23 XII 2018 r., IV Niedziela Adwentu

Podnieś rękę, Boże Dziecię
– błogosław Ojczyznę miłą,
nasze Miasto, naszą Parafię,
każdą Rodzinę
i wszystkich Czcicieli Miłosierdzia Bożego

Duszpasterze i Siostry zakonne
przy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Toruniu


Ogłoszenia duszpasterskie
IV Niedziela Adwentu i Boże Narodzenie – 23 – 25 XII 2018

1. Przeżywamy ostatnią niedzielę Adwentu, naszego przygotowania do godnego przeżycia Świąt Bożego Narodzenia. Okazja do skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania dziś przed Mszami św. i jutro tylko rano od 6.15 do 8.30.

2. Jutro wigilia Bożego Narodzenia. Msze św. o godz. 6.15, 7.00 i 8.30. Zachęcamy do wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych dla zachowania odwiecznej tradycji. Nie ma Mszy św. o godz. 17.00 i 18.00, jak również Godziny Miłosierdzia. Po roratach konkurs lampionów.
O godz. 21.00 Msza św. z Wigilii Bożonarodzeniowej dla wszystkich niemogących brać udziału w Pasterce. Pasterka o 24 poprzedzona odśpiewaniem martyrologium.
We wtorek 25 XII Msze św. o godz. 7.30, 9.30, 11.00, 12.30, 15.00 i 18.00. Nie ma Mszy św. o godz. 12.00 w kaplicy oraz o 20.00 w kościele.
W środę 26 XII, II Święto – Święto św. Szczepana, pierwszego męczennika. Msze św. jak w niedziele, z wyjątkiem Mszy św. o 12 w kaplicy.
Tradycyjnie kolekta z Mszy św. wigilijnej, Pasterki i I Święta Bożego Narodzenia przeznaczona jest na funkcjonowanie naszego Domu Pomocy Samarytanin. W II Święto na dokończenie renowacji katedry Świętych Janów i budowy nowych świątyń w naszej diecezji.

3. Schola parafialna zaprasza do wspólnego śpiewania kolęd w II Święto o godz. 16.00.

4. Wizytę duszpasterską (kolędę) rozpoczniemy jak zawsze od czwartku 27 XII wg planu podanego już przy roznoszeniu opłatka wigilijnego oraz znajdującego się w gazetce, na tablicy ogłoszeń i na stronie internetowej parafii. Przede wszystkim prosimy o obecność na kolędzie, aby wspólnie się modlić i umocnić wzajemną więź. Kto w wyznaczonym terminie nie może przyjąć kolędy, prosimy o zapisanie się na termin uzupełniający, najlepiej w zakrystii. Niech nasze mieszkanie na czas kolędy będzie liturgicznie przygotowane: stół nakryty białym obrusem, krzyż, świece, naczynie z wodą święconą, kropidło, obraz Jezusa Miłosiernego oraz Pismo św. Dzieci i młodzież szkolna kładą zeszyt lub zaświadczenie o udziale w katechezie szkolnej.
Ofiary kolędowe przeznaczone są na utrzymanie i funkcjonowanie naszej parafii. Będziemy wdzięczni za ofiary przeznaczone na utrzymanie i rozwój naszego Domu Pomocy Samarytanin.
W najbliższych dniach pragniemy spotkać się z naszymi Parafianami:

czw. 27.12.2018 od godz. 16 ul. Wspólna – nry nieparzyste, Konfekcyjna, Spółdzielcza, Filtrowa,
od godz. 18 ul. Wspólna – nry parzyste, Grabowskiego, Pałucka, Steinbornów

pt. 28.12.2018 od godz. 16 ul. Moczyńskiego, Zacisze, Sucha, Zamenhoffa, Mohna – domki do ul. Długiej od godz. 18 ul. Długa nry parzyste
sob. 29.12.2018 od godz. 14 ul. Szosa Chełmińska 154 – 162

ndz. 30.12.2018 od godz. 14 ul. Szosa Chełmińska 168 do końca, Św. A. Boboli
od nru 56 do końca, Drzewieckiego

śr. 2.01.2019 od godz. 16 ul. Bartkiewiczówny – nry nieparzyste

5. W okresie kolędowym biuro parafialne czynne od poniedziałku do piątku tylko w godzinach rannych od 8.00 do 8.30.

6. W piątek 28 XII na Mszy św. o godz. 15.00 (w Godzinie Miłosierdzia) modlimy się za wszystkich dobrodziejów i wolontariuszy Samarytanina. Serdecznie zapraszamy.

7. W przyszłą niedzielę obchodzimy Święto Świętej Rodziny z Nazaretu (Jezusa, Maryi i Józefa). Modlimy się o poszanowanie świętości małżeństwa i rodziny. Msza św. o godz. 12.30 za wszystkich małżonków, którzy w minionym roku obchodzili swoje jubileusze małżeńskie. Serdecznie zapraszamy. Odnawiać będziemy przyrzeczenia małżeńskie. Po Mszach św. zbiórka pieniężna do puszek na ratowanie życia nienarodzonych.

