6 V 2018 r., VI Niedziela Wielkanocna
Trwajcie w miłości mojej !

Ponieważ Syn Boży przyniósł na ziemię miłość Boga, pragnie, byśmy tą Jego miłością darzyli się wzajemnie. Kto odkrył prawdę, że Bóg go kocha, ten potrafi podobną miłością objąć swoich bliskich. Niebo to świat czystej miłości i na ziemi tylko ci, którzy doświadczyli prawdziwej miłości, są w stanie dostrzec jego realny kształt. Niebo to przede wszystkim stan serca umiejącego prawdziwie kochać. Ci, którzy kochają Boga z całego serca, z całej duszy, ze wszystkich sił, a bliźniego jak siebie, noszą niebo w sobie. Są to najszczęśliwsi ludzie na ziemi.

Niebo jednak to nie tylko szczęśliwy stan serca doświadczającego miłości, to również niezwykle piękny i bogaty świat stworzony przez Boga. Apostoł Narodów po otrzymaniu łaski objawiania tego świata zapisał bardzo znamienne słowa: „ani oko nie widziało, ani ucho nie słyszało, ani serce człowieka nie zdołało pojąć, jak wielkie rzeczy przygotował Bóg tym, którzy Go miłują” (1 Kor 2, 9). Przygotował Bóg dla nas nowy, szczęśliwy świat. Wiedzie do niego droga wiary, a jedynym kluczem, którym można otworzyć jego drzwi, jest prawdziwa miłość.


Ogłoszenia duszpasterskie
VI Niedziela Wielkanocna – 6 V 2018

1. Dziś w naszej parafii Uroczystość Przyjęcia dzieci do I Komunii świętej. Wszystkich prosimy o modlitwę w intencji dzieci i ich rodzin. Przez cały tydzień do przyszłej niedzieli włącznie dzieci obchodzą tzw. „Biały Tydzień”. O godz. 17.45 nabożeństwo majowe, o godz. 18.00 Msza święta. Dziękujemy za przygotowanie uroczystości pierwszokomunijnej oraz złożone w darze ołtarza dwa kolejne złote ornaty.

2. Jutro comiesięczny apel jasnogórski w intencji papieża Franciszka o godz. 20.30.

3. W piątek 11 maja comiesięczna Msza święta w intencji Ojczyzny o godz. 18.00.

4. W przyszłą niedzielę przypada Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego.

O godz. 12.30 – przyjęcie dzieci do wczesnej Komunii świętej

O godz. 15.00 – I rocznica przyjęcia dzieci do I Komunii świętej w 2017 r.

O godz. 18.00 – zakończenie Białego Tygodnia dzieci przyjętych w tym roku
do uroczystej I Komunii świętej

Spowiedź święta dla dzieci rocznicowych i wczesno komunijnych oraz ich rodzin w piątek o godz. 16.00.

O godz. 20.45 rozpoczęcie nabożeństw fatimskich w 101. rocznicę objawień. Przynosimy świece z okapem.

5. Organizowana jest pielgrzymka Żywego Różańca na Jasną Górę w sobotę 2 czerwca. Szczegółowe informacje w zakrystii.

6. Serdeczne „Bóg zapłać” za posprzątanie kościoła. Dziękujemy za ofiary na upiększanie naszej świątyni i funkcjonowanie Domu Pomocy Samarytanin. Kolekta z niedziel 29.05 wyniosła 5012 zł. W przyszłą niedzielę nasza kolekta inwestycyjno – remontowa.

7. Zapraszamy do naszego sklepiku oraz biblioteki i wideoteki parafialnej. Polecamy pamiątki z naszego Sanktuarium oraz cegiełki na Samarytanina. Zachęcamy do lektury czasopism katolickich.

Do wieczności odszedł:
Janusz Bissinger, l. 84

Serdecznie pozdrawiamy wszystkich nawiedzających nasze Sanktuarium i życzymy, by trwanie w miłości Chrystusowej napełniało nas radością !!!


Intencje mszalne

Niedziela 6 maja
7.30 + Janina Zielińska
7.30 – dziękczynna za otrzymane łaski
9.30 + Wiesław Kasperek
11.00 – I Komunia święta
12.00(kap) + rodzice Riske i Zawadzcy, bracia Waldemar i Marian, Ryszard Piwoński, Alicja i jej mama Elżbieta
12.30 – I Komunia święta
15.00 + Bolesław Pawelec (1 r. śm.), Bogumiła i Tadeusz Pawelec
18.00 – dziękczynna z prośbą o błog. Boże dla Łukasza i Marty z okazji 1 rocznicy ślubu
20.00 – o uzdrowienie w rodzinie
Poniedziałek 7 maja
7.00 – rez. p. Eleonora
8.30 + rodzice Marianna i Kazimierz oraz rodzeństwo
17.00 + Czesława, Leszek i Hanna Tacikowscy
17.00 + Karol Jachalski
18.00 – o uzdrowienie w rodzinie
Wtorek 8 maja
7.00 + Bogusław, Hanna, Bogdan, Tadeusz i rodzice z obojga stron
8.30 – rez. p. Reczuch
17.00 – o uzdrowienie w rodzinie
18.00 + Stanisław Kubczak i rodzice z obojga stron
Środa 9 maja
7.00 – dziękczynna za szczęśliwy przebieg operacji Marii i za tych, którzy wspierali ją modlitwą
8.30 – o zdrowie i potrzebne łaski dla syna Michała
17.00 + Stanisław i Stanisława Paśko, Cecylia Borkowska i zmarli z rodziny
18.00 – o uzdrowienie w rodzinie
Czwartek 10 maja
7.00 + Pelagia, Leopold oraz zmarli z rodzin Jonasz i Wojnowskich
8.30 + Henryka Wantowska (1 r. śm.)
17.00 – o uzdrowienie w rodzinie
17.00 + Antoni i Maria Zawadzcy oraz dziadkowie
18.00 + Józef Daczkowski
Piątek 11 maja
7.00 + Halina Kowalska
8.30 + zmarli z rodzin Puszakowskich, Zacharskich, Laszkiewicz i Waligórów
15.00 – msza św. w Godzinie Miłosierdzia
17.00 + Stanisława Wasilewska i zmarli z rodziny z obojga stron
17.00 – o uzdrowienie w rodzinie
18.00 – za Ojczyznę (rez.)
Sobota 12 maja
7.00 + Teresa i Władysław Matuszak
8.30 + Marianna Saj (2 r. śm.)
17.00 + Tadeusz Pietrykowski – w dniu urodzin
17.00 – o uzdrowienie w rodzinie
18.00 + mąż Ryszard (18 r. śm.), zmarli z rodzin Zatorskich i Kulpa oraz dusze


