11 II 2018 r., VI Niedziela zwykła

XXVI Światowy Dzień Chorego 2018

Jezus pozostawił Kościołowi w darze swoją moc uzdrawiania: „Te zaś znaki towarzyszyć będą tym, którzy uwierzą: (…) Na chorych ręce kłaść będą, a ci odzyskają zdrowie” (Mk 16, 17-18). W Dziejach Apostolskich czytamy opis uzdrowień dokonanych przez Piotra (por. 3, 4-8) i Pawła (por. 14, 8-11). Odpowiedzią na dar Jezusa jest zadanie Kościoła, który wie, że powinien obejmować chorych takim samym jak jego Pan spojrzeniem, pełnym czułości i współczucia. Duszpasterstwo służby zdrowia jest i zawsze pozostanie niezbędnym i istotnym zadaniem, które należy realizować z wciąż nowym zapałem, poczynając od wspólnot parafialnych aż po najlepsze ośrodki opieki zdrowotnej. Nie możemy w tym miejscu nie wspomnieć o czułości i wytrwałości, z jakimi wiele rodzin opiekuje się swoimi dziećmi, rodzicami i krewnymi, chronicznie chorymi lub z poważną niepełnosprawnością. Opieka świadczona w rodzinie jest nadzwyczajnym świadectwem miłości do osoby ludzkiej i winna być otaczana odpowiednim uznaniem oraz wspierana przez stosowną politykę. Dlatego lekarze i pielęgniarze, kapłani, osoby konsekrowane i wolontariusze, członkowie rodzin oraz wszyscy, którzy angażują się w opiekę nad chorymi, uczestniczą w tej misji Kościoła. Jest to wspólna odpowiedzialność, która podnosi wartość codziennej posługi każdego.

(z orędzia papieża Franciszka)


W lutym łączymy się z Papieżem w modlitwie: Aby ci, którzy sprawują władzę materialną, polityczną lub duchową, nie pozwolili, by rządziła nimi korupcja.


Ogłoszenia duszpasterskie  VI Niedziela zwykła – 11 II 2018

1. Przeżywamy dzisiaj XXVI Światowy Dzień Chorego. Modlitwą wspieramy wszystkich cierpiących. O godz. 12.30 Msza św. z udzieleniem sakramentu namaszczenia chorych.

2. Po Mszy św. o godz. 12.30 rozpoczynamy tzw. nabożeństwo czterdziestogodzinne (adoracja Najświętszego Sakramentu przed Wielkim Postem). Jutro i pojutrze wystawienie Jezusa Eucharystycznego po Mszy św. o godz. 8.30. Wykorzystajmy ten czas na indywidualną modlitwę.

3. Środą Popielcową rozpoczynamy czas Wielkiego Postu. Przez pokutę i nawrócenie pragniemy przygotować się do jak najlepszego przeżycia największych tajemnic naszej wiary: Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Pana Jezusa. W tym dniu obowiązuje post ścisły: ilościowy – jemy raz do syta i post jakościowy – jak w każdy piątek wstrzymujemy się od potraw mięsnych. Msze św. z posypaniem głów popiołem o godz. 7.00, 9.30, 15.00, 16.30 i 18.00. Kolekta jako jałmużna postna przeznaczona jest na funkcjonowanie naszego Domu Pomocy Samarytanin. Po Mszy św. o godz. 18.00 posiedzenie rady parafialnej. Zagadnienia można odbierać w zakrystii.

4. W Wielkim Poście zachęcamy do udziału w nabożeństwach pasyjnych. Droga Krzyżowa w piątki o 14.30, po Mszy św. o 18.00, dla dzieci o 16.30 w kaplicy, dla młodzieży o 19.30. Gorzkie Żale w niedziele o 17.15 w połączeniu z nieszporami. Za udział w tych nabożeństwach można uzyskać odpust zupełny.

5. Od Środy Popielcowej rozpoczynamy tydzień modlitw o trzeźwość w naszym narodzie.

6. Rozpoczynamy od dzisiaj do niedzieli Trójcy Najświętszej czas spowiedzi św. wielkanocnej – kartki do spowiedzi można odbierać w biurze parafialnym, zakrystii lub sklepiku.

