Gazetka nr 939

10 V 2020 r., V Niedziela Wielkanocna

Im zlecimy to zadanie
Słyszymy dziś, zgodnie z Tradycją Kościoła, opis pierwszych święceń diakonatu. Do dzisiaj gest nałożenia rąk, połączony z modlitwą, należy do kluczowego momentu święceń. Trójstopniowy podział sakramentu święceń na episkopat, prezbiterat i diakonat kształtował się stopniowo, ale bez wątpienia wynikał on z dynamicznego rozwoju pierwszych wspólnot chrześcijańskich.
Wśród ustanowionych siedmiu diakonów szczególne miejsce zajmuje Szczepan, ,,pełen wiary i Ducha Świętego”, który niebawem poniósł śmierć męczeńską z rąk Żydów, odważnie głosząc Dobrą Nowinę. Nie inaczej jest dzisiaj – w tak wielu krajach świata, także w Europie, giną kapłani, głosiciele Chrystusa, którzy wiernie przy Nim trwają.
Nie każdy jest powołany do przyjęcia święceń. Nie każdy jest powołany, tak jak Apostołowie, aby oddać się ,,wyłącznie modlitwie i posłudze słowa”; nie każdy jest powołany do posługi w Kościele, jak diakoni. Ale każdy ma w Kościele swoje zadanie, do którego wybiera go sam Chrystus. Możemy dziś podziękować Panu Bogu za to bogactwo różnorodności stanów w Kościele, za to, do czego powołał nas, i prosić Ducha Świętego o jeszcze większą gorliwość w wypełnianiu naszego powołania. Wszystko, co robimy z miłości do Chrystusa i braci – nawet najprostsza posługa – jest naszym osobistym wkładem w dobro całej wspólnoty Kościoła.


W maju łączymy się z Papieżem w modlitwie: Aby diakoni, wierni służbie Słowa i ubogich, byli ożywiającym znakiem dla całego Kościoła.

1 maja 1990 roku ostatni Biskup Chełmiński Marian Przykucki powołał do istnienia naszą parafię. 30 lat temu na placu kościelnym odprawiliśmy „pod gołym niebem” pierwszą Mszę św. i nabożeństwo majowe. Dziękujemy Bożemu Miłosierdziu za całą naszą wspólnotę parafialną, która od 30 lat się kształtuje. Dziękujemy za wszystkich zaangażowanych to dzieło, zwłaszcza budowniczych kościoła, z których większość przeszła już przez bramę śmierci. Zmarłym wypraszajmy życie wieczne, a żyjącym Boże błogosławieństwo.

 


Ogłoszenia duszpasterskie  –  V Niedziela Wielkanocna – 10 V 2020

1. Cały czas trwamy na błagalnej modlitwie o ustanie pandemii koronowirusa. Modlimy się za wszystkie ofiary tej zarazy: o zdrowie dla chorych, o życie wieczne dla zmarłych, za wszystkich walczących z tą epidemią – lekarzy, pielęgniarki, całą służbę zdrowia i wszystkich wolontariuszy zaangażowanych w pomoc cierpiącym. Pamiętamy o rodzinach poszkodowanych, prosimy dla nich o siły i męstwo w przeżywaniu tych ciężkich chwil. Po każdej Mszy św. śpiewamy suplikacje. Zachęcamy do włączenia się w tę modlitwę. Niech również temu służy nasz udział w nabożeństwach majowych ku czci Matki Bożej, czy to w miarę możliwości w kościele, czy przez łączność duchową prywatnie w domu.
Nabożeństwa majowe sprawujemy w dni powszednie o godz. 17.50, w niedziele o godz. 17.20.

2. W środę 13 maja rozpoczynamy tegoroczne nabożeństwa fatimskie.
W tym miesiącu będzie o godz. 20.30. W zależności od możliwości (frekwencja wiernych i przepisy sanitarne) będzie procesja różańcowa lub odmówienie różańca w kościele.

3. Cały czas respektujemy przepisy sanitarne dotyczące ilości wiernych i wzajemnej odległości. Pamiętajmy o tym zwłaszcza przy przystępowaniu do Komunii św.

4. Zachęcamy do udziału w Godzinie Miłosierdzia od poniedziałku do piątku o godz. 15.00.

5. Serdeczne „Bóg zapłać” wszystkim zaangażowanym w utrzymanie i funkcjonowanie parafii oraz Domu Pomocy Samarytanin. Dziękujemy za wszelkie ofiary czy te korektowe, czy składane osobiście, jak również wpłacane na konto bankowe. Dziękujemy za posprzątanie kościoła i dbałość o godne i piękne obejście. Kolekta z ubiegłej niedzieli przy wciąż niskiej frekwencji wiernych (ok. 25% liczby wiernych przed pandemią) wyniosła 3732 zł. Dziękujemy za to poczucie odpowiedzialności za nasze wspólne dobro kościoła.

6. Zachęcamy do lektury czasopism religijnych i odwiedzania strony internetowej naszej parafii oraz diecezji toruńskiej.

7. Szkoła Podstawowa nr 4 z oddziałami dwujęzycznymi rozpoczęła nabór do klas siódmych. Szczegóły na stronie internetowej: http://sp4.torun.pl/

Do wieczności odeszli:
Ryszard Czajkowski, l. 85
Danuta Hulist, l. 62
Jerzy Madey, l. 88

Na radosne przeżycie Dnia Pańskiego i najbliższych dni niech Pan Jezus Zmartwychwstały – Król Miłosierdzia nam błogosławi !Od epidemii i suszy zachowaj nas Panie !

