24 XI 2019 r., Chrystusa Króla Wszechświata

On jest przed wszystkim
Rok liturgiczny zamyka uroczystość Chrystusa Króla, która jest ogólnym świętem tajemnicy wielkości Bożej i miłości nieskończonej. W temat wprowadza już pierwsze czytanie, wspominając namaszczenie Dawida na króla i pasterza Izraelitów, Dawida, który jest proroczą figurą Chrystusa króla i pasterza wszystkich narodów. Temat ten rozwija drugie czytanie, w którym św. Paweł wysławia królewską władzę Chrystusa i wylicza najbardziej znamienne Jego tytuły.

To przez Jesusa Chrystusa zostały stworzone wszystkie rzeczy. Całe stworzenie należy do Niego; On jest równocześnie Królem, który nim rządzi, oraz Kapłanem, który poświęca i składa ofiarę Ojcu na chwałę. Ponieważ jednak stworzenie zostało splamione grzechem, Chrystus, który je odkupił za cenę swojej krwi, jest także Jego Zbawicielem. Ludzie, których zbawił, stanowią królestwo, Kościół, którego On jest Głową, Oblubieńcem, Pasterzem, Panem. Ponadto przez swoje wcielenie stał się również bratem ludzi, a przez mękę i śmierć „Pierworodnym spośród umarłych”, którzy kiedyś powstaną z Nim — jako „pierwocinami” zmartwychwstałych.


W listopadzie łączymy się z Papieżem w modlitwie: Aby na Bliskim Wschodzie, gdzie różne wspólnoty religijne dzielą tę samą przestrzeń życiową, zrodził się duch dialogu, spotkania i pojednania.


To co robimy dla innych, jest tym, co naprawdę warto robić
(Lewis Caroll)

20 listopada jest obchodzony jako Dzień Pracownika Socjalnego.
Z tej okazji w minioną środę w Ratuszu Staromiejskim w Toruniu odbyło się spotkanie wszystkich pracowników służb społecznych oraz dyrektorów instytucji, które niosą pomoc potrzebującym. Listy gratulacyjne otrzymali pracownicy oraz osoby związane z najlepszymi projektami socjalnymi.
Uroczystość była także okazją do podziękowania instytucjom, organizacjom za czynny udział w działaniach podejmowanych przez MOPR. Specjalne podziękowanie za współpracę w obszarze pomocy i integracji społecznej otrzymał nasz Ksiądz Proboszcz, prałat Stanisław Majewski. W ten sposób została doceniona pomoc, jaka jest świadczona na rzecz potrzebujących przez całą naszą wspólnotę parafialną, a szczególnie przez Dom Pomocy Samarytanin.


Serdecznie gratulujemy Księdzu Proboszczowi oraz naszemu parafianinowi, panu prof. Andrzejowi Wojciechowskiemu, który otrzymał podobne wyróżnienie jako prezes Katolickiego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych Diecezji Toruńskiej im. Wandy Szuman. (x DK)


Ogłoszenia duszpasterskie
Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata – 24 XI 2019

1. Dziś ostatnia niedziela roku kościelnego i liturgicznego. Tradycyjnie po sumie odbędzie się wystawienie Najświętszego Sakramentu, które potrwa do godz. 15.00. Odmówimy litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa i Akt oddania. Można uzyskać odpust zupełny. W parafii gościmy ks. Łukasza Skarżyńskiego, proboszcza parafii św. Andrzeja Apostoła . Ks. Proboszcz zapozna nas z budową świątyni i tworzeniem wspólnoty parafialnej. Po Mszach św. parafianie tej parafii przeprowadzają zbiórkę pieniężną na rzecz budowy kościoła.

2. W minioną środę (20 XI) po 3 – miesięcznej pracy duszpasterskiej pożegnaliśmy ks. Artura Żurawskiego, który z woli Ks. Biskupa został skierowany do Nowego Miasta Lubawskiego ze względu na potrzeby Diecezji.

3. W sobotę 30 XI przypada Święto św. Andrzeja Apostoła, patrona Biskupa Seniora Andrzeja Suskiego oraz odpust parafialny.
W tym dniu w naszej parafii przeżywać będziemy dzień wspólnoty modlitewnej parafii. O godz. 17.30 uroczyste Nieszpory na rozpoczęcie Adwentu i nowego roku kościelnego. Hasło roku: „Eucharystia – wielka tajemnica wiary”. Po Mszy św. o godz. 18.00 przed Najświętszym Sakramentem poszczególne ruchy i stowarzyszenia naszej parafii poprowadzą modlitwę parafialną – wszystkich serdecznie zapraszamy.

4. 30 XI to ostatnia sobota listopada. Zapraszamy na Mszę św. z modlitwą o uzdrowienie o godz. 9.30 z udziałem księdza egzorcysty.

5. Przyszła niedziela to I Niedziela Adwentu – czasu radosnego oczekiwania na przyjście Pana. Po Mszach św. zbiórka do puszek na paczki świąteczne dla ubogich.

6. Dziś po Mszy św. o godz. 15.00 zapraszamy na spotkanie do sali parafialnej rodziców ministrantów, lektorów, ceremoniarzy i kandydatów. Króluj nam Chryste!

7. Z okazji 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II organizujemy pielgrzymkę do Rzymu w dniach 3 – 13 maja 2020 r. Szczegółowe informacje w zakrystii.

8. Serdeczne „Bóg zapłać” za posprzątanie kościoła. Dziękujemy za ofiary na funkcjonowanie parafii i Samarytanina, zwłaszcza te składane podczas roznoszenia opłatka wigilijnego. Kolekta z niedzieli 17 XI: 5311 zł. „Bóg zapłać” serdecznie za ofiary na pomoc Sudanowi (4110 zł.)

