31 III 2019 r., IV Niedziela Wielkiego Postu

Moje dziecko, Ty zawsze jesteś ze mną

Miłosierny ojciec nie rozlicza marnotrawnego syna z jego przeszłości, lecz przywraca mu godność, daje sandały, szaty, pierścień oraz obficie zastawiony stół zamiast strąków wykradanych świniom. To jest prawdziwa radość ojca: na nowo zasiąść do stołu wraz ze swym ocalonym synem.

A starszy brat? Porządny, może wręcz nieskazitelny, nie potrafi uczestniczyć w radości ojca. Dlaczego? Może nie odkrył, że służba ojcu jest radością, może nie wpadł na to, że codzienne zasiadanie z ojcem do stołu to niewiarygodne wręcz wyróżnienie, a może po prostu zabrakło mu wdzięczności…

Czy potrafię ucieszyć się z czyjegoś powrotu? Czy potrafię się ucieszyć z tego, co mam, ze stołu, który codziennie zastawia dla mnie Ojciec?


W kwietniu łączymy się z Papieżem w modlitwie: Za lekarzy i personel organizacji humanitarnych, przebywających na obszarach objętych wojną, którzy ryzykują własne życie, by ratować życie innych.


IV Niedziela Wielkiego Postu – 31 III 2019

1. Zapraszamy do udziału w Gorzkich Żalach dziś o godz. 17.20. Droga Krzyżowa w piątki o godz. 14.30 (przed Godziną Miłosierdzia), po Mszy św. o godz. 18.00 (prowadzona przez wspólnoty parafialne); dla dzieci o godz. 16.30 (w kaplicy),  dla młodzieży o godz. 19.30.

2. W tym tygodniu przypadają dni eucharystyczne: I czwartek, I piątek i I sobota kwietnia. Korzystajmy z sakramentu pokuty i pojednania oraz Komunii św. pierwszo piątkowej. Dzieci i młodzież zapraszamy do spowiedzi św. w czwartek na godz. 16.30. W piątek comiesięczna kolekta na działalność misyjną. Po Drodze Krzyżowej spotkanie liderów grup i ruchów parafialnych. W I sobotę zapraszamy do śpiewu Godzinek ku czci Niepokalanego Poczęcia NMP po Mszy św. o godz. 7.00. Nabożeństwo I – sobotnie i czuwanie Obrońców Życia po Mszy św. o godz. 18.00. Chorych z posługą sakramentalną na Wielkanoc odwiedzimy w sobotę 13 kwietnia przed południem.
Spotkanie Żywego Różańca w środę 3 kwietnia po wieczornej Mszy św.

3. Kartki do spowiedzi świętej wielkanocnej można odebrać w sklepiku,
zakrystii lub biurze parafialnym.

4. Comiesięczny Apel Jasnogórski w intencji papieża Franciszka w przyszłą niedzielę po Mszy św. o godz. 20 (ok. 20.45).

5. Serdeczne „Bóg zapłać” za posprzątanie kościoła. Dziękujemy za włączanie się w utrzymanie i funkcjonowanie parafii oraz Domu Pomocy Samarytanin, za przekazanie 1% podatku dochodowego na ten cel, co staje się jednym ze stałych źródeł jego utrzymania. Pomoc przy wypełnianiu PIT-ów w poniedziałek, wtorek i środę od 15 do 16 w Samarytaninie. Dziękujemy za ofiary na kwiaty do Grobu Pańskiego składane do skarbonki pod chórem. Kolekta z niedzieli 24.03. wyniosła 5218 zł. „Bóg zapłać” za ofiary złożone w ubiegłą niedzielę na paczki wielkanocne dla potrzebujących (3108 zł.). Pod chórem znajdują się skarbonki Caritas na wielkopostna jałmużnę, które składać będziemy przy Grobie Pańskim oraz w procesji z darami.

6. Zapraszamy do naszego sklepiku parafialnego oraz biblioteki i wideoteki parafialnej. Zachęcamy do lektury czasopism katolickich.

Do wieczności odeszli:
Lucyna Łęcka, l. 84
Paweł Sołowjew, l. 69
Antonina Wójtowicz, l. 79

Serdecznie wszystkich pozdrawiamy i życzymy, by Jezus – Król Miłosierdzia leczył nasze zranienia fizyczne i duchowe !


Komunikat biskupa toruńskiego w związku z nominacją ks. prał. Tymona Chmieleckiego
na nuncjusza apostolskiego w Gwinei i Mali.

Z ogromną radością przyjąłem wiadomość, że Ojciec Święty Franciszek mianował ks. prałata dr. hab. Tymona Chmieleckiego, kapłana naszej diecezji, posługującego w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej, nuncjuszem apostolskim w Gwinei i Mali, wynosząc go jednocześnie do godności arcybiskupa tytularnego Tre Taverne.

