Gazetka nr 941

24 V 2020 r., Wniebowstąpienie Pańskie

Dziękczynienie za 40 lat kapłaństwa

25 maja, dokładnie 40 lat temu, w bazylice katedralnej w Pelplinie ówczesny Biskup Chełmiński Bernard Czapliński udzielił święceń kapłańskich 25 diakonom tejże diecezji.

Wyświęceni zostali:

1. Ks. Franciszek Behrendt z Komórska – dziś rezydent w Szubinie po ciężkim udarze mózgu; były wikariusz m.in. w Lubiewie, Chełmży, misjonarz w Zambii, proboszcz w Jabłowie i Jeżewie; kanonik honorowy.
2. Ks. Marek Chistowski z Kartuz – obecnie wiceoficjał Sądu Biskupiego w Pelplinie; po święceniach wikariusz w Sępólnie Krajeńskim; kanonik gremialny Kapituły Kartuskiej.
3. Ks. Wojciech Chistowski, brat ks. Marka – w pierwszej parafii w Drzycimiu, potem m.in. w parafii NMP w Gdyni, proboszcz w Matarni, obecnie proboszcz parafii Bożego Ciała w Gdańsku; Papieski Kapelan Honorowy.
4. Ks. Mieczysław Drewek z Chojnic – pierwsza parafia w Skarlinie k. Nowego Miasta Lubawskiego, potem NMP Matki Kościoła w Tczewie, Przemienienia Pańskiego w Gdyni, św. Józefa w Świeciu; pierwszy proboszcz w Mostach k. Lęborka, obecnie proboszcz w Nowym Barkoczynie k. Kościerzyny.
5. Ks. Grzegorz Grabowski ze Starogardu Gdańskiego – po święceniach wikariusz w parafii Starogród, potem w Tczewie (św. Józefa); proboszcz w Srebrnikach k. Kowalewa, w Wabczu, obecnie w Łasinie; kanonik honorowy Kapituły Grudziądzkiej.
6. Ks. Mieczysław Guzmann z Nowego nad Wisłą – po święceniach w Brusach, potem w Gdyni – Leszczynki (św. Józefa); obecnie proboszcz w Łebnie k. Luzina; kanonik honorowy Kapituły Wejherowskiej.
7. Ks. Wiesław Herold z Tczewa – po święceniach wikariusz w Smętowie, potem w Więcborku, w Grudziądzu – Strzemięcin (św. Maksymiliana); obecnie proboszcz i budowniczy kościoła w Tucholi.
8. Ks. Zbigniew Kerlin z Kościerzyny – po święceniach wikariusz w Strzepczu k. Kartuz, Starogrodzie, Tczewie (NMP Matki Kościoła), potem proboszcz i budowniczy kościoła w Redzie – Ciechocinie; obecnie proboszcz w Trutnowach na Żuławach; kanonik honorowy Kapituły Gdańskiej.
9. Ks. Henryk Kreft z Wejherowa – po święceniach wikariusz w Zblewie, Sianowie, Kartuzach; potem proboszcz w Łebuni, obecnie proboszcz parafii św. Maksymiliana w Lęborku; kanonik honorowy.
10. Ks. Stanisław Majewski z Tczewa – po święceniach wikariusz parafii Luzino k. Wejherowa, św. Mikołaja w Gdyni, Chrystusa Króla w Toruniu; obecnie proboszcz i budowniczy kościoła Miłosierdia Bożego w Toruniu; papieski kapelan honorowy.
11. Ks. Stanisław Megier – po święceniach wikariusz w Zwiniarzu; obecnie proboszcz w parafii Przemienienia Pańskiego w Gdyni – Cisowej; papieski kapelan honorowy.
12. Ks. Piotr Moskal z Tczewa – po święceniach wikariusz w Papowie Biskupim, Fordonie; obecnie Kierownik Katedry Filozofii Religii na KUL; papieski kapelan honorowy.
13. Ks. Jan Ropel z Wejherowa – po święceniach w Lubiczu i NMP w Gdyni, obecnie proboszcz i budowniczy kościoła Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa na Rubinkowie II w Toruniu; kanonik gremialny Kapituły Katedralnej w Toruniu.
14. Ks. Jan Walkusz z Klukowej Huty – pierwszą parafią było Osie, potem Działdowo; obecnie Kierownik Katedry Historii Kościoła, profesor KUL; papieski kapelan honorowy.
15. Ks. Bernard Zakrzewski z Nowego Miasta Lubawskiego – po święceniach wikariusz w Osielsku k. Bydgoszczy, potem w Działdowie, NMP w Gdyni, proboszcz w Góralach; obecnie proboszcz w Brzoziu Lubawskim; kanonik gremialny Kapituły Nowomiejskiej.
16. Ks. Ryszard Zieliński z Chojnic – po święceniach w parafii Kurzętnik, potem Sierakowice, Świekatowo, Gdynia – Chylonia, Grzywna; obecnie proboszcz w Kaliszu Pomorskim k. Lipusza.

