22 VII 2018 r., XVI Niedziela zwykła

Pójdźcie i wypocznijcie nieco

Chrystus objawia nam miłość zatroskaną o odpoczynek swych uczniów, gdy w dniach szczególnego zmęczenia wzywa: „Pójdźcie wy sami osobno na miejsce pustynne i wypocznijcie nieco!”. Wyczerpanych ilością ludzi, którzy przychodzili do nich, tak „że nawet na posiłek nie mieli czasu”, zabiera do łodzi i udaje się z nimi „na miejsce pustynne, osobno”.
Szkoda, że to wezwanie naszego Zbawiciela nie zostało w chrześcijaństwie pełniej odczytane i nie nadano mu tej rangi, jaką winno posiadać. Odpoczynek jest formą wybawienia człowieka. Jezus jako Zbawiciel troszczy się o regenerację sił swoich uczniów.

Nie chodzi tu o wielkie wyjazdy na wczasy, które często są utrudnieniem a nie odpoczynkiem. Chodzi o godziny snu, o kilkugodzinny spacer, o relaks, który pomaga w odnalezieniu siebie i spojrzeniu na całość aktualnych zadań z pewnej perspektywy. Jezus ujął to wspaniale używając w swym wezwaniu słowa „nieco” — „odpocznijcie nieco”. Czasem wystarczy godzina wytchnienia, by na zmęczonej twarzy pojawił się znów uśmiech.

Najgroźniejszym przeciwnikiem odpoczynku we współczesnym świecie jest przeliczanie godzin oddechu na pieniądze, jakie w tym czasie można zarobić. Jest to spojrzenie bardzo krótkowzroczne. Mądry odpoczynek ma wielki wpływ nie tylko na odniesienie do innych ludzi, lecz również na wydajność pracy. Opłaca się zatem zarówno z punktu widzenia dobrej atmosfery między ludźmi, jak i z punktu widzenia ekonomicznego. Warto się o tym przekonać.


Ogłoszenia duszpasterskie
XVI niedziela zwykła 22.07.2018

1. W pełni przeżywamy czas urlopów i wakacji. Wszystkim, którzy korzystają z zasłużonego odpoczynku życzymy błogosławieństwa Bożego. Niech ten czas pozwoli nam umocnić nasze więzi z Panem Bogiem i ludźmi, pozwoli zregenerować nasze siły fizyczne i duchowe. Pozdrawiamy wszystkich, którzy w obrębie naszego Sanktuarium spędzają czas odpoczynku.

2. Zachęcamy do udziału w pieszej pielgrzymce na Jasną Górę w dniach 4-12.08. Zapisy w parafii Chrystusa Króla. Zainteresowanych odsyłamy do gabloty ogłoszeń.

3. Młodzież męska, która odczuwa w sobie głos Dobrego Pasterza: „Pójdź za mną” informujemy, że Wyższe Seminarium Duchowne przy pl. bł. ks. S. Wincentego Frelichowskiego czeka na zgłoszenia.

4. Jutro 23.07 comiesięczne spotkanie modlitewne czcicieli św. Ojca Pio po Mszy o godz. 18

5. W czwartek 26.07 wspominamy śś. Annę i Joachima, rodziców Najświętszej Maryi Panny, dziadków Pana Jezusa. W tym dniu modlimy się za rodziców, dziadków, babcie, najstarszych parafian, starców i emerytów. Zapraszamy na Mszę św.

6. Serdeczne „Bóg zapłać” wszystkim zaangażowanym w przygotowanie uroczystości poświęcenia tryptyku wołyńskiego, a szczególnie Państwu E. M. Bernaciakom. Dziękujemy za ofiary na pokrycie kosztów tryptyku (14 tyś.). Bóg zapłać za ofiary na funkcjonowanie domu pomocy „Samarytanin”. Dziękujemy za dbałość i pielęgnację zieleni wokół kościoła i Samarytanina. Kolekta 15.07: 7 131 zł.

7. Zapraszamy do lektury prasy katolickiej.

Za Panem Jezusem z dzisiejszej Ewangelii życzymy wszystkim wypoczynku.
Swój Złoty Jubileusz Małżeństwa obchodzili Państwo: Janina i Marian Przygoda. Złotym Jubilatom życzymy wielu łask Bożych i opieki Jezusa Miłosiernego.


