22 IX 2019 r., XXV Niedziela zwykła

Zdaj sprawę z twego zarządu

Wyjątek proroka Amosa o potępieniu oszustów pozwala zrozumieć prawdziwe znaczenie przypowieści o nieuczciwym zarządcy, czytanej w dzisiejszej ewangelii. Opowiadając tę przypowieść, Jezus nie zamierza pochwalić przebiegłej nieuczciwości zarządcy, którego nazwał „nieuczciwym”, lecz podkreślić jego przezorność w zabezpieczeniu sobie przyszłości. Jezus ze smutkiem zauważa, że zwolennicy świata — żyjący daleko od Boga i nie wierzący w Niego — są w sprawach zabezpieczenia własnej doczesnej przyszłości bardziej przezorni i pilni niż synowie światłości, czyli wierni, którzy wierząc w Boga, często zniechęceni i słabi nie troszczą się o swoje sprawy duchowe i nie zajmują własną wieczną przyszłością. Jest to więc wezwanie do obowiązku, do czujności ze względu na ostatni dzień, kiedy każdy usłyszy te słowa: „Zdaj sprawę z twego zarządu”.
Następne zdania ewangelii pomagają zrozumieć, w jaki sposób chrześcijanin powinien posługiwać się bogactwami mając na uwadze swój cel — wieczność. Zbawiciel nazwał pieniądz niegodziwą mamoną, zbyt często bowiem jest owocem nieuczciwych zysków; używany nieuczciwie, może stać się przeszkodą do zbawienia, lecz obracany na rzecz potrzebujących, pomoże nam je osiągnąć.
Jeśli człowiek nie zachowuje wewnętrznej rezerwy wobec interesów, obracanie pieniędzmi staje się pokusą, przed którą trudno się bronić; wówczas tak właściciel, jak i zarządca mogą stać się niewolnikami pieniądza, najgorszego tyrana, który nie pozostawia żadnej wolności, nawet tej, jakiej wymaga służba Bogu.


We wrześniu łączymy się z Papieżem w modlitwie: Aby wszyscy, którzy wymierzają sprawiedliwość, działali uczciwie, i aby niesprawiedliwość, która szerzy się w świecie, nie miała ostatniego słowa.


Ogłoszenia duszpasterskie

XXV Niedziela zwykła – 22 IX 2019

1. Dziś po Mszy św. o godz. 15.00 zebranie rodziców dzieci klas I i II szkoły podstawowej. Za tydzień o tej samej porze zapraszamy rodziców dzieci klas IV, V, VI.

2. Dziś po Mszach św. zbiórka pieniężna do puszek dla ubogich naszej parafii.

3. Jutro, 23 IX przypada wspomnienie św. Ojca Pio z Pietrelciny, który patronuje naszej kaplicy. O godz. 18 Msza św. w kaplicy jako odpustowa z oddaniem czci relikwiom Świętego Patrona.
Po Mszy św. w kaplicy spotkanie czcicieli Św. Ojca Pio, a w salce w domu parafialnym spotkanie członków Stowarzyszenia Rodzin Katolickich.

4. Po wakacyjnej przerwie Msza św. z modlitwą o uzdrowienie w sobotę 28 IX o godz. 9.30, jak zawsze poprzedzona całonocną adoracją Najświętszego Sakramentu i Szkołą Miłosierdzia. Zachęcamy do modlitwy przed Najświętszym Sakramentem.

5. W przyszłą niedzielę (29 IX) przypada święto Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała, który jest patronem podróżnych. Po Mszy św. o godz. 12.30 nastąpi poświęcenie pojazdów mechanicznych. Serdecznie zapraszamy. Ofiary z tego obrzędu przeznaczamy na dofinansowanie pojazdów dla polskich misjonarzy w ramach fundacji MIVA Polska.

6. „Bóg zapłać” serdecznie za posprzątanie kościoła. Dziękujemy za ofiary na Wyższe Seminarium Duchowne, na upiększanie naszej Świątyni oraz funkcjonowanie parafii i Domu Pomocy Samarytanin. Kolekta z niedzieli 15 IX: 6921 zł.
Ks. Proboszcz Stanisław serdecznie dziękuje za wszelkie wyrazy życzliwości z okazji imienin.