Dziewięciu kapłanów przeszło do wieczności:
1. Ks. Feliks Bronikowski – wikariusz z Osieka (+1982)
2. Ks. Bernard Wirkus – wikariusz z Chojnic (+1983)
3. Ks. Andrzej Mienczej – rezydent w Bytowie (+2001)
4. Ks. Tadeusz Lipski – proboszcz w Wąglikowicach, wikariusz m.in. w parafii św. Jakuba w Toruniu (+2003)
5. Ks. kan. Andrzej Wiecki – b. proboszcz w Pucku (+2003)
6. Ks. prał. Zdzisław Wyrowiński– b. proboszcz katedry śś Janów w Toruniu i prepozyt Kapituły Katedralnej (+2006)
7. Ks. kan. Metody Deranek – proboszcz w Nowej Wsi  Królewskiej (+2007)
8. Ks. kan. Zdzisław Osiński – proboszcz w Smętowie (+2012)
9. Ks. kan. Stanisław Słupski – proboszcz w Tereszewie (+2018)
Wieczny odpoczynek racz im dać Panie !

Toruń, 25 maja 2000 r.

Jezusowi Najwyższemu Kapłanowi dziękujemy za dar kapłaństwa, przepraszając za wszystkie niedociągnięcia, zmarnowane talenty. Prosić będziemy dla siebie i swoich wiernych o Boże błogosławieństwo, a dla zmarłych współbraci o radość życia wiecznego. Czynić to będziemy pod przewodnictwem Biskupa Toruńskiego Wiesława Śmigla.
W duchu wdzięczności wszystkich do wspólnej modlitwy zapraszamy.

Pelplin, 25 maja 1980 r.


Ogłoszenia duszpasterskie
Wniebowstąpienie Pańskie – 24 V 2020

1. Od kilkunastu lat decyzją Episkopatu Polski VII Niedziela Wielkanocna jest obchodzona jako Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego (dawniej, a do dziś w wielu państwach obchodzi się tę uroczystość w czwartek po VI Niedzieli Wielkanocnej, w 40 dzień po Zmartwychwstaniu Pańskim). Od dziś w ramach nabożeństwa majowego przygotowujemy się do Uroczystości Pięćdziesiątnicy (Zesłania Ducha Świętego): w niedziele o godz. 17.20, w dni powszednie o godz. 17.50.
2. Nadal trwa czas wielkanocnej spowiedzi i Komunii świętej. Wszystkich, którym nie było dane tego obowiązku wiary spełnić zachęcamy, by uczynili to w najbliższym czasie (do 7 czerwca). Okazja do spowiedzi św. przed Mszami świętymi.
3. W sobotę 30 maja ostatnia sobota miesiąca, która jest jednocześnie Wigilią Zesłania Ducha Świętego. Po dłuższej przerwie o godz. 9.30 odbędzie się Msza św. z modlitwą o uzdrowienie, jak zawsze poprzedzona całonocną adoracją Najświętszego Sakramentu i szkołą miłosierdzia w piątek po Mszy św. o godz. 18.00.
O godz. 19.00 w sobotę rozpoczną się modlitwy przed Zesłaniem Ducha Świętego zakończone Eucharystią (ok. 20.00). Modlitwy te poprowadzi grupa Odnowy w Duchu Świętym „Dobry Pasterz”.

4. W Bazylice Katedralnej śś. Janów w sobotę 30 maja o godz. 10.00 J. E. Biskup Toruński Wiesław Śmigiel udzieli święceń kapłańskich diakonom naszej diecezji, wśród nich naszemu parafianinowi Pawłowi Lewandowskiemu i Dominikowi Kabaczyńskiemu. Wszystkich prosimy o modlitwę za nowo wyświęconych kapłanów oraz o nowe, liczne i święte powołania.
Ks. Paweł Lewandowski będzie sprawował swoją Mszę św. prymicyjną w przyszłą niedzielę o godz. 12.30, a ks. Dominik Kabaczyński w swojej parafii MB Królowej Polski (Rubinkowo I).

5. Jutro, w poniedziałek 25 maja pod przewodnictwem Biskupa Toruńskiego Wiesława Śmigla o godz. 11.00 księża wyświęceni 40 lat temu w Pelplinie będą dziękować za dar kapłaństwa w naszym Sanktuarium. Wśród nich jest nasz Ksiądz Proboszcz. Będzie to również okazja do modlitwy dziękczynnej za 30 lat istnienia naszej parafii i 30 lat posługi Proboszcza i budowniczego naszej świątyni Księdza Prałata Stanisława Majewskiego. Jak najserdeczniej zapraszamy do udziału w tej uroczystości.