Intencje mszalne
Poniedziałek 23.07
7.00 – O wiarę i błogosławieństwo Boże dla Magdy
8.30 – † Aurelia Kaźmierska
17.00 – † Henryk Gliński
18.00 – † Rafał Szymkowski (int. od rodziny Śliwińskich, Benedykcińskich i Jaros)
Wtorek 24.07
7.00 – † Dawid (4 r.ś.)
8.30 – † mąż Krzysztof, rodzice Eleonora i Konrad, bracia Grzegorz i Wiesław, teść Bolesław i zm. z rodziny
17.00 – † Seweryna Kołowrocka
18.00 – O Boże błogosławieństwo dla Aleksandry, Anity, Ewy i Łukasza z ok. urodzin i Anny, Hanny i Krystyna z ok. imienin
Środa 25.07
7.00 – O Boże błogosławieństwo dla ks. Maciej Kępczyńskiego
8.30 – † Zygmunt Romanowski, Jerzy Kalista, rodz. z ob. str.
17.00 – † Czesława Punt
18.00 – † Włodzisława i Kazimierz Zapiec
Czwartek 26.07
7.00 – † Jan Lisicki
8.30 – rez. p. Kazimierczak
17.00 – †Jerzy Kujawski (r.ś.)
18.00 – O Boże błogosławieństwo i wszelkie łaski dla Anny w dniu imienin
Piątek 27.07
7.00 – † Henryk Nowacki (od rodziny Urbańczyków)
8.30 – †Kazimiera i Stanisław Jackowscy, Weronika i Jan Popławscy i bracia z ob. str.
15.00 – Msza w Godzinie Miłosierdzia
17.00 – † Ewelina Tischberger
18.00 – † Alfons Szulc i rodzice i rodzeństwo z obojga str.
Sobota 28.07
7.00 – Za nowożeńców Tomasza i Agatę
8.30 – † Mieczysław (30 r.ś.) oraz zm. z rodz. Golędzinowskich i Nierzwickich
17.00 – † Helena, Władysław, Andrzej, Bolesław Wycichowscy
18.00 – † Władysław Drygalski (9r.ś.) i zm. rodzice z obojga stron: Łukasz i Józefa Rybiałek, Jan i Maria Drygalscy
Niedziela 29.07
7.30 – † Stanisław Reczuch (1r.ś.)
9.30 – † Sławomir Drygalski (19 r.ś.) i zm. z rodziny: Zygfryd, Ludwika i Andrzej oraz zm. z rodziny Piotrowskich
11.00 – † Irena i Teodor Bejna (19 r.ś.)
11.00 – Dziękczynna z prośbą o Boże bł. dla Kaliny i jej rodziców
12.30 – Suma w int. parafian
18.00 – † Jadwiga Zyblewska
20.00 – rez. p. Krajewska


Z homilii podczas Mszy św. z poświęceniem epitafium ofiar Wołynia:

Świat nasz potrzebuje świadków wiary. Pamiętamy jak nie dawno Benedykt XVI ogłosił rok wiary, który miał obudzić w nas pragnienie słuchania Jezusa, przez dotknięcie Go w Słowie i w sakramentach, przez świadectwo obecności w życiu osobistym i we wspólnocie, w czynach miłości, dziełach Caritas.
Nasze niedzielne rozważanie Ewangelii wpisuje się w klimat poświęcenia tablicy upamiętniającej okrutną rzeź rodaków na Wołyniu. Nie jest to akt polityczny, ale religijna potrzeba serca, świadectwo wiary, które opowiada i przechowuje prawdę o tym, jak straszny jest świat w którym ludzie odrzucają Chrystusa oraz o tym jak świat ten ratują wierni do końca prorocy. Przywołujemy pamięć biskupa Szelążka, jego kapłanów zwłaszcza Bł. Władysława Bukowińskiego, ale i wielką rzeszę tych co polegli zamordowani w swoich domach i tych co przeżyli, skazani na tułaczkę. Wielu znalazło swój powojenny dom w Toruniu. Czy czujesz się prorokiem? Bóg nas do tego powołał. Od chwili namaszczenia krzyżmem świętym na chrzcie i podczas bierzmowania mamy udział w misji prorockiej Jezusa i Kościoła w świecie. Prorok to ten który mówi w imieniu Boga w swoim mieście, u siebie, jak Jezus w Nazarecie. Dziś w Europie i w naszej Ojczyźnie Polsce, także tej małej jak nasz region potrzeba odwagi proroka. Przykładem jest i to kolejne wydarzenie, które ma miejsce przy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, związane z zadumą nad życiem przepełnionym wartościami ewangelicznymi, obecnymi w dziejach polskiego narodu. Poświęcenie tablicy, nie jest aktem przeciw komukolwiek. Jest jedynie pragnieniem, by Jezus nigdy nie był marginalizowany w naszym codziennym życiu, by nie odszedł z Europy, z naszej Ojczyzny. Chcemy się z Nim spotkać na różne sposoby i dotykać Jego ran, w tragicznej rzezi wołyńskiej i jak św. Tomasz wyznać: Pan mój i Bóg mój. Chcemy powiedzieć za prorokiem Ezechielem: Tak mówi Pan Bóg i że żywe jest miłosierdzie w naszym życiu. Miłość bliźniego związana jest z prawdą o Chrystusie. Nie lękajmy się być posłani do świata z chrześcijańską wizją życia. A na to, że wiara nieraz obnaża i nasze słabości, jesteśmy gotowi, by za św. Pawłem, odkryć jeszcze większą moc łaski Bożej, która się objawia. Łaska jest mocniejsza od grzechu i śmierci. Tak woła kamienna tablica, którą odsłonimy. Stąd niesie prawdziwą radość. Kiedy trwamy blisko Boga, On posyła wszystkich ze świadectwem osobistego nawrócenia. W chwilach trudnych, życiowych niepowodzeniach, gdy trzeba zawierzyć świadectwu innych i mądrości Kościoła, przyjmujemy zapewnienie, które usłyszał św. Paweł: „Wystarczy ci Mojej łaski”. Toruńskie Sanktuarium raz jeszcze staje się świadkiem Chrystusa dzięki ludziom, którzy tutaj przychodzą się modlić. Na tym miejscu Jezus zaprasza do nawrócenia, do pogłębienia wiary, do odkrycia radości w jej wyznawaniu.

Toruń, 8.07.2018 r. ks. bp Józef Szamocki