23 IX 2018 r., XXV Niedziela zwykła

Kto jedno z tych dzieci przyjmuje w imię moje …

Niezdrowe ambicje pleniły się w gronie Dwunastu. Nie pomogła bliskość Jezusa ani Jego Matki. Wady można przezwyciężyć wówczas, gdy ich właściciel chce to uczynić. Jezus cierpliwie czekał, upominał, wzywał. Chciał otworzyć im oczy na prawdę o autentycznej wielkości człowieka. Słowa Jego odbijały się jak groch od ściany. Ambicje dochodziły do głosu aż do Wielkiego Piątku. Dopiero przeżycie tajemnicy krzyża, odrzucenie Mistrza, Jego klęska, ostudziły nieco niezdrową rywalizację o pierwsze miejsce w gronie Dwunastu.
Marek notuje piękną scenę. Jezus chcąc ukazać uczniom właściwą drogę do wielkości, „wziął dziecko, postawił je przed nimi i objąwszy je ramionami rzekł do nich: Kto przyjmuje jedno z tych dzieci w imię moje, Mnie przyjmuje…” (Mk 9, 35). Innymi słowy, kto otoczy opieką dziecko, kto potrafi dla niego żyć, jego dobru poświęcić swe siły, czas, pieniądze — ten jest wielki. Zamiast rywalizować między sobą zajmijcie się dzieckiem, przyjmijcie dziecko, otoczcie je miłością. Słowa Jezusa „przyjąć dziecko w imię moje” znaczą „w imię miłości”.

Najprostszą drogą do wyleczenia z egoizmu i wypełnienia serca miłością jest umiłowanie każdego dziecka, poczętego i urodzonego, własnego i cudzego, pięknego i kalekiego. Umieć przyjąć dziecko z miłością to jedno z największych dzieł, jakich może dokonać człowiek, i dlatego ono decyduje o wielkości naszego serca.


Ogłoszenia duszpasterskie

1. Dziś przypada liturgiczne wspomnienie św. Ojca Pio, który patronuje grupie modlitewnej Jego Imienia i naszej kaplicy. Msza św. ze wspomnienia Ojca Pio dziś o godz. 18.00 w kaplicy z uczczeniem Jego relikwii. Po Mszy św. wystawienie Najświętszego Sakramentu w kościele. Po Mszach św. zbiórka do puszek na cele charytatywne parafii.

2. Dziś po Mszy św. o godz. 15.00 spotkanie rodziców młodzieży przygotowującej się do przyjęcia sakramentu bierzmowania, t. j. klas VII, VIII szkoły podstawowej i III gimnazjum. Sakramenty przyjmujemy w parafii zamieszkania.

3. Od środy 26.09 rozpoczynamy nowennę przed uroczystością naszego parafialnego odpustu św. Siostry Faustyny.

4. W sobotę 29.09 – ostatnią sobotę miesiąca – Msza św. z modlitwą o uzdrowienie, poprzedzona całonocną adoracją Najświętszego Sakramentu w kościele (po Mszy św. w piątek o 18 do godz. 7.00 w sobotę).

5. W sobotę przypada Święto Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała, który jest Patronem podróżnych. We wtorek 2.10 przypada liturgiczne wspomnienie Świętych Aniołów Stróżów. Tradycyjnie będziemy święcić pojazdy mechaniczne w przyszłą niedzielę (30.09) po Mszy św. o godz. 11.00. Ustawiamy się wzdłuż ulicy Kozackiej w kierunku ulicy Wielki Rów. Ofiary z obrzędu poświęcenia przeznaczamy na fundację MIVA Polska na zakup pojazdów dla polskich misjonarzy.

6. Nasza parafianka Aleksandra Mielewczyk jako świecka misjonarka udaje się na Kubę. W przyszłą niedzielę po Mszach św. przeprowadzi zbiórkę pieniężną na dofinansowanie podróży i pobytu na Kubie.

7. „Bóg zapłać” za ofiary na nasze Seminarium Duchowne, funkcjonowanie parafii i domu pomocy Samarytanin. Dziękujemy za posprzątanie kościoła. Dziękujemy Stowarzyszeniu Rodzin Katolickich i wszystkim organizatorom ogniska na zakończenie lata. Ks. Proboszcz składa serdeczne „Bóg zapłać” za wszelką życzliwość z racji Imienin. Kolekta z niedzieli 16.09 wyniosła 6891 zł. Można zgłaszać gotowość ufundowania poszczególnych witraży przy drzwiach wejściowych (również w kopule i prezbiterium).

