27 X 2019 r., XXX Niedziela zwykła

Ten odszedł usprawiedliwiony, nie tamten

Człowiek powinien spełniać dobre uczynki, powinien składać Bogu ofiary, lecz nie może myśleć, że tymi środkami „kupi sobie” Boga. Bóg nie jest jak ludzie, którzy pozwalają się przekupić podarunkami i świadczeniami. On patrzy jedynie na serce tego, kto się ucieka do Niego. Jeśli przenosi jednych nad innych, to pewnie tych, których Pismo święte nazywa „biednymi Pana”, którzy zwracają się do Niego z sercem pokornym, skruszonym, ufającym, przekonani, że nie mają żadnego prawa do Jego łask.

Faryzeusz i celnik przychodzą do świątyni z tym samym zamiarem modlitwy, lecz zachowanie się każdego z nich jest zgoła odmienne. Dla pierwszego modlitwa jest zwykłym pozorem, by chwalić się własną sprawiedliwością. On czuje, że jest godny łaski Bożej, i domaga się jej jako nagrody za swoje dobre usługi. Jako doskonały faryzeusz zadowala się sprawiedliwością zewnętrzną, prawną, i w niej podoba sobie, a jego serce przepełnia pycha i wzgarda bliźniego. Celnik, przeciwnie, uznaje się za grzesznika, i słusznie, bo jego postępowanie nie było zgodne z prawem Boga. Jednak żałuje i uznaje swoją nędzę moralną, zdaje sobie sprawę, że nie zasługuje na łaskę Bożą. Jezus nie chciał przez tę przypowieść powiedzieć, że Bóg woli rozpustnika i oszusta od człowieka uczciwego i zachowującego prawo; lecz że woli pokorę grzesznika pokutującego niż pychę zarozumiałego sprawiedliwego.


W listopadzie będziemy łączyć się z Papieżem w modlitwie: Aby na Bliskim Wschodzie, gdzie różne wspólnoty religijne dzielą tę samą przestrzeń życiową, zrodził się duch dialogu, spotkania i pojednania.


Ogłoszenia duszpasterskie

XXX Niedziela zwykła – 27 X 2019
1. Kończy się miesiąc październik – miesiąc różańcowy, w tym roku także nadzwyczajny miesiąc misyjny. Korzystajmy z udziału w nabożeństwach różańcowych: dziś o godz. 17.00, w dni powszednie po Mszy św. o godz. 17.00, dzieci zapraszamy do kaplicy o godz. 16.30. Spotkanie Żywego Różańca w środę po wieczornej Mszy św. w kaplicy.

2. W piątek 1 listopada obchodzimy Uroczystość Wszystkich Świętych – czcimy wszystkich zbawionych. Msze św. jak w niedziele, z wyjątkiem Mszy św. o godz. 12 (w kaplicy) i o godz. 15, która zostanie odprawiona na Cmentarzu Komunalnym nr 2 (przy krzyżu). Ta Msza św. zostanie poprzedzona procesją żałobną o godz. 14.30. Na Mszę świętą prosimy zebrać się przy ołtarzu polowym, kolekta na tej Mszy św. przeznaczona jest na funkcjonowanie Domu Pomocy Samarytanin. W tym dniu nie obowiązuje post piątkowy. Jest to również I piątek miesiąca. Z sakramentu pokuty i pojednania skorzystajmy w czwartek. Dzieci zapraszamy do spowiedzi św. od godz. 16.00 (przed nabożeństwem różańcowym).

3. W sobotę 2 listopada przypada Dzień Zaduszny. Modlimy się za zmarłych, którzy oczekują zbawienia (dusze w czyśćcu). Msze św. w tym dniu o godz. 7.00, 8.30, 9.30, 15.00, 16.30 i 18.00. Msza św. o godz. 15 (Godzina Miłosierdzia) będzie uroczystą Mszą św. koncelebrowaną za naszych zmarłych wcześniej zgłoszonych w zakrystii lub biurze parafialnym oraz za zmarłych w ostatnim roku parafian. Prosimy, by przedstawiciele rodzin tych parafian w czasie modlitwy wiernych podeszli z zapaloną lampką do ołtarza wypowiadając imię osoby zmarłej.
W godzinach przedpołudniowych odwiedzimy chorych z posługą sakramentalną. Nabożeństwo I – sobotnie i czuwanie Obrońców Życia po Mszy św. o godz. 18.00.

