17 VI 2018 r., XI Niedziela zwykła

Z czym porównamy Królestwo Boże ?

Kościół to Boże gospodarstwo, w którym jest chleb potrzebny do życia ludzkości. Celem działalności Kościoła jest to, by jego spichlerze były ciągle pełne wybornego pokarmu. Potrzebują go dzieci i starcy, zdrowi i chorzy, walczący i odpoczywający. Jeśli spichlerze Kościoła będą pełne, spełni on zadanie, jakie wyznaczył mu Bóg. Jeśli zamiast pielęgnować wielkie wartości, zajmie się walką — zdradzi swe posłannictwo i zawiedzie zarówno Boga, jak i ludzi.
Bywają okresy walki, gdy trzeba bronić spichlerzy prawdy i godności człowieka, ale ta obrona jest zawsze wtórnym zadaniem Kościoła. Nawet w okresie największych napięć nie może on zrezygnować z najwyższych wartości, które decydują o pięknie i bogactwie życia, z ukazywania blasku prawdy, mocy wiary, potęgi nadziei i piękna miłości.
O tym pozytywnym programie pracy w Kościele mówi Jezus przy pomocy przypowieści. Są one często zaczerpnięte z gospodarstwa rolnego. Każe obserwować proces przemiany ziarna rzuconego w ziemię — w źdźbło, kłos i nowe ziarno w kłosie; każe podziwiać, jak z maleńkiego ziarna gorczycy wyrasta duży krzew. Tu nie ma mowy o walce, tu jest mowa o procesie wzrostu.
Świat koniecznie chce sprowokować Kościół do walki. Jego sukcesem byłoby danie każdemu ochrzczonemu karabinu do ręki. Pojawiły się nawet hasła, że gdyby Chrystus żył w naszych czasach, i On chwyciłby za karabin. Kościół jest gospodarstwem Pana Boga, a nie Jego armią. Ma to być zawsze gospodarstwo wydające plon obfity.


Ogłoszenia duszpaterskie

1. W czerwcu oddajemy cześć Boskiej Miłości Serca Jezusowego. Zapraszamy na nabożeństwa czerwcowe w niedziele o 17.15, w dni powszednie o godz. 17.45.

2. W tym tygodniu dziękujemy Panu Bogu za mijający rok szkolny. Dzieci i młodzież szkolną zapraszamy do spowiedzi św. w środę na godz. 16.30. Msze św. w czwartek: dla dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 3 o godz. 10.00, a dla gimnazjum i Szkoły Podstawowej nr 4 o godz. 9.00. Niech udział w sakramencie pokuty i pojednania oraz we Mszy św. będzie wyrazem naszej wdzięczności Panu Bogu za odebrane łaski w kończącym się roku szkolnym. Zarówno uczniom, jak i nauczycielom życzymy radosnych wakacji.

3. W najbliższych dniach nasi księża obchodzić będą swoje rocznice święceń kapłańskich:
• jutro ks. Dawid obchodzić będzie 7. rocznicę,
• w środę ks. Karol 9. rocznicę, a ks. Paweł 3 rocznicę.

4. W przyszłą niedzielę Uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela – patrona katedry i naszego miasta. Suma odpustowa w katedrze o godz. 12.30.

5. „Bóg zapłać” za posprzątanie kościoła oraz ofiary na upiększanie naszej Świątyni i funkcjonowanie domu pomocy Samarytanin. Za tydzień po Mszach św. zbiórka pieniężna na cele dobroczynne w naszej parafii. Kolekta z niedzieli 10.06 wyniosła 6859 zł.

6. Zapraszamy do naszego sklepiku oraz biblioteki i wideoteki parafialnej.

Do Kościoła Bożego został włączony:
Victor Kuba Małek

Do wieczności odeszli:
Bronisława Balewska, l. 80
Jerzy Jaworski, l. 83


„Wszystkie dzieci nasze są!”

Ta idea przyświecała festynowi, który odbył się z okazji Dnia Dziecka 6 czerwca 2018 r., na terenie patio Parafii pw. Miłosierdzia Bożego i św. Siostry Faustyny w Toruniu. Wspólna zabawa połączyła uczestników parafialnego Ogniska oraz młodych mieszańców osiedla.
Pomysłodawcami zabawy byli studenci UMK na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna: Agnieszka, Wiktoria, Klaudia, Maciej i Paweł, a współorganizatorem – kadra parafialnego Ogniska dla dzieci.
Oficjalna część spotkania rozpoczęła się o godz. 18:00 przywitaniem Księdza Proboszcza Stanisława Majewskiego, który nie ukrywał zadowolenia z faktu, że działania na rzecz najmłodszych parafian odbywają się właśnie w tym miejscu, w parafialnym patio.
Z kolei głos zabrała kierownik Ogniska Hanna Kosińska, która przywołując hasło spotkania złożyła wszystkim dzieciom okolicznościowe życzenia i zaprosiła młodych uczestników do wspólnej zabawy.

Na czerwcowe popołudnie studenci oraz kadra Ogniska zaplanowała dla dzieci wiele atrakcji takich jak: malowanie „buziek”, turniej w piłkarzyki, nauka tańca, zadania sportowe ze słodkimi nagrodami, stanowisko, przy którym można było rysować, kolorować, rozwiązywać łamigłówki. Studenci przygotowali również smaczne babeczki dla wszystkich milusińskich.

Na festynie pojawili się goście specjalni – strażacy, którzy opowiedzieli o swojej pracy, pokazali sprzęt, z którego korzystają podczas akcji ratowniczych i odpowiadali na pytania młodych ciekawskich. Dzieci miały możliwość wejść do wozu strażackiego, zwiedziły go od wewnątrz oraz zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcia z gośćmi.

