28 VII 2019 r., XVII Niedziela zwykła

Proście, a będzie wam dane

Abraham, przyjaciel Boga, nazywał Go: „mój Pan”. Chrześcijanin, którego Jezus upoważnił, mówi do Niego: „Ojcze”, i nazwa ta nadaje jego modlitwie całkiem nowy ton, synowski. Dzięki temu może on swobodnie przelać swoje serce w serce Boga, przedkładając Mu własne potrzeby w najprostszej i spontanicznej formie.

Bezpośrednio po nauce Modlitwy Pańskiej podając przypowieść o natrętnym przyjacielu, Jezus naucza modlić się wytrwale i natarczywie — jak to uczynił Abraham — bez obawy natręctwa: „proście, szukajcie, kołaczcie”. Nie ma godzin nieodpowiednich dla Boga: pokorna i ufna modlitwa Jego dzieci nigdy nie jest naprzykrzaniem Mu się. „Każdy, kto prosi, otrzymuje, kto szuka, znajdzie; a kołaczącemu otworzą”. A chociaż nie zawsze człowiek otrzymuje to czego pragnie, może być jednak pewny, że jego modlitwa nigdy nie jest daremna, ponieważ Ojciec niebieski odpowiada na nią zawsze swoją miłością i łaskami, chociaż może w sposób zakryty lub odmienny od oczekiwań człowieka.

W sierpniu będziemy łączyć się z Papieżem w modlitwie: Aby rodziny dzięki życiu pełnemu modlitwy i miłości stawały się coraz bardziej «laboratoriami humanizacji».


Ogłoszenia duszpasterskie

XVII Niedziela zwykła – 28 VII 2019
1. W czwartek rozpoczynamy miesiąc sierpień, który dla nas Polaków ma wielkie historyczne znaczenie: Wybuch Powstania Warszawskiego – 1944 r., Bitwa Warszawska, „Cud nad Wisłą” – 1920 r., przemiany społeczno – polityczne – 1980 r. Kościół uczestniczy w tych wydarzeniach, pamiętając o tych, którzy poświęcili swoje życie za wolną Ojczyznę. Pasterze Kościoła wzywają, by ten miesiąc przeżyć w abstynencji.

2. W tym tygodniu przypadają dni eucharystyczne: I czwartek, I piątek i I sobota sierpnia. Zachęcamy do korzystania z sakramentu spowiedzi św. i przyjęcia Komunii świętej wynagradzającej Sercu Pana Jezusa w I piątek. Okazja do spowiedzi świętej przed każdą Mszą św. W piątek kolekta na misje. Nabożeństwo I – sobotnie po Mszy świętej o godz. 18, po czym czuwanie Obrońców Życia. Swoich chorych odwiedzi ks. Dawid.

3. W przyszłą niedzielę wyruszy 41. piesza pielgrzymka toruńska na Jasną Górę. Msza św. w katedrze o godz. 6.00. Zachęcamy do udziału w pielgrzymce. Zapisy przy parafii św. Antoniego. Dziś po Mszach św. zbiórka pieniężna do puszek na organizację pielgrzymki. Jak co roku przyjmujemy na noc pielgrzymów z Grudziądza. Przyjdą oni do nas w sobotę 3.08 popołudniu. Prosimy o zgłaszanie noclegów.

4. W czwartek popołudniu i przez piątek możemy uzyskać odpust zupełny tzw. Porcjunkuli ze względu na zasługi św. Franciszka z Asyżu.

5. Serdeczne „Bóg zapłać” za posprzątanie kościoła i terenu wokół niego. Dziękujemy za ofiary funkcjonowanie Domu Pomocy Samarytanin i parafii. Kolekta z niedzieli 21.07: 4693 zł.

6. Zapraszamy do naszego sklepiku parafialnego. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej.

W minionym tygodniu Złoty Jubileusz Małżeństwa obchodzili Państwo Irena i Andrzej Naworscy z ul. Legionów.
Jubilatom gratulujemy oraz życzymy Bożego błogosławieństwa na dalsze lata życia.

Serdecznie wszystkich pozdrawiamy i życzymy, by modlitwa Pańska umacniała nas w zawierzeniu Miłosierdziu Bożemu !!!

Do wieczności odeszła:
Weronika Masłowska, l. 92


Intencje mszalne

Niedziela 28 lipca
7.30 + Marianna Talar
9.30 + Stanisław Reczuch (2 r. śm.)
11.00 + Helena, Władysław, Bolesław i Andrzej Wycichowscy
12.30 – suma w intencji parafian
18.00 – dziękczynna z prośbą o Boże błogosławieństwo dla rodziny Kużel
20.00 + Sławomira i Mieczysław Jurkojć

Poniedziałek 29 lipca
7.00 – o rozwiązanie trudnych spraw rodzinnych
8.30 – o miłość, wierność i uczciwość małżeńską dla małżeństwa Bogu wiadomego (rez. p. Mielcarek)
17.00 + Marta Fojgt oraz Marianna Janiszewska
18.00 + Jadwiga Zyblewska