Dla diecezji toruńskiej przyjęcie przez jej kapłana święceń biskupich
to wyróżnienie i radość. Mając jednak świadomość odpowiedzialności, jaka spoczywa na ks. Tymonie Chmieleckim, polecam go Bogu na modlitwie i proszę dla niego o dary Ducha Świętego i opiekę Matki Bożej Nieustającej Pomocy, patronki diecezji toruńskiej.

Zwracam się do Was, drodzy kapłani, osoby konsekrowane i wierni świeccy, o modlitewne wsparcie Arcybiskupa Nominata. Niech Pan obdarza go potrzebnymi łaskami w odpowiedzialnej i wymagającej służbie Stolicy Apostolskiej i wiernym Kościoła w Gwinei i Mali.

bp Wiesław Śmigiel
Święcenia biskupie ks. prał. Tymona Chmieleckiego odbędą się 13 maja w Bazylice Watykańskiej. Głównym konsekratorem będzie kard. Pietro Parolin, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej.

                    Nasz parafianin Andrzej Marchlewicz w przyszłą niedzielę (7.04) o godz. 17.00 w konkatedrze św. Trójcy w Chełmży otrzyma po przebytej formacji posługę stałego akolity w naszej Diecezji.

 Otoczmy go naszą modlitwą.


Intencje mszalne

Niedziela 31 marca
7.30 + rodzice Józef i Józefa, brat  Zygmunt, mąż Stefan i zięć Tadeusz
7.30 + siostra Majela
9.30 + Jerzy Bujakiewicz (29 r. śm.)  i dziadkowie z obojga stron
11.00 + mąż Edmund Hądzelek (6 r. śm.),  rodzice, rodzeństwo oraz Agnieszka Majewska
12.00(kap) + Zofia, Zygmunt oraz zmarli z rodzin Piotrkiewicz, Wasilewskich i Romanowskich
12.30 – suma w intencji parafian
15.00 – dziękczynna z prośbą o Bożebłogosławieństwo dla wnuczki Niny z ok. urodzin oraz dla jej rodziców
18.00 + Jan Pronobis (2 r. śm.)
20.00 + Józefa Zielińska – greg.

Poniedziałek 1 kwietnia
7.00 – za nowożeńców Magdalenę i Marcina
8.30 + Czesław Ziółkowski
17.00 – dziękczynna z prośbą o Boże błogosławieństwo dla Krystyny i JózefaIwańskich z ok. 65 r. ślubu
17.00 + Józefa Zielińska – greg.
18.00 – rez.

Wtorek 2 kwietnia
7.00 + Ryszard Morawski
8.30 + Brunon Dondalski
17.00 + Józefa Zielińska – greg.
18.00 + Helena Olszewska (r. śm.)

Środa 3 kwietnia
7.00 – rez. p. Olszowy
8.30 + Marta, Helena, Stanisław, Bronisław
17.00 + Józefa Zielińska – greg.
18.00 + rodzice Jan (1 r. śm.) i Marianna Janiszewscy

Czwartek 4 kwietnia
7.00 + Czesław Ziółkowski
8.30 + Agnieszka Majewska – int. od Grupy Modlitwy św. Ojca Pio
17.00 + Jerzy Moll (39 r. śm.)
17.00 + Józefa Zielińska – greg.
18.00 + Lucyna Skrzek (11 r. śm.) i rodzice

Piątek 5 kwietnia
7.00 + Halina Gawłowska (5 r. śm.) oraz zmarli z rodzin Kwiatkowskich, Gawłowskich i Płonka
8.30 – o potrzebne łaski dla Pań nauczycielek: Tatiany i Ani
15.00 – msza św. w Godzinie Miłosierdzia
17.00 + Józefa Zielińska – greg.
18.00 + Wanda (1 r. śm.) i Feliks (18 r. śm.) Kręciszewscy

Sobota 6 kwietnia
7.00 – dziękczynna z prośbą o Boże błogosławieństwo dla kleryka Dawida z ok. urodzin
8.30 + Józefa Zielińska – greg.
8.30 – rez. p. Surmacz
17.00 + Bonifacy (60 r. śm.) i Helena (18 r. śm.) Rudniccy
18.00 – wynagradzająca Niep. Sercu NMP


WSPOMNIENIA  Z  MISJI

Niedziela                    „Bóg jest Miłością” J 3,16

 Każdy z nas nosi w sobie jakiś obraz Boga, jakieś Jego wyobrażenie…, kim jest Bóg mojej wiary?; U wielu ludzi można odnieść wrażenie, że ich chrześcijaństwo, przestało być religią zmartwychwstałego Chrystusa, a stało się religijnym zabieganiem o szczęście doczesne, o jakieś miłe przeżycie, o wewnętrzną harmonię.
Ile razy słyszałem słowa: doświadczam Boga, gdy słyszę piękny utwór muzyczny, gdy patrzę na śliczny widok w górach. Pytam wtedy: skąd wiesz, że to Bóg a nie zwykły zachwyt nad pięknem? A jak muzyk przestanie grać, jak
w górach się zachmurzy, to co? Bóg odejdzie? On jest zależny od pogody…?

