25 II 2018 r., II Niedziela Wielkiego Postu

Tam się przemienił wobec nich

W pewnym sensie młodym ludziom łatwiej niż starszym dostrzec sens chrześcijańskiej religii. Sami bowiem przeżywają proces przechodzenia ze świata dziecka w świat dorosłego człowieka. Młodość to czas kształtowania z chłopca mężczyzny, a z dziewczynki kobiety. To jest autentyczna przemiana. Proces niełatwy, ale innej drogi do dojrzałości nie ma.

Wielu chrześcijan zbyt wcześnie rezygnuje z dalszego rozwoju. Po osiągnięciu biologicznej dojrzałości już nie zabiegają o przemianę serca, tak by było ono zdolne kochać Boga, ludzi i świat. Tymczasem jedynie to przemienienie jest w stanie otworzyć przed nami perspektywę lepszego życia i stworzenia nowego, lepszego świata. Tak też zaplanował proces dojrzewania człowieka sam Stwórca. W chrześcijańskiej religii przebóstwić, znaczy to samo, co uczłowieczyć. W Chrystusie Bóg jest człowiekiem i człowiek jest Bogiem. Tajemnica to wielka. Bez niej jednak życie nasze byłoby całkowicie zamknięte w doczesności. To ona umożliwia nam wzrost w stronę wieczności. Podejmując wysiłek stawania się lepszymi, wychodzimy naprzeciw Boga, który pragnie nam w tym pomagać swą przemieniającą obecnością.


W lutym łączymy się z Papieżem w modlitwie: Aby ci, którzy sprawują władzę materialną, polityczną lub duchową, nie pozwolili, by rządziła nimi korupcja.


REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE
Niedziela 25 lutego
Nauka podczas każdej Mszy Świętej
19.00 – Nauka stanowa dla kobiet
Poniedziałek 26 lutego
8.30 – Msza Święta z nauką
10.30 – Nauka w kościele dla klas II-III gimnazjum
18.00 – Msza Święta z nauką
19.00 – Nauka stanowa dla mężczyzn
Wtorek 27 lutego
8.30 – Msza Święta z nauką
10.30 – Nauka w kościele dla klas II-III gimnazjum
18.00 – Msza Święta z nauką
19.00 – Wieczór uwielbienia
Środa 28 lutego
8.30 – Msza Święta z nauką
10.00 – Droga Krzyżowa w kościele dla gimnazjum
10.30 – Msza Święta dla gimnazjum
18.00 – Msza Święta z nauką
Spowiedź św. dla dorosłych : od godz. 8.00 oraz od godz. 16.30

 Ogłoszenia
II Niedziela Wielkiego Postu – 25 II 2018

1. Tradycyjnie w II Niedzielę Wielkiego Postu rozpoczynamy w naszej parafii rekolekcje wielkopostne, którym przewodniczyć będzie nasz parafianin – Ojciec redemptorysta dr. Jacek Dembek. Serdecznie witamy Ojca Rekolekcjonistę i życzymy wielu łask Ducha Świętego oraz doświadczenia Miłosierdzia Bożego.
Dzisiaj na godz. 19.00 zapraszamy Panie na naukę stanową, jutro o tej samej porze Panów. We wtorek z kolei wspólnota młodzieżowa Emmanuel i schola parafialna zapraszają na godz. 19.00 na wieczór uwielbienia. Nauki ogólne będą w poniedziałek, wtorek i środę na Mszach św. o godz. 8.30 i 18.00. Spowiedź święta rekolekcyjna w środę od godz. 8.00 oraz od godz. 16.30. Młodzież gimnazjalna realizuje rekolekcje wg podanego jej planu. Wszystkich parafian prosimy o udział w rekolekcjach. Dla każdego z nas to czas łaski. W środę kolekta podczas Mszy św. przeznaczona będzie na działalność misyjną Ojca Jacka i Zgromadzenia Redemptorystów.

