11 VIII 2019 r., XIX Niedziela zwykła

Wy też bądźcie gotowi
Dzisiejszą liturgię można nazwać zobrazowaniem życia wiary oczekującej na ojczyznę niebieską. Początek stanowi krótki wyjątek Księgi Mądrości przypominający proroczą noc uwolnienia narodu wybranego. Noc żałoby i śmierci dla Egipcjan, którzy odrzucili słowo Boże ogłoszone przez Mojżesza i patrzyli na śmierć swoich pierworodnych, noc radości i wolności dla Żydów, którzy uwierzyli w obietnice Boże, więc zostali oszczędzeni i rozpoczęli pochód wolności ku pustyni, gdzie Bóg czekał na nich, by zawrzeć z nimi przymierze. Obecność wiary lub jej brak przesądza o losie dwóch narodów. Gdy zniszczenie dotyka niewiernych, zbawienia dostępują ci, którzy uwierzyli. Cała historia narodu żydowskiego, który Bóg wybrał jako „swój” naród, przetkana jest nicią wiary.

Nas również Chrystus wzywa, abyśmy gotowi w wierze i nadziei oczekiwali Dnia Pańskiego. Uczniowie Jezusa, chociaż nieliczni i zagubieni wśród niewiernego świata, nie powinni się obawiać: Ojciec ustanowił ich dziedzicami Królestwa, na Nim opiera się ich pewność, ze kiedyś je osiągną.
Kiedy powróci Pan? Kiedy i jak zostaniemy wprowadzeni do Jego królestwa wiecznego? To jest tajemnica Boga. Chrześcijanie, podobnie jak Abraham, powinni oczekiwać w wierze i nadziei nie wiedząc, kiedy i jak wypełnią się Boże obietnice.


W sierpniu łączymy się z Papieżem w modlitwie: Aby rodziny dzięki życiu pełnemu modlitwy i miłości stawały się coraz bardziej «laboratoriami humanizacji».


Ogłoszenia duszpasterskie

XIX Niedziela zwykła – 11 VIII 2019

1. Jutro piesi pielgrzymi pokłonią się naszej Pani i Królowej na Jasnej Górze. Powitamy ich w czwartek 15 sierpnia w Uroczystość Wniebowzięcia NMP.

2. W czwartek 15 sierpnia przypada Uroczystość Wniebowzięcia NMP, którą inaugurujemy Mszą św. z Wigilii Wniebowzięcia Matki Bożej w środę 14 sierpnia o godz. 18.00. W czwartek 15 sierpnia Msze św. w wakacyjnym porządku niedzielnym. Podczas mszy św. święcimy zioła i kwiaty, które rozprowadzać będzie nasza młodzież. Jest to również Dzień Żołnierza Polskiego. Módlmy się za Wojsko Polskie, szczególnie za ofiary Bitwy Warszawskiej z 1920 r. Po Mszach św. zbiórka pieniężna do puszek na potrzeby Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

3. Nabożeństwo fatimskie w sierpniu odbędzie się w poniedziałek 19 VIII (w dniu 102 rocznicy czwartego objawienia) o godz. 21.00.
W tym dniu na Mszy św. koncelebrowanej o godz. 18 pragniemy Panu Bogu podziękować za wierną służbę podczas 4 – letniej pracy duszpasterskiej ks. Pawłowi Śliwińskiemu i za 8 – letnie posługiwanie, zwłaszcza w Samarytaninie Siostry Wiktorii. Niech nasza obecność i modlitwa będzie wdzięcznością za dobro, które wnieśli w naszą wspólnotę parafialną.

4. „Bóg zapłać” serdecznie za posprzątanie kościoła i dbałość o jego otoczenie. Dziękujemy za ofiary na upiększanie naszej Świątyni i jej funkcjonowanie oraz na Dom Pomocy Samarytanin. Kolekta z niedzieli 4 VIII: 4487 zł.

5. Zapraszamy do naszego sklepiku parafialnego. Polecamy prasę katolicką i pamiątki z naszego Sanktuarium.

Pozdrawiamy wszystkich serdecznie i życzymy, by Miłosierdzie Boże zaspokajało wszystkie nasze pragnienia !!!


Intencje mszalne

Niedziela 11 sierpnia
7.30 – dziękczynna Matce Bożej, Miłosiernemu Jezusowi oraz Duchowi Świętemu z prośbą o dalszą opiekę, Bożebłogosławieństwo oraz zdrowie dla Wiesławy i Leszka
9.30 – dziękczynna z prośbą o błogosławieństwo w posłudze kapłańskiej dla Ojca Waldemara Michalskiego z ok. 50 r. święceń
11.00 + Antonina i Paweł Kubka, Jan i Zuzanna Lis, Stanisław Reczuch
12.30 – suma w intencji parafian
18.00 – za Ojczyznę
20.00 – o Boże błogosławieństwo i potrzebne łaski dla Gabrieli i jej rodziny

