16 II 2020 r., VI Niedziela zwykła

Nie przyszedłem znieść,  ale wypełnić

Miłość i wierność prawu stanowią sprawiedliwość i świętość ludu Izraela. Prawo to jednak nie było jeszcze doskonałe i ludzie pojmowali je zbyt materialnie. Jezus nauczał, że nie wystarczy materialna i zewnętrzna wierność prawu; potrzeba głębszej wierności, wewnętrznej, zobowiązującej umysł i serce. „Słyszeliście, że powiedziano przodkom… a Ja wam powiadam…” – te słowa, które św. Mateusz powtarza aż sześć razy, zapowiadają bardzo istotne uzupełnienia, jakie Jezus wniósł do Prawa. Nie wystarcza, na przykład, nie zabijać; trzeba wystrzegać się również zwykłych słów wyrażających niechęć, pogardę, brak miłości względem bliźniego. Kto chowa gniew lub żal względem brata, to tak, jakby go zabijał w swoim sercu. Ten bowiem umarł dla jego miłości, pozbawiony został jego życzliwości i zainteresowania. Nie wystarcza wstrzymać się od zewnętrznych czynów przeciw prawu, należy pozbyć się także myśli i złych pragnień, kto bowiem zgadza się na nie, już zgrzeszył „w sercu swoim”.
Wypełnienie z naddatkiem i z doskonałością dawnego prawa polega właśnie na subtelnym zwracaniu uwagi na czystość wewnętrzną duszy i na sprawiedliwość, nie zaś tylko na zewnętrzne postępowanie, które wszyscy zauważają.


W lutym łączymy się z Papieżem w modlitwie: Aby krzyk braci migrantów, którzy wpadli w ręce pozbawionych skrupułów handlarzy ludzi, był słyszany i brany pod uwagę.


Ogłoszenia duszpasterskie

VI Niedziela zwykła – 16 II 2020

1. Spotkanie z rodzicami dzieci, które przygotowują się do I Komunii świętej dziś po Mszy św. o godz. 15.00.

2. W przyszłą niedzielę (23 II) przypada 75 rocznica męczeńskiej śmierci bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego. Modlimy się o jego kanonizację. Centralne uroczystości o godz. 12 w kościele Wniebowzięcia NMP.
W naszej parafii litania do bł. ks. Frelichowskiego w środę 19 II po Mszy św. o godz. 18.00.

3. Również w przyszłą niedzielę rozpocznie się tzw. 40 – godzinne nabożeństwo przygotowujące nas do przeżycia Wielkiego Postu. Po Mszach św. odbędzie się zbiórka pieniężna do puszek na potrzebujących naszej parafii.
Nabożeństwo Grupy Modlitwy św. Ojca Pio po Mszy św. o godz. 18.00.

4. „Bóg zapłać” za posprzątanie kościoła. Dziękujemy za ofiary na upiększanie naszej Świątyni i jej funkcjonowanie, a także na funkcjonowanie Domu Pomocy Samarytanin. Zachęcamy do przekazania 1% podatku dochodowego na ten cel. Kolekta z niedzieli 9.02: 5318 zł.

5. Zapraszamy do naszego sklepiku parafialnego oraz biblioteki i wideoteki parafialnej. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej.

Do wieczności odeszli:
Małgorzata Chojnacka, l. 34
Józefa Sobieszek, l. 95
Anna Karłowska, l. 70
Zygfryd Kunath, l. 75
Maksymilian Krause, l. 98

Serdecznie pozdrawiamy wszystkich, którzy się modlą w naszym Sanktuarium. Boże Miłosierdzie niech nas umacnia w kroczeniu drogą Bożych przykazań !


Spotkanie w Ognisku Parafialnym

28 stycznia b. r., we wtorkowy poranek obchodziliśmy w murach Ogniska Parafialnego Dzień Babci i Dziadka. To piękne święto było okazją do tego, aby dzieci poprzez występ słowno – muzyczny i własnoręcznie przygotowane upominki mogły podziękować ważnym w ich życiu osobom za całe dobro i miłość, którego od nich doświadczają. W sali głównej naszej świetlicy zgromadziło się ponad 100 osób. Wśród zaproszonych gości byli nie tylko dziadkowie naszych wychowanków, ale także zaprzyjaźnieni od wielu lat z Ogniskiem seniorzy z Ośrodka „Samarytanin” wraz z opiekunami i panią dyrektor Ewą Grajkowską, seniorzy z Toruńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku i Parafialnego Klubu Seniora oraz wieloletnia dyrektor Ogniska pani Hanna Kosińska.


      W związku z tym, że okres świętowania Bożego Narodzenia trwał aż do 2 lutego zaprosiliśmy naszych gości do wspólnego kolędowania, po to byśmy poprzez śpiew wszyscy razem mogli jeszcze raz przeżyć to wspaniałe wydarzenie sprzed ponad dwóch tysięcy lat. Wnuczęta poprzez przygotowany występ słowno – muzyczny wprowadziły gości w nastrój zadumy i refleksji nad tym, co w życiu naprawdę ważne, otwierając ich serca na tą małą Dziecinę, która narodziła się pośród jasnych gwiazd, by pokój nieść, nieść na cały świat!
Na zakończenie części artystycznej przybyłym gościom cała społeczność Ogniska złożyła serdeczne życzenia zdrowia, sił do walki w chwilach trudnych oraz niegasnącej nadziei i radości życia.

Wychowankowie życzyli też pokoju, który niesie Boża Dziecina oraz, by betlejemska gwiazda oświetlała ścieżki, na których dziadkowie odnajdą miłość, prawdę i zrozumienie. Po życzeniach dzieci przeniosły dziadków do lat ich młodości śpiewając piosenkę Anny Jantar „Żeby szczęśliwym być”, a następie zaprosiły  do „słodkiego” stołu, rozmów i pamiątkowych zdjęć.

`Goście opuszczali mury naszej świetlicy zadowoleni, z uśmiechami na twarzach, poruszeni, niektórzy wzruszeni, wdzięczni za mile spędzony czas. To było piękne „Spotkanie z kolędą…”
Agnieszka Bajcar
___________________________________________________________________________
ZAPROSZENIE
Rekolekcje Ewangelizacyjne Odnowy (REO)
REO jest propozycją dla Ciebie, jeśli:
– w swoim sercu przeżywasz tęsknotę za Bogiem i pragniesz doświadczyć
Jego miłości,
– straciłeś sens swojego życia lub pogubiłeś się,
– pragniesz osobistej relacji z Jezusem,
– pragniesz pogłębienia i umocnienia wiary, – pragniesz odkrycia Osoby Ducha Świętego i Jego darów, szukasz swojego miejsca w Kościele.
Cel rekolekcji : osobiste spotkanie i doświadczenie Boga, który Cię kocha, podjęcie decyzji o oddaniu się Jezusowi Chrystusowi jako jedynemu Panu i Zbawicielowi oraz podjęcie nowego życia w Duchu Świętym.
• spotkania raz w tygodniu ( osiem czwartków)
• w programie: katechezy, modlitwa osobista, grupa dzielenia, nabożeństwo
z modlitwą o uzdrowienie, nabożeństwo o wylanie, ożywienie darów Ducha Świętego
Początek: 20 lutego 2020 r. godz. 19.00 – Msza Święta w kościele z katechezą „Sens życia”, potem krótkie spotkanie organizacyjne.