Gazetka nr 849

12 VIII 2018 r., XIX Niedziela zwykła

Ja jestem chlebem życia

Zdumiewa fakt, że im łatwiej o spotkanie z Bogiem, tym trudniej to ludziom przychodzi. Najgłębiej przeżywają Boga w nadzwyczajnych okolicznościach, oczarowani potęgą gór, ciszą jeziora, bielą padającego śniegu, przerażeni grozą uderzającego piorunu.

Znacznie trudniej przychodzi im spotkanie z Bogiem przemawiającym z kart Pisma Świętego, mimo że leży ono z reguły w zasięgu ich ręki, w podręcznej biblioteczce. Bywa, że upływają miesiące, nawet lata całe, a do niego nie zaglądną.

Najłatwiej zaś podejść do ołtarza i spożyć Boga, który jako Chleb zaprasza głodnych do jedzenia. W każdą niedzielę miliony ludzi są tak blisko Boga, o jeden krok uczyniony w stronę ołtarza, a zarazem tak daleko. Daleko duchem. Rezygnują z najprostszej formy osobistego spotkania z Bogiem.

Gdyby ołtarz otoczyli ludzie o kochających sercach, Msza święta byłaby najgłębszym i najpiękniejszym przeżyciem, jakie jest możliwe na ziemi. Takim ono jest dla Chrystusa, bo On nas kocha, i takim może być dla każdego z nas. Tajemnicę Eucharystii może odkryć jedynie ten, kto dostrzegł piękno prawdziwej miłości. Dla niego gest łamania Chleba jest nie tylko czytelny, ale stanowi wielkie wydarzenie.


Ogłoszenia  duszpasterskie
XIX Niedziela zwykła – 12 VIII 2018

1. Myślą i modlitwą towarzyszymy pielgrzymom naszej diecezji, którzy dziś po 8. dniach wędrówki spotykają się z naszą Panią i Królową na Jasnej Górze. Szczególnie pozdrawiamy pielgrzymów z naszej parafii, którzy przesłali nam z pielgrzymiego szlaku wyrazy pamięci modlitewnej.

2. Jutro nabożeństwo fatimskie o godz. 21. Przynosimy świece.

3. W środę 15 sierpnia przypada Uroczystość Wniebowzięcia NMP. Msze św. w porządku niedzielnym. Na Mszach św. święcimy zioła i kwiaty. Można je będzie nabyć u naszej młodzieży. Po Mszach św. zbiórka do puszek na Katolicki Uniwersytet Lubelski.

4. Serdeczne „Bóg zapłać” za ofiary na upiększanie naszej Świątyni (epitafium wołyńskie i przystosowanie kaplicy do sali audiowizualnej). Dziękujemy za ofiary na Samarytanina oraz za pomoc wolontariatu – zachęcamy również do włączenia się w nią. „Bóg zapłać” za posprzątanie kościoła. Kolekta z 5.08. wyniosła 4362 zł.

5. Zachęcamy do lektury czasopism religijnych. Na półkach: Niedziela, Nasza Arka, Ola i Jaś, Misyjne Drogi, Świat Misyjny, Nasza Droga, L`Osservatore Romano, Orędzie Miłosierdzia. W dni powszednie prasa do nabycia w zakrystii.

Do wieczności odeszła:
Irena Sobocińska, l. 80, ul. Legionów

Serdecznie pozdrawiamy wszystkich nawiedzających nasze Sanktuarium.


Intencje mszalne

Niedziela 12 sierpnia
7.30 + rodzice Jan i Zuzanna Lis, dziadkowie Antonina i Paweł Kubka
9.30 + Aleksy Szkodzinski (r. urodzin)
11.00 + Józef Wójtowicz (2 r. śm.)
11.00 + Henryk Nowacki
12.30 – suma w intencji parafian
18.00 – o błogosławieństwo Boże dla Agnieszki i jej dzieci
20.00 + Maria Trudzińska

Poniedziałek 13 sierpnia
7.00 + dusze w czyśćcu cierpiące oraz Anna i Jerzy
8.30 + rodzice Janina (1 r. śm.) i Stefan 2 r. śm.) Walczak oraz mąż Ryszard Stefański (11 r. śm.)
17.00 + Eugenia Moll (26 r. śm.)
17.00 + dusze w czyśćcu cierpiące oraz zmarli z rodziny Puszakowskich
18.00 + Danuta Majewska (5 r. śm.)

