27 września 2020 roku, XXVI Niedziela zwykła

Żywe jest Słowo Boże… Mt 21, 28-32
Jezus powiedział do arcykapłanów i starszych ludu:
«Co myślicie? Pewien człowiek miał dwóch synów. Zwrócił się do pierwszego i rzekł: „Dziecko, idź i pracuj dzisiaj w winnicy”. Ten odpowiedział: „Idę, panie!”, lecz nie poszedł. Zwrócił się do drugiego i to samo powiedział. Ten odparł: „Nie chcę”. Później jednak opamiętał się i poszedł. Który z tych dwóch spełnił wolę ojca?» Mówią Mu: «Ten drugi».
Wtedy Jezus rzekł do nich: «Zaprawdę, powiadam wam: Celnicy i nierządnice wchodzą przed wami do królestwa niebieskiego. Przyszedł bowiem do was Jan drogą sprawiedliwości, a wy mu nie uwierzyliście. Uwierzyli mu zaś celnicy i nierządnice. Wy patrzyliście na to, ale nawet później nie opamiętaliście się, żeby mu uwierzyć».

Ku refleksji… Do którego rodzaju należysz?
Ci pierwsi ludzie, którzy mówią: Idę, Panie, lecz nie idą, są ludźmi, którzy wiedzą co należy czynić w życiu, lecz nie są wewnętrznie dobrzy i dlatego nie robią tego, co powinni i co zapewne też chcieliby robić. Są natomiast ludzie, którzy gdzieś
w głębi serca są dobrzy, ale są zagubieni i dlatego nie wiedząc, co należy czynić, popełniają błędy. Skoro tylko odnajdą właściwą drogę, z łatwością na nią wkraczają, bo czują się na niej jak u siebie.
Jest jeszcze trzeci rodzaj ludzi: mówią Idę, Panie i faktycznie idą. Pierwszym przedstawicielem tego rodzaju ludzi jest Chrystus – Syn Boży, jakby „trzeci syn”.  On wie co należy robić i mając absolutnie dobre serce, czyni to, co należy. Jeśli
On będzie dla nas źródłem prawdy i formatorem naszego serca, szybko staniemy się podobni do Niego, stając się „trzecim synem”.


W październiku łączymy się z Papieżem w modlitwie: Aby wierni świeccy, a szczególnie kobiety, na mocy chrztu w większym stopniu byli włączani w podejmowanie odpowiedzialności za Kościół.Życzenia imieninowe dla Ks. Prałata od Prezydenta Torunia


Apostolat Modlitwy za Kapłanów „Margaretka”>>>


Ogłoszenia duszpasterskie XXVI Niedziela Zwykła

1. Jako wspólnota Miłosierdzia i św. Faustyny trwamy na modlitwie nowennowej ku czci św. Faustyny. Zapraszamy na Godzinę Miłosierdzia o godz. 15.00, w sobotę przed Mszą św. o godz. 18.00, a w niedzielę przed Mszą św. o godz. 20.00.
2. Spotkanie z rodzicami dzieci, które w przyszłą niedzielę mają przystąpić do I Komunii św. o godz. 12.30 odbędzie się dzisiaj po Mszy św. o godz. 15.00.
3. Dzisiaj na Mszy św. o godz. 15.00 pierwsza rocznica dzieci przyjętych w ubiegłym roku.
4. W tym tygodniu przypada święto śś. Archaniołów Michała, Rafała i Gabriela (wtorek, 29 września) oraz Aniołów Stróżów (piątek, 2 października). Św. Rafał jest patronem podróżujących. Tradycyjnie jak co roku dokonamy poświęcenia pojazdów mechanicznych (samochodów, motocykli, rowerów i innych) w przyszłą niedzielę, 4 października po Mszy św. o godz. 9.30. Prosimy o ustawienie pojazdów wzdłuż ul. Kozackiej w kierunku ul. Wielki Rów. Ofiary z tego obrzędy przeznaczone są na środki transportu dla polskich misjonarzy.
5. W tym tygodniu przypadają dni eucharystyczne: I czwartek, I piątek i I sobota października. Zachęcamy do udziału w sakramentach św. – spowiedzi i Komunii św. pierwszopiątkowej. Dzieci i młodzież zapraszamy do spowiedzi św. w czwartek o godz. 17.00. W piątek prosimy, by między godz. 16 a 17 umożliwić udział w spowiedzi św. dzieciom pierwszokomunijnym. W piątek kolekta przeznaczona jest na misje. W sobotę zapraszamy na śpiew Godzinek ku czci Niepokalanego Poczęcia NMP. Nabożeństwo I-wszo sobotnie w ramach nabożeństwa różańcowego o godz. 17.30. Dalszy ciąg i czuwanie obrońców życia po Mszy św. o godz. 18.00.
Chorych odwiedzimy w sobotę w sobotę w godzinach przedpołudniowych, lecz jak w ostatnim czasie (w dobie pandemii) tylko na wyraźne życzenie.
6. Spotkanie liderów ruchów i grup duszpasterskich naszej parafii w czwartek, 1 października po Mszy św. o godz. 18.00.
7. Od czwartku rozpoczynamy październik, miesiąc poświęcony modlitwie różańcowej. Zapraszamy do wspólnej modlitwy na różańcu, za co można otrzymać odpust zupełny, w dni powszednie o godz. 17.30, a w niedziele o godz. 17.00. Dzieci i młodzież zapraszamy na Różaniec do kaplicy od poniedziałku do piątku o godz. 16.30, w soboty o godz. 11.00. Starajmy się jak najlepiej uczcić Matkę Bożą. Tyle jest intencji do omodlenia…
8. Bóg zapłać wszystkim, którzy uczestniczyli w modlitwie błagalnej w czasie kwarantanny ze względu na koronawirusa w „Samarytaninie”. Dziękujemy za ofiary na utrzymanie parafii i funkcjonowanie Domu Pomocy „Samarytanin”. Po Mszach św. zbiórka pieniężna do puszek na cele charytatywne.
Koleta z 20.09: 4736 zł.
Panu Tadeuszowi Majewskiemu dziękujemy za zamontowanie dźwigiem krzyża (poprzednio stojącego na kaplicy) – wotum na 100-lecie urodzin św. Jana Pawła II, a panu Wiesławowi Dąbrowskiemu za prace, które przygotowały to działanie.
10. Zachęcamy do lektury czasopism katolickich.

