XXIII Niedziela zwykła, 6 września 2020 roku

Żywe jest Słowo Boże… Mt 18, 15-20
Jezus powiedział do swoich uczniów:
«Gdy brat twój zgrzeszy przeciw tobie, idź i upomnij go w cztery oczy. Jeśli cię usłucha, pozyskasz swego brata.
Jeśli zaś nie usłucha, weź z sobą jeszcze jednego albo dwóch, żeby na słowie dwóch albo trzech świadków oparła się cała sprawa. Jeśli i tych nie usłucha, donieś Kościołowi. A jeśli nawet Kościoła nie usłucha, niech ci będzie jak poganin i celnik.
Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, cokolwiek zwiążecie na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążecie na ziemi, będzie rozwiązane w niebie.
Dalej, zaprawdę, powiadam wam: Jeśli dwóch z was na ziemi zgodnie o coś prosić będzie, to wszystko otrzymają od mojego Ojca, który jest w niebie. Bo gdzie są dwaj albo trzej zebrani w imię moje, tam jestem pośród nich».

Żaden chrześcijanin nie jest zwolniony z obowiązku upominania brata i siostry, którzy swoim życiem sprzecznym z Prawem Bożym dają zgorszenie innym wierzącym w Chrystusa, zniechęcają niewierzących do otwarcia się na Bożą łaskę, zaś wrogom Kościoła dają argumenty do walki z Dobrą Nowiną. Ten obowiązek wynika z naszej wzajemnej odpowiedzialności za siebie w obrębie rodziny czy parafii oraz za Kościół powszechny. Każde „zgrzeszenie” nie jest, według Bożej ekonomii, czynem szkodzącym wyłącznie osobie, która go popełniła, lecz godzi w całą wspólnotę wierzących, w jej harmonię, stając się przyczyną tak upragnionego przez diabła chaosu i cierpienia. Św. Paweł uczy: Tak więc, gdy cierpi jeden członek, współcierpią wszystkie inne członki (1 Kor 12, 26). Na pytanie, dlaczego tak wielu chrześcijan odwraca się od Jezusa i pozwala, by wchłonęła ich ciemność świata, można odpowiedzieć, cytując słowa chromego, który
na pytanie Jezusa, czy chce być zdrowym, odpowiedział: Panie, nie mam człowieka, aby mnie wprowadził do sadzawki, gdy nastąpi poruszenie wody
(J 5,7). Dla wielu zagubionych chrześcijan, którzy nie doświadczają szczęścia życia w łasce uświęcającej, braterskie upomnienie byłoby jak pomocna ręka, która podniesie ich z „zasiedzenia” w sytuacji grzechu i zaprowadzi
do sadzawki konfesjonału, gdzie doświadczą uzdrawiającej łaski płynącej
z sakramentu pojednania i Bożego miłosierdzia.


Drodzy Parafianie, Czytelnicy naszej gazetki!

Nasze pisemko parafialne już niedługo zostanie wydane po raz 1 400 – tny (tak, tak! to nie pomyłka: tysiąc czterechsetny!) J To naprawdę niezły wynik! Przez wszystkie lata przewinęło się w nim wielu redaktorów prowadzących, odpowiedzialnych za całokształt.

Wraz z podjęciem posługi wikariusza w naszej parafii zostało mi zlecone przez Księdza Proboszcza prowadzenie tygodnika „Wspólnota i My”. Przyznam szczerze, że po przejrzeniu archiwalnych numerów podejmuję to wyzwanie z niemałą obawą, ale i traktuję je jako niesamowite wyzwanie. Cytowałem w pierwszym kazaniu ks. Jana Twardowskiego:od zwykłych rzeczy naucz się spokoju, więc przyjmuję to wyzwanie ze spokojem i nadzieją na to, że znajdzie się ekipa dobrych ludzi, którzy zechcą mnie w tym dziele wspomóc!

Kochani! Jeśli: czujecie choć odrobinę, że chcielibyście się na łamach naszej parafialnej gazetki podzielić z innymi czymś, co jest dla Was ważne (oczywiście w tematyce religijnej, kościelnej, duchowej itp.), chcecie dać świadectwo przeżywanej wiary albo napisać choćby krótkie sprawozdanie z wydarzeń w naszej parafii i dołączyć do nich jakieś oryginalne zdjęcie…
to zapraszam do współpracy!

Proszę o osobisty kontakt ze mną (jeśli ktoś chciałby współpracować na stałe) albo o podesłanie tego, co powstało w domowym zaciszu lub gdziekolwiek indziej na adres mailowy podany w redakcyjnej stopce.

