1-3 V 2020 r., IV Niedziela Wielkanocna

Pan mym pasterzem

Czy słowami psalmu: „Pan jest moim pasterzem, niczego mi nie braknie” możemy modlić się tylko w chwilach otrzymywania obfitych łask w naszym życiu? Czy w sytuacjach bolesnego odczuwania jakiegoś niedostatku te słowa tracą na swojej aktualności? Nie, właśnie wtedy są nam bardzo potrzebne. Nie po to, aby zaprzeczać faktom. One bywają trudne, niedostatek może być rzeczywisty, ciemne doliny naprawdę zdarzają się w naszym życiu. Jednak właśnie wtedy uświadomienie sobie, Kto jest naszym przewodnikiem, Komu zaufaliśmy, jest bardzo pomocne. Skupienie uwagi na Pasterzu odwraca uwagę od boleśnie odczuwanych trudności, dzięki czemu pozwalamy się prowadzić „nad wody, gdzie mogę odpocząć”.


W maju łączymy się z Papieżem w modlitwie: Aby diakoni, wierni służbie Słowa i ubogich, byli ożywiającym znakiem dla całego Kościoła.


Ogłoszenia duszpasterskie 1- 3 V 2020

1. Miesiąc maj poświęcony jest kultowi Matki Bożej. Czcimy Ją przez udział w nabożeństwach majowych (w dni powszednie o godz. 17.50, w niedziele o godz. 17.20 w połączeniu z Nieszporami). Wraz z całym Kościołem, tak jak Matka Najświętsza wraz z apostołami pragniemy poprzez wspólną modlitwę oczekiwać Zesłania Ducha Świętego.

2. 1 maja 1990 roku ostatni Biskup Chełmiński Marian Przykucki powołał do istnienia naszą parafię. 30 lat temu na placu kościelnym odprawiliśmy „pod gołym niebem” pierwszą Mszę św. i nabożeństwo majowe. Dziękujemy Bożemu Miłosierdziu za całą naszą wspólnotę parafialną, która od 30 lat się kształtuje. Dziękujemy za wszystkich zaangażowanych to dzieło, zwłaszcza budowniczych kościoła, z których większość przeszła już przez bramę śmierci. Zmarłym wypraszajmy życie wieczne, a żyjącym Boże błogosławieństwo.

3. W niedzielę 3 maja przeżywamy święto narodowe – 229 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja i Uroczystość Matki Boskiej Królowej Polski. W związku z tym, że Uroczystość ta przypada w niedzielę wielkanocną, która liturgicznie wyprzedza wszystkie inne uroczystości i święta, Kościół Uroczystość NMP Królowej Polski obchodzi w sobotę 2 maja.
Jest to zarazem I sobota maja. Nabożeństwo pierwszosobotnie zostanie odprawione po Mszy św. o godz. 18.00, po czym nastąpi czuwanie grupy duszpasterskiej Obrońców Życia. W godzinach przedpołudniowych odwiedzimy chorych z posługą sakramentalną – tylko na wyraźne życzenie i zgłoszenie.

4. Uroczystość Pierwszej Komunii świętej odbędzie się w naszej parafii nie 3 maja, ale 4 października. W niedzielę 3 maja spotkanie z rodzicami tych dzieci po Mszy św. o godz. 15.
Pierwsza rocznica dzieci przyjętych do I Komunii świętej w roku ubiegłym odbędzie się w niedzielę 7 czerwca o godz. 15.00. Bliższe szczegóły podamy w późniejszym terminie.

5. W środę 6 maja o godz. 19.00 zapraszamy do kościoła Drogę Błogosławieństw, kolejną z cyklu Siedmiu Dróg wieczoru uwielbienia z katechezą ks. prof. Jana Perszona.

6. W czwartek 7 maja zapraszamy na comiesięczny Apel Jasnogórski w intencji papieża Franciszka o godz. 20.30.

7. „Bóg zapłać” serdecznie za pomoc przy sprzątaniu kościoła. Dziękujemy za wspieranie finansowe funkcjonowania parafii i domu opieki Samarytanin (za ofiary korektowe, składane osobiście i wpłacane na konto bankowe). Dziękujemy za przeznaczenie 1% podatku dochodowego na działalność Samarytanina. Dziękujemy wszystkim, którzy zrzekli się swojego honorarium za wykonana pracę na rzecz parafii. Kolekta z niedzieli 26 kwietnia wyniosła 3875 zł., co przy frekwencji niespełna 500 wiernych daje wysoką średnią. Za tę szczodrobliwość stokrotne „Bóg zapłać” !!!

8. Zapraszamy do naszego sklepiku parafialnego. Zachęcamy do lektury czasopism katolickich.

9. Niedziela 3 maja (IV Niedziela Wielkanocna) to Niedziela Dobrego Pasterza – inaugurujemy tydzień modlitw o powołania do życia kapłańskiego i zakonnego. Polecamy wszystkich duszpasterzy oraz przygotowujących się do przyjęcia święceń, szczególnie naszego parafianina diakona Pawła i naszego praktykanta diakona Dominika. Módlmy się o liczne powołania, zwłaszcza z naszej parafii, pomni na słowa Pana Jezusa: „Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało. Proście Pana Żniwa, aby wyprawił robotników na żniwo swoje”.