8. Od przyszłej niedzieli do końca stycznia 15 minut przed Mszami św. o godz. 11.00, 12.00 (w kaplicy) i 15.00 będą nabożeństwa przy żłóbku.

9. „Bóg zapłać” za przygotowanie dekoracji bożonarodzeniowych (żłóbek, ustrojenie choinek). Dziękujemy za ozdoby choinkowe. „Bóg zapłać” za ofiary na upiększanie naszej Świątyni. Kolekta z niedzieli 16 XII wyniosła 6884 zł. Dziękujemy za ofiary na funkcjonowanie domu pomocy Samarytanin. Do 16 XII wpłynęło z ofiar opłatkowych 26 572 zł + 10 $. Kto jeszcze nie posiada parafialnego opłatka wigilijnego, może go odebrać w zakrystii, biurze parafialnym lub sklepiku.

10. Zapraszamy do naszego sklepiku parafialnego. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. W cenie 10 zł można nabyć świąteczny, podwójny numer tygodnika „Niedziela” z dodatkami.

Pozdrawiamy wszystkich modlących się w naszym Sanktuarium i życzymy,by ostatnia niedziela Adwentu
oraz godne przeżycie Bożego Narodzenia napełniały nas pokojem i radością !!!


ŻYCZENIA BISKUPA DIECEZJALNEGO
NA BOŻE NARODZENIE

Drodzy bracia kapłani, czcigodne osoby konsekrowane, umiłowani w Chrystusie diecezjanie, szanowni goście, odwiedzający diecezję toruńską!

Boże Narodzenie to święta, które przypominają, a w liturgii uobecniają realne wejście Boga w ludzkie dzieje. „Bezsilność dziecka stała się wyrazem wszechmocy Boga, który nie stosuje żadnej innej władzy poza milczącą siłą prawdy i miłości… W całej arogancji światowych potęg jakże pocieszające jest ujrzenie tego spokojnego opanowania Boga i doświadczenie w ten sposób tajemniczości owej mocy, która na koniec okaże się silniejsza niż wszystkie inne moce, i która trwać będzie dłużej niż wszystkie głośne tryumfy świata. Jakąż wolność daje taka wiedza…” (J. Ratzinger, Opera Omnia, t. VI/2 Jezus z Nazaretu, Lublin: Wydawnictwo KUL 2015, s. 1039). W tym historycznym wydarzeniu Dobry Bóg objawił swoją Miłość do ludzkości i do każdego człowieka. Dokonało się to w ludzkiej rodzinie, w której Maryja stała się Matką Boga a Józef Opiekunem Jezusa, przecież w świętej rodzinie Jezus „wzrastał w mądrości, w latach i w łasce u Boga i u ludzi” (Łk 2, 52).

Od tamtego czasu Święta Bożego Narodzenia to dziękczynnie za Boże Dziecię, ale również święto rodziny, dobroci, pokoju oraz wzajemnych relacji pełnych szacunku i miłości. Każdy czas ma swoje radości, smutki oraz problemy (por. Koh 3, 1-11). W tym roku dziękujemy za odzyskaną 100 lat temu niepodległość Polski, ale także myślimy o przyszłości naszej Ojczyzny i pragniemy, by była Ona gościnnym, bezpiecznym i pełnym życzliwości domem dla wszystkich, którzy na tej ziemi chcą żyć. Nie zapominajmy o cierpiących, bezdomnych, osamotnionych, o dzieciach i dorosłych pozbawionych miłości i nadziei! Modlitwa w ich intencji, realna pomoc materialna czy codzienny gest pamięci i troski, to również szansa dla nas, by szlachetnie przeżyć Boże Narodzenie. Zachęcam Was, drogie siostry i drodzy bracia, aby Święta Bożego Narodzenia, poprzedzone adwentem, były czasem modlitwy, uwielbienia Boga, a w wymiarze rodzinnym i społecznym, by zaowocowały przebaczeniem, pojednaniem i serdecznością.

Życie ludzkie jest za krótkie oraz zbyt wartościowe i niepowtarzalne, by je marnować na waśnie, kłótnie, pogłębianie podziałów i złośliwości. Niech przy świątecznym stole nie zabraknie miejsca dla Jezusa Chrystusa, który odmienił bieg historii, a jeśli Go zaprosimy do naszego serca, to jest w stanie nieustannie zmieniać na lepsze nasze życie. Pamiętajmy o słowach św. Pawła Apostoła: „Nie daj zwyciężyć złu, ale zło zwyciężaj dobrem” (Rz 12, 21). Niech Święta Bożego Narodzenia pogłębią naszą wiarę, rozpalą miłość i umocnią nadzieję.

