29 IX 2019 r., XXVI Niedziela zwykła

Wspomnij, że za życia otrzymałeś swoje dobra

Przypowieść przeciwstawia życie hulaki życiu ubogiego. Na pierwsze wejrzenie bogacz wydaje się nie mieć innego grzechu, jak tylko nadmierne przywiązanie do zbytku i do dobrego stołu. Lecz zastanawiając się głębiej, zauważa się całkowity brak zainteresowania się Bogiem i bliźnim. Wszystkie jego myśli i troski zwrócone są do tego, „by świetnie się bawić”, całkowicie zapominając o biednym Łazarzu, który leżał u jego bramy zupełnie wyczerpany. I chociaż przypowieść nie mówi tego wyraźnie, łatwo można poznać w nim jednego z owych ubogich, którzy przyjmują z poddaniem swój los ufając Bogu.
Kiedy nadeszła śmierć, „aniołowie zanieśli go na łono Abrahama”, bogacz zaś został pogrążony w mękach. W rozmowie, która następuje między nim, dręczonym przez pragnienie, a ojcem Abrahamem, jest podkreślona nieodwracalna trwałość losu wiecznego, odpowiadająca zresztą postawie, jaką człowiek dobrowolnie wybrał żyjąc na ziemi. Kto uwierzył w Boga i Jemu się powierzył, w Nim będzie miał cząstkę na wieki; kto oddawał się przyjemnościom postępując tak, jakby Bóg nie istniał, pozostanie na wieki odłączony od Niego.
Łatwo wywnioskować, że ubóstwo i cierpienie nie są znakami odrzucenia ze strony Pana, lecz środkami, którymi On się posługuje, by skłonić człowieka do starań o lepsze dobra i do pokładania nadziei w Bogu. A powodzenie i bogactwa często czynią człowieka zarozumiałym, lekceważącym Boga i dobra wieczne, to jakby pętla, która tłumi wszelki zryw do wyższych rzeczywistości.
W październiku będziemy łączyć się z Papieżem w modlitwie: Aby tchnienie Ducha Świętego wzbudziło nową wiosnę misyjną w Kościele.


Ogłoszenia duszpasterskie

XXVI Niedziela zwykła – 29 IX 2019

1. Dziś w Święto Rafała Archanioła, patrona podróżnych i przed Świętem Aniołów Stróżów (2 X) tradycyjnie pobłogosławimy i poświęcimy pojazdy mechaniczne po Mszy św. o godz. 12.30. Ustawiamy się wzdłuż ulicy Kozackiej do Wielkiego Rowu. Ofiary z poświęcenia przeznaczamy na fundację MIVA Polska – na zakup pojazdów dla misjonarzy.

2. Od wtorku 1 października rozpoczynamy nabożeństwa różańcowe. W dni powszednie różaniec po Mszy św. o godz. 17.30 (ok. 17.25); dla dzieci od poniedziałku do piątku o godz. 16.30, w soboty o godz. 9.45 w kaplicy.
W niedziele wspólny różaniec o godz. 17.00, po nim Nieszpory. Za wspólne odmawianie różańca możemy uzyskać odpust zupełny. Bardzo zachęcamy do wspólnego odmawiania różańca podczas w/w nabożeństw.

3. W tym tygodniu przypadają dni eucharystyczne: I czwartek, I piątek i I sobota października. Zachęcamy do korzystania z sakramentu pokuty i pojednania. Okazja do spowiedzi św. zawsze przed (!) Mszami św. Dzieci i młodzież zapraszamy
do spowiedzi św. w czwartek od godz. 17.00. Spotkanie liderów grup duszpasterskich w czwartek 3 X po Mszy św. o godz. 18.00. W piątek kolekta przeznaczona na misje. Godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia NMP w sobotę po Mszy św. o godz. 7.00. Chorych odwiedzimy z posługą sakramentalną w sobotę w godzinach przedpołudniowych. Nabożeństwo I – sobotnie po Mszy św. o godz. 18.

4. W sobotę 5 X czcimy św. Faustynę. Odpust parafialny – suma pod przewodnictwem Bpa Andrzeja Suskiego o godz. 15. Starajmy się być obecni na tej uroczystości, by uczcić Boże Miłosierdzie przez główną Jego apostołkę, św. Faustynę.

5. Spotkanie z rodzicami dzieci klas IV, V, VI dziś po Mszy św. o godz. 15.00. Rodziców młodzieży klas VII i VIII oraz uczniów, którzy w czerwcu ukończyli szkołę podstawową w ramach przygotowania do sakramentu bierzmowania zapraszamy w przyszłą niedzielę 6 X o tej samej porze.

6. W przyszłą niedzielę o godz. 19.00 Inicjatywa „SOS dla polskiej rodziny” zaprasza na spotkanie o zagrożeniach związanych z ideologią LGBT.

7. Serdeczne „Bóg zapłać” za posprzątanie kościoła. Dziękujemy za ofiary na Wyższe Seminarium Duchowne, za materialne wspieranie funkcjonowania parafii i Domu Pomocy Samarytanin – prace związane z rozbudową tego domu są jeszcze na etapie poprawek projektowych i uzgodnień architektoniczno – administracyjnych. Kolekta z niedzieli 22 IX: 5121 zł. „Bóg zapłać” za ofiary na potrzebujących naszej parafii (2161 zł.).

