9 VI 2019 r., Zesłanie Ducha Świętego

Przyjdź, Duchu Święty

Nie lubimy prawdy. Najczęściej się jej obawiamy. Wolimy żyć w złudzeniach. Prawda wydaje się przemawiać przeciw nam. Nie lubimy słuchać prawdy z ust lekarza, który odkrywa groźną chorobę w naszym organizmie, nie lubimy słuchać prawdy z ust osoby bliskiej, która ma do nas pretensje o złe postępowanie. Nie lubimy przyjaciół, którzy mają odwagę powiedzieć nam prawdę w oczy. Dlatego też nie lubimy spotkania z Bogiem — bo wiadomo, że On mówi tylko prawdę i czeka na nasze słowa prawdy.
Żyjemy w świecie zakłamania. Przyzwyczailiśmy się do tego, dobrze nam, gdy okłamujemy innych i gdy inni nie mówią nam prawdy. Chrystus powiedział Apostołom: „Poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli”. Niewielu chrześcijan odkrywa wyzwalającą moc prawdy, niewielu też doświadcza zawartej w niej radości. Znajomość prawdy i jej umiłowanie stanowi o mocy i wolności człowieka.
Odkrycie bogactwa Uroczystości Zesłania Ducha Świętego łączy się ściśle z dostrzeżeniem potęgi i wartości umiłowania prawdy. Duch Święty to Duch Prawdy. Istnieje zatem ścisła zależność między świętością a prawdą. Święty to człowiek żyjący prawdą, kochający prawdę, świadczący o prawdzie.

W czerwcu łączymy się z Papieżem w modlitwie: Za kapłanów, aby prowadząc wstrzemięźliwe i pokorne życie, z zaangażowaniem okazywali aktywną solidarność najuboższym.


Ogłoszenia duszpasterskie
Uroczystość Zesłania Ducha Świętego – 9 VI 2019

1. Dzisiejszą uroczystością kończymy okres wielkanocny. Dobiega końca także czas komunii i spowiedzi świętej wielkanocnej. Wszystkich, którzy nie dopełnili tego obowiązku katolickiego prosimy, by uczynili to w tym tygodniu.

2. Zapraszamy na nabożeństwa ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa: dziś o godz. 17.20, w dni powszednie o 17.45.

3. Jutro przypada Święto Maryi Matki Kościoła (tradycyjnie II dzień Zielonych Świąt). Msze św. jak w tzw. święta zniesione: o godz. 7.00, 9.30, 16.30 i 18.00. Zapraszamy do udziału we Mszach świętych.

4. Comiesięczna Msza św. w intencji Ojczyzny we wtorek o godz. 18.

5. W czwartek przypada ustanowione przez Benedykta XVI Święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana. Módlmy się o świętość życia kapłanów. W tym dniu zapraszamy również na nabożeństwo fatimskie o godz. 20.30.
W parafii na Wrzosach odpust św. Antoniego. Suma o godz. 18.00.

6. W sobotę o godz. 10.00 w katedrze Świętych Janów święcenia diakonatu otrzyma nasz parafianin, akolita Paweł Lewandowski. Módlmy się w jego intencji, jak również wszystkich przyjmujących święcenia oraz o liczne i święte powołania kapłańskie i zakonne, zwłaszcza z naszej parafii.

7. W przyszłą niedzielę w Amfiteatrze przy Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji o godz. 18.00 odbędzie się koncert „Toruńskie Uwielbienie – Młodzi w mocy Bożego Ducha”. Więcej informacji w gazetce.

8. „Bóg zapłać” za posprzątanie kościoła oraz dbałość o jego obejście. Dziękujemy za ofiary na utrzymanie parafii i Domu Pomocy Samarytanin. Za tydzień nasza comiesięczna kolekta inwestycyjna. „Bóg zapłać” za ofiary na Świątynię Opatrzności Bożej (1891 zł). Kolekta z niedzieli 2 VI: 5171 zł. Dziękujemy Państwu E. M. Bernaciakom za naprawienie drzwi kościoła. Panu Stanisławowi Kocowi dziękujemy za dostarczenie brzózek na Zielone Świątki.