A póki co życzę dobrej lektury!                         Ks. Andrzej


We wrześniu łączymy się z Papieżem w modlitwie: Aby zasoby planety nie były rabowane, ale dzielone w sposób uczciwy i z poszanowaniem.


Ogłoszenia duszpasterskie

XXIII Niedziela Zwykła 06-09-2020

1. Z dzisiejszą niedzielą czas nabożeństw, liturgicznych godzin brewiarzowych i funkcjonowania biura parafialnego wraca do porządku przedwakacyjnego. Serdecznie witamy wszystkich powracających z wakacji.
2. Witamy serdecznie w naszej parafii Ks. Pawła Orłowskiego – diakona, który rozpoczyna swoją praktykę duszpasterską przed święceniami kapłańskimi. Ks. Pawłowi życzymy jak najwięcej łask Bożych.
3. Jutro, 7 września, zapraszamy na comiesięczny Apel Jasnogórski o godz. 20.30 w intencji papieża Franciszka.
4. We wtorek, 8 września, przypada święto Narodzenia NMP (MB Siewnej). Msze św. jak w dni powszednie.
5. W piątek, 11 września, zapraszamy na Mszę św. za Ojczyznę o godz. 18.00.
6. Nabożeństwo fatimskie w przyszłą niedzielę, 13 września, po Mszy św. o godz. 20.00 (ok. 20.45).
7. Rodziców dzieci, które mają być przyjęte do uroczystej I Komunii św. zapraszamy na spotkanie w przyszłą niedzielę po Mszy św. o godz. 11.00. Obecność bezwzględnie obowiązkowa.
Rodziców, których dzieci mają przystąpić do I Komunii św. w 2021 roku zapraszamy na spotkanie w przyszłą niedzielę po Mszy św. o godz. 15.00.
8. Młodzież przygotowująca się do Sakramentu Bierzmowania niech jak najszybciej skontaktuje się ze swoimi animatorami.
9. Dzieci i młodzież zachęcamy do wstępowania do wspólnot, które działają w naszej parafii – do grona ministrantów i lektorów, scholki dziecięcej, wspólnoty dziecięcego Żywego Różańca, a młodzież do Pustyni Serca i Emmanuela. Informacje w gablocie ogłoszeń.
10. Serdeczne Bóg zapłać za ofiary na rzecz funkcjonowania parafii i Domu Pomocy „Samarytanin”. Dziękujemy za ofiary na cele charytatywne – zebrano 1969,20 zł. Za tydzień nasza kolekta remontowo – inwestycyjna. Koleta z 30.08: 4573 zł.
11. Zachęcamy do kupna i lektury czasopism katolickich.

Złotym Jubilatom, Państwu Annie i Stefanowi Wojtynkom składamy bukiet serdecznych życzeń wypraszając w modlitwie obfitości Bożych łask na dalsze lata wspólnego życia w miłości i pomyślności!

Pozdrawiamy wszystkich i dziękujemy za pozdrowienia wakacyjne. Niech nam Pan Bóg błogosławi, zwłaszcza w nowym roku szkolnym.


Intencje mszalne

Niedziela, 6 września
7.30 Dziękczynna w 70-tą rocznicę urodzin Marii, z prośbą o Boże błogosławieństwo na dalsze lata życia
7.30 + Franciszek Kudelski – greg.
9.30 + Urszula (3 r. śm.) i Kazimierz Ostrowscy
11.00 + Jan Kołodziejczyk i zmarli z rodziny
12.00 (kaplica) + Kazimiera Zeifer – greg.
12.30 Suma: W intencji parafian
15.00 + Zbigniew Głowacki (8 r. śm.)
18.00 + Wanda Perczak (9 r. śm.) i Bogusław Perczak
20.00 + Krystyna i Marian Bartoszyńcy

Poniedziałek, 7 września
7.00 + Franciszek Kudelski – greg.
8.30 + Kazimiera Zeifer – greg.
17.00 + Józef i Eleonora Sionkowscy, siostra Halina, Anna Saudecka, Rozalia i Bronisław Urbańscy
17.00 + Honorata Krajewska (2 r. śm.) i Alojzy Krajewski (7 r. śm.)
18.00 Dziękczynna za 18-cie lat małżeństwa z prośbą o dalsze błogosławieństwo i opiekę nad całą rodziną

