16 VI 2019 r., Niedziela Trójcy Święte

Miłość Boża rozlana jest w sercach naszych

Liturgia, zamknąwszy cykl tajemnic życia Chrystusa, wznosi się do kontemplacji Trójcy Przenajświętszej. Oto trzy Osoby Boskie w odniesieniu do człowieka: Bóg Ojciec usprawiedliwia go, dopuszczając do swojej łaski, syn staje się człowiekiem i umiera na krzyżu, by wyjednać dla niego ten dar, Duch Święty przychodzi rozlać w jego sercu miłość Trójcy. Aby nawiązać łączność z ”Trzema”, człowiek powinien wierzyć w swojego Zbawiciela, w Ojca, który Go posłał, i w Ducha Świętego, który tchnie w jego serce miłość do Ojca i Syna. Z tej wiary rodzi się nadzieja, że kiedyś będzie mógł się radować „chwałą Boga”, w zjednoczeniu bez zasłony z Trójcą Przenajświętszą. Doświadczenia i utrapienia życia nie mogą zniszczyć nadziei chrześcijanina; ona nie jest próżna, ponieważ opiera się na miłości Boga, która od dnia chrztu „rozlana jest w sercach naszych przez Ducha Świętego, który został nam dany”. Wiara, nadzieja, miłość to cnoty pozwalające chrześcijaninowi już na ziemi nawiązać łączność z Trójcą, łączność, która w chwale wiecznej osiągnie pełnię i szczęśliwość.

W czerwcu łączymy się z Papieżem w modlitwie: Za kapłanów, aby prowadząc wstrzemięźliwe i pokorne życie, z zaangażowaniem okazywali aktywną solidarność najuboższym.


Ogłoszenia duszpasterskie

Niedziela Trójcy Świętej – 16 VI 2019
1. W miesiącu czerwcu zapraszamy na nabożeństwa ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa: w niedziele i święta o godz. 17.20, w dni powszednie o 17.45.

2.W czwartek przypada Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (Boże Ciało). Msze św. jak w niedziele z wyjątkiem Mszy św. o godz. 12.00 (w kaplicy).
Po Mszy św. o godz. 12.30 wyruszy z naszego Sanktuarium uroczysta procesja Bożego Ciała ulicami parafii do ulicy Watzenrodego (parafia św. Andrzeja). Procesja przejdzie ulicami: św. Faustyny (I ołtarz przy Samarytaninie), Legionów, Inżynierską, Elektryczną (II i III ołtarz), przez Polną i Ugory do IV ołtarza przy supermarkecie Intermarche. Na zakończenie procesji Msza św. dla tych, którzy nie uczestniczyli w niej w ciągu dnia. Procesji niech towarzyszy skupienie, modlitwa, śpiew i zorganizowany przemarsz. Jest ona obrazem Kościoła pielgrzymującego do nieba. Zaopatrzmy się w teksty pieśni. Prosimy przystroić trasę procesji, domy i okażmy pomoc dla przygotowujących ołtarze. Niech to będzie wyraz naszej wiary, solidarności oraz miłości do Chrystusa Eucharystycznego.
Dziewczynki pragnące sypać kwiatki w czasie procesji i oktawy prosimy o zgłoszenie się na próbę jutro o godz. 18 do Pani Katechetki Mirki. Wiernych prosimy o przynoszenie płatków kwiatowych do zakrystii.
W czasie oktawy procesja o godz. 17.45, w niedzielę o 17.20.

3. Księża Karol i Paweł w Boże Ciało obchodzą 10 i 4 rocznicę święceń kapłańskich. Wspólnie zapraszają na Mszę św. wraz z kapłanami swoich roczników o godz. 18.00. Ks. Dawid swoją 8 rocznicę święceń kapłańskich obchodzić będzie we wtorek. Wszystkich kapłanów obchodzących rocznice święceń polecamy pamięci modlitewnej. Módlmy się o liczne i święte powołania kapłańskie i zakonne.