Przy okazji świątecznych życzeń proszę o modlitwę w intencji małżeństw i rodzin, a także o to, by każde poczęte dziecko zostało przyjęte z miłością. Proszę o modlitwę w intencji matek i ojców, którym brakuje odwagi lub siły do przyjęcia nowego życia. Niech Dobry Bóg usunie z ich życia niepewność i lęk, aby mogli odważnie i radośnie przyjąć nowe życie, tak jak Święta Rodzina przyjęła Dziecię Jezus!

Podziękowania kieruję w stronę duszpasterzy, zgromadzeń zakonnych i świeckich, którzy przez swoje zaangażowanie uczynili z adwentu i Świąt Bożego Narodzenia czas ewangelizacji, nawrócenia oraz modlitwy. Wiernym dziękuję za ich wytrwałość w wierze i miłość do Kościoła. Wszystkim życzę radosnych, rodzinnych oraz wolnych od trosk doczesnych Świąt Bożego Narodzenia! Przekazuję również najserdeczniejsze życzenia Bożego pokoju na nadchodzący rok 2019!

Z błogosławieństwem oraz modlitwą

bp Wiesław Śmigiel


Intencje mszalne
Niedziela 23 grudnia
7.30 + Marta i Franciszek Rychliccy
9.30 – o Miłosierdzie Boże dla Marka
11.00 + Janina Zielińska
12.00(kap) + Tadeusz Siudek
12.30 – suma w intencji parafian
15.00 + Józef Marendowski (15 r. śm.)
18.00 + Henryk Gliński
20.00 + Tadeusz Pancierzyński (12 r. śm.)
Poniedziałek 24 grudnia
6.15 + rodzice Feliks i Adela oraz siostra Ewa
7.00 + Ewa i Włodzimierz Nowakowscy
8.30 + Andrzej Pekowski (14 r. śm.)  i zmarli z rodziny
21.00 + ks. Bogdan Lesiński
21.00 + Bogusław Sadowski i zmarli
z rodzin z obojga stron
21.00 + rodzice Jan i Justyna Cisoń, Adam  i Daniela Wojczak oraz dziadkowie  z obojga stron
Wtorek 25 grudnia
7.30 – dziękczynna z prośba o potrzebne łaski dla mamy Alicji z okazji urodzin
9.30 + Halina Maciejewska (1 r. śm.)
11.00 + Stanisław Kasica (17 r. śm.)
i rodzice z obojga stron
12.30 + Edward i Teodora Cerankowscy
15.00 + Czesława i Władysław Gajewscy,  Henryka i Antoni Stepień oraz dziadkowie  z obojga stron
18.00 + Feliks i Andrzej oraz zmarli z rodzin Kosmowskich i Burandtów
Środa 26 grudnia
7.30 + Tadeusz Wroński (2 r. śm.)
9.30 + Konrad Obremski (16 r. śm.)
11.00 + Józef, Justyna i Anna Lubińscy
12.30 – dziękczynna z prośbą o dalsze błog.  Boże dla Marii i Marcina z ok. 10 r. ślubu  oraz dla Joanny i Adama z ok. 16 r. ślubu
15.00 + Józef Stępiński (30 r. śm.)
18.00 + Elżbieta Majewska, Jan i Felicja Folborscy oraz o Boże błog. i potrzebne łaski dla Patryka
20.00 – dziękczynna z prośbą o zdrowie, potrzebne łaski i dary Ducha Świętego podczas matury dla Marty z ok. 18 ur.
Czwartek 27 grudnia
7.00 – dziękczynna za dar kapłaństwa  z prośbą o błog. Boże dla kapłanów  i sióstr zakonnych posługujących w naszej parafii
7.00 + Rajmund Szulc
8.30 + Jadwiga Dunajko
8.30 – int. wolna
17.00 + rodzice Franciszka i Jan Wawrzków
18.00 + Cecylia Brzustewicz (35 r. śm.)
Piątek 28 grudnia
7.00 + Hanna Kwiatkowska
7.00 + Roman Nowakowski
8.30 + Zofia Jakubowska (3 r. śm.)
8.30 + Elżbieta Raczkowska
8.30 – dziękczynna z prośbą o błog. Boże  dla Haliny i Andrzeja Wojciechowskich  z ok. 50 r. ślubu
15.00 – msza św. w Godzinie Miłosierdzia
17.00 + Weronika (12 r. śm.) i Franciszek Kardas
18.00 + Kazimiera (2 r. śm.) i Zygmunt Okonek, Gabriel i Alfons Jabłońscy
Sobota 29 grudnia
7.00 + Zenon Olejnik
7.00 + Elżbieta Bonowicz
8.30 + zmarłe koleżanki
8.30 – int. wolna
16.00 – msza św. ślubna
17.00 + Jadwiga Zyblewska
18.00 + Władysław Rychlicki (2 r. śm.)