7. Zapraszamy do naszego sklepiku parafialnego oraz biblioteki parafialnej. Zachęcamy do lektury prasy i książek katolickich. Polecamy pamiątki z naszego Sanktuarium oraz cegiełki na Samarytanina.

Prosimy, aby zarezerwowane Msze św. potwierdzać przynajmniej dwa tygodnie przed terminem rezerwacji !

Serdecznie pozdrawiamy uczestników dzisiejszej liturgiii życzymy, by wielkoduszność kierowała naszym życiem.


Aktywne wakacje pełne przygód.  zobacz zdjęcia>>>

Przez 7 tygodni, dzieci z Ogniska Wychowawczego Parafii p.w. Miłosierdzia Bożego i św. S. Faustyny w Toruniu uczestniczyły w wypoczynku letnim pod nazwą „Aktywne wakacje pełne przygód”. Po roku szkolnych zmagań i wyzwań wychowankowie kolejny już raz mogli nieodpłatnie korzystać z szerokiego wachlarza atrakcji o charakterze: rekreacyjno – sportowym, edukacyjno – kulturalnym, turystycznym, integracyjno – relaksacyjnym. Dzięki środkom pozyskanym z Województwa Kujawsko – Pomorskiego, Gminy Miasta Toruń oraz Polskiej Akcji Humanitarnej (PAH) mogliśmy zaoferować ponad 40 uczestnikom ciekawe formy spędzania czasu wolnego oraz jeden posiłek w ciągu dnia.
Nim wyruszyliśmy na „wakacyjne szlaki” przygotowaliśmy dla pensjonariuszy „Samarytanina” ku ich uciesze występ teatralno – muzyczny pt. „Smerfy”. U progu wypoczynku letniego, na zaproszenie Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, byliśmy uczestnikami prelekcji profilaktycznych, dotyczących bezpieczeństwa podczas wakacji, które zorganizowano na terenie Muzeum Etnograficznego.
W lipcu i w sierpniu odbyły się 4 całodniowe wycieczki poza Toruń: do Gospodarstwa Edukacyjnego „Babaluda” w Parowie Falęckiej i Chełmży, do Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie, do Gdańska i Gdyni oraz do Bydgoszczy.
Podczas pobytu w Babaludzie dzieci wraz z opiekunami mogły przekonać się „Co słychać na wiejskim podwórku?”; zobaczyły, pogłaskały, nakarmiły kozy, owce, konie, świnki, kotki, kury i inne zwierzęta gospodarcze. Poznały dawne narzędzia rolnicze, puszczały bańki mydlane, skorzystały z placu zabaw oraz uczestniczyły w warsztatach o praniu w czasach, gdy jeszcze nie było pralek automatycznych. Następnie grupa wycieczkowiczów udała się do Chełmży nad jezioro. W oddalonym nieopodal Grębocinie wychowankowie aktywnie uczestniczyli w ciekawej lekcji historii papiernictwa, drukarstwa i kaligrafii na wesoło. Mieli okazję pisać gęsim piórem, samodzielnie czerpać papier i drukować.
Skoro wakacje to nie mogło zabraknąć w naszych planach pobytu nad Bałtykiem. Spacerem po Długim Targu rozpoczęliśmy naszą przygodę w mieście Gdańsk. Obowiązkowym punktem wycieczki było pamiątkowe zdjęcie pod „Neptunem”, pobyt nad Motławą, zakup pamiątek, przejście kładką na Wyspę Ołowiankę. Zwiedziliśmy również Ośrodek Kultury Morskiej oraz wnętrze zabytkowego Żurawia. Potem udaliśmy się do portowego miasta Gdynia, którego panoramę podziwialiśmy z Kamiennej Góry, gdzie wjechaliśmy kolejką. Był też przemarsz przez Skwer Kościuszki oraz relaks na plaży Gdynia Orłowo.
W Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku w Myślęcinku wychowankowie obserwowali zwierzęta w tamtejszym zoo, byli w Zaginionym Świecie z dinozaurami i modelami dużych stawonogów. Najwięcej radości sprawił dzieciom pobyt w Parku Rozrywki, gdzie skorzystały z karuzeli, dmuchańców, samochodzików i kolejek.