9. Zapraszamy do naszego sklepiku parafialnego oraz biblioteki i wideoteki parafialnej. Polecamy pamiątki z naszego Sanktuarium oraz cegiełki na Samarytanina.

Do wieczności odeszli:
Leszek Bonowicz, l. 72
Jan Kubik, l. 81
Robert Rafalski

Serdecznie i gorąco wszystkich pozdrawiamy. Niech słowa Pana Jezusa z Dzienniczka św. Faustyny:„Nim przyjdę jako Sędzia sprawiedliwy, przychodzę wpierw jako Król Miłosierdzia” będą dla nas źródłem Nadziei !


Dzień Seniora w toruńskim Samarytaninie


14 listopada obchodzimy Dzień Seniora. Parafia Miłosierdzia Bożego i św. Siostry Faustyny na toruńskich Kozackich Górach również włączyła się w obchody tego Dnia. W naszym domu pomocy Samarytanin przy współudziale parafialnego oddziału Caritas i Urzędu Marszałkowskiego seniorzy – pensjonariusze domu i członkowie parafialnego Klubu Seniora spędzili wspólnie czwartkowe przedpołudnie. Ks. Proboszcz prałat Stanisław Majewski, założyciel Samarytanina, pozdrawiając wszystkich we wstępnym słowie, ukazał wartość wieku senioralnego w aspekcie społeczno – religijnym.

Pensjonariusze recytowali wiersze na temat przezywanego wieku oraz śpiewali piosenki przy akompaniamencie Pana Eugeniusza, emerytowanego organisty.

Czas spędzony na rozmowie przy kawie z ciastem i owocami dał wiele radości.
Dom Samarytanin szczególnie myśli o seniorach i wychodzi naprzeciw im potrzebom. Dlatego przy pomocy władz miejskich w przyszłości będzie rozbudowywany. Szczególnie wielkie pole do popisu w pomocy ludziom starszym i chorym mają wolontariusze. Liczymy na poszerzenie ich szeregów. Zapraszamy serdecznie ! (SAM)


Intencje mszalne

Niedziela 24 listopada
7.30 + Wojciech i zmarli z rodziny Borkowskich, Helena, Alojzy, Stanisław i zmarli z rodziny Szczepańskich,Łucja Dumała
9.30 + Helena, Zofia, Kazimierz,Eugeniusz, Stanisława Grodziccy
9.30 + Jakub Nowatkowski (r. śm.)
11.00 + Rozalia i Józef Reczuch, Jan,Stanisław i Bronisława
12.00 (kap) + Stanisław Joniak – greg.
12.30 – suma w intencji parafian
15.00 + rodzice Marianna i Stanisław Tomaszewscy
18.00 + rodzice Leon i Helena Lewandowscy oraz zmarli z rodziny
20.00 – o błogosławieństwo Boże i daryDucha Świętego dla Wojciecha, Bogumiły i Gabrieli

Poniedziałek 25 listopada
7.00 + Stanisława Kańska (1 r. śm.) i Aniela Dudek (16 r. śm.)
8.30 + Stanisław Joniak – greg.
17.00 + Helena i Franciszek Szufarscy oraz Maria Szufarska
17.00 + mąż Tadeusz (24 r. śm.) oraz zmarli z rodzin Piotrowskich i Cichockich
17.00 – dziękczynna z prośbą o dalsze Boże błogosławieństwo dla mamy Mirosławy w dniu urodzin
18.00 + zmarli z rodzin Stefanowskich, Paszkiewiczów i Zgierskich

Wtorek 26 listopada
7.00 + Stanisław Joniak – greg.
8.30 – za nowożeńców Sonię i Macieja
17.00 + Maria Adamczyk
17.00 + Władysław Józefiak
18.00 – o zdrowie dla Doroty i Boże błogosławieństwo dla jej rodziny

Środa 27 listopada
7.00 + Urszula Pestka
8.30 + Stanisław Joniak – greg.
17.00 + Władysław Józefiak
17.00 + Jan Kubik
18.00 – int. wolna

Czwartek 28 listopada
7.00 + Stanisław Joniak – greg.
8.30 + ks. prał. Zdzisław Wyrowiński
17.00 + Irena i Ryszard Sobocińscy
17.00 + Zbigniew (25 r. śm.), Marian (14 r. śm.) i zmarli z rodziny
17.00 + Anna
18.00 + Maria Kluczewska

Piątek 29 listopada
7.00 – za nowożeńców Sylwię i Piotra
8.30 + Bronisława (10 r. śm.) i Władysław(51 r. śm.) Nowak
15.00 – msza św. w Godzinie Miłosierdzia
17.00 + Regina, Janina i Józef Wesoły oraz Eugeniusz Nowakowski
17.00 + Stanisław Joniak – greg.
17.00 + Zbigniew (1 r. śm.) oraz zmarli z rodzin Bolewskich i Dejewskich
18.00 + Jadwiga Halina Zyblewska

Sobota 30 listopada
7.00 – dziękczynna z prośbą o dalsze Boże błogosławieństwo dla Cypriana z okazji urodzin
8.30 – dziękczynna z prośbą o dalsze łaskii Boże błogosławieństwo w 20 rocznicę  egzaminu zawodowego
17.00 + Stanisław Joniak – greg.
17.00 + Tadeusz Grenda (10 r. śm.)
18.00 + Lucjan i Bożena oraz ich rodzice Ludwika i Bronisław