4. W tym tygodniu dziękujemy Panu Bogu za mijający rok szkolny 2018/19. Zapraszamy na Mszę św. dziękczynną z prośbą o błogosławieństwo na wakacje dzieci, młodzież, rodziców, nauczycieli i wychowawców Szkoły Podstawowej nr 3 we wtorek 18.06 o godz. 13.00, a Szkoły Podstawowej nr 4 i Gimnazjum nr 3 w środę o godz. 9.00. Dzieci i młodzież zapraszamy do spowiedzi świętej jutro o godz. 16.30. Wszystkim życzymy radosnych wakacji.

5. W sobotę w katedrze Świętych Janów Biskup Toruński Wiesław Śmigiel udzieli diakonowi Michałowi Rarusowi święceń kapłańskich. Mszę św. prymicyjną ks. Michał odprawi w swojej rodzinnej parafii w Łopatkach k. Wąbrzeźna, a w naszym Sanktuarium będzie miał Mszę św. sekundycyjną w niedzielę 30 czerwca o godz. 12.30. Niech nasza modlitwa będzie wyrazem wdzięczności za dobro, które pozostawił on w czasie rocznej praktyki duszpasterskiej wśród nas.

6. „Bóg zapłać” za posprzątanie kościoła i terenu wokół. Dziękujemy za ofiary na upiększanie naszej Świątyni i funkcjonowanie Domu Pomocy Samarytanin. W przyszłą niedzielę po Mszach św. zbiórka pieniężna do puszek dla potrzebujących w naszej parafii.
Kolekta z niedzieli 9.06 wyniosła 4986 zł.

7. Zapraszamy do naszego sklepiku parafialnego oraz biblioteki i wideoteki parafialnej. Polecamy prasę katolicką.

8. W poniedziałek 17 czerwca o godz. 17-stej na boisku szkolnym Szkoły Podstawowej nr 3 odbędzie się koncert charytatywny połączony z kiermaszem na pomoc dla Julii, byłej uczennicy, która zachorowała na nowotwór. Organizatorzy zapraszają wszystkich do udziału.

Do wieczności odeszli:
Maria Stec, l. 79,
Stanisław Joniak, l. 89,
Agnieszka Dąbrowska, l. 79,


KONGRES GRUP MODLITWY ŚWIĘTEGO OJCA PIO

Dnia 25 maja br. przedstawiciele Grupy Modlitwy Świętego Ojca Pio przy naszej parafii udali się wraz z ks. diakonem Michałem Rarusem do Grudziądza na X Kongres GMOP Diecezji Toruńskiej. Odbył się on w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa i św. Ojca Pio.
Program Kongresu był przygotowany przez ks. kanonika Zbigniewa Gańskiego, diecezjalnego duszpasterza GMOP oraz p. Helenę Reczek, koordynatora GMOP w diecezji. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył i homilię wygłosił ks. Biskup Józef Szamocki.
Wysłuchaliśmy też kilku wykładów poszerzających naszą wiedzę o Świętym Ojcu Pio. Pan Maciej Badasiński swój wykład „Ojciec Pio – ksiądz Dolindo – Zwycięstwo Niepokalanej” poprzedził odtworzeniem kazania św. Ojca Pio o ówczesnych atakach wrogów Kościoła. Jakże aktualne były tam myśli!
Pan Maciej także bardzo emocjonalnie przedstawił swoją drogę nawrócenia. Przez narkomanię, alkoholizm jego Zycie omal nie zakończyło się samobójstwem. Teraz wypełnia swoje powołanie szerząc kult Maryi: „kocha Maryję za tych, którzy Jej nie kochają”. Bliski jest mu także św. Ojciec Pio.
Br. Roman Rusek OFMCap wygłosił wykład: „Ojciec Pio – nauczyciel modlitwy”, a Ojciec Zdzisław Duma OFMCap mówił o celach i sensie życia według Ojca Pio. Koronka do Najświętszego Serca Pana Jezusa zakończyła Kongres.
Nasza Grupa Modlitwy Ojca Pio na swoich comiesięcznych spotkaniach 23 dnia każdego miesiąca po Mszy św. o godz. 18.00 będzie pogłębiać przekazane nam treści.
Zapraszamy!
Krystyna Kaźmierczak