Młodzi podróżnicy z książeczką „Szyfr Pana Twardowskiego” w dłoni poznali najważniejsze miejsca i obiekty bydgoskiej Starówki, w tym: spichrze, pomnik króla Kazimierza Wielkiego, Operę Nova, zabytkowy tramwaj przy ul. Długiej, Katedrę Św. Marcina i Mikołaja, rzeźbę „Przechodzącego przez rzekę” nad Brdą oraz Wyspę Młyńską z placem zabaw i „Magicznym Krzesłem”.
Podczas lata w Ognisku wychowankowie wesoło spędzali czas na plaży miejskiej, w Piernikowym Miasteczku, w Parku Bydgoskim, na Barbarce, płynęli statkiem wycieczkowym „Wanda”. Gdy pogoda płatała figle uczestniczyli w seansach filmowych w kinie Cinema City. Młodzi torunianie odkrywali uroki i tajemnice rodzimego miasta prowadzeni uliczkami Starówki przez panią przewodnik z Domu Legend. Co więcej, dla pokazania piękna i atrakcyjności grodu Kopernika dwukrotnie zorganizowano zajęcia fotograficzne z podziałem na grupy, podczas których podopieczni mieli za zadanie pokazać Toruń jako miejsce przyjazne dzieciom oraz zwrócić uwagę na zabytki Starego Miasta.
Po raz kolejny nie mogło nas zabraknąć na corocznym festiwalu światła „Bella Skyway”, na który ze względów bezpieczeństwa poszli tylko najstarsi wychowankowie placówki.
Wakacje obfitowały w liczne zajęcia sportowe, które odbyły się na basenach miejskich, na stadionie przy ul. Bema (treningi lekkoatletyczne), na kręgielni, na placach zabaw i siłowniach zewnętrznych, w lasku bielańskim, na terenie Fortu IV.
Mając na uwadze wszechstronny rozwój naszych milusińskich oprócz zajęć o charakterze wypoczynkowym, odbyły się też zajęcia i warsztaty edukacyjne: warsztaty proekologiczne o wodzie na terenie Szkoły Leśnej na Barbarce, warsztaty wyrobu piernika, warsztaty „Mydło i Pachnidło” w Kamienicy Alchemika, zajęcia w oddziałach Muzeum Okręgowego
(„Z modą przez wieki”, „Skarby z pradawnej skrzyni”, „Smoki” – lepienie z gliny).
Z corocznym programem edukacyjnym odwiedzili naszą placówkę także funkcjonariusze Straży Miejskiej, zapowiadając konkurs plastyczny pt. „Bezpieczne wakacje na rowerze”, w którym aktywnie wzięliśmy udział. Byliśmy także na „planecie Mars”, czyli na interaktywnej wystawie w toruńskim Planetarium, uczestniczyliśmy w „lekcji żywej historii” na terenie ruin Zamku Krzyżackiego, odwiedziliśmy dom słynnego toruńskiego astronoma Mikołaja Kopernika, zwiedziliśmy Muzeum Etnograficzne z panem przewodnikiem oraz poznaliśmy „od kuchni” Centrum Kulturalno – Kongresowe Jordanki.
Ognisko na Barbarce oraz zabawa edukacyjna w kalambury i skojarzenia, dotycząca wyjść oraz wycieczek oficjalnie zakończyła półkolonie w placówce.

Dzieci wypoczęte, z nową energią i z plecakiem wakacyjnych wspomnień oraz wrażeń i przeżyć powróciły do szkolnych ławek.

Wszystkim naszym wychowankom, chcemy życzyć na cały nowy rok wielu sukcesów, radości ze zdobywania nowej wiedzy, odkrywania z zachwytem tego, co nieznane oraz siły do podejmowania wyzwań i pokonywania pojawiających się trudności.