7. Dziś spotkanie z rodzicami dzieci przygotowujących się do I Komunii Świętej po Mszy św. o godz. 15.00 w kaplicy.

8. Serdeczne „Bóg zapłać” za posprzątanie kościoła. Dziękujemy za ofiary na ogrzewanie kościoła, upiększanie naszej świątyni i funkcjonowanie parafialnego domu pomocy Samarytanin. Zachęcamy do przekazania 1% podatku dochodowego na ten cel – mamy swój własny KRS fundacji Samarytanin: 0000647260. „Bóg zapłać” za ofiary na klasztor sióstr karmelitanek w Łasinie (2346 zł.) Kolekta z niedzieli 4.02. wyniosła 5378 zł. Za tydzień zbiórka pieniężna do puszek na potrzeby biednych z naszej parafii.

9. Zapraszamy do naszego sklepiku parafialnego oraz biblioteki i wideoteki parafialnej. Polecamy prasę katolicką, pamiątki z naszego Sanktuarium, cegiełki na Samarytanina, jak również ilustrowane naszymi witrażami teksty Drogi Krzyżowej, które wykorzystujemy podczas nabożeństwa o 14.30.

KOLĘDA 2018

W sobotę 3 lutego zakończyliśmy 29. wizytę duszpasterską (kolędę) w historii naszej wspólnoty parafialnej. Za wszelkie dobro – otwartość serca i drzwi swoich mieszkań naszej Drogiej Rodzinie Parafialnej składamy serdeczne „Bóg zapłać”. Dziękujemy przede wszystkim za świadectwo wiary, wspólną modlitwę i złożone ofiary na rzecz funkcjonowania parafii i Domu Pomocy Samarytanin.

Odwiedziliśmy 3 069 mieszkań ( w roku 2017 – 3 107)
Ze złożonych ofiar do kasy parafialnej wpłynęło:
Na funkcjonowanie parafii 88 165 zł. ( w roku 2017 – 87 630 zł.)
Specjalne ofiary na dom pomocy Samarytanin 16 030 zł.
( w roku 2017 – 16 080 zł.)
Bóg Miłosierny niech nam błogosławi w 2018 roku !
_________________________________________

Do Kościoła Bożego zostały włączone:
Klara Pakalska, Anastazja Kruża, Alicja Puzon
Do wieczności odeszły:
Bronisława Puchalska, l. 70
Irena Gołaś, l. 86


Łączymy pokolenia

Dzień 21 i 22 stycznia to bardzo ważne daty w kalendarzu. Nie są one oznaczone czerwonym drukiem jak inne święta, ale i tak wpisały się na stałe do kalendarza imprez Ogniska Wychowawczego Parafii pw. Miłosierdzia Bożego i św. S. Faustyny w Toruniu. Po okresie bardzo rodzinnych świąt Bożego Narodzenia, Dzień Babci i Dziadka to wspaniały czas na ucieszenie Gości inscenizacją jasełek w wykonaniu dzieci, obdarowanie własnoręcznie wykonanymi życzeniami i wyrażenie szacunku, jakim powinni się cieszyć Seniorzy.


Życzenia wpisane w starannie ozdobione przez dzieci papierowe filiżanki z saszetką herbaty otrzymali Seniorzy uczestniczący w spotkaniu organizowanym przez placówkę w dniu 18 stycznia 2018 r. W uroczystości wzięli udział Babcie i Dziadkowie naszych wychowanków oraz zaprzyjaźnieni z placówką: przedstawiciele Toruńskiej Rady Seniorów – z przewodniczącą i wolontariuszką placówki panią Krystyną Nowakowską, słuchacze Toruńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku – którego wieloletnimi wolontariuszkami Ogniska są panie Elżbieta Suseł, Maria Zielińska i Jadwiga Lesińska oraz niezastąpiony fotograf pan Wojciech Buss, a także członkowie parafialnego Klubu Seniora. Spotkanie okolicznościowe zostało przygotowane pod kierunkiem wychowawczyń Ogniska, pań Agnieszki i Justyny.