2. Dziś po Mszach św. w całej Polsce odbywa się zbiórka pieniężna jako pomoc polskim misjonarzom.

3. W tym tygodniu przypadają dni eucharystyczne: I czwartek, I piątek i I sobota marca. W piątek kolekta przeznaczona na misje, po Mszy św, o godz. 18 spotkanie liderów grup i ruchów duszpasterskich działających przy naszej parafii. W sobotę w godzinach przedpołudniowych kapłani odwiedzą chorych z posługą sakramentalną. Śpiew Godzinek po Mszy św. o godz. 7.00. Nabożeństwo I-sobotnie i czuwanie Obrońców Życia po Mszy św o godz. 18.00. Spotkanie Żywego Różańca w czwartek po Mszy św. wieczornej.

4. Spotkanie dla rodziców dzieci, które są w trakcie przygotowania do wczesnej Komunii świętej w sobotę o godz. 10.00.
W przyszłą niedzielę po Mszy św. o godz. 15.00 zapraszamy rodziców młodzieży, która w środę 7 marca przyjmie sakrament bierzmowania. Młodzież od jutra rozpoczyna modlitewną nowennę przed otrzymaniem tego sakramentu. Wszystkich prosimy o modlitwę w intencji młodzieży bierzmowanej, ich rodzin i świadków bierzmowania.

5. W Wielkim Poście zapraszamy na nabożeństwa pasyjne. Gorzkie Żale w niedziele o 17.15. Droga Krzyżowa w piątki – ogólna o 14.30 i po Mszy św. o 18.00, dla dzieci o 16.30 w kaplicy, dla młodzieży o 19.30. Za pobożny udział w tych nabożeństwach można uzyskać odpust zupełny.

6. Karteczki do spowiedzi świętej można odbierać w sklepiku, biurze parafialnym lub zakrystii.

7. Serdeczne „Bóg zapłać” za posprzątanie kościoła. Dziękujemy za ofiary na upiększanie naszej świątyni i funkcjonowanie Domu Pomocy Samarytanin. Zachęcamy do przekazania 1% podatku dochodowego na rzecz Samarytanina – mamy swój własny KRS fundacji Samarytanin: 0000647260. W przyszłą niedzielę kolekta na ogrzewanie kościoła i kaplicy. Kolekta z niedzieli 18 II wyniosła 4931 zł. „Bóg zapłać” za ofiary na potrzebujących (3042,59 zł.)
8. Zapraszamy do naszego sklepiku parafialnego oraz biblioteki i wideoteki parafialnej. Polecamy prasę katolicką, pamiątki z naszego Sanktuarium i cegiełki na Samarytanina.
Do Kościoła Bożego zostali włączeni:
Alicja Szpak, Adam Lassota, Iga Politowska
Do wieczności odeszli:
Hanna Górska, l. 79, ul. Długa
Wanda Białek, l. 88, ul. Kozacka
Gabriel Tarkowski, l. 85, ul. Popiela
Zofia Szafran, l. 79, ul. Rusa
Pozdrawiamy wszystkich nawiedzających nasze Sanktuarium i życzymy doświadczenia Przemienienia Pańskiego !!!


Komunikat z posiedzenia Duszpasterskiej Rady Parafialnej

                W dniu 14 lutego br. odbyła się zimowa sesja Duszpasterskiej Rady Parafialnej. W wyniku obrad ustalono, że ulegnie zmianie trasa tegorocznej procesji w Boże Ciało (31 maja 2018 r.). Zaplanowano, iż procesja przejdzie ulicami: Św. Faustyny, Legionów, Żwirki i Wigury, Konfekcyjną, Długą, Legionów i wzorem lat ubiegłych zakończy się przy Ośrodku Pomocy Samarytanin. Poruszony został także temat epitafiów upamiętniających Rzeź Wołyńską (1943) oraz 100-lecie odzyskania niepodległości. Poświęcenie i odsłonięcie pierwszego z nich nastąpi w dniu 8 lipca br. w trakcie uroczystej Mszy św. celebrowanej przez Ks. Bp. Seniora Andrzeja Suskiego. Tablica z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości zostanie poświęcona i odsłonięta w dniu odpustu parafialnego 5 października 2018 r. na Mszy św. o godzinie 15.00, której przewodniczyć będzie Ks. Bp Józef Szamocki. Oprócz tego dyskutowano kwestię posługi liturgicznej w trakcie Mszy św. i nabożeństw, zwracając uwagę na wzrastające zaangażowanie mężczyzn. Kolejne posiedzenie zaplanowano na wrzesień br.

Skład DRP został poszerzony o jedną osobę, tj. Pana Andrzeja Marchlewicza.