8. Zapraszamy do naszego sklepiku parafialnego oraz biblioteki i wideoteki parafialnej. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej (na półkach pod chórem, w dni powszednie w zakrystii). Polecamy również pamiątki z naszego Sanktuarium i cegiełki na Samarytanina.

Do wieczności odeszli:
Aleksander Klepaczko, l. 70
Krystyna Poźniak, l. 71


,,Nasze podróże małe i duże” – cz. II

Po wyjazdach autokarowych przyszedł czas na relaks w rodzinnym mieście. Wiele radości i satysfakcji przyniosły uczestnikom wakacji spacery i wycieczki po Toruniu, organizowane przez wychowawców – Panie Justynę i Agnieszkę, z udziałem praktykantki UMK Pani Natalii. Wychowankowie zwiedzali liczne miejsca kulturalne, edukacyjne i historyczne m.in.: Muzeum Bajek i Zabawek, Muzeum Etnograficzne, Muzeum im. Tonego Halika, Muzeum Kamienica pod Gwiazdą, Domu Eskenów, Muzeum w Ratuszu, Dom Mikołaja Kopernika, Krzywą Wieżę, Ogród Zoobotaniczny, a także uczestniczyli w warsztatach w Piernikarni Mistrza Bogumiła, Centrum Edukacji Młyn Wiedzy, Centrum Sztuki Współczesnej, w ruinach Zamku Krzyżackiego, Domu Legend Toruńskich oraz Osadadzie Leśnej na Barbarce.
Naszym „poszukiwaczom przygód” zorganizowaliśmy także zajęcia poprawiające sprawność fizyczną podczas pobytu w Piernikowym Miasteczku, na plaży na Błoniach Nadwiślańskich, siłowniach „pod chmurką” i placach zabaw, na basenach miejskich, wypoczynek w Parku miejskim, a gdy pogoda płatała figle dzieci i młodzież spędzała aktywnie czas na kręgielni w CH Plaza czy uczestnicząc w zajęciach lekkoatletycznych w Arenie Toruń. Dzięki warsztatom zorganizowanym w miejscach pobytu i zajęciom edukacyjnym uczestnicy mogli poszerzyć swoją wiedzę, umiejętności oraz rozwijać sprawność ruchową.
Podczas wakacji odwiedzili Ognisko również funkcjonariusze Straży Miejskiej, którzy zorganizowali w placówce quiz na temat bezpiecznych form spędzania wakacji w mieście i poza nim oraz ogłosili konkurs plastyczny pod hasłem: „Bezpieczne wakacje na rowerze”, który zakończono wręczeniem nagród i seansem w Cinema City. O bezpieczeństwie wychowankowie uczyli się także podczas zajęć zorganizowanych w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego.
Nie zabrakło nas także na festiwalu światła „Bella Skyway Festival”, który na podopiecznych zrobił duże wrażenie.
Tegoroczne wakacje zakończyły się spotkaniem przy ognisku w ruinach Zamku Krzyżackiego, pieczeniem kiełbasek i świętowaniem urodzin dzieci z lipca i sierpnia oraz konkursami: plastycznym i podsumowującym wiadomości zdobyte przez wychowanków podczas wyjść i wyjazdów.
Uczestnicy wakacji pod hasłem „Nasze podróże małe i duże” korzystali
z wypoczynku nieodpłatnie dzięki środkom uzyskanym w drodze konkursu ofert z Województwa Kujawsko–Pomorskiego, Polskiej Akcji Humanitarnej w ramach programu „Pajacyk” oraz Gminy Miasta Toruń.
Przed dziećmi kolejny rok szkolny. Życzymy, by obfitował on w jak najwięcej sukcesów oraz powodów do zadowolenia.

Agnieszka Bajcar


Mamy nowych ceremoniarzy !
Uroczysta Msza św. pod przewodnictwem bp. Wiesława Śmigla, konferencje, świadectwa, koncert ewangelizacyjny zespołu Synowie z toruńskiego WSD – to wszystko czekało na ministrantów i lektorów, którzy 15 września zgromadzili się na diecezjalnym dniu skupienia Liturgicznej Służby Ołtarza. W tym roku gospodarzem dnia skupienia była parafia Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa na Rubinkowie II.