8. Zapraszamy do sklepiku parafialnego oraz biblioteki i wideoteki parafialnej. Polecamy pamiątki z naszego Sanktuarium oraz cegiełki na Samarytanina. Zachęcamy do lektury prasy i książek katolickich.

W sobotę 14 września nasza Wspólnota parafialna duchowo łączyła się z wiernymi zgromadzonymi na lotnisku Kruszyn pod Włocławkiem w ramach akcji „Polska pod krzyżem”. W Godzinie Miłosierdzia rozpoczęliśmy Nabożeństwo Krzyża z Liturgią Słowa, Adoracją Krzyża oraz rozważaniem i koronką do Miłosierdzia Bożego przed Najświętszym Sakramentem.
Krzyż został uwielbiony.
Krzyż był adorowany.
Krzyż został wywyższony.
Bogu niech będą dzięki.

+ + + + +

Do wieczności odeszli:
Józef Daszkowski, l. 86
Krystyna Sobczak – Szuszko
Władysław Józefiak, l. 95

Pozdrawiamy serdecznie i gorąco całą naszą Wspólnotę parafialną oraz wszystkich nawiedzających nasze Sanktuarium


Dziękujemy za pamięć o parafii podczas wakacyjnych wyjazdów: E i B Szymańskim, Kacprowi Kwiatkowskiemu z rodzicami, Teresie i Janowi Surdyk, Helenie Grzelachowskiej, rodzinie Kopaczewskich, Krystynie Kaźmierczak, Marcinowi, Marii, Mateuszowi i Martynce Janowskim, Nikodemowi Bernaciak, ks. Janowi, Ewie Ł., Ani, Piotrowi, Anitce i Oleńce Józefiakom, Katarzynie i Jackowi Podolskim
Pozdrowienia dotarły z różnych stron świata i Polski:

Z Bułgarii, Grecji, Wielkiej Brytanii, Władysławowa, Kołobrzegu, Jastrzębiej Góry, Ustki, Świnoujścia, Bieszczad, Gór Stołowych

Jak zawsze pamiętali o nas pielgrzymi zdążający na Jasna Górę, parafialny klub seniora wypoczywający w Gąskach oraz wspólnota Pustynia Serca, która polecała naszą parafię w modlitwie przed Matką Boską Wambierzycką.

Dziękujemy


INTENCJE MSZALNE

Niedziela 29 września
7.30 + Helena (18 r. śm.) i Bernard Boniewicz
9.30 + Mieczysław i Natalia Gburscy, rodzice i rodzeństwo z obojga stron
11.00 + Ignacy, rodzice i rodzeństwo z obojga stron
12.00 (kap) + Marzena Araźna – greg.
12.30 – suma w intencji parafian
15.00 + rodzice Władysława i Józef oraz dziadkowie z obojga stron
18.00 + Franciszek, Kunegunda i zmarli z rodziny
20.00 + Jadwiga Zyblewska

Poniedziałek 30 września
7.00 – o błogosławieństwo Boże dla Edwarda i Barbary z ok. 50 r. urodzin
8.30 + Krystyna, Małgorzata, Henryk, Mirosław, Anna i zmarli z rodziny
17.00 + Wiesław Popowski
17.00 – int. wolna
18.00 + Marzena Araźna – greg.

Wtorek 1 października
7.00 + Natalia Gburska
8.30 – dziękczynna za dar życia z prośbą o dalsze łaski dla córki Joanny
17.00 + Janina Kowalczyk (14 r. śm.), mąż Aleksander oraz synowie Leopold i Bogdan
17.00 – int. wolna
18.00 + Sabina Jeszka – greg.

Środa 2 października
7.00 + Sabina Jeszka – greg.
8.30 + Zbigniew Kowalski
17.00 + Sylwester Lewandowski
17.00 – int. wolna
18.00 + Elżbieta Szczepanowska i rodzice z obojga stron

Czwartek 3 października
7.00 + Sabina Jeszka – greg.
8.30 – o błogosławieństwo Boże i zdrowie dla Janusza
17.00 – o uzdrowienie i uwolnienie dla Agaty za wstawiennictwem św. O. Pio
17.00 + Sylwester Lewandowski
17.00 – int. wolna
18.00 – dziękczynna za dar małżeństwa Elizy i Marka oraz za życie ich dzieci Piotra, Leonarda i Luizy

Piątek 4 października
7.00 + Sabina Jeszka – greg.
8.30 + Agnieszka Majewska
15.00 – msza św. w Godzinie Miłosierdzia
17.00 + Katarzyna Rytwińska – Szymańska i Piotr Rytwiński
17.00 + Barbara Nikiel
18.00 + Sylwester Lewandowski

Sobota 5 października
7.00 – intencja Sióstr MB Miłosierdzia
8.30 – rez. p. Surmacz
15.00 – suma odpustowa
17.00 + Jadwiga i Edmund Jankowscy
17.00 + Sabina Jeszka – greg.
17.00 + zmarli z rodzin Szymańskich, Dunajków oraz siostra Jadwiga
18.00 – wynagradzająca Niep. Sercu NMP