4. W Uroczystość Wszystkich Świętych, Dzień Zaduszny i w czasie jego oktawy możemy uzyskać odpust zupełny za zmarłych przez modlitwę i nawiedzenie cmentarza. Korzystajmy z tych możliwości. Od poniedziałku (4 XI) po Mszach św. modlimy się za zmarłych w zdrowaśkach tzw. jednorazowych. Ofiary za nie, jak też ofiary na zdrowaśki roczne i Mszę św. zbiorową (sobota 2 XI, g. 15.00) przyjmujemy w biurze parafialnym lub zakrystii.

5. Dziś Marsz Wszystkich Świętych na Rubinkowie z kościoła Ojców Paulinów do kościoła św. Maksymiliana Kolbe o godz. 12.30.

6. Dziękujemy za posprzątanie kościoła. „Bóg zapłać” za wspieranie funkcjonowania parafii i Domu Pomocy Samarytanin. Dziś po Mszach św. zbiórka pieniężna do puszek na cele charytatywne parafii. Kolekta z niedzieli 20 X: 5364 zł.

7. Zapraszamy do naszego sklepiku oraz biblioteki i wideoteki parafialnej. Polecamy cegiełki na Samarytanina, pamiątki z naszego Sanktuarium. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej.

Serdecznie i gorąco wszystkich pozdrawiamy i życzymy, by Miłosierdzie Boże wspierało nas w drodze do świętości !

LICZENIE WIERNYCH 2019

W niedzielę 20 października we wszystkich kościołach w Polsce odbyło się coroczne liczenie wiernych. Według naszych obliczeń w parafii Miłosierdzia Bożego i św. Faustyny w Toruniu w niedzielnej Mszy św. wzięło udział 2449 wiernych (1462 kobiety oraz 987 mężczyzn).
W poprzednim roku naliczyliśmy co prawda 2674 osoby, jednak uwzględnić musieliśmy wtedy również osoby uczestniczące we Mszy św.
w rycie trydenckim, która od wakacji odprawiana jest już w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Jeżeli odejmiemy ilość uczestników tej Mszy św. w zeszłym roku oraz pensjonariuszy Domu Pomocy Samarytanin, którzy w Eucharystii uczestniczą w kaplicy zakonnej Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, wyjdzie nam, że w ubiegłą niedzielę odwiedziło naszą Świątynię ok. 100 osób mniej niż rok wcześniej. Komunię święto przyjęło 1189 osób (798 kobiet i 391 mężczyzn), czyli 48,55 % wszystkich uczestniczących we Mszy świętej (w roku 2018 wskaźnik ten wyniósł 51,64 %).
Należy zauważyć, że przez ostatni rok zmniejszyła się różnica między liczbą kobiet a mężczyzn uczestniczących we Mszy św. niedzielnej.
12 miesięcy wcześniej panowie stanowili 37,77 % uczestników Eucharystii, teraz już 40,30 % (w porównaniu z zeszłoroczną statystyką znacząco spadła obecność kobiet na Mszy świętej, podczas gdy liczba mężczyzn pozostała na zbliżonym poziomie).
Zauważyliśmy także dużo większe zainteresowanie wieczornymi Mszami świętymi. We Mszy św. o godzinie 20.00 uczestniczyło prawie 90 osób więcej niż w roku 2018.
Na podstawie tegorocznych statystyk można również założyć, że panie preferują Msze św. przed południem, natomiast panowie wolą Msze św. wieczorne. O ile na Mszy św. o godz. 7.30 kobiet było prawie dwa razy tyle, co mężczyzn, to już o godz. 20.00 ilość kobiet i mężczyzn była niemal identyczna.
x dk


Naszym Parafianom Panu Senatorowi Antoniemu Mężydło oraz Panom Posłom  Zbigniewowi Girzyńskiemu i związanemu z naszą parafią Mariuszowi Kałużnemu

Serdecznie gratulujemy wyboru do Parlamentu i życzymy owocnej pracy dla dobra naszej Ojczyzny