9. Zapraszamy do naszego sklepiku parafialnego oraz biblioteki i wideoteki parafialnej.

10. W poniedziałek 17 czerwca o godz. 17-stej na boisku szkolnym Szkoły Podstawowej nr 3 odbędzie się koncert charytatywny połączony z kiermaszem na pomoc dla Julii, byłej uczennicy, która zachorowała na nowotwór. Organizatorzy zapraszają wszystkich do udziału.

Do wieczności odeszli:
Irena Gąsiorowska, l. 61
Arkadiusz Kowalski, l. 69

Pozdrawiamy wszystkich, którzy zostali umocnieni Duchem Świętym w naszym parafialnym Wieczerniku – Sanktuarium Miłosierdzia Bożego.


20 lat minęło jak jeden dzień …

28 lutego 1999 r. Ognisko Wychowawcze przy Parafii p.w. Miłosierdzia Bożego i Św. S. Faustyny w Toruniu rozpoczęło swoją działalność na rzecz dzieci z lokalnego środowiska. Tego dnia po raz pierwszy podopieczni przekroczyli próg placówki i wzięli udział w zajęciach, które trwają po dziś dzień. Pomysłodawczynią i założycielką tego miejsca była p. Hanna Kosińska, która 1 września 1998 r. otrzymała pozwolenie na prowadzenie placówki dla młodych torunian. Początkowo siedzibą Ogniska były sale w domu parafialnym, od 2011 r. działamy w budynku Domu Opieki „Samarytanin”.
Przez lata podjęto wiele działań opiekuńczo – wychowawczych dla dzieci w wieku szkolnym i ich rodzin. Działamy od poniedziałku do piątku w godz. 14 do 18 oraz w okresie ferii i wakacji, podczas których organizujemy atrakcyjne półkolonie. Na co dzień Ognisko oferuje szeroki wachlarz zajęć, m.in.: plastycznych, muzycznych, teatralnych, rekreacyjno – sportowych, profilaktycznych, socjoterapeutycznych, edukacyjnych oraz zapewnia jeden posiłek w ciągu dnia. Ponadto w coroczny kalendarz wpisane są liczne uroczystości okolicznościowe, w tym m.in.: Dzień Babci i Dziadka, Śniadanie Wielkanocne, Dzień Rodzica, Dzień Wolontariusza, Dzień Seniora, Dzień Dziecka, Dzień Chorego, Wieczerza Wigilijna, odpusty parafialne itp.
Od 1 października 2018 r. pani Hanna Kosińska po wielu latach owocnej pracy przeszła na zasłużoną emeryturę, przekazując stanowisko Siostrze Mateuszy ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia.
„Witajcie w smerfastycznej krainie” – pod tym hasłem 28 maja b.r. świętowaliśmy dwudziestolecie działalności Ogniska dla dzieci i młodzieży z toruńskich Koniuchów. W uroczystościach wzięło udział ponad 100 zaproszonych gości, w tym: gospodarz Sanktuarium Miłosierdzia Bożego i św. S. Faustyny ksiądz Prałat Stanisław Majewski, dyrektorzy Ogniska: pani Hanna Kosińska oraz S. Mateusza wraz z siostrami ze swojego zgromadzenia, dyrektor Domu Opieki „Samarytanin”, wolontariusze, seniorzy z Toruńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku zaprzyjaźnieni z placówką od lat, przedstawiciel Fundacji dzieło Nowego Tysiąclecia p. Władysław Klinikowski, dawni i obecni pracownicy oraz dzieci wraz z rodzinami.

Zebranych gości wesołą piosenką o Ognisku powitały dzieci. Następnie słowo zabrała Siostra Dyrektor Mateusza, która po oficjalnym przywitaniu zaprosiła na scenę wychowanków z inscenizacją znanej i lubianej bajki pt. „Smerfy”. Aktorzy nagrodzeni zostali głośnymi oklaskami i słodkościami. Po programie artystycznym głos zabrali: Ksiądz Prałat, p. Hanna Kosińska, przedstawiciel wolontariuszy p. Elżbieta Suseł, od 13 lat wśród nas oraz przedstawiciele zarządu TUTW.
Każdy uczestnik spotkania otrzymał pamiątkowy lizak z naszym logo. Ponadto z racji Dnia Rodzica mamusiom i tatusiom pociechy wręczyły własnoręcznie wykonane kwiaty. Na zakończenie oficjalnej części uroczystości, która odbyła się w sali „Samarytanina”, wykonano pamiątkowe zdjęcie. Następnie świętowanie kontynuowaliśmy w salach Ogniska.
Skoro urodziny, to nie mogło zabraknąć tortu z fontannami, a nawet dwóch;-) oraz gromkiego „Sto lat”. Goście mogli też skosztować pysznych kanapek i owoców oraz ugasić pragnienie ciepłymi i zimnymi napojami. Był to czas, który upłynął na rozmowach, przeglądaniu kronik, wspomnieniach. Nie zabrakło także tańców, zabaw integracyjnych, konkursu wiedzy o historii i teraźniejszości Ognisku, zdjęć na okolicznościowej fotościanie.