6. Serdeczne „Bóg zapłać” za posprzątanie kościoła i dbałość o piękno terenu okalającego kościół. Serdeczne dzięki za wzięcie odpowiedzialności za utrzymanie i funkcjonowanie parafii oraz Domu Pomocy Samarytanin. Zachęcamy do przekazywania 1% podatku dochodowego. W związku z panującą pandemią koronawirusa prosimy o zwrócenie się o pomoc w wypełnianiu pit-ów do osób kompetentnych w tym względnie spośród swojego najbliższego otoczenia. Dziękujemy za wszelkie ofiary składane na tacę i osobiście oraz wpłacane na parafialne konto bankowe. Kolekta z niedzieli 18.05: 4057 zł.

7. Zachęcamy do lektury czasopism religijnych, zwłaszcza Niedzieli.

8. Od ubiegłej niedzieli wzrosła o 26 osób ilość wiernych mogących uczestniczyć w nabożeństwach w naszej świątyni.

Do wieczności odeszli:
Krystyna Grzymajło, l. 73.
Bernard Murawski, l. 85.

Serdecznie pozdrawiamy wszystkich uczestników liturgii i życzymy, by przeżycie pięknej uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego kierowało wzrok naszej duszy ku niebu !


Intencje mszalne

Niedziela 24 maja
7.30 + Kazimierz i Halina Jaworscy oraz Jadwiga i Marian Bojanowscy
7.30 + Pelagia i Wacław Rumińscy
9.30 + Aleksy Nowicki, rodzice z obojga stron, Zofia Knopik i Aleksander Kołodziejski
11.00 + Michał Midura, Maria i Jan Zielaskowscy, Henryk Turowski, Irena Lamparska i dziadkowie z obojga stron
12.00 (kap) + Genowefa i Bartłomiej Porada, Krystyna i Mariusz Lewandowscy, Jadwiga i Marian Krzyżelewscy, Zofia, Jerzy i Ireneusz Szczepankiewicz oraz zmarli z rodziny
12.30 – suma w intencji parafian
15.00 + Alicja Zacharska (15 r. śm.)
18.00 + Joanna i Wiktor
20.00 + Jadwiga, Witold i Paweł Swoboda, Helena i Zygmunt Marciniak oraz zmarli z rodziny

Poniedziałek 25 maja
7.00 – o Boże błogosławieństwo dla Ks. Proboszcza z ok. 40 rocznicy święceń kapłańskich
8.30 + z rodzin Puszakowskich, Zacharskich, Laszkiewicz, Waligórów, Regina i dusze w czyśćcu cierpiące
11.00 – msza św. w 40 rocznicę święceń Ks. Proboszcza
17.00 + rodzice Józef i Weronika Jastrząboraz Elzbieta
17.00 + Maria Sielska
18.00 + Elżbieta Wilczyńska

Wtorek 26 maja
7.00 + rodzice i dziadkowie z obojga stron
8.30 + Izanna Sęczkowska (3 r. śm.)
17.00 + Florentyna Wilkowska
17.00 + Maria Kluczewska
18.00 – int. wolna

Środa 27 maja
7.00 + o spokój duszy Bogu wiadomej
8.30 + Zofia, Józef, Andrzej, Beata, Sabina Lucjan i rodzice Cichoccy
17.00 + Stanisław Łysiak (1 r. śm.) i zmarlirodzice z obojga stron
17.00 + Zygmunt Rudyk – greg.
18.00 – o Boże błogosławieństwo dla Ks. Piotra Jagiełka z ok. 25 rocznicy święceń kapłańskich

Czwartek 28 maja
7.00 + Zygmunt Rudyk – greg.
8.30 + o spokój duszy Bogu wiadomej 17.00 – dziękczynna za 18 lat życia z prośbąo Boże błogosławieństwo, zdrowie, wiarę i dobry wybór drogi życiowej dla Ani
17.00 – w intencji Róży Różańcowej rodziców za dzieci za wstawiennictwem Sł. Bożego kard. Wyszyńskiego
18.00 – int. wolna

Piątek 29 maja
7.00 + Zygmunt Rudyk – greg.
8.30 + o spokój duszy Bogu wiadomej 15.00 – msza św. w Godzinie Miłosierdzia
17.00 + Maria, Janina, Stanisław, Józef Śledzik, siostra Bogusława, Dominik Dybcio oraz Henryk, Weronika
i Kazimierz Galant
17.00 + Mieczysław Burak (9 r. śm.) i rodzice z obojga stron
18.00 + Roman Wąsikowski (7 r. śm.)i rodzice

Sobota 30 maja
7.00 + Zygmunt Rudyk – greg.
8.30 + Gertruda (4 r. śm.) i Józef (10 r. śm.) Ostrowscy
17.00 + Janina i Eugeniusz Irzykowscyi zmarli z rodziny Poniatowskich
17.00 + Marek (6 r. śm.), Irena, HieronimRuminscy, Bożena i Ryszard
18.00 + Danuta Lewandowska

2020-05-23T22:17:31+02:0023 maja, 2020|