29 IV 2018 r., V Niedziela Wielkanocna

Owoc obfity przyniesiecie i staniecie się moimi uczniami

Jezus Chrystus chcąc nas pouczyć o niedostępnej dla nas tajemnicy życia Kościoła, posłużył się obrazem winnego krzewu i latorośli. Krzewem jest On sam. W nim, organicznie związane, tkwią latorośle obsypane liśćmi i wydające owoc. Krzew żyje, latorośle zmieniają się z roku na rok, jak pokolenia.
Podobnie jest z Kościołem. Chrystus trwa wiecznie, pokolenia ludzi należących do Kościoła ustawicznie się wymieniają. Na wzór latorośli mają wydać owoce dobrych czynów. Tymi owocami Bóg pragnie ubogacać ludzkość. Aby latorośle mogły wydawać owoce, muszą czerpać życiodajne soki z ziemi przez korzeń i krzew. Gdy ich łączność z krzewem zostaje zerwana, nie tylko nie są w stanie przynosić owoców, ale same schną i nie nadają się do niczego tylko na spalenie.

Trzeba dobrze przemyśleć ewangeliczny obraz o winnym krzewie, aby odkryć siebie jako latorośl przeznaczoną do wydawania owoców. Należy odkryć własne miejsce w Kościele i dostrzec zadania, jakie w nim wyznaczył nam Bóg. Dostrzeżenie owych wielkich możliwości, jakie się kryją w bliskim kontakcie z Jezusem, otwiera przed człowiekiem wspaniałe horyzonty nowego bardzo twórczego życia.


W maju łączymy się z Papieżem w modlitwie: Aby wierni świeccy wypełniali swoją specyficzną misję, wykorzystując swoje twórcze zdolności, by odpowiadać na wyzwania dzisiejszego świata.


Ogłoszenia duszpasterskie  V Niedziela Wielkanocna – 29 IV 2018

1. Jutro po Mszy św. o godz. 18 comiesięczne spotkanie parafialnego oddziału Caritas w Samarytaninie. Zapraszamy wszystkich pragnących włączyć się w dzieła charytatywne parafii.
Spotkanie Żywego Różańca we wtorek po Mszy św. o godz. 18.00 w kaplicy.

2. We wtorek 1 maja przypada 28. rocznica erygowania naszej parafii przez ostatniego biskupa chełmińskiego, Mariana Przykuckiego. Dziękujemy Miłosierdziu Bożemu za naszą Wspólnotę i wszystkie dzieła przy niej powstałe. Modlimy się za ofiarodawców i budowniczych naszego Dzieła Bożego.

3. Od wtorku rozpoczynamy nabożeństwa majowe ku czci Najświętszej Maryi Panny. W dni powszednie o godz. 17.45, w niedziele o godz. 17.15 z nieszporami. Dla dzieci nabożeństwa majowe rozpoczną się od 14 maja.

4. W czwartek 3 maja przypada Uroczystość NMP Królowej Polski oraz 227. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Msze św. w porządku niedzielnym z wyjątkiem Mszy św. o godz. 12.00 w kaplicy. Zachęcamy do udziału we Mszy św. i do modlitwy w intencji Ojczyzny.

5. W tym tygodniu przypadają dnie eucharystyczne: I czwartek, I piątek i I sobota maja. Zachęcamy do korzystania z sakramentów świętych. Dzieci zapraszamy do spowiedzi w środę o godz. 16.30. W piątek comiesięczna kolekta misyjna. Po Mszy św. o godz. 18.00 spotkanie liderów grup i stowarzyszeń duszpasterskich. W sobotę kapłani odwiedzą chorych z posługą sakramentalną. Zapraszamy do śpiewu Godzinek po Mszy św. o godz. 7.00. Nabożeństwo pierwszosobotnie i czuwanie Obrońców Życia po Mszy św. o godz. 18.00.

6. W przyszłą niedzielę odbędzie się I Komunia dzieci naszej parafii na Mszach św. o 11.00 i 12.30. Wszyscy modlimy się w intencji dzieci komunijnych i ich rodzin.

7. Serdeczne „Bóg zapłać” za posprzątanie kościoła. Dziękujemy za ofiary na upiększanie naszej świątyni i funkcjonowanie domu Samarytanin. Jesteśmy wdzięczni za przekazanie 1% podatku dochodowego, Paniom Danucie i Jolancie za pomoc przy wypełnianiu PIT-ów. Siostrze Wiktorii, Paniom Emilce i Zosi dziękujemy za zadbanie o teren wokół kościoła i Samarytanina. Kolekta z niedzieli 22.04 wyniosła 5248 zł.