Nasze pielgrzymowanie

W dniach 19-26 kwietnia odbyła się parafialna pielgrzymka do Włoch. Miejscem docelowym wyjazdu było Wieczne Miasto – Rzym oraz mieszczący się w jego granicach Watykan. Pierwszym miejscem odwiedzonym przez naszą grupę była Florencja – miasto założone przez Etrusków, malowniczo położone nad rzeką Arno, które zasłynęło z handlu i rzemiosła. Przebywali tu i tworzyli wielcy artyści, tacy jak Dante Alighieri, Giotto di Bondone, Niccolo Machiavelli, Leonardo da Vinci, czy Michał Anioł. Zwiedziliśmy Bazylikę Świętego Krzyża, gdzie pochowani są między innymi Galileusz i Michał Anioł, spacerowaliśmy po starej części Florencji odwiedzając także Most Złotników.

Drugiego dnia dotarliśmy do Watykanu. W wiosennym słońcu mogliśmy podziwiać rozkwitające ogrody watykańskie z których roztaczał się widok na Bazylikę św. Piotra. Zatłoczone od turystów Muzea Watykańskie z artystycznymi dziełami sztuki doprowadziły nas do Kaplicy Sykstyńskiej – dzieła Michała Anioła – miejsca wyboru papieży, skąd przeszliśmy do grobu Apostoła Piotra znajdującego się w Bazylice. Późnym wieczorem mogliśmy podziwiać oświetlony Rzym, szczególnie monumentalną Fontannę di Trevi czy Schody Hiszpańskie.
Niedziela Była okazją do spotkania się z Papieżem Franciszkiem na placu św. Piotra w czasie południowej modlitwy Regina Coeli. To również dzień odwiedzin Bazyliki Santa Maria Maggiore i Bazyliki św. Pawła za Murami. Kulminacyjnym momentem tego dnia były odwiedziny w katakumbach – podziemnych grobowcach, gdzie chrześcijanie pierwszych wieków spotykali się na modlitwie. W tak ważnym dla chrześcijaństwa miejscu sprawowaliśmy niedzielną Eucharystię. Dzień zakończyliśmy w pobliskim kościele Quo Vadis.

Kolejny dzień to dotknięcie Rzymu antycznego: Koloseum – miejsce męczeństwa wielu chrześcijan, Forum Romanum – kolebka cywilizacji Imperium Romanum, czy Panteon – świątynia bóstw pogańskich, przekształcona w IV wieku na kościół chrześcijański. W programie nie zabrakło również Bazyliki Laterańskiej.

Kolejnym celem pielgrzymowania był Asyż i odwiedziny w kaplicy Porcjunkuli, którą św. Franciszek otrzymał od benedyktynów. Pięknie położony Asyż na zboczu góry zauroczył nas urokliwymi uliczkami i zaułkami wśród których żył i pracował św. Franciszek. Wizyta w Asyżu była okazją do modlitwy przy grobie św. Klary i św. Franciszka.

Ostatnim miejscem odwiedzonym przez nas na włoskiej ziemi była Wenecja. Rejs statkiem po kanałach oraz spacer przed Bazyliką św. Marka, podziwiane gondole i zachód słońca nad kanałem były pięknym podsumowaniem wizyty na Półwyspie Apenińskim.

W drodze powrotnej do naszych domów mogliśmy zwiedzać Jaskinię Postojną na Słowenii. Tak jak Rzym został zbudowany ręką ludzką, tak tutaj w zachwyt wprowadzały dzieła natury wyrzeźbione w ciągu milionów lat. Całość Wieńczyła wizyta w już deszczowym Wiedniu. Mimo tego udało nam się odbyć spacer po naznaczonej bogatą historią stolicy Austrii.
Dziękuję wszystkim, którzy wzięli udział w naszym pielgrzymowaniu. Dziękuję Biuru Podróży Żak za wspaniałe zorganizowanie wyjazdu i Pilotowi Łukaszowi za bogatą wiedzę o odwiedzonych miejscach, którą nam przekazał. Wszystkich zapraszamy do kolejnych wyjazdów, które będziemy organizować w naszej parafii.