Do wieczności odeszli:
Roman Jabłoński, l. 78, ul. Koniuchy
Krystyna Ozimek, l. 53, ul. Legionów
Anna Karczewska, l. 87, ul. Długa

W dniu 19 kwietnia 2020 r., w Niedzielę Bożego Miłosierdzia o godz. 15.45, w Szpitalu Wojskowym w Helu, zmarł w 61 roku życia i 34 roku kapłaństwa, Ksiądz Kanonik Zbigniew Zdybel, pierwszy proboszcz parafii pw. Matki Boskiej Fatimskiej w Kąpinie, dotychczas posługujący w parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Jastarni.
Ks. Zbigniew był pierwszym wikariuszem naszej parafii (w latach 1990 – 1991).

Serdecznie wszystkich pozdrawiamy: Uczestników liturgii w naszym Sanktuarium oraz odwiedzających nas na stronie internetowej.
Niech Jezus – Dobry Pasterz tuli nas wszystkich do swojego serca !


Intencje mszalne

Niedziela 3 maja
7.30 + Zofia, Kazimierz, Helena, Sabina, Stanisława i Eugeniusz Grodziccy
7.30 + Jan Żydowicz (29 r. śm.)
9.30 + Władysław Adach
11.00 – dziękczynna z prośbą o Boże błogosławieństwo dla Haliny z okazji 75 urodzin
12.00 (kap) + Halina Markowska – greg.
12.30 – suma w intencji parafian
15.00 + Roman (6 r. śm.) i Maria (23 r. śm.) Chmurzyńscy i rodzice z obojga stron
18.00 + Kazimiera i Stefan Wojciechowscy
20.00 – o łaski Ducha Świętego za przyczyną Niepokalanej dla Aleksandra i jego bliskich

Poniedziałek 4 maja
7.00 – o łaski Ducha Świętego za przyczyną Niepokalanej dla Aleksandra i braci więźniów
8.30 + rodzice Riske i Zawadzcy, bracia Waldemar i Marian, Ryszard Piwoński, Alicja i jej mama oraz Elżbieta
17.00 – o Boże błogosławieństwo i dary Ducha Świętego dla Elżbiety i Ryszarda
17.00 + Halina Markowska – greg.
18.00 + koleżanki z SP 3: Małgorzata Przyborowska, Izabela Węgierska i Iwona Sulska

Wtorek 5 maja
7.00 – o łaski Ducha Świętego  za przyczyną Niepokalanej dla Aleksandra i jego bliskich
8.30 + z rodzin Puszakowskich,  Zacharskich, Laszkiewicz, Waligórów, Regina i dusze w czyśćcu cierpiące
17.00 – o Boże błogosławieństwodla księdza Józefa
17.00 + Gizela Jaworska, Maria oraz zmarliczłonkowie klubu Kacperek
18.00 + Halina Markowska – greg.

Środa 6 maja
7.00 + Ewa Jankowska (28 r. śm.)
8.30 + Irena Maria Siedlecka
17.00 – o szczęśliwy przebieg operacji  dla Szymona oraz o łaskę zdrowia
17.00 + Halina Markowska – greg.
18.00 – dziękczynna za życie, wiarę i troskę o Akcję Katolicką z prośbą o Boże błog. dla Lidii Gliwa z okazji urodzin

Czwartek 7 maja
7.00 – o nowe powołania do Zgromadzenia  Sióstr MB Miłosierdzia
8.30 – o łaski Ducha Świętego za przyczyną Niepokalanej dla Aleksandra i braci więźniów
17.00 + Emilia Przybylińska (2 r. śm.)
17.00 + Halina Markowska – greg.
18.00 – int. wolna

Piątek 8 maja
7.00 + Halina Markowska – greg.
8.30 – o łaski Ducha Świętego za przyczyną Niepokalanej dla Aleksandra i jego bliskich
15.00 – msza św. w Godzinie Miłosierdzia
17.00 + Zofia Łaszewska
17.00 – o pomyślny przebieg rozmowy  o pracę dla Szymona
18.00 + Stanisław Kubczak i rodzice z obojga stron

Sobota 9 maja
7.00 + Halina Markowska – greg.
8.30 + Helena i Władysław Ostrowscy, Leokadia i Florian Mróz
8.30 + Jadwiga Krasucka (1 r. śm.), bracia Zygmunt i Ryszardoraz siostra Aleksandra
17.00 + Helena (10 r. śm.) i Bernard Głowaccy
17.00 + Aleksander Jeziorski, rodzice z obojga stron, siostra Krysia z mężem i Rysia
18.00 – int. wolna