Poniedziałek               „Grzech człowieka i zbawienie w Jezusie Chrystusie”

        Skoro Bóg mnie kocha, dlaczego tak trudno mi doświadczyć tej Jego miłości?

Biblia ukazuje grzech, jako wielkie misterium odwrócenia się człowieka
od Boga. A udziałem tego misterium jest dziś każde ludzkie serce. Grzech to coś, co nas kaleczy wewnętrznie, co kaleczy ludzi, którzy z tobą żyją,
co sprawia, że twoje serce, stworzone dla miłości nie ma, czym oddychać
i traci nadzieję. Jest Ktoś, kto może cię z tego wyzwolić. Jezus i tylko Jezus może cię uwolnić z mocy złego. Pozostaje tylko uwierzyć i do Niego przyjść…

 Wtorek              „Wiara i nawrócenie”

Jakże wielką tajemnicą jest człowiek, jego najgłębsze JA, tam gdzie każdy z nas decyduje co usłyszy i jak usłyszy i co uczyni ze swoim życiem. Księga Jeremiasza mówi,: Serce jest zdradliwsze niż wszystko inne. Któż je zgłębi? Nawrócenie do Boga to wejście w najgłębsze tajniki swojej duszy, to przyjście pod krzyż Chrystusa, tu w Jego ranach jest nasze zdrowie. Warto znowu uwierzyć Miłości… Dziś w tej wspólnocie Kościoła dokonuje się nasze pojednanie….

 

Środa                 „Czuwajcie, bo nie wiecie w którym dniu  Pan wasz przyjdzie” /Mt.24,42/

 Wielu dziś sprowadza chrześcijaństwo tylko do humanizmu, do uczciwego życia, do społecznej wrażliwości na świat i drugiego człowieka. Wiara nasza mówi nam, że jesteśmy pielgrzymami na ziemi, a naszą ostatnią przystanią będzie wieczne życie w Bogu. Jaka będzie moja wieczność? Zdaj sprawę ze swego włodarstwa, powie kiedyś Pan. To tam kiedyś nastąpi ostateczne rozstrzygnięcie i wypełnienie się tajemnicy ludzkiej egzystencji. I wiemy, że już dziś jakość naszego życia tu na ziemi rzutuje na jakość naszej wieczności.


Obrońcy życia
W naszej parafii aktywnie działa wspólnota Obrony Życia. Została ona założona 8 grudnia 2012 roku z inicjatywy pani Ewy. Co tydzień w piątek po Mszy świętej odprawianej w Godzinie Miłosierdzia, grupa zbiera się na wspólnym różańcu przed Najświętszym Sakramentem. W pierwszą sobotę miesiąca życie otaczane jest modlitwą w czasie adoracji zakończonej Apelem Jasnogórskim. Za swego patrona przyjęła św. Jana Pawła II. Członkowie biorą udział w prelekcjach i spotkaniach, które są poświęcone życiu. Kilka razy w roku z okazji ważnych świąt organizowane jest ślubowanie osób, które chcą przystąpić do duchowej adopcji dziecka poczętego. Również w minioną uroczystość Zwiastowania Pańskiego 56 osób zadeklarowało swoją modlitwę w intencji zagrożonego życia. Ta piękna inicjatywa pokazuje, jak cenne jest życie i jak wielu ludzi pragnie otaczać opieką ten dar, który otrzymaliśmy od Boga. x KR

___________________________________________________________________________
Zapraszamy do udziału w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej, ogólnopolskiej inicjatywie,
w której rozważane jest misterium Męki Pańskiej podczas długiej, pieszej, nocnej wędrówki.
W tym roku proponujemy dwie trasy:
• dłuższa, im. Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki (ok. 59 km) z toruńskich Czerniewic do włocławskiej tamy na Wiśle: rozpocznie się Mszą św. w kościele Matki Bożej Łaskawej w Toruniu – Czerniewicach w piątek, 5 kwietnia o godz. 18.00,
• krótsza, tzw. Rodzinna EDK (ok. 20 km), która organizowana jest w piątek, 12 kwietnia; rozpocznie się i będzie kończyła w kaplicy św. Andrzeja na toruńskim Jarze. Rozpoczęcie również Mszą św. o godz. 18.00.
Więcej informacji, zasady uczestnictwa i deklaracje uczestnictwa na stronie internetowej edk.org.pl.