Piotr Józefiak
______________________________________________________________

            W dniu 18 lutego 2018 r. w Katedrze śś. Janów posługę akolitatu przyjął z rąk Ks. Bp. Józefa Szamockiego pochodzący z naszej parafii alumn WSD w Toruniu Paweł Lewandowski. Tym samym wykonał on kolejny krok na drodze do kapłaństwa. Jako akolita będzie on mógł m.in. posługiwać przy ołtarzu przygotowując kielich oraz dokonywać puryfikacji, jak również udzielać Komunii św.

Klerykowi Pawłowi życzymy wielu Łask Bożych i opieki Matki Boskiej !


Intencje mszalne
Niedziela 25 lutego
7.30 – rez. p. Wiśniewski
9.30 + rodzice Kazimierz i Helena, brat Czesław i bratowa Joanna Dycha
11.00 + Daniela Wegner (w dniu urodzin)
12.00(kap) – o zdrowie i błogosławieństwo Boże dla Liliany w 1. urodziny
12.30 – suma w intencji parafian
15.00 + Krystyna Rzeźnikowska, Czesława,
Ludwik i Antoni Taflińscy
18.00 + Maria Szczepańska (1 r. śm.)
20.00 + Grażyna i Tadeusz Różek
Poniedziałek 26 lutego
7.00 + Barbara Górska
8.30 + Waleria Drożdżowska
17.00 + rodzice Janina i Franciszek, rodzeństwo oraz córka Małgorzata
18.00 – dziękczynna z prośbą o błog. Boże
dla Agaty za przyczyną św. Ojca Pio
Wtorek 27 lutego
7.00 + Melania Ossowska – greg.
8.30 + Wanda Białek
17.00 + Kazimierz i rodzice z obojga stron
18.00 + mąż Marcin (42 r. śm.), mama Marianna (35 r. śm.), syn Marek, zmarli z rodzin Wajs, Zalewskich, Zalesińskich, Kozłowskich i dusze w czyśćcu cierpiące
Środa 28 lutego
7.00 + Melania Ossowska – greg.
8.30 + Zbigniew Konieczny
17.00 + Jadwiga Zyblewska
18.00 + Marianna (10 r. śm.) i Adam Kozioł
Czwartek 1 marca
7.00 + Melania Ossowska – greg.
8.30 + Jadwiga Pracka (11 r. śm.)
17.00 – dziękczynna z prośbą o błog. Boże dla Józefa z ok. 70 r. urodzin
17.00 + Zbigniew Leszczyński oraz Józefa i Bernard Matulewscy
18.00 + Józef Daczkowski
Piątek 2 marca
7.00 + Aleksandra i Józef Wilczewscy
8.30 + rodzice z obojga stron: Chudzyńscy i Błaszakowie oraz siostra Elżbieta
15.00 – msza św. w Godzinie Miłosierdzia
17.00 + Melania Ossowska – greg.
17.00 – rez. p. Ptak
18.00 + Helena i Jan Zielińscy oraz Teresa i Zbigniew Steccy
Sobota 3 marca
7.00 + Janina i Stanisława
7.00 + Helena
8.30 + Hieronim Bronowski
17.00 + Władysław Aszyk (10 r. śm.)
17.00 + Melania Ossowska – greg.
18.00 – wynagradzająca Niep. Sercu NMP


„Jeśli ktoś jest spragniony, a wierzy we Mnie –  niech przyjdzie do Mnie i pije!” (J 7, 37)
REKOLEKCJE EWANGELIZACYJNE ODNOWY
Seminarium życia w Duchu Świętym
Jeśli:
w swoim życiu przeżywasz tęsknotę za Bogiem,
straciłeś sens swojego życia lub pogubiłeś się,
pragniesz osobistej relacji z Jezusem,
pogłębienia i umocnienia wiary,
odkrycia Osoby Ducha Świętego i Jego darów
zapraszamy do udziału w Rekolekcjach Ewangelizacyjnych Odnowy
POCZĄTEK:
1 III 2018r. (czwartek), godz. 19.00
Msza Święta w kościele Diecezjalnego Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Toruniu, ul. Św. Faustyny 7.
Po Mszy Św. spotkanie organizacyjne.
Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym „Dobry Pasterz”