Wtorek 30 lipca
7.00 + dusze w czyśćcu cierpiące
8.30 + Agnieszka Dąbrowska
17.00 + żona Regina Jastak – Szulc
18.00 + Wiktoria (30 r. śm.) i Jan Waczyńscy oraz zmarli z rodziny

Środa 31 lipca
7.00 + Stanisław Joniak
8.30 + Bartek Wasylkowski i jego rodzice(rez. p. Mielcarek)
17.00 – o Boże błogosławieństwo dla nowożeńców Magdaleny i Piotra
18.00 – dziękczynna z prośbą o Boże błogosławieństwo dla Adama i Małgorzaty z okazji 4 r. ślubu oraz o szczęśliwe rozwiązanie

Czwartek 1 sierpnia
7.00 + Agnieszka Dąbrowska- int. od koleżanek z klubu nr 8 na Bielanach
8.30 + Stanisław Lewandowski
17.00 – dziękczynna z prośbą o Bożebłogosławieństwo dla Szymona z ok. 18 urodzin
18.00 + Maria (15 r. śm.) i Feliks Wardęga

Piątek 2 sierpnia
7.00 + Agnieszka Dąbrowska- int. od Róży św. Ojca Pio
8.30 + Agnieszka Majewska
15.00 – msza św. w Godzinie Miłosierdzia
17.00 – o Boże błogosławieństwo dla Barbary z ok. urodzin (rez. p. Kaźmierczak)
18.00 + Irena Sobocińska (1 r. śm.)

Sobota 3 sierpnia
7.00 + Jan Przybylski
8.30 – wynagradzająca Niep. Sercu NMP
8.30 + Aurelia Janus (1 r. śm.) i zmarli z rodziny
16.00 – msza św. ślubna
17.00 + rodzice Franciszka i Franciszek Pawlikowscy, Władysława, Edyta, Czesław, Wojciech oraz Małgorzata
18.00 – wynagradzająca Niep. Sercu NMP

Niedziela 4 sierpnia
7.30 + syn Rafał Grelewicz (9 r. śm.)
9.30 + Franciszek, Leon, Jan, Katarzyna, Jan, Anna i zmarli z rodziny Donarskich
11.00 + Aleksy Szkodziński – z ok. urodzin
12.30 – suma w intencji parafian
18.00 – rez. p. Kosk
20.00 – o Boże błogosławieństwo i potrzebne łaski dla Agnieszki i rodziny


Z apelu Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych na sierpień – miesiąc abstynencji 2019

W tym roku naszym działaniom przyświeca hasło „Młodzi trzeźwi i wolni”.
Do najważniejszych czynników chroniących dzieci i młodzież przed podejmowaniem zachowań ryzykownych zaliczamy: silną więź emocjonalną z rodzicami, regularne praktyki religijne, zainteresowanie nauką szkolną, a także szacunek do norm, wartości i autorytetów. Te wnioski potwierdza życie. Katolickie wychowanie dzieci i młodzieży powinno być podstawą, na której buduje się mocne, zdrowe, wolne i trzeźwe społeczeństwo. Dziś młode pokolenie trzeba uczyć sztuki życia, uczyć kochać odpowiedzialnie. Niezwykle istotne jest również wychowywanie do ofiarności i pracowitości. Często młody człowiek sięga po alkohol i narkotyki, czy szuka zapomnienia w inny sposób z powodu lęku. Trzeźwi młodzi to ci, którzy zachowują abstynencję od alkoholu,
a jednocześnie w wolności potrafią odrzucić to wszystko, co im szkodzi, co niszczy radość i szczęście. Najlepsza ochrona przed uzależnieniami, to miłość. A dobry rodzic, wychowawca, nauczyciel to najlepszy profilaktyk. Dobry, to znaczy kochający mądrą miłością, odpowiedzialny i uczący odpowiedzialności, wymagający od siebie i od innych.

Drodzy rodzice i dziadkowie!
Pokażcie swoim dzieciom i wnukom, jak piękne jest życie bez alkoholu. Poświęćcie czas na wspólne rozmowy, spacery, na radosną zabawę. Pamiętajcie o słowach bł. ks. Markiewicza, że ten, kto wychowuje dzieci i młodzież sięgając po alkohol, kto rozpija dzieci i młodzież, ten jest zdrajcą narodu i wiary.

Drodzy Młodzi!
Nie dajcie się zniewolić! Nie lękajcie się zachowywać koniecznej abstynencji przez całe swoje młode życie. Tylko to da wam gwarancję, że nie popadniecie w ten nałóg i tym samym nie zaprzepaścicie szansy na szczęśliwe życie. Nie wierzcie, że alkohol załatwi za was jakiekolwiek problemy, że wzmocni waszą atrakcyjność i da wam przyjaciół. Nie wierzcie reklamom, które obiecują radość i przyjaźń z butelką piwa w ręku. Z odwagą wybierajcie życie w przyjaźni z Jezusem i twórzcie nową kulturę, bo tylko ona daje wspaniałe możliwości doświadczenia piękna, szczęścia, prawdziwej miłości i wolności.