Wtorek, 8 września – święto Narodzenia NMP
7.00 + Franciszek Kudelski – greg.
8.30 Dziękczynna z prośbą o Boże błogosławieństwo z okazji 8-mej rocznicy ślubu Izabeli i Michała
17.00 + Kazimiera Zeifer – greg.
17.00 + Marek (4 r. śm.) oraz dusze w czyśćcu cierpiące
18.00 + Ryszard Wójcik

Środa, 9 września
7.00 + Franciszek Kudelski – greg.
8.30 + Kazimiera Zeifer – greg.
17.00 + z rodzin Zacharskich, Puszakowskich, Waligóra, Sójki oraz za dusze w czyśćcu cierpiące
17.00 + Gorgoniusz Jazwiecki
18.00 O potrzebne łaski i błogosławieństwo Boże dla Ariadny (w dniu urodzin)

Czwartek, 10 września
7.00 + Franciszek Kudelski – greg.
8.30 O pomyślną obronę pracy magisterskiej
17.00 + Krystyna Bożykowska
17.00 + Kazimiera Zeifer – greg.
18.00+ Maria i Jan Zielaskowscy, Janina i Władysław Kraska, Regina i Mieczysław Wróblewscy oraz zmarli z rodzin

Piątek, 11 września
7.00 + Franciszek Kudelski – greg.
8.30 + Kazimiera Zeifer – greg.
15.00 Msza św. w Godzinie Miłosierdzia
17.00 Przebłagalna i wynagradzająca za grzechy aborcji
17.00 + rodzice Kazimiera i Kazimierz oraz zmarli z rodzin Budzińskich i Pokornieckich
18.00 W intencji Ojczyzny

Sobota, 12 września
7.00 + Franciszek Kudelski – greg.
8.30 + Kazimiera Zeifer – greg.
16.00 Msza św. ślubna
17.00 + Teresa i Jan Stolarscy oraz rodzicez obojga stron
17.00 + Henryk Siwa (9 r. śm.) i rodzice z obojga stron
18.00 + Jan Mazurkiewicz (13 r. śm.), Mirosława Pilarska, Julia i Ludwik Moryło, Władysława i Edward Drogowscy

Niedziela, 13 września
7.30 O błogosławieństwo Boże i potrzebne łaski dla Pauliny i Michała z okazji 4-tej rocznicy ślubu
7.30 + Franciszek Kudelski – greg.
9.30 + Helena Paziewska
11.00 + Jaromir Durczewski (2 r. śm.)
12.00 (kaplica) + Halina i Katarzyna Terek
12.30 Suma: W intencji parafian
15.00 + Kazimiera Zeifer – greg.
18.00 + Danuta (od syna Sławka)
20.00 + Bogumił Kowalski (w r. śm.), ks. Kajetan, Władysława i Albin Rybaccy, Feliks Skrobacki


Witamy w naszej parafii 

U progu wakacji, 1 lipca br. posługę w naszej parafii podjął nowy wikariusz. To wyświęcony 30 maja w toruńskiej Katedrze przez Księdza Biskupa Wiesława Śmigla Ks. Piotr Skiżyński.

Oto co pisze o sobie:
Urodziłem się 2 marca 1994 roku w Żurominie. Swoje dzieciństwo, aż do matury spędziłem w Działdowie, gdzie mieszkałem wraz z rodzicami i siostrą Kasią. W moim rodzinnym mieście ukończyłem szkołę podstawową, gimnazjum i liceum ogólnokształcące.
Nigdy nie myślałem o byciu księdzem. Całą młodość spędzałem bardzo aktywnie. Przez 12 lat ćwiczyłem taekwondo i kickboxing, gdzie odnosiłem spore sukcesy na arenie krajowej i międzynarodowej. Uprawiłem także lekkoatletykę, należałem do klubu piłkarskiego „Start Działdowo”.
Dzięki sportowej dyscyplinie i byciu ministrantem zaczęła pojawiać się myśl o kapłaństwie. Ale na wybranie tej konkretnej drogi życiowej wpłynął przede wszystkim przykład wiary rodziców. I tak w 2013 roku postanowiłem zaryzykować i pójść do Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu.
W czasie trwania studiów, byłem reprezentantem UMK w trójboju siłowym. Powołanie samo w sobie jest dla mnie ogromną tajemnicą, którą z dnia na dzień odkrywam.

Ks. Piotr objął opieką duszpasterską w parafii:
• dzieci przygotowujące się do I Komunii św.,
• młodzież przygotowującą się do Bierzmowania,
• Stowarzyszenie Faustinum,
• wspólnotę Żywego Różańca,
• jeden krąg Kościoła Domowego,
• wspólnotę „Pustynia Serca”.