Obchody 20 – lecia placówki pomału przechodzą do historii, pozostawiając miłe wspomnienia, zdjęcia, na których uwieczniono te cudowne chwile oraz słowa uznania ze strony gości. Mamy nadzieję, że przed nami kolejne lata pięknej, choć niekiedy trudnej pracy pedagogicznej na rzecz dzieci i młodzieży, które przyniosą dobre owoce w ich dorosłym życiu.

Wychowawcy: Justyna Angowska, Agnieszka Bajcar
Zdjęcia: Wojciech Buss / Ewa Angowska


INTENCJE MSZALNE

Niedziela 9 czerwca
7.30 + Zbigniew Jabłoński i rodzice z obojga stron
9.30 – dziękczynna z prośbą o Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożejdla Genowefy z ok. 89 urodzin
11.00 + siostry Halina i Bronisława
12.00 (kap) + Felicja Malewska oraz zmarli z rodzin Malewskich i Marańskich
12.30 – suma w intencji parafian
15.00 + Henryka, Antoni i Edward Stępień,Czesława i Władysław Gajewscyoraz dziadkowie z obojga stron
18.00 + zmarli z rodzin Ludwidszewskich i Klein
20.00 + Zofia Nadrowska – greg.

Poniedziałek 10 czerwca
7.00 + Zofia Nadrowska – greg.
9.30 + Jerzy Garstecki
16.30 – o zdrowie i opiekę Matki Bożejdla siostry Jadwigi
18.00 + Paweł Lorenc (39 r. śm.)

Wtorek 11 czerwca
7.00 + Zofia Nadrowska – greg.
8.30 – rez. p. Kopaczewska
17.00 – z prośbą do Opatrzności Bożej o szczęśliwe rozwiązanie dla Marty i błogosławieństwo Boże dla Sławka
17.00 + Marian Białecki (5 r. śm.) oraz zmarli z rodzin Białeckich i Niklas
18.00 – za Ojczyznę (rez.)

Środa 12 czerwca
7.00 + Zofia Nadrowska – greg.
8.30 + Irena Marcinkowska
17.00 – dziękczynna z prośbą o Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej dla Anny i Sławomira z ok. 20 r. ślubu
17.00 + ks. Bogdan i Jerzy Lesińscy
18.00 – rez. p. Jasińska

Czwartek 13 czerwca
7.00 + Zofia Nadrowska – greg.
8.30 + Regina Jastak – Szulc
17.00 – dziękczynna z prośbą o Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej dla Jadwigi i Tomasza z ok. 20 r. ślubu oraz dla synów
17.00 – rez. p. Mielcarek
18.00 – rez. p. Wałdowski

Piątek 14 czerwca
7.00 – za nowożeńców Oliwię i Macieja
8.30 + Irena
15.00 – msza św. w Godzinie Miłosierdzia
16.00 – msza św. ślubna
17.00 + Zofia Nadrowska – greg.
17.00 – dziękczynna z prośbą o potrzebne łaski dla Jerzego z ok. 1 r. urodzin
18.00 – o Boże błogosławieństwo dla ks. Macieja z ok. 5 r. święceń

Sobota 15 czerwca
7.00 + Zofia Nadrowska – greg.
8.30 – dziękczynna za 18 lat życia Moniki z prośbą o dalsze błogosławieństwo i opiekę
8.30 + Mirosław Józefiak (20 r. śm.) i zmarli z rodziny
17.00 + Kazimierz i Wojciech oraz zmarli z rodzin Kłosińskich, Dobrzenieckich,
Bartkowskich i Wurstów
17.00 – o Boże błogosławieństwoi potrzebne łaski dla Jolanty
18.00 + Mariusz Gustowski