Wspólnota parafii
Miłosierdzia Bożego i św. Faustyny w Toruniu


Intencje mszalne

Niedziela 27 października
7.30 + rodzice Józefa i Józef, brat Zygmunt, mąż Stefan i zięć Tadeusz
7.30 + rodzice Irena i Adam Struś
9.30 + Krzysztof Kijek (1 r. śm.)
11.00 + rodzice Czesława i Stanisław Morawscy, siostra Krystyna, Kazimierz i Jan Lutomirscy, ks. Jan, Leonard, Edward Winniccy oraz dziadkowie Jakubi Hortensja Winniccy
12.00 (kap) + Janusz (5 r. śm.) i mążCzesław Gutowscy
12.30 – suma w intencji parafian
15.00 + Mirosława i Stanisław Pytelewscy
18.00 + Zofia (9 r. śm.), Stanisław (17 r. śm.) i Roman (2 r. śm.) Bąk, Janina (16 r. śm.) i Franciszek (25 r. śm.)Koc oraz Genowefa Pluskota
20.00 + Sabina Jeszka – greg.

Poniedziałek 28 października
7.00 + Tadeusz Żabicki, rodzice Agata i Józef, Michalina i Józef, bracia Mieczysław i Konrad
8.30 + Irena Fryśna (14 r. śm.)
17.00 + Sabina Jeszka – greg.
17.00 + Władysława Przytuła
18.00 + Tadeusz Janik (80 r. śm.)

Wtorek 29 października
7.00 + Sabina Jeszka – greg.
8.30 + rodzice Wanda i Jan Zarembscy, teściowie Helena i Władysław Tyliccy
17.00 + Jerzy i Halina Rygielscy
17.00 – int. wolna
18.00 + Jadwiga Zyblewska

Środa 30 października
7.00 – za nowożeńców Monikę i Jarosława
8.30 + Wanda Traczykowska
17.00 + mąż Edmund Hądzelek – w dniu imienin
17.00 + Władysława, Genowefa i Zbigniew Kraszewscy
17.00 + zmarli z rodzin Huzar i Wawrzków,Roland, Erik i Bengt
18.00 + Sabina Jeszka – greg.

Czwartek 31 października

7.00 – za nowożeńców Cypriana i Karolinę
8.30 + rodzice Helena i Brunon Czajkowscy, Marianna i Hieronim Ziółkowscy
17.00 – o Boże błogosławieństwo dla Hanny i Edmunda oraz dla całej rodziny
17.00 + Józef Gierszewski oraz rodzice z obojga stron
17.00 + Helena, Marian i Zbigniew Urbaniak
18.00 + syn Łukasz, Monika i Konrad, krewni i znajomi

Piątek 1 listopada
7.30 – dziękczynna Sióstr MB Miłosierdzia
7.30 – przebłagalna za grzechy
9.30 + Aleksander Jagiełka
11.00 + Aleksy Nowicki, rodzice z obojgastron, Zofia Knopik (2 r. śm.)
12.30 – suma w intencji parafian
15.00 – msza św. na cmentarzu CK II
18.00 + Bronisława (28 r. śm.) i Józef Pułkonik oraz Ewa Posadzy
20.00 + Jolanta Kentzer (13 r. śm.), Halina i Wiesław Kentzer, Maria i Stanisław Federscy, Czesława i Jadwiga

Sobota 2 listopada
7.00 + Stanisław Joniak – greg.
7.00 + rodzice Kunegunda i Rudolf oraz siostra Alicja
8.30 + Irena i Eugeniusz Siedleccy oraz zmarli z rodziny z obojga stron
8.30 – wynagradzająca Niep. Sercu NMP
9.30 + zmarli z rodzin Grabarczyk, Kućko, Sulskich, Hadaj i Tazbir
15.00 – msza św. wspólna za zmarłych
16.30 + rodzice Wiktoria i Michał Jankowscy, Klara Jarząbkowska, Ryszarda Łosicka i Elżbieta Buczkowska
16.30 + Łucja Szydłowska, Dymitr Szczołkow i Henryk Sherry
16.30 + Józefa i Aleksander, Antonina i Władysław Joniak
18.00 – wynagradzająca Niep. Sercu NMP