15 VII 2018 r., XV Niedziela zwykła

… na świadectwo dla nich

Chrystus uczynił wybranych ludzi posłańcami Boga. Idąc z Dobrą Nowiną z góry wiedzieli, że jedni ją przyjmą, drudzy odrzucą. Zostali do tego przygotowani przez samego Mistrza. Rzecz znamienna, Jezus troszczy się o jednych i drugich. Chodzi Mu o to, by odrzucający Nowinę przekazaną przez Boga wiedzieli, co robią, aby za swą postawę wzięli pełną odpowiedzialność. Dlatego poleca uczniom, by w godzinie odrzucenia łaski „strząsnęli proch z nóg swoich na świadectwo dla nich”.

Wielu sądzi, że skoro w Polsce co kilka kilometrów stoi kościół, to w każdej chwili, w której zechcą, mogą podejść do Boga. Mogą odkładać nawrócenie na czas dla nich odpowiedni. Tymczasem nawrócenie jest łaską ofiarowaną przez Boga. On zaś ma swoją godzinę. Kiedy puka, trzeba Mu odpowiedzieć. Jeśli odejdzie, może się okazać, że człowiek już Go nie dopędzi, już nie zdąży nawiązać z Nim kontaktu. Zostanie tylko na progu domu proch strząśnięty z nóg Jego posłańca. Proch, który Bóg wezwie na świadka godziny Jego łaski.

To konkretne wskazanie jest ważne nie tylko dla odmawiających przyjęcia daru łaski, lecz i dla posłańca. On musi być świadom, że odrzucenie łaski wcale nie musi dokonywać się z jego winy. Mimo dobrze wykonanego zadania przez posłańca, dar Boga może być odrzucony.


Ogłoszenia duszpasterskie   
XV Niedziela zwykła – 15 VII 2018

1. Przypominamy, że w lipcu i sierpniu nie ma Mszy św. w niedziele o godz. 12 (w kaplicy) i o godz. 15 (w kościele).

2. W dni powszednie zapraszamy na Godzinę Miłosierdzia od poniedziałku do piątku o godz. 15.00 oraz do udziału w adoracji Najświętszego Sakramentu do godz. 18.00.

3. Tradycyjnie w dniach 4-12.08 odbędzie się piesza Toruńska Pielgrzymka na Jasną Górę. Więcej informacji na plakacie w gablocie.
W piątek 3 sierpnia w godzinach popołudniowych przyjmujemy pielgrzymów z Grudziądza. Prosimy, aby zgłaszał się w zakrystii chętne osoby do przyjęcia pielgrzymów na nocleg.

4. We wtorek, 17 lipca, w toruńskiej katedrze, o godz. 12.00, Ksiądz Biskup Wiesław Śmigiel przewodniczyć będzie uroczystej Mszy św. w intencji służb mundurowych policji, z okazji Ogólnopolskiego Święta Policji. Zapraszamy serdecznie do wspólnej modlitwy za całe środowisko policji oraz za ich rodziny.

5. Serdeczne „Bóg zapłać” za ofiary na upiększanie naszej Świątyni (epitafium wołyńskie) i funkcjonowanie domu pomocy Samarytanin. Kolekta z niedzieli 8.07. wyniosła 4318 zł. Dziękujemy za posprzątanie kościoła i dbałość o teren przy kościele i Samarytaninie.

6. Zachęcamy do lektury czasopism katolickich.

Do wieczności odeszła:
Aurelia Kaźmierska, l 90

Swój Jubileusz 50 – lecia twórczości artystycznej obchodziła nasza parafianka Małgorzata Iwanowska – Ludwińska. Serdecznie gratulujemy oraz życzymy Bożego błogosławieństwa
w kolejnych latach działalności plastycznej.

Serdecznie pozdrawiamy wszystkich nawiedzających nasze Sanktuarium, zwłaszcza gości przebywających na wakacjach.


