16 IX 2018 r., XXIV Niedziela zwykła

Świat stał się ukrzyżowany dla mnie, a ja dla świata

Wielu uważa, że gdy osiągnęło dojrzałość, już nie potrzebują nikogo naśladować. Często nawet manifestują swoją wolność w nieliczeniu się z nikim. Jest to jednak złudzenie. Naśladują z reguły bezmyślnie wzorce propagowane w prasie, literaturze, telewizji, radio. Zdecydowana większość ludzi kształtuje swą postawę życiową bez głębszej refleksji nad jej wartością, prawie wyłącznie na zasadzie naśladownictwa.

Jezus uwzględniając tę skłonność ludzkiej natury do naśladowania innych wzywa, by ten, kto chce wybrać Go na Mistrza, skoncentrował uwagę na Jego naśladowaniu. Pouczenia Proroka z Nazaretu były nastawione na wezwanie do naśladowania. Jezus nie zabiegał o wielką wiedzę swoich uczniów, dlatego nie szukał ich na żadnej uczelni. Jemu chodziło o ukształtowanie serc szczęśliwych, a to dokonuje się przez systematyczne wędrowanie za kimś, kto już jest szczęśliwy i zna drogę do szczęścia.

Jeśli zaś ktoś zostanie oczarowany tym zdumiewającym Wzorcem, sam nie wiedząc o tym, zacznie podprowadzać innych do Jezusa. Staje się to na zasadzie promieniowania wartościami, których poszukuje ludzkie serce.


We wrześniu łączymy się z Papieżem w modlitwie: Aby młodzież na kontynencie afrykańskim miała dostęp do edukacji i pracy we własnej ojczyźnie.
Ogłoszenia duszpasterskie XXIV Niedziela zwykła – 16 IX 2018

1. Dziś po Mszy św. o godz. 15.00 spotkanie z rodzicami dzieci, które w maju przyszłego roku przystąpią do I i wczesnej Komunii św. Za tydzień o tej samej porze zapraszamy rodziców młodzieży klas VII, VIII szkoły podstawowej i III gimnazjum, która przygotowuje się do przyjęcia sakramentu bierzmowania.

2. Spotkanie Stowarzyszenia Rodzin Katolickich jutro po Mszy św. o godz. 18.00

3. We wtorek przypada Święto św. Stanisława Kostki, patrona dzieci i młodzieży polskiej. W tym roku przypada 450-lecie Jego śmierci. Ten rok jest Jemu poświęcony. Módlmy się o chrześcijańskie wychowanie młodego pokolenia.

4. W przyszłą niedzielę (23.09) przypada liturgiczne wspomnienie św. Ojca Pio. Msza św. o godz. 18.00 odbędzie się w naszej kaplicy, która nosi Jego imię.

5. Serdeczne „Bóg zapłać” za posprzątanie kościoła i porządek wokół kościoła i Samarytanina. „Bóg zapłać” za ofiary na upiększanie naszej Świątyni. Jesteśmy w trakcie uiszczania opłaty za adaptację kaplicy jako sali widowiskowej (33 tys. zł.). Za tydzień kolekta przeznaczona na nasze Wyższe Seminarium Duchowne, a po Mszach św. zbiórka pieniężna do puszek na cele charytatywne naszej parafii. Kolekta z niedzieli 9.09 wyniosła 5021 zł.

6. Zapraszamy do naszego sklepiku parafialnego oraz biblioteki i wideoteki parafialnej. Zachęcamy do lektury czasopism katolickich (na półkach, w dni powszednie w zakrystii).

7. Przeżywamy ostatni tydzień tegorocznego lata. Jak co roku wszystkich zapraszamy na organizowane przez Stowarzyszenie Rodzin Katolickich ognisko na zakończenie lata, wspólny śpiew, pieczone kiełbaski i ziemniaki. Odbędzie się ono w sobotę 22.09 na dziedzińcu za Samarytaninem po Mszy św. o godz. 18.00 (ok. 18.45).

