisoń oraz Józef Wojciak

Środa 20 grudnia
6.15 + zmarli z rodzin Rokickich i Wanat
7.00 + Marianna Walichniewicz
8.30 – o uzdrowienie wewnętrzne Joanny
17.00 + Marzena, Władysław, Roman, Franciszek (17 r. śm.) Pokornieccy
18.00 + Józef Marendowski (14 r. śm.)

Czwartek 21 grudnia
6.15 + Józef Gierszewski i rodzice z obojga stron
7.00 + ks. Tomasz Drzymalski – w dniu imienin
8.30 + Józef i Franciszka Rzepiccy, siostry Regina i Zofia, bracia Józef, Stefan, Kazimierz, Jerzy oraz bratowe Jadwiga i Maria
17.00 + Tadeusz (22 r. śm.) oraz zmarli z rodzin Cichockich i Piotrowskich
17.00 + mąż Jerzy, syn Wojciech Staśkiewicz oraz rodzice Rumińscy i Staśkiewicz
18.00 + Małgorzata Porowska (2 r. śm.)

Piątek 22 grudnia
6.15 + rodzice Bronisława i Florian Czerwińscy
7.00 + Magdalena Mech
8.30 + Sławomir, Piotr, Tadeusz i Janina
15.00 – msza św. w Godzinie Miłosierdzia
17.00 + Roman Witkowski (10 r. śm.) i zmarli z rodziny
17.00 + Stanisław Chlewicki
18.00 – o błog. Boże dla członków Róży MB Fatimskiej i ich rodzin oraz o niebo dla zmarłych

Sobota 23 grudnia
6.15 + Marta i Franciszek Rychliccy
7.00 + Seweryna Talar
8.30 – o błog. Boże i potrzebne łaski dla Haliny z okazji 89 urodzin
8.30 – o Miłosierdzie Boże dla Marka
17.00 + mąż Tadeusz Siudek (4 r. śm.)
17.00 + Prakseda i Jan Retmańscy
18.00 + Henryk Gliński (rez.)