W trakcie Eucharystii Ksiądz Biskup wprowadził w posługę ceremoniarza 23 lektorów z całej diecezji. Wśród nich znaleźli się nasi parafianie Błażej Daniszewski i Maciej Wylegała.

Nowym ceremoniarzom z całego serca gratulujemy oraz życzymy, aby z radością i pasją dbali o piękno liturgii w naszym Sanktuarium !

.


Intencje mszalne

Niedziela 23 września
7.30 + Stanisław Zasadny, Klemens,Władysława, Mieczysław i Witold Reiwer
7.30 – o błog. Boże dla członkiń Róży św.Ojca Pio i ich rodzin a dla zmarłych o życie wieczne
9.30 + Urszula Ostrowska – greg.
11.00 + Anna Walter (4 r. śm.), Irena i Kazimierz Walter, Halina i Leszek Zasadzcy, zmarli z rodzin Walter, Zasadzkich, Wiśniewskich, Wróblów oraz dusze w czyśćcu cierpiące
11.00 + Edward Kalinowski, rodzice i dziadkowie z obojga stron oraz brat Janusz
12.00(kap) + syn Adam (2 r. śm.) oraz rodzice Weronika i Jan Mickiewicz
12.30 – suma w intencji parafian
15.00 + Henryka Lubowicz – greg.
18.00 + Henryk Gliński
20.00 + Józef Sierocki – greg.

Poniedziałek 24 września
7.00 + Urszula Ostrowska – greg.
7.00 + Józef Sierocki – greg.
8.30 – dziękczynna z prośbą o błog. Boże i potrzebne łaski dla Teresy z ok. 90 ur.
17.00 + Henryka Lubowicz – greg.
17.00 – dziękczynna z prośbą o błog. Boże dla Oliwii z okazji urodzin
18.00 – dziękczynna z prośbą o błog. Boże dla Eweliny i Szymona z ok. 1 r. ślubu

Wtorek 25 września
7.00 + Urszula Ostrowska – greg.
8.30 + Bolesław i Julianna Osińscy oraz Józef i Anna Romanowscy
17.00 + Henryka Lubowicz – greg.
17.00 – o uzdrowienie małżeństwa Jagody i Jana
18.00 + Józef Sierocki – greg.
Środa 26 września
7.00 + Urszula Ostrowska – greg.
8.30 – rez. p. Jeszka
17.00 – dziękczynna z prośbą o błog. Boże dla Huberta z ok. 18 urodzin
17.00 + Henryka Lubowicz – greg.
18.00 + Zbigniew Kraszewski (19 r. śm.)

Czwartek 27 września
7.00 + Urszula Ostrowska – greg.
8.30 + rodzice Emilia (13 r. śm.) i Leopold
(3 r. śm.) Jastrzębscy oraz ich rodzice z obojga stron
8.30 + Marianna, Wacław, Jan, Wacław, Krystyna, Lidia, Tadeusz i Stanisław
17.00 + Kazimiera i Kazimierz Miturscy
17.00 + Henryka Lubowicz – greg.
17.00 + Maria Pogorzelska (1 r. śm.)
18.00 + Elżbieta i Bronisław Zawaccy

Piątek 28 września
7.00 + Edward Krakowski (14 r. śm.)
7.00 – rez. p. Zajfer
8.30 + rodzice Kazimierz i Marianna oraz rodzeństwo
15.00 – msza św. w Godzinie Miłosierdzia
16.15 – msza św. ślubna
17.00 + Henryka Lubowicz – greg.
17.00 – rez.
18.00 + Urszula Ostrowska – greg.

Sobota 29 września
7.00 + Henryka Lubowicz – greg.
7.00 – za nowożeńców Damiana i Joannę
8.30 + Urszula Ostrowska – greg.
8.30 – dziękczynna z prośbą o błog. Boże dla Julii z ok. 12 urodzin
17.00 + Jadwiga Zyblewska
17.00 + Helena (17 r. śm.) i Bernard Boniewicz
17.00 + Honorata i Alojzy Krajewscy
18.00 + rodzice Władysława i Józef oraz