Współpraca Ogniska Wychowawczego z seniorami trwa od kilkunastu lat. Zdajemy sobie sprawę, że odpowiedzialność za wychowanie dzieci spoczywa głównie na rodzicach i z nimi placówka bezpośrednio współdziała w kwestiach rodzicielskiej odpowiedzialności opiekuńczo-wychowawczej, dydaktycznej, socjalnej czy rozwijania zdolności młodego pokolenia. Jednak Seniorzy są tą grupą społeczną, która może wspomagać obowiązki rodziców. Dlatego spotkania pokoleniowe w Ognisku Wychowawczym, organizowane w miłej i przyjaznej atmosferze, mają sprzyjać umacnianiu więzi rodzinnych, wyrabianiu szacunku dla osób starszych, podtrzymywaniu tradycji rodzinnych, a z drugiej strony dodawać Seniorom odwagi i przekazywać wiedzę o możliwości zaangażowania się w działania wolontarystyczne na rzecz młodych torunian, uaktywnić wymianę poglądów i uczyć pozytywnych relacji interpersonalnych.
Nie powinniśmy się dziwić, że Dziadkowie mają nieraz chęć doznania radosnej beztroski w gronie młodych, nie zawsze zdyscyplinowanych urwisów, a młodzież potrzebę uraczenia się wspaniałymi słodyczami, które otrzymali od naszych Gości.


W taki sposób od dziewiętnastu lat wspólnie tworzymy most łączący przeszłość z przyszłością i tradycję z nowoczesnością.
Serdecznie dziękujemy za razem spędzony czas!
Hanna Kosińska

Zdjęcia: Wojciech Buss

 


Intencje mszalne

Niedziela 11 lutego
7.30 + Jadwiga i Marian Bojanowscy oraz Kazimierz i Halina Jaworscy
9.30 + Mieczysław Pietruszyński (5 r. śm.)
11.00 + Zbigniew, rodzice, rodzeństwo oraz zmarli z rodziny Siodelskich
12.00(kap) – o błogosławieństwo Boże i potrzebne łaski dla Mateusza z ok. 8 urodzin
12.30 – suma w intencji parafian
15.00 + zmarli z rodziny Bandrowskich
18.00 – za Ojczyznę
20.00 + Stanisław Reczuch – greg.

Poniedziałek 12 lutego
7.00 + Teodor i Jadwiga
8.30 + Ewa (26 r. śm.)
17.00 + Stanisław Reczuch – greg.
18.00 + Piotr Nowak – int. od rady nadzorczej, zarządu i pracowników spółki Apator

Wtorek 13 lutego
7.00 + Stanisław Reczuch – greg.
8.30 + Roman Walter
17.00 + Henryk Sobociński (16 r. śm.)
18.00 + Zbigniew Konieczny – int. od komisji NSZZ Solidarność Energa Operator Toruń

Środa 14 lutego
7.00 + Gabriela Liss
9.30 + Stanisław Reczuch – greg.
15.00 + Bronisława Puchalska
16.30 + mąż Tadeusz Barciński (4 r. śm.), rodzice, teściowie, bracia i krewni z obojga stron
18.00 + z rodzin Stubeckich i Kamińskich

Czwartek 15 lutego
7.00 + Stanisław Reczuch – greg.
8.30 + Witold Kurecki (2 r. śm.)
17.00 + Genowefa i Czesław Olech
17.00 + Józef Gierszewski
18.00 + Tadeusz Witkowski (18 r. śm.) oraz Helena i Henryk Łagoń

Piątek 16 lutego
7.00 + Stanisław Reczuch – greg.
8.30 + Janina Skierkiewicz
15.00 – msza św. w Godzinie Miłosierdzia
17.00 + Stefania i Bronisława
17.00 + Małgorzata Sobiechowska – int. od Wojtka i mamy Eli
18.00 + Zbigniew Konieczny – int. od koleżanek i kolegów z Rejonu Energetycznego Rypin

Sobota 17 lutego
7.00 + Stanisław Reczuch – greg.
8.30 – za nowożeńców Hannę i Kamila
17.00 + Edward Górecki (30 dzień po śmierci) i zmarli z rodziny
17.00 + Arkadiusz Jastak (30 r. śm.), rodzice i dziadkowie z obojga stron
18.00 + Zbigniew Jabłoński i rodzice z obojga stron