Wtorek 14 sierpnia
7.00 – dziękczynna z prośbą o dalsze błog. dla Agnieszki i Kamila  z okazji 25 r. ślubu
8.30 + Maria, Mieczysław i Tadeusz oraz zmarli z rodzin Anweiler  i Brzozowskich
17.00 + Zbigniew Zatorski (23 r. śm.) oraz Irena i Jerzy
18.00 + Henryk Zubrzycki (1 r. śm.)

Środa 15 sierpnia
7.30 – o błogosławieństwo Boże dla członkiń Róży MB Licheńskiej  oraz o życie wieczne dla zmarłych
7.30 + Henryk Nowacki
9.30 – dziękczynna z prośbą o dalsze błog. dla Kazimiery z ok. 93 urodzin
11.00 – dziękczynna z prośbą o dalsze błog. dla Katarzyny i Pawła w 5 r. ślubu,  o zdrowie dla ich córek Julki i Marysi oraz o szczęśliwe rozwiązanie  i błogosławieństwo dla Justyny i Michała w 3 r. ślubu
12.30 – suma w intencji parafian
18.00 + Marianna Saj (r. urodzin)
20.00 + Józef Gierszewski oraz o zdrowie i potrzebne łaski dla Alicji Gierszewskiej

Czwartek 16 sierpnia
7.00 – o błog. Boże i dary Ducha Świętego na czas formacji seminaryjnej dla Pawła
8.30 – o zdrowie dla Jacka Wójcika
17.00 + Małgorzata, Marek, Wiesław oraz zmarli z rodzin Agatowskich  i Demskich
18.00 + Mikołaj (20 r. śm.) i dziadkowie z obojga stron

Piątek 17 sierpnia
7.00 + Zofia Wojaczek
8.30 – o zdrowie i szczęśliwe rozwiązanie dla Doroty
15.00 – msza św. w Godzinie Miłosierdzia
17.00 + Zdzisław Grabowski
18.00 + Władysław Tomczyk (9 r. śm.) i zmarli z rodziny z obojga stron

Sobota 18 sierpnia
7.00 – o błogosławieństwo Boże dla dr Elżbiety Bielik – Wenderlich
8.30 – dziękczynna za dar życia i chrzest święty Andrzeja w dniu jego urodzin
16.00 – msza św. ślubna
17.00 + Zofia Lisicka (6 r. śm.)
18.00 + Ryszard Olszak (1 r. śm.)

Niedziela 19 sierpnia
7.30 – rez.
9.30 + dusze w czyśćcu cierpiące
11.00 + Helena i Jan Czyżewscy
12.30 – suma w intencji parafian
18.00 + Tadeusz Pancierzyński


Pielgrzymowanie do Matki

Sierpień to czas pieszego pielgrzymowania na Jasną Górę.

W piątkowe popołudnie, 3 sierpnia, po dwudniowej wędrówce do naszego Sanktuarium dotarli pielgrzymi z Grudziądza (grupa pomarańczowa). Dziękujemy wszystkim, którzy zdecydowali się przyjąć pielgrzymów pod swój dach. O godz. 20.30 razem z pątnikami spotkaliśmy się na wspólnym Apelu Jasnogórskim. Eucharystia sprawowana w sobotę o 6 rano jak co roku zgromadziła wiernych, którzy w kilku grupach pielgrzymkowych wyruszają na pątniczy szlak wiodący do Czarnej Madonny. Tradycyjnie wiernym towarzyszyli kapłani, którzy pod przewodnictwem bp. Śmigla koncelebrowali Mszę św. w katedrze. Na pątniczy szlak wyruszyło także bardzo wielu naszych parafian.
Pielgrzymom wędrującym na Jasną Górę towarzyszą uczestnicy mini pielgrzymki. W naszym Sanktuarium zebrali się oni w ubiegłą niedzielę o godz. 15.00. Po odmówieniu Koronki do Miłosierdzia Bożego z modlitwą i śpiewem udali się do parafii św. Andrzeja Apostoła na osiedlu JAR.

2018-08-12T22:53:59+00:00