17 III 2019 r., II Niedziela Wielkiego Postu

MISJE ŚWIĘTE  9 – 17 MARCA 2019 r.

            W sobotę 9 marca o godz. 18.00 uroczyście rozpoczęliśmy w naszej wspólnocie Misje Święte. W procesji do ołtarza zostały przyniesione znaki, które towarzyszą nam w tym świętym czasie: paschał – oznacza żywego Chrystusa obecnego pośród nas, Ewangeliarz – Słowo Boże, które On przez usta misjonarzy głosi swojemu ludowi, ikonę Świętej Rodziny – wpatrując się w nią pragniemy umacniać więzi miłości w naszych rodzinach.


        W marcu łączymy się z Papieżem w modlitwie: Za wspólnoty chrześcijańskie, zwłaszcza te, które są prześladowane, aby odczuwały bliskość Chrystusa i aby ich prawa były uznawane.


Ogłoszenia duszpasterskie

1. Mszą św. o godz. 15 kończymy czas Misji świętych. Po Mszy św. nastąpi poświęcenie krzyża misyjnego i udzielenie błogosławieństwa papieskiego z odpustem zupełnym. Jesteśmy wdzięczni Panu Bogu za ten czas łaski. Naszą wdzięczność kierujemy też pod adresem naszych misjonarzy Ojca Józefa i Ojca Ireneusza, którzy mocą Ducha Świętego głosili nam Słowo Boże odnawiając w nas Boże życie. Niech dobry Bóg wynagrodzi swoim błogosławieństwem.

2. Dziś po Mszach św. tradycyjna zbiórka pieniężna do puszek na potrzeby polskich misjonarzy rozsianych po całym świecie.

3. Zapraszamy do udziału w nabożeństwach Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali. Droga Krzyżowa w piątki o godz. 14.30 i po Mszy św. o godz. 18.00; dla dzieci o godz. 16.30 (w kaplicy), dla młodzieży o godz. 19.30. Gorzkie Żale w niedziele o 17.20.

4. We wtorek przypada Uroczystość św. Józefa, Oblubieńca NMP i Opiekuna Pana Jezusa. Na Bielanach doroczny odpust parafialny – suma o godz. 18.00. Swoje imieniny obchodzi biskup pomocniczy Józef Szamocki. Polecamy Jego modlitewnej pamięci.

5. W czwartek 21 marca o godz. 15.00 bp senior Andrzej Suski udzieli naszej młodzieży sakramentu bierzmowania. Młodzież jest w trakcie odprawiania nowenny do Ducha Świętego. Módlmy się za nią, by mężnie wyznawała swoją wiarę.

6. W środę 20 marca po wieczornej Mszy św. około godziny 19 w kościele odbędzie się kolejny wieczór uwielbienia z cyklu Wieczory w Miłosierdziu. Tym razem będzie to Wieczór Pustyni. Serdecznie zapraszamy.

7. Serdeczne „Bóg zapłać” za posprzątanie kościoła. Dziękujemy za materialne wspieranie funkcjonowania parafii i Domu Pomocy Samarytanin. Zachęcamy do przekazania 1% podatku dochodowego na Samarytanina. Pomoc przy wypełnianiu PIT-ów świadczą nasze Parafianki w poniedziałek, wtorek i środę w budynku Samarytanina od 15 do 16. W przyszłą niedzielę parafialna Caritas po Mszach św. przeprowadzi zbiórkę pieniężną na paczki świąteczne dla ubogich parafian. Kolekta z niedzieli 10 III wyniosła 7147 zł.

8. Zapraszamy do naszego sklepiku parafialnego oraz biblioteki i wideoteki parafialnej. Zachęcamy do lektury czasopism religijnych.

Do wieczności odeszli:
Julian Wojna, l. 71
Maria Kozera, l. 92

             Pozdrawiamy wszystkich nawiedzających nasze Sanktuarium  i życzymy, by duch misyjny ciągle się w nas umacniał i inspirował w życiu codziennym !


