24 VI 2018 r., Narodzenie św. Jana Chrzciciela

I mówił wielbiąc Boga

„A natychmiast otworzyły się jego usta, język się rozwiązał i mówił wielbiąc Boga”. Imię Zachariasz pochodzi od hebrajskiego rdzenia „zakar”, oznaczającego pamięć, wspominanie, które jest jednocześnie aktualizacją zbawczych dzieł Boga dokonanych w historii. W swej pieśni Zachariasz błogosławi Boga za okazane miłosierdzie i że „wspomniał na swe święte przymierze”. Jego modlitwa dziękczynna jest zachętą, byśmy i my nie zapominali zbawczych dzieł Boga dokonanych w naszej historii. Niech Duch Święty nas oświeci, abyśmy umieli je dostrzegać i rozpoznawać.

„Kimże będzie to dziecię?” Takie pytanie stawia sobie wielu rodziców i bliskich przy narodzinach dziecka. „Na kogo wyrośnie? Jaka będzie jego droga? Jaka jego życiowa misja?” Pytania te, pełne nadziei i dobrych pragnień, przypominają nam, że życie każdego z nas jest niepowtarzalnym darem Boga. Każdy jest Jego dzieckiem, każdego Bóg kocha i każdy jest Mu potrzebny. Jan Chrzciciel miał swoją drogę i swoją misję. Dziękujmy Bogu za nasze życie i powołanie. Prośmy, abyśmy umieli je rozpoznać i Jemu powierzyć. Niech powyższe pytania uczą nas także troski i odpowiedzialności za wychowanie młodego pokolenia.


Ogłoszenia duszpasterskie
Narodzenie Świętego Jana Chrzciciela – 24 VI 2018

1. Rozpoczął się czas wakacji. Wszystkim korzystającym z zasłużonego wypoczynku życzymy regeneracji sił fizycznych i duchowych. Jednocześnie serdecznie pozdrawiamy tych wszystkich, którzy z wypoczynku wakacyjnego korzystają na terenie naszej parafii.

2. W czasie wakacji tradycyjnie nie będzie Mszy św. w niedziele o godz. 12 (w kaplicy) i o godz. 15 (w kościele). Nieszpory o godz. 19.40. Biuro parafialne czynne w poniedziałki, środy i piątki.

3. W środę przypada Uroczystość NMP Nieustającej Pomocy, głównej patronki naszej diecezji. Tradycyjna procesja z cudownym obrazem po nowennie o godz. 16 przejdzie do kościoła św. Józefa na Bielanach. Przywitanie obrazu o godz. 15. Ołtarze na terenie naszej parafii przy Samarytaninie i przy ul. Legionów 119. O godz. 18 Msza św. na Bielanach.

4. W piątek przypada Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Nie obowiązuje post piątkowy. Msze św. o godz. 7.00, 9.30, 15.00, 16.30, 18.00. Kolekta w tym dniu przeznaczona jest na Stolicę Apostolską. Kto w tym dniu posłuży się pobożnie krzyżykiem, medalikiem itp. poświęconym przez papieża lub biskupa, może otrzymać odpust zupełny.

5. W sobotę zapraszamy na Mszę św. z modlitwą o uzdrowienie o godz. 9.30. Msza św. jest poprzedzona całonocną adoracją Najświętszego Sakramentu po Mszy św o godz 18.00 do rana do godz. 7.00.

6. Zapraszamy na nabożeństwa ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa: dziś o godz. 17.15, w dni powszednie o godz. 17.45.

7. Dziś po Mszach św. zbiórka pieniężna do puszek na cele charytatywne naszej parafii.

8. „Bóg zapłać” serdecznie za posprzątanie kościoła i dbanie o teren przy kościele oraz przy Samarytaninie. Dziękujemy za ofiary na rzecz naszej Świątyni i na funkcjonowanie domu pomocy Samarytanin. Kolekta z 17.06: 5021 zł.

7. Zapraszamy do naszego sklepiku oraz biblioteki i wideoteki parafialnej. W czasie wakacji biblioteka nieczynna.

Do Kościoła Bożego zostały włączone 3 osoby.

Serdecznie pozdrawiamy wszystkich nawiedzających nasze Sanktuarium i życzymy, by św. Jan Chrzciciel wypraszał nam potrzebne łaski