NIECH ZSTĄPI DUCH TWÓJ !
W wigilię Uroczystości Zesłania Ducha Świętego w toruńskim Sanktuarium Miłosierdzia Bożego odbyło się wieczorne czuwanie, którego inicjatorem była grupa Odnowy w Duchu Świętym „Dobry Pasterz”. Jak apostołowie w Wieczerniku oczekiwali wraz z Maryją, tak również jej obecnością cieszyli się licznie zgromadzeni wierni. Czuwanie rozpoczęło się bowiem uroczystym wprowadzenie ikony Matki Bożej „Niosąca Ducha Świętego”. Następnie każdy uczestnik mógł zawierzyć siebie Matce Chrystusa, czego zewnętrznym wyrazem było postawienie zapalonej świecy przy ikonie. Modlitwa dziękczynna i uwielbienie Pana poprzez wspólny śpiew pozwoliły poczuć prawdziwą obecność Ducha Świętego.


Intencje mszalne 

Niedziela 16 czerwca
7.30 + Wanda, Stanisław, Henryk i Grzegorz Słomkowscy
9.30 + Helena i Józef Wierniewscy
11.00 + Stefania, Jan, Wiktor i Janusz Czarneccy, Edmund Brzeski oraz Andrzej Polinkiewicz
12.00 (kap) – dziękczynna za dar kapłaństwa ś. p. księży Tomasza i Mirosława
12.30 – suma w intencji parafian
15.00 + zmarli z rodzin Majewskich, Magdzińskich i Muszyńskich
18.00 + Anna Dembińska (8 r. śm.)
20.00 + Zofia Nadrowska – greg.

Poniedziałek 17 czerwca
7.00 + Zofia Nadrowska – greg.
8.30 + Sabina Cichocka – greg.
17.00 + Irena
18.00 + rodzice Maria (25 r. śm.) i Antonioraz brat Marian

Wtorek 18 czerwca
7.00 + Zofia Nadrowska – greg.
8.30 + Sabina Cichocka – greg.
17.00 + dziadkowie Czesława i StanisławKlonowscy
18.00 + Jerzy i Halina Rygielscy

Środa 19 czerwca
7.00 + dusze w czyśćcu cierpiące
8.30 – dziękczynno – błagalna w intencji Mariusza
17.00 + Sabina Cichocka – greg.
18.00 + Zofia Nadrowska – greg.

Czwartek 20 czerwca
7.30 + Sabina Cichocka – greg.
9.30 + Wanda Wysocka i Jadwiga Sadowska
11.00 – dziękczynna z prośbą o Boże błogosławieństwo dla ks. Edwina Millera z ok. 26 r. święceń kapłańskich (rez.)
12.30 – suma w intencji parafian
15.00 + Zofia Nadrowska – greg.
18.00 – dziękczynna za dar kapłaństwa z prośbą o Boże błogosławieństwo dla księży Karola i Pawła oraz ich braci kursowych w 10 i 4 r. święceń
20.00 + Urszula Wiśniewska

Piątek 21 czerwca
7.00 + Zofia Nadrowska – greg.
8.30 + Sabina Cichocka – greg.
15.00 – msza św. w Godzinie Miłosierdzia
17.00 + Alicja i Zygmunt
17.00 + Anna Affeldt (13 r. śm.)
18.00 + zmarli z rodzin Koba i Strzesak

Sobota 22 czerwca
7.00 + Zofia Nadrowska – greg.
7.00 + Henryk i Estera Glińscy
8.30 + Sabina Cichocka – greg.
8.30 + Jadwiga Krasucka
17.00 – rez. p. Olszak
17.00 – int. wolna
18.00 + zmarli z rodzin Kraśnickich, Zawada, Oszwałdowskich, Nowaków i bliskich znajomych