8. Zapraszamy do naszego sklepiku oraz biblioteki i wideoteki parafialnej. Zachęcamy do lektury czasopism katolickich.
Do Kościoła Bożego zostali włączeni:
Dorian Schäfer, Hubert Siemiński, Aniela Polińska,
Zofia Bierbasz – Juchnowicz, Amelia Wróbel,
Igor Kotowicz, Łucja Zielińska,
Michał Błaszczyk, Jan Siudziński
Swój Złoty Jubileusz małżeństwa obchodzili Państwo Krystyna i Tadeusz Muchewicz .
Czcigodnym Jubilatom życzymy Bożego błogosławieństwa na dalsze lata życia !!!
Pozdrawiamy wszystkich nawiedzających nasz Sanktuarium i życzymy, byśmy byli latoroślami winnego szczepu Jezusa – Króla Miłosierdzia !!!


Intencje mszalne
Niedziela 29 kwietnia
7.30 + Konrad Jędraszek – greg.
7.30 + Maria Ziółkowska i rodzice z obojga stron
7.30 + Anna Flicińska – greg.
9.30 – dziękczynna z prośbą o błog. Boże dla Zofii i Ryszarda z okazji 46 r. ślubu
11.00 – rez.
12.00(kap) – o uzdrowienie w rodzinie
12.30 – suma w intencji parafian
15.00 + Marian Bandrowski
18.00 + Jadwiga Zyblewska
20.00 + Kazimierz Markowski
Poniedziałek 30 kwietnia
7.00 + Zofia, Zygmunt, zmarli z rodzin Piotrkiewicz, Wasilewskich i Romanowskich
7.00 + Konrad Jędraszek – greg.
8.30 – za nowożeńców Iwonę i Łukasza
17.00 – dziękczynna z prośbą o Boże błogosławieństwo i potrzebne łaski dla Grażyny z okazji urodzin
17.00 + Anna Flicińska – greg.
18.00 – o uzdrowienie w rodzinie
Wtorek 1 maja
7.00 – o uzdrowienie w rodzinie
8.30 + Anna Flicińska – greg.
17.00 + Konrad Jędraszek – greg.
17.00 – dziękczynna z prośbą o Boże błog. i potrzebne łaski dla Jadwigi Kwietniewskiej z okazji 90 urodzin
18.00 – dziękczynna z prośbą o Boże błog. dla Justyny i Dominika w kolejną rocznicę ślubu oraz dla całej rodziny
Środa 2 maja
7.00 – o uzdrowienie w rodzinie
8.30 + Stefania i Jan Pędzisz
17.00 + Anna Flicińska – greg.
17.00 + Zygmunt
18.00 + Józef Bartoszewski
Czwartek 3 maja
7.30 – o uzdrowienie w rodzinie
9.30 + Jan Żydowicz (27 r. śm.)
11.00 + Irena Siedlecka (14 r. śm.)
11.00 – o zdrowie i błog. Boże dla Julki
12.15 + Stanisława Gonciarz i Anna Mołodecka
15.00 – o zdrowie i błog. Boże podczas egzaminu dojrzałości dla Marty
18.00 + Maria Chmurzyńska (20 r. śm.) i zmarli z rodziny
20.00 + Anna Leśna
Piątek 4 maja
7.00 – o uzdrowienie w rodzinie
8.30 + rodzice Stefania i Florian oraz bratowa i brat Zagórscy
15.00 – msza św. w Godzinie Miłosierdzia
17.00 + zmarli z rodzin Jachowskich, Węglerskich, Wiśniewskich i Kmieciak
17.00 + rodzice z obojga stron oraz Feliks Neumann
18.00 + Pelagia i Stanisław Chrostowscy
Sobota 5 maja
7.00 – o uzdrowienie w rodzinie
8.30 – dziękczynna z prośbą o Boże błogosławieństwo dla Elżbiety i Józefa z okazji 45 r. ślubu
17.00 + Marek Pietrasiński, Józef Dębiński i dziadkowie z obojga stron
17.00 + Marian Wiśniewski
18.00 – wynagradzająca Niep. Sercu NMP (rez.)