Intencje mszalne
Niedziela 24 czerwca
7.30 – dziękczynna za dar kapłaństwa z prośbą o błogosławieństwo Boże  dla księdza Jana Perszona
7.30 + Zofia Kuraś – greg.
9.30 + Marianna i Józef, zmarli z rodzin Migdalskich i Chlewickich oraz Genowefa
11.00 + Urszula Bujakiewicz
11.00 – w intencji wnuka Janka z okazji imienin
12.00(kap) + Irena Błędzka (19 r. śm.)
12.30 – suma w intencji parafian
15.00 + mąż Mieczysław, brat Krzysztof i rodzice z obojga stron
18.00 + mąż Henryk oraz teściowie Marianna i Józef Zubrzyccy
20.00 + Helena Żuk (13 r. śm.), mąż Jan i rodzice z obojga stron
Poniedziałek 25 czerwca
7.00 + Zofia Kuraś – greg.
8.30 + Bogusław Sadowski (10 r. śm.)
17.00 + Janina (w dniu imienin) i Kazimierz Skierkiewicz
17.00 + prof. Wacław Jarmołowicz z Poznania
18.00 – dziękczynna z prośbą o dalsze błog. Boże dla Ewy i Jarosława z ok. 24 r. ślubu oraz o życie wieczne dla ojców Janów
Wtorek 26 czerwca
7.00 + Eugeniusz Siedlecki (27 r. śm.)
8.30 + Jadwiga i Tadeusz Łużyńscy
oraz Anastazja i Jan Marchelek
17.00 – o błog. Boże i potrzebne łaski
dla rodziny za przyczyną św. Józefa
18.00 + Zofia Kuraś – greg.
Środa 27 czerwca
7.00 + rodzice Mieczysław i Anna Muchewicz, Katarzyna i Feliks Madej oraz siostra Jolanta
8.30 + Adela Ringel (mama S. Wiktorii)
17.00 + rodzice Irena i Władysław Roszak
17.00 + Wanda, Stanisław, Henryk i Grzegorz Słomkowscy
18.00 – rez.
Czwartek 28 czerwca
7.00 + Dorota Teodorczyk
8.30 – o zdrowie i błogosławieństwo Boże dla Teresy i Janusza Szulc
17.00 + Jadwiga i Antoni Lipińscy oraz zmarli z obojga stron
17.00 + Maria Kluczewska
18.00 – rez. p. Peliwo
Piątek 29 czerwca
7.00 – dziękczynna za otrzymane życie z prośbą o dalsze łaski
9.30 – dziękczynna z prośbą o błog. Boże dla Danuty Wolskiej
15.00 – msza św. w Godzinie Miłosierdzia
16.30 + Janina (4 r. śm.) i Jan Urbanek
16.30 + Jadwiga Zyblewska
18.00 + Mirosława Gawrych (13 r. śm.)
Sobota 30 czerwca
7.00 – dziękczynna z prośbą o błog. Boże dla Tatiany z okazji urodzin
8.30 – o łaskę wiary dla Łukasza i jego rodziny
16.00 – msza św. ślubna
17.00 + Władysław Adach
17.00 + Janusz Bissinger
18.00 + rodzice Zofia i Jan oraz rodzeństwo


Modlitwy na wakacyjną podróż samochodem

1. Wszechmogący, wieczny Boże, otaczaj nas, podróżujących, Swoją opieką. Bądź nam w potrzebie pomocą, w drodze towarzyszem i pociechą, w przeciwnościach obroną, abyśmy za Twoim przewodnictwem, pod opieką Matki Najświętszej i św. Rafała Archanioła, pomyślnie dotarli do celu i szczęśliwie wrócili do naszych domów. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen
2. Święty Rafale Archaniele,
Ty czuwasz przed Majestatem Bożym,
a z polecenia Stwórcy byłeś przewodnikiem Tobiasza
w czasie jego niebezpiecznej wędrówki;
prosimy Cię,
czuwaj i nad naszymi drogami
i ostrzegaj nas przed każdym
grożącym nam niebezpieczeństwem.
Amen
3. Boże, Ty jesteś Drogą, Prawdą i Życiem.
Drogą, którą pragnę podążać,
Prawdą, której lękam się stracić,

Życiem, które w Tobie ma początek i koniec.
Niech ten dzień mi przyniesie tylko to,
czym Ty chcesz mnie obdarzyć.
Przyjmę radość i szczęście,
zniosę ból i cierpienie,
jeśli Ty będziesz ze mną.
Wyruszam w Twoje Imię,
prowadź mnie, Boże!
Amen
4. O Boże wielki, który czuwasz nad wszystkim stworzeniem,
miej mnie w swej opiece.
Niech błogosławieństwo Twoje towarzyszy mi w całej drodze.
Odwracaj ode mnie nieszczęście,
ratuj w niebezpieczeństwach
i pozwól, abym szczęśliwie powrócił do domu.
Amen
5. Drogą pokoju niech nas prowadzi Wszechmocny i miłosierny Pan, a Jego Anioł niech nas strzeże byśmy w pokoju i bezpiecznie mogli dojść do celu podróży.


Wakacje !
Dzisiejszy dzień jest dniem radości, zaproszeniem do wakacji i wypoczynku po roku ciężkiej pracy w szkole. Zanim jednak wyjedziecie na wakacje, przeczytajcie pewną historię dwóch chłopców, Tomka i Jędrka, którzy byli uczniami jednej klasy.
Jędrek uczył się bardzo dobrze. Zawsze odrabiał lekcje, a szczególnie pilny był w nauce religii. Tomek, również bardzo dobry uczeń, lekceważył lekcje religii i wyśmiewał modlącego się Jędrka. Po szkole podstawowej ich drogi rozeszły się. Spotkali się po kilku latach, kiedy obydwaj zdawali egzaminy na studia.
Chłopcy oczekiwali na egzaminy w korytarzu uniwersytetu. Jędrek odmawiał różaniec, natomiast Tomek wkuwał wiadomości do końca. Kiedy zobaczył dawnego kolegę z różańcem w ręku, wybuchnął śmiechem. W tej chwili wyszedł profesor i poprosił obu chłopców na egzamin. Jędrek zdał świetnie i dostał się na wymarzone studia. Natomiast Tomkowi zabrakło punktów i niestety musiał szukać pracy. Dopiero wtedy

zrozumiał, jaką moc ma szczera modlitwa. I bardzo żałował, że wcześniej wyśmiewał modlącego się Jędrka.
Opowiedziałam wam, Drogie Dzieci, historię dwóch chłopców, abyście pamiętały, że wszystko, co robicie, jest w ręku Boga. Rozmawiajcie z Nim każdego dnia, nie tylko w niedziele i od święta. Jak idziecie do szkoły, na trening, a zwłaszcza podczas wakacji, kiedy możecie podziwiać piękno natury.
Pisał poeta Jan Kochanowski w jednym ze swoich wierszy: „Czego chcesz od nas, Panie, za Twe hojne dary?”. Odpowiedź jest prosta – wiary i modlitwy.
Pamiętajcie o tym w czasie nauki i zabawy.

Jadwiga Kowalska