9 IX 2018 r., XXIII Niedziela zwykła

Effatha !

Obecność ludzi niepełnosprawnych wśród zdrowych i silnych jest żywą mową Boga o wielkości naturalnych darów, jakie posiadamy. Człowiek z białą laską w ręku mówi o wartości zdrowych oczu, niemowa — o cenie daru języka, siedzący na inwalidzkim wózku — o wolności ukrytej w zdrowych nogach, upośledzony umysłowo — o darze rozumu. Bezpośredni kontakt z tymi ludźmi wzywa do dziękczynienia za dary, jakie posiadamy. Nie nasza to bowiem zasługa, że cieszymy się pełnią sił. Inni, często od urodzenia, bez własnej winy borykają się z kalectwem. Mogło być odwrotnie.

Dziękczynienie Bogu za dary odkryte w zestawieniu ubóstwa człowieka kalekiego z bogactwem w pełni sprawnego, to pierwszy twórczy akt chrześcijanina, to moment głębszej refleksji nad tajemnicą ludzkiego życia i wpisanego weń cierpienia. Byłoby jednak bardzo źle, gdyby tylko na tym się skończyło. Spotkanie z człowiekiem kalekim jest wezwaniem skierowanym przez Boga do uzupełnienia naszym darem tego, czego poszkodowanym przez los brakuje.

Nie posiadamy mocy cudotwórczej, którą dysponował Jezus. Dotknął On głuchoniemego i jednym słowem „Effatha — Otwórz się” uleczył jego kalectwo. My tego nie potrafimy uczynić. Potrafimy jednak użyczyć swoich ust, rąk, oczu, nóg tym, którzy ich nie mają. Tego oczekuje od nas Pan Bóg.


Ogłoszenia duszpasterskie  XXIII Niedziela zwykła – 9 IX 2018

1. Jak ogłaszaliśmy w dzisiejszą niedzielę gościmy w naszym Sanktuarium harcerzy z Ks. hm. Józefem Nowakowskim i Panią hm. Beatą Chomicz na czele. Po Mszach św. będzie można nabyć książkę o Patronce jednej z naszych ulic hm. Janinie Bartkiewiczównie.

2. We wtorek 11.09 zapraszamy na Mszę św. w intencji Ojczyzny o godz. 18.00.

3. Wrześniowe nabożeństwo fatimskie w czwartek 13.09 o godz. 18.45.

4. W piątek 14.09 przypada Święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Tego dnia odbędą się uroczystości związane z Dniem Sybiraka (17.09). Msza św. z udziałem Sybiraków i oficjalnych delegacji w naszym Sanktuarium o godz. 13.30.

5. W sobotę 15.09 we wspomnienie Matki Bożej Bolesnej przypada 15. rocznica przyjęcia Obrazu Jezusa Miłosiernego – poświęconego przez św. Jana Pawła II – i ogłoszenia naszej Świątyni Diecezjalnym Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. W związku z tym odbędzie się całonocna adoracja Najświętszego Sakramentu, która potrwa do niedzieli do godziny 7.00 rano. W sobotę w czasie adoracji okazja do spowiedzi św. do godziny 23. Serdecznie zachęcamy do udziału w adoracji i sakramencie pokuty.

6. W przyszłą niedzielę po Mszy św. o godz. 15.00 wspólne zebranie rodziców dzieci, które w tym roku szkolnym przystąpią do I Komunii św. i rodziców pragnących, aby ich dzieci przyjęły wczesną Komunię św.

7. Dzieci i młodzież na początku nowego roku szkolnego zachęcamy do włączenia się w grupy parafialne: scholę (próby odbywają się we wtorki po wieczornej Mszy św. oraz w niedziele o godz. 10.30 na chórze), podwórkowe kółko różańcowe, ministrantów i lektorów oraz grupy młodzieżowe Emmanuel i Pustynia Serca.

8. Serdeczne „Bóg zapłać” za posprzątanie kościoła i dbałość o teren przykościelny i wokół Samarytanina. Dziękujemy za ofiary na upiększanie naszej Świątyni i funkcjonowanie parafii oraz Domu Pomocy Samarytanin. W przyszłą niedzielę nasza comiesięczna kolekta remontowo – budowlana (epitafia, sala widowiskowa, witraże przy drzwiach wejściowych) Kolekta z niedzieli 2.09: 4978 zł.

9. Spotkanie Stowarzyszenia Faustinum w piątek po Godzinie Miłosierdzia.

10. Zapraszamy do naszego sklepiku parafialnego oraz biblioteki i wideoteki parafialnej. Polecamy prasę katolicką, pamiątki z naszego Sanktuarium i cegiełki na Samarytanina.