Do wieczności odeszła:
Mieczysława Budzichowska, l. 90

Swój Złoty Jubileusz Małżeństwa obchodzili Państwo Irena i Henryk Matczak.
Złotym Jubilatom życzymy wielu łask Bożych i opieki Jezusa Miłosiernego !

Serdecznie pozdrawiamy wszystkich modlących się w naszym Sanktuarium i życzymy, by Chrystus – Król Miłosierdzia umacniał naszą wiarę !!!


,,Nasze podróże małe i duże” – cz. I

Pod tym hasłem dzieci z Ogniska Wychowawczego Parafii pw. Miłosierdzia Bożego i św. S. Faustyny w Toruniu spędziły tegoroczne wakacje, które trwały w placówce od 23 czerwca
do 31 sierpnia 2018 r.
Już pierwszego dnia wakacji wesoła gromadka wraz z opiekunami wyjechała do Przysieka, gdzie stacjonowała w Ośrodku Szkoleniowym Caritas Diecezji Toruńskiej im. Jana Pawła II. Wyjazd miał charakter integracyjny. W trakcie pobytu dzieci korzystały z boisk sportowych, zwiedzały okolice, otrzymały trzy przepyszne posiłki, a wieczorem wzięły udział w zabawach i tańcach przeplatanych dowcipem, współzawodnictwem i muzyką.

Drugim kierunkiem naszych podróży było Mazowsze, a dokładnie Płock, który dawniej był stolicą Polski. Po mieście oprowadziła grupę pani przewodnik. Uczestnicy zwiedzali Wzgórze Tumskie z Katedrą, w której znajdują się groby Bolesława II Krzywoustego i Władysława I Hermana. Ponadto dom Władysława Broniewskiego, pomnik poety i stary dąb nazwany jego imieniem. Podczas spaceru po Starym Rynku o godz. 12:00 odsłuchali hejnał z wieży ratuszowej oraz odwiedzili Sanktuarium Bożego Miłosierdzia.
Miłą atrakcją był pobyt w płockim ZOO, gdzie podziwiali wiele gatunków zwierząt: króla zwierząt lwa, małpki, słonie, żyrafy, pelikany, tygrysy, rekiny, krokodyla, zebry i inne zwierzęta.
Dużą frajdę milusińskim przyniósł wyjazd na Kaszuby, do miejscowości Wdzydze Kiszewskie, gdzie zwiedzili skansen i uczestniczyli w warsztatach malowania na szkle oraz do Kościerzyny, gdzie spacerowali po klimatycznym Rynku oraz odwiedzili Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku.
Kolejnym miejscem pobytu wychowanków parafialnego Ogniska było województwo kujawsko-pomorskie. Dzieci zwiedziły Fojutowo, Chojnice
i plażowały nad Jeziorem Charzykowskim. W Fojutowie miały możliwość podziwiać akwedukt tzw. „skrzyżowanie rzek”, gdzie górą przepływa Wielki Kanał Brdy, a dziewięć metrów niżej płynie rzeka Czerska Struga oraz wejść
na drewnianą wieżę, z której rozpościera się przepiękny widok na okolice Borów Tucholskich.
Drugim punktem wycieczki były Chojnice – centrum miasta, po którym oprowadziła pani przewodnik. Zwiedzający oglądali liczne baszty, bramę Człuchowską, Bazylikę Większą i Mniejszą, ratusz, metalowego tura, będącego symbolem miasta. Pobyt w Chojnicach zakończyli spacerem po Parku Tysiąclecia, którego tajemnice odkrywali korzystając z przewodnika pt. „Zagadki chojnickiego parku”.
Największą atrakcję tego dnia był pobyt na strzeżonej plaży nad jeziorem Charzykowy, gdzie podopieczni pod czujnym okiem ratowników i wychowawców zażywali kąpieli, budowali zamki z piasku, grali w piłką plażową oraz podziwiali statki w porcie.
Uczestnicy wakacji pod hasłem „Nasze podróże małe i duże” korzystali
z wypoczynku nieodpłatnie dzięki środkom uzyskanym w drodze konkursu ofert z Województwa Kujawsko–Pomorskiego, Polskiej Akcji Humanitarnej w ramach programu „Pajacyk” oraz Gminy Miasta Toruń.
Ciąg dalszy relacji w kolejnym numerze gazetki!
Agnieszka Bajcar