Poniedziałek 12 sierpnia
7.00 – o dary Ducha Świętego oraz opiekęMB Nieustającej Pomocy na drodze kapłańskiej dla ks. Michała Rarusa
8.30 + Marian Tarczykowski
17.00 + Eugenia Moll (27 r. śm.)
18.00 + Julia i Ludwik, Jadwiga i Władysław, Stefania i Józef Moryto,Jerzy Mazurkiewicz oraz Mirosława Pilarska

Wtorek 13 sierpnia
7.00 – o uzdrowienie i uwolnienie dla Agaty za przyczyną św. Ojca Pio
8.30 – o błogosławieństwo Boże dla rodziny Emilii i Janusza z synami
17.00 – o Boże błogosławieństwoi opiekę MB dla Elżbiety i Jerzego w dniu 25 r. ślubu
18.00 + Danuta Majewska (6 r. śm.) i Henryk Pietkiewicz (1 r. śm.)

Środa 14 sierpnia
7.00 – o łaski Boże i zdrowie dla mężaLecha
8.30 – dziękczynna z prośbą o Boże błogosławieństwo dla Agnieszki i Kamila Olszowy w 26 r. ślubu
17.00 – dziękczynna z prośbą o Boże błogosławieństwo dla Elżbiety i Czesława w 37 r. ślubu
18.00 + Henryk Zubrzycki (2 r. śm.)

Czwartek 15 sierpnia
7.30 – o zdrowie i błogosławieństwo Bożedla członkiń Róży MB Licheńskiej
9.30 – rez. p. Zejfer
11.00 – o opiekę MB Nieust. Pomocy i Boże Miłosierdzie dla Katarzyny i Pawła w 6 r. ślubu oraz ich córek Julki i Marysi,
a także dla Justyny i Michała w 4 r. ślubu i ich córki Lilianki
12.30 – suma w intencji parafian
18.00 – rez.
20.00 – o zdrowie, Boże błogosławieństwoi opiekę MB dla Julii w dniu urodzin

Piątek 16 sierpnia
7.00 – o błog. Boże dla kleryka Pawła
8.30 + zmarli z rodzin Puszakowskich, Waligórów, Zacharskich, Laszkiewicz, Regina i dusze w czyśćcu cierpiące
15.00 – msza św. w Godzinie Miłosierdzia
17.00 + Michał Maciejewski, Jadwigai Marian Andrzejewscy
18.00 + Edyta Krawczyk

Sobota 17 sierpnia
7.00 + Jacek
8.30 – o Boże błog. i opiekę NMPdla Andrzeja
16.00 – msza św. ślubna
17.00 + Helena, Bernard, Małgorzata i Jan
18.00 + Ryszard (2 r. śm.) i Radosław Socha (15 r. śm.)

Niedziela 18 sierpnia
7.30 + rodzice Czesława i Stanisław Sumińscy
9.30 – o zdrowie dla Heleny w 89 urodzinyoraz dla Elżbiety w 60 urodziny
11.00 – rez.
12.30 – suma w intencji parafian
18.00 + Zbigniew Leszczyński (2 r. śm.)
20.00 + Tadeusz Pancierzyński


15 sierpnia Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Różne bywają nazwy tej uroczystości: Wzięcie Maryi do nieba, Przejście, Zaśnięcie, Odpocznienie Maryi. Nie wszyscy ojcowie Kościoła, zwłaszcza na Wschodzie, byli przekonani o fizycznej śmierci Matki Najświętszej. Dlatego także Pius XII w swojej konstytucji apostolskiej nie mówi nic o śmierci, a jedynie o chwalebnym uwielbieniu ciała Maryi i jego wniebowzięciu. Kościół nie rozstrzygnął zatem, czy Maryja umarła i potem została wzięta do nieba z ciałem i duszą, czy też przeszła do chwały nie umierając, lecz „zasypiając”.

W polskiej (i nie tylko) tradycji święto to zwane jest również świętem Matki Bożej Zielnej. Na pamiątkę podania głoszącego, że Apostołowie zamiast ciała Maryi znaleźli kwiaty, poświęca się kwiaty, zioła i kłosy zbóż. Lud wierzy, że zioła poświęcone w tym dniu za pośrednictwem Maryi otrzymują moc leczniczą i chronią od chorób i zarazy. Rolnicy tego dnia dziękują Bogu za plony ziemi i ziarno, które zebrali z pól.

Św. Grzegorz z Tours: (+ 594):

I znowu przy Niej stanął Pan, i kazał Jej przyjąć święte ciało i zanieść w chmurze do nieba, gdzie teraz połączywszy się z duszą zażywa wraz z wybranymi dóbr wiecznych, które się nigdy nie skończą.
Św. Piotr Damiani (+ 1072):

Wielki to dzień i nad inne jakby jaśniejszy, w którym Dziewica królewska została wyniesiona do tronu Boga Ojca i posadzona na tronie. (…) Budzi ciekawość aniołów, którzy Ją pragną zobaczyć. Zbiera się cały zastęp aniołów, aby ujrzeć Królową, siedzącą po prawicy Pana Mocy w szacie złocistej w ciele zawsze niepokalanym.