Serdecznie pozdrawiamy wszystkich nawiedzających nasze Sanktuarium zarówno Parafian, jak Gości i życzymy, by Jezus – Król Miłosierdzia


Intencje mszalne
Niedziela 9 września
7.30 + Henryk Siwa (7 r. śm.) i rodzice z obojga stron
9.30 + Helena Paziewska
11.00 + Janina Zielińska (1 r. śm.)
11.00 – dziękczynna z prośbą o błogosławieństwo Boże i potrzebne łaski dla Małgorzaty i Krzysztofa  z okazji 10 rocznicy ślubu
12.00(kap) + Kazimierz i Eleonora Maciejewscy
12.30 – suma w intencji parafian
15.00 + Urszula Ostrowska – greg.
18.00 + Henryka Lubowicz – greg.
20.00 + Józef Sierocki – greg.
Poniedziałek 10 września
7.00 + Urszula Ostrowska – greg.
8.30 + Józef Sierocki – greg.
17.00 + Henryka Lubowicz – greg.
17.00 + Jan (9 r. śm.) i Józef Majewscy
18.00 + Marek (2 r. śm.) oraz zmarli z rodzin Sulikowskich, Wajs, Winieckich  i Zalewskich
Wtorek 11 września
7.00 + Urszula Ostrowska – greg.
8.30 + Józef Sierocki – greg.
17.00 + Henryka Lubowicz – greg.
17.00 – o błogosławieństwo Boże i opiekę NMP dla synowej Teresy z ok. 50 urodzin oraz dla całej rodziny
18.00 – za Ojczyznę
Środa 12 września
7.00 + Urszula Ostrowska – greg.
8.30 + Józef Sierocki – greg.
17.00 + Henryka Lubowicz – greg.
17.00 + Helena Warachewicz oraz zmarli z rodzin Warachewicz i Tomkiewicz
18.00 + Maria i Jan Zielaskowscy, Janina i Władysław Krasa oraz zmarli z rodzin Krasa i Zielaskowskich
Czwartek 13 września
7.00 + Urszula Ostrowska – greg.
8.30 + rodzice z obojga stron oraz zmarli z rodzin Budzińskich i Pokornieckich
17.00 + Janina (w dniu urodzin) i Kazimierz Skierkiewicz
17.00 + Henryka Lubowicz – greg.
17.00 + zmarli z rodzin Stefanowskich, Paszkiewiczów i Zgierskich
18.00 + Józef Sierocki – greg.
Piątek 14 września
7.00 + Józef Sierocki – greg.
7.00 + Urszula Ostrowska – greg.
8.30 + Tadeusz Żabicki (25 r. śm.) i syn Zygmunt
13.30 – msza św. w intencji Sybiraków
15.00 – msza św. w Godzinie Miłosierdzia
17.00 + Henryka Lubowicz – greg.
17.00 – rez.
18.00 + Jan (18 r. śm.) i Katarzyna Olejnik
Sobota 15 września
7.00 + Henryka Lubowicz – greg.
8.30 + Franciszek i Tadeusz Kużel
8.30 + Urszula Ostrowska – greg.
14.00 – msza św. ślubna
17.00 + rodzice Agata i Gerard Czarneccy oraz rodzeństwo
17.00 + Henryka Lubowicz – greg.
17.00 + Józef Sierocki – greg.
18.00 + Franciszek i Franciszka Pawlikowscy, Władysława oraz rodzeństwo Czesław, Edyta


Witamy w naszej parafii !

1 września bieżącego roku praktykę duszpasterską w naszej wspólnocie parafialnej rozpoczął Ksiądz Diakon Michał Rarus. Oto, co pisze sam o sobie:

Urodziłem się w Wąbrzeźnie, w którym spędził pierwsze 3 lata mojego życia. Potem rodzice, moi bracia – mam dwóch starszych braci, którzy są bliźniakami i ja przeprowadziliśmy się do pobliskich Łopatek. Tam rozpocząłem swoją przygodę z nauką. Do miejscowej szkoły podstawowej uczęszczałem przez 4 lata nauki, potem wszystkich uczniów przeniesiono do Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Książkach. Tam też ukończyłem Gimnazjum im. Henryka Sienkiewicza. Następnie kontynuowałem edukację szkolną w Liceum Ogólnokształcącym w Wąbrzeźnie, w którym zdałem egzamin dojrzałości. Choć myśl o kapłaństwie towarzyszyła mi od najmłodszych lat mojego życia, to jednak po szkole średniej zdecydowałem się na rok przerwy. Po roku przerwy wstąpiłem do Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu. Po kilku latach formacji i nauki na Wydziale Teologicznym na UMK przyjąłem 9 czerwca br. święcenia diakonatu z rąk ks. bp Józefa Szamockiego w naszej toruńskiej katedrze Świętych Janów. Z woli księdza biskupa zostałem posłany na praktykę diakońską do parafii Miłosierdzia Bożego i św. s. Faustyny. Jest to moje pierwsze zetknięcie się z tak dużą parafią, w której życie parafialnej jest tak rozbudowane, ponieważ sam pochodzę z małej parafii, w której posługuje tylko sam proboszcz. Liczę, że czas spędzony w tej parafii nie tylko nauczy mnie praktycznych aspektów życia duszpasterskiego, ale też utwierdzi mnie w przekonaniu, że droga kapłańska jest moją drogą życia.

Księdzu Diakonowi życzymy, aby posługa w naszej wspólnocie przyniosła jak najobfitsze owoce w jego kapłańskim życiu.