Imtencje mszalne
Niedziela 16 września
7.30 + Henryka Lubowicz – greg.
9.30 + Tadeusz i dziadkowie z obojga stron
11.00 + Barbara i Stanisław Skrzat
11.00 + Teresa Stolarska i zmarli z rodzinyz obojga stron
12.00(kap) – dziękczynna z prośbą o błog. Boże dla Wiktorii z okazji 3 r. urodzin oraz dla jej rodziców z ok. 10 r. ślubu
12.30 – suma w intencji parafian
15.00 + Urszula Ostrowska – greg.
18.00 – dziękczynna z prośbą o błog. Boże dla Anny i Mateusza Witkowskich z okazji 1 r. ślubu
18.00 – dziękczynna z prośbą o błog. Boże i opiekę NMP dla Kacpra z ok. 18 urodzin na dalszej drodze życia
20.00 + Józef Sierocki – greg.
Poniedziałek 17 września
7.00 + Henryka Lubowicz – greg.
7.00 – za nowożeńców Paulinę i Kamila
8.30 + Jerzy Troczyński – z ok. urodzin
17.00 + Urszula Ostrowska – greg.
17.00 + Pelagia i Wacław Rumińscy
18.00 + Józef Sierocki – greg.
Wtorek 18 września
7.00 – dziękczynna z prośbą o dalsze błog. Boże dla Małgorzaty i Jana Sierockich z okazji 25 r. ślubu
7.00 + Henryka Lubowicz – greg.
8.30 + Urszula Ostrowska – greg.
17.00 – o błog. Boże i potrzebne łaski dla Wojtka Kosickiego i rodziców
17.00 + Krzysztof Szczepański (r. urodzin)
17.00 + Józef Sierocki – greg.
18.00 – o błogosławieństwo Boże i potrzebne łaski dla Księdza Proboszcza w dniu imienin
Środa 19 września
7.00 + dusze w czyśćcu cierpiące
8.30 + Henryka Lubowicz – greg.
17.00 + Józef Lipiński (2 r. śm.) oraz o Miłosierdzie Boże dla rodziny
17.00 + Urszula Ostrowska – greg.
17.00 + Michalina i Bernard Rybaccy
18.00 + Józef Sierocki – greg.
Czwartek 20 września
7.00 + Henryka Lubowicz – greg.
8.30 + Adam (24 r. śm.) i Marianna Kozioł
17.00 + Urszula Ostrowska – greg.
17.00 – o błog. Boże i potrzebne łaski dla Antoniego za przyczyną jego Patrona z okazji 4 urodzin
17.00 + Józef Sierocki – greg.
18.00 + rodzice Bronisława i Edward Kurek oraz Gabriela i Józef Kerner
Piątek 21 września
7.00 + Józef Sierocki – greg.
7.00 – rez. Siostry MB Miłosierdzia
8.30 + Henryka Lubowicz – greg.
15.00 – msza św. w Godzinie Miłosierdzia
17.00 + Stefan (4 r. śm.) i Andrzej Dombrowscy oraz rodzice
17.00 + Urszula Ostrowska – greg.
18.00 – rez. p. Kopaczewscy
Sobota 22 września
7.00 + Henryka Lubowicz – greg.
7.00 – o błog. Boże i opiekę NMP dla całego zespołu
8.30 + Pelagia i Leopold oraz zm. z rodzin Jonasz i Wojnowskich
8.30 + Janina Modrzejewska
15.00 – msza św. ślubna
16.00 – msza św. ślubna
17.00 + Jadwiga i Edmund
17.00 + Władysław Adach
17.00 + Józef Sierocki – greg.
18.00 + Urszula Ostrowska – greg.