Intencje mszalne

Niedziela 17 marca
7.30 + Agnieszka Majewska – greg.
7.30 + o błog. Boże i potrzebne łaski  dla Teresy Jakubiak z ok. 75 urodzin
9.30 + rodzice Anna i Franciszek (r. śm.)  oraz bracia Rutkowscy
11.00 + rodzice Felicja i Eugeniusz  Świtajscy oraz dziadkowie
12.00(kap) + Józef Dziewiątkowski  (13 r. śm.)
12.30 – suma w intencji parafian
15.00 + rodzice Helena i Józef oraz zmarli z rodziny
18.00 + rodzice Edmund i Leokadia, Tadeusz i Lucyna oraz zmarli z rodzin z obojga stron
20.00 + Zofia Grzegorzewska, Janina i Antoni Kłosowscy

Poniedziałek 18 marca
7.00 + córka Małgorzata
8.30 + Agnieszka Majewska – greg.
17.00 + Józefa Zielińska – greg.
18.00 + Teresa Bogdoń

Wtorek 19 marca
7.00 + dusze w czyśćcu cierpiące
8.30 + Józef, Marian i Marianna Bartoszewscy
17.00 + Agnieszka Majewska – greg.
17.00 + Józefa Zielińska – greg.
18.00 + Józef Zejfer i rodzice z obojga stron

Środa 20 marca
7.00 + Sabina Cichocka – z okazji 92. urodzin
8.30 + Agnieszka Majewska – greg.
17.00 + Józefa Zielińska – greg.
18.00 + Jan Koziński

Czwartek 21 marca
7.00 + Franciszek Kuziemkowski
8.30 + Agnieszka Majewska – greg.
15.00 – msza św. z sakramentem bierzmowania
17.00 + Jan Jankowski (29 r. śm.) oraz Marianna
17.00 + Józefa Zielińska – greg.
18.00 + Lucjan Wypych

Piątek 22 marca
7.00 + Jan Winiarz
8.30 + Agnieszka Majewska – greg.
15.00 – msza św. w Godzinie Miłosierdzia
17.00 + Sabina Cichocka – int. od sąsiadów
17.00 + Józefa Zielińska – greg.
18.00 + Bernarda Jankowska

Sobota 23 marca
7.00 + Agnieszka Majewska – greg.
8.30 + Barbara Cholewa
8.30 + rodzice Józef (33 r. śm.) i Helena Korczyńscy, Cecylia i Bronisław Markowscy oraz dziadkowie z obojga stron
17.00 + Maria Kluczewska
17.00 + Józefa Zielińska – greg.
18.00 + Bronisława i Teodor Gabor oraz zmarli z rodziny Gabor


Na marginesie antyparafialnego epizodu

„Błogosławieni jesteście, gdy was znieważają, prześladują i obrzucają oszczerstwami z mego powodu.” [Mt, 5, 11]

Może nie warto by było przypominać ostatniego Jezusowego błogosławieństwa z „Kazania na Górze” przy okazji anty parafialnego epizodu sprzed kilku dni, gdyby umieszczone w przestrzeni oszczerstwo, stygmatyzujące naszą Parafię i pracujących w niej księży, było pojedynczym wybrykiem człowieka opanowanego antyklerykalnymi emocjami. Wystarczyłaby wówczas może cicha modlitwa o miłosierdzie i światło Ducha Świętego dla sprawcy. Nie mieliśmy tutaj jednak do czynienia z odosobnionym wydarzeniem, które tylko przypadkiem znalazło medialny oddźwięk. Był to mały fragment narastającej i coraz bardziej krzykliwej walki z Kościołem i szerzej – z religijnym wymiarem ludzkiego życia. Walki prowadzonej metodami wykorzystanymi wcześniej ze sporym sukcesem w innych krajach; w ostatnich dziesięcioleciach szczególnie wyrazisty może być tutaj przykład Irlandii.
W umieszczeniu rysunku stylizowanego na ostrzegawczy znak drogowy nie chodziło ani o przypomnienie domniemanej winy pojedynczego kapłana, ani o dojście do prawdy, czy nie padł on może ofiarą pomówienia. Chodziło o wdrukowanie w świadomość przechodniów przekonania, że każdy ksiądz to potencjalny przestępca wykorzystujący dzieci. Warto zdawać sobie sprawę z celu takich działań w sytuacji codziennego ataku medialnego, w którym ziarno prawdy o grzechach ludzi w sutannach służy uwiarygodnieniu fali kłamstw i oszczerstw.
Wobec takich okoliczności pozostaje nam solidarność modlitewnej wspólnoty – prośba do Boga nie tylko o siłę naszej wiary i odwagę przyznawania się do niej, ale także – o nawrócenie zarówno tych, którzy swoimi grzechami dostarczyli argumentów atakującym, jak i za tych, którzy są narzędziem batalii z Kościołem.

G. S.