Suplikacje są to zanoszone publicznie, wspólnotowo, błagalne  i pokorne prośby. Najbardziej znaną tego typu modlitwą religijną jest dawna katolicka pieśń lamentacyjna: „Święty Boże, Święty mocny, Święty a Nieśmiertelny, zmiłuj się nad nami!” Inwokacja utworu pochodzi ze starodawnego hymnu ku czci Trójcy Świętej, zwanego Trisagionem, występującego w liturgii Kościołów zachodniego i wschodniego. Słowo ‘triságios’ z języka greckiego oraz po łacinie ‘trisagium’ oznacza: „trzykrotnie święty”.

Prawdopodobnie w czasie wojen ze Szwedami powstały strofy suplikacji o wybawienie przed nieszczęściami: zaraźliwym powietrzem, ogniem i wojną oraz o zachowanie od nagłej i niespodziewanej śmierci. Istotnie: epidemie, pożary i konflikty zbrojne odwiecznie są przyczynami najliczniejszych zgonów.

Po pokornym wezwaniu do Pana o wysłuchanie następuje wyznanie grzeszności oraz błaganie o doprowadzenie do prawdziwej pokuty. Akt ten stanowi jak gdyby uznanie prawdy o ludzkiej małości i już sam w sobie jest pomaga przyjąć wolę Bożą.

Suplikacje należą do najpotężniejszych form modlitewnych. Tradycyjnie towarzyszą wiernym z okazji błagalnych procesji po polach i do przydrożnych kapliczek, z prośbą o urodzaje; także podczas wspomnienia Świętego Marka i Dni Krzyżowych poprzedzających Uroczystość Wniebowstąpienia Pana Jezusa. Są też stałym elementem liturgicznym procesji Bożego Ciała. Kolejne części suplikacji są wtedy intonowane przy każdym z czterech ołtarzy.

Suplikacje w obecnym czasie śpiewamy po Mszach świętych prosząc o oddalenie epidemii koronawirusa oraz o klęski suszy.


Intencje mszalne

Niedziela 10 maja
7.30 – o uświęcenie duchowieństwa w Polsce i Europie
7.30 – za żyjących i zmarłych członków Róży MB Fatimskiej
9.30 + Krzysztof Bendlin (4 r. śm.)
11.00 + Jan i Bronisława Reczuch, Halina Maciejewska, Stanisław oraz Wilhelmina Reczuch
12.00 (kap) + Józef Daczkowski
12.30 – suma w intencji parafian
15.00 + Janusz Magdziński (31 r. śm.) oraz zmarli z rodzin Magdzińskich, Majewskich i Muszyńskich
18.00 + rodzice Feliks (z ok. urodzin  i 16 r. śm.) i Urszula oraz Zbigniew i Irena
20.00 + Halina Markowska – greg.

 Poniedziałek 11 maja                                                                                                                                                                         7.00 + Halina Markowska – greg.
8.30 + syn Stanisław
17.00 + Stanisława Wasilewska (8 r. śm.) 17.00 – o szczęśliwy pobyt w szpitalu
dla siostry Zuzi
18.00 – za Ojczyznę (rez.)

Wtorek 12 maja
7.00 + za wszystkich zmarłych
8.30 – o Boże błogosławieństwoi potrzebne łaski dla Agnieszki w dniu urodzin
17.00 + Maria Sielska
17.00 – wynagradzająca Sercu Maryi za grzechy rodziny
18.00 + Halina Markowska – greg.

Środa 13 maja
7.00 – o Boże błogosławieństwo, opiekę MB Miłosierdzia i rozwój zgodny z wolą Bożą dla wszystkich członkówStowarzyszenia Faustinum
8.30 + Irena Maria Siedlecka
17.00 + rodzice Irena i Tadeusz
17.00 + Adam Kuczerowski
18.00 – dziękczynna z prośbą o dalszełaski dla Andrzeja i jego rodzin

Czwartek 14 maja
7.00 + Jan Stolarski
8.30 + Kazimiera Zeifer
17.00 + Stefan i Józefa Soska oraz Witold i Bronisława Lesińscy
17.00 + rodzice Anna i Leon oraz syn Stanisław
18.00 + Jerzy Jankowski (1 r. śm.)

Piątek 15 maja
7.00 + Zofia
8.30 + Ryszard
15.00 – msza św. w Godzinie Miłosierdzia
17.00 + Zofia i Roman Wyrzykowscy
17.00 + ciocia Zofia Duszyńska i brat Stanisław Wysocki
18.00 – o Boże błogosławieństwo i dary Ducha Świętego za przyczyną św. A. Boboli dla wspólnoty „Posłanie”

Sobota 16 maja
7.00 – dziękczynna z prośbą o zdrowie dla Anny i Jarosława z okazji urodzin
8.30 – o Boże błogosławieństwo i opiekę MB dla Zofii i Adama z okazji 45 rocznicy ślubu
17.00 + Stefania i Florian Zagórscy oraz brat i bratowa
17.00 + Zofia i Jan Zaidlewicz
18.00 + Waleria, Józef i Jerzy Mazurkiewicz, Barbara Beifus, Józef i Marek Piotrowscyoraz Mirosława Pilarska


2020-05-11T07:14:12+02:0010 maja, 2020|