Składamy serdeczne podziękowania na ręce Księdza Proboszcza za udostępnienie miejsca na zorganizowanie festynu, a studentom za organizację, zaangażowanie i uśmiech.

Kadra
Parafialnego Ogniska dla dzieci


Parafialne grillowanie

W czwartek 7 czerwca przypadała 19. rocznica pobytu Ojca Świętego Jana Pawła II w Toruniu. Na pamiątkę tego wydarzenia każdego siódmego dnia miesiąca w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego wierni gromadzą się pod tym samym Drzewem Życia, pod którym modlił się Papież Polak. Podczas nabożeństwa rozważają nauczanie św. Jana Pawła II oraz modlą się w intencji obecnego Ojca Świętego Franciszka.
W tym roku dzień ten zbiegł się z zakończeniem oktawy Bożego Ciała. Każdego roku ks. Prałat Stanisław Majewski zaprasza wszystkie osoby zaangażowane w przygotowanie procesji eucharystycznych na spotkanie integracyjne. Apel Jasnogórski upamiętniający wizytę św. Jana Pawła II w Toruniu odbył się zatem w niecodziennych okolicznościach. Osoby niosące podczas procesji chorągwie, baldachim, dziewczynki sypiące kwiatki wraz z rodzicami, a także kapłani i wszyscy wierni pragnący uczestniczyć w comiesięcznym nabożeństwie zgromadzili się na terenie Diecezjalnego Centrum Kultury w Zamku Bierzgłowskim.
Ksiądz Proboszcz wszystkich powitał i na początek zaproponował ucztę dla ciała. Można było spróbować potraw z grilla oraz upiec kiełbaskę przy ognisku. Dorośli rozmawiali przy kawie i herbacie, a dzieci bawiły się na boisku. Następnie przyszedł czas na ucztę duchową. Ksiądz Proboszcz przypomniał wszystkim przebieg wizyty Ojca Świętego w Toruniu oraz naukę, którą nam wtedy pozostawił. Na zakończenie pomodliliśmy się w intencjach papieża Franciszka i zaśpiewaliśmy Apel Jasnogórski.
Spotkanie w Zamku Bierzgłowskim z pewnością przyczyniło się nie tylko do wzrostu duchowego uczestników, ale także do integracji wspólnoty parafialnej.

Intencje mszalne
Niedziela 17 czerwca
7.30 + Maria i Krzysztof Szczepańscy oraz o zdrowie i Miłosierdzie Boże dla rodziny
9.30 + Kazimierz i Maria Maliccy, Stanisław, Jan i Bronisława Reczuch
11.00 + Eugenia i Jan Kowalczyk, Henryk i z rodzin Chachowskich, Lipińskich,  Klonowskich, Witasów, Ezupowicz  i Soleckich
11.00 – dziękczynna z prośbą o błog. Boże dla Joanny i Arkadiusza Rybickich z okazji 30 r. ślubu
12.00(kap) + Janina Zielińska
12.30 – suma w intencji parafian
15.00 + Anna Dembińska (7 r. śm.)
18.00 – rez.
20.00 + Zofia Kuraś – greg.
Poniedziałek 18 czerwca
7.00 – w intencji siostry Urszuli
8.30 – rez.
17.00 + Zofia Kuraś – greg.
17.00 + dusze w czyśćcu cierpiące oraz zmarli z rodzin Puszakowskich
18.00 + Franciszek i Tadeusz Kużel
Wtorek 19 czerwca
7.00 + dusze w czyśćcu cierpiące
8.30 – o łaskę nawrócenia dla Magdaleny
17.00 + Zofia Kuraś – greg.
17.00 + Krystyna i Zygmunt Peplińscy
18.00 + Teresa Tybuszewska (5 r. śm.)
Środa 20 czerwca
7.00 – dziękczynna za pomoc w rozwiązaniu sprawy kredytowej
8.30 – dziękczynna za dar kapłaństwa ks. Karola Rafalskiego z prośbą o dary Ducha Świętego i potrzebne łaski  z okazji 9 rocznicy święceń
8.30 – przebłagalna za grzechy przeciw życiu, o usunięcie konsekwencji grzechu aborcji i łaskę powrotu dla kobiet,  które z powodu aborcji zerwały kontakt z Bogiem
17.00 + Zofia Kuraś – greg.
18.00 + Władysław, Genowefa i Zbigniew Kraszewscy
Czwartek 21 czerwca
7.00 + Zofia Kuraś – greg.
8.30 – dziękczynna za dar życia
17.00 – o błogosławieństwo Boże i potrzebne łaski dla Aleksandry  z okazji 18 urodzin
17.00 + Anna Affeldt (12 r. śm.)
17.00 – w int. córki Ilony z ok. 29 urodzin
18.00 + Alojzy i Teresa Koba, Władysława i Stefan Strzesak
Piątek 22 czerwca
7.00 + Dorota Teodorczyk
7.00 + Rafał Szymkowski i mąż Józef
8.30 + Jan i Wanda oraz synowie Sławomir i Piotr
15.00 – msza św. w Godzinie Miłosierdzia
17.00 + Ryszard, Jan, Stanisława, Irena, Halina, Wiesław Olszak oraz Tadeusz i Jan Kardas
17.00 + Zofia Kuraś – greg.
17.00 + Edward Żurawski
18.00 + rodzice Wanda i Jan, brat Stanisław Wysoccy, dziadkowie Rozalia i Jan Zakrzewscy, pradziadkowie Eleonora i Wojciech Górzyńscy
Sobota 23 czerwca
7.00 + Zofia Kuraś – greg.
8.30 + Jan i Stefan Bildź
15.00 – msza św. ślubna
16.00 – msza św. ślubna
17.00 – msza św. ślubna