Intencje mszalne
Niedziela 15 lipca
7.30 + Maria i Krzysztof Szczepańscy oraz o zdrowie i Miłosierdzie dla rodziny
9.30 + Ludwik Bojanowski (11 r. śm.), zm. z rodzin Bojanowskich i Piotrowskich
11.00 + Wacław Tadeusz Raczyński (16 r. śm.)
11.00 – dziękczynna za brata Józefa i siostrzeńca Janusza z prośbą  o szczęśliwe macierzyństwo dla Anety
i Marcina
12.30 – suma w intencji parafian
18.00 + Franciszek (4 r. śm.)
20.00 + Janina Zielińska
Poniedziałek 16 lipca
7.00 + Tadeusz Szyczewski
8.30 + Andrzej Bączyński i Danuta Radomska
17.00 + Genowefa Turowska (4 r. śm.)
18.00 + Janina (7 r. śm.) i Stefan Czerwińscy oraz dziadkowie z obojga stron
Wtorek 17 lipca
7.00 – za nowożeńców Martę i Jacka
8.30 + Edmund Brzeski
17.00 + rodzice Czesława i Stanisław Morawscy oraz siostra Krystyna
18.00 + Rafał Szymkowski
Środa 18 lipca
7.00 – za nowożeńców Martę i Kamila
8.30 – za nowożeńców Annę i Adriana
17.00 + Teresa (11 r. śm.) i Zdzisław Urbańscy
18.00 – rez.
Czwartek 19 lipca
7.00 + dusze w czyśćcu cierpiące
8.30 + Seweryna Kołowrocka
17.00 + Justyna Woźna (8 r. śm.)
18.00 + rodzice Czesława i Stanisław Sumińscy
Piątek 20 lipca
7.00 – za nowożeńców Joannę i Sławomira
8.30 – int. wolna
15.00 – msza św. w Godzinie Miłosierdzia
17.00 – dziękczynna z prośbą o błog. Boże dla Moniki z okazji 10. urodzin oraz dla rodzin Gnatowskich i Frątczaków
18.00 + Zygmunt Lewandowski
Sobota 21 lipca
7.00 – o wiarę i błogosławieństwo Boże dla Kacpra
8.30 + Maria Michalak (20 r. śm.)
14.00 – dziękczynna z prośbą o błog. Boże dla Janiny i Mariana Przygoda z okazji 50. rocznicy ślubu
16.00 – msza św. ślubna
17.00 – rez. p. Trzcińska
18.00 – rez.
Niedziela 22 lipca
7.30 – int. wolna
9.30 – rez. p. Zejfer
11.00 – rez. p. Słowińska
12.30 – suma w intencji parafian
18.00 – rez. p .Kurdubska


Ofiary Kresów wołają o miłosierdzie
Nasza parafia włączyła się w obchody 75. rocznicy Zbrodni Wołyńskiej. Od soboty 7 lipca w Sanktuarium można było zobaczyć ekspozycję dedykowaną ofiarom tamtych tragicznych wydarzeń „Wołają z grobów, których nie ma”.
W niedzielę 8 lipca o godz. 17.00 rozpoczęła się sesja popularnonaukowa. Prelekcje wygłosili prof. Mirosław Golon, dyrektor gdańskiego oddziału IPN, prof. Grzegorz Górski z Kolegium Jagiellońskiego oraz prof. Waldemar Rozynkowski z UMK. Na zakończenie konferencji swoimi wspomnieniami podzielił się naoczny świadek zbrodni – Tadeusz Ostrowski, który mając kilkanaście lat musiał uciekać ze Wschodnich Kresów Rzeczpospolitej. Pan Tadeusz obecnie jest pensjonariuszem parafialnego domu opieki „Samarytanin”.
O godz. 18.00 rozpoczęła się uroczysta Msza św., której przewodniczył Ks. Biskup Józef Szamocki. Po niej wraz z ks. Prał. Stanisławem Majewskim dokonali odsłonięcia i poświęcenia epitafium „Tryptyk Zbrodni Wołyńskiej”. W homilii Ks. Biskup podkreślił, że pamiątkowa tablica nie jest wymierzona przeciwko komuś, ale w dzisiejszym świecie pełni rolę proroka – przypomina, co tragicznego może się wydarzyć, gdy człowiek zapomina o Chrystusie. Błogosławiąc epitafium Ks. Biskup prosił, aby Pan Bóg obdarzył życiem wiecznym wszystkie ofiary tragicznych wydarzeń na Wołyniu i Galicji Wschodniej, ukoił rany żyjących, a nas, wspominających tamte zbrodnie, prowadził drogami prawdy i przebaczenia.