Serdecznie pozdrawiamy wszystkich wiernych i życzymy, by praca w Winnicy Pańskiej dawała jak najwięcej radości!


Intencje mszalne od 27 września do 4 października 2020

Niedziela, 27 września
7.30 + Irena Kroskowska (popogrzebowa)
7.30 + Franciszek Kudelski – greg.
9.30 + Mieczysław i Natalia Gburscy oraz rodzice i rodzeństwo z obojga stron
11.00 + Ignacy oraz rodzice i rodzeństwo z obojga stron
12.00 (kaplica)
12.30 Suma: W intencji parafian
15.00 Dziękczynna z okazji 50. rocznicy ślubu Anny i Jerzego z prośbą o Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej
18.00 + Franciszek, Kunegunda i zmarli z rodziny
20.00 + Stanisław Zasadny oraz zmarli z rodzin Zasadnych i Reiwerów

Poniedziałek, 28 września – św. Wacława
7.00 + Franciszek Kudelski – greg.
8.30 + Marianna, Wacław, Jan, Wacław, Krystyna, Lidia, Tadeusz, Stanisław
17.00 + Kazimiera i Kazimierz Miturscy
17.00 + z rodzin Puszakowskich, Waligóra, Sójki oraz za dusze w czyśćcu cierpiące
18.00 O błogosławieństwo Boże i potrzebne łaski dla Kamili i Mariusza z okazji 10-tej rocznicy ślubu

Wtorek, 29 września – śś. Archaniołów
Michała, Gabriela i Rafała
7.00 + Franciszek Kudelski – greg.
8.30 + Czesław Klinikowski (18 r. śm.), Krzysztof Tenerowicz (16 r. śm.) i Krzysztof Klinikowski (2 r. śm.)
17.00 + Piotr Wojtkiewicz (30 r. śm.)
17.00 + Helena Boniewicz (19 r. śm.) i Bernard Boniewicz
18.00 O uratowanie małżeństwa Joanny i Mirosława oraz o wzajemną miłość i przebaczenie w ich rodzinie

Środa, 30 września – św. Hieronima
7.00 + Zofia, Kazimierz, Helena, Stanisława i Eugeniusz Grodziccy
8.30 Dziękczynna za dar kapłaństwa ks. Pawła Lewandowskiego
17.00 + Wiesław Popowski
17.00 + Franciszek Kudelski – greg.
18.00 + Henryk Galant (1 r. śm.)

Czwartek, 1 października – św. Teresy od Dzieciątka Jezus
7.00 + Franciszek Kudelski – greg. ost.
8.30 + Maciej Nowakowski
17.00 O łaskę nawrócenia dla córek i ich rodzin
17.00 + Janina Kowalczyk, mąż Aleksander oraz synowie Leopold i Bogdan
18.00 O zdrowie i siły w walce z chorobą nowotworową dla Dariusza

Piątek, 2 października – Aniołów Stróżów
7.00 + Zygfryd Kunath – greg. 1
8.30 + Teresa Zakrzewska-Kwiatkowska
15.00 Msza św. w Godzinie Miłosierdzia
17.00 Dziękczynna w 10-tą rocznicę ślubu Marty i Tomasza z prośbą o opiekę Matki Bożej
17.00 + członkowie Róży Fatimskiej i zmarli z ich rodzin
18.00 O nawrócenie w rodzinie

Sobota, 3 października
7.00 + Zygfryd Kunath – greg. 2
8.30 (rez.)
17.00 Dziękczynna z okazji 50-tej rocznicy ślubu Bogumiły i Pawła z prośbą o Boże błogosławieństwo i potrzebne łaski
17.00 + z rodzin Puszakowskich, Zacharskich, Laszkiewicz, Waligórów i Sójka oraz za dusze w czyśćcu cierpiące
18.00 Wynagradzająca Niepokal. Sercu NMP

Niedziela, 4 października
7.30 + Zygfryd Kunath – greg. 3
7.30 + syn Jacek i synowa Katarzyna
9.30 + Jerzy Sieminiak (11 r. śm.), rodzice i rodzeństwo oraz zmarli z rodzin Sieminiak, Wlaźlak i Pater
11.00 + Zdzisław Tomczak (w r. śm.), rodzice Gertruda i Inocent Świniarscy oraz Joanna i Władysław Tomczak
12.00 (kaplica) + Izabela i Albin Kowalscy oraz rodzice z obojga stron
12.30 I Komunia św. – w intencji parafian
15.00 Edwin (4 r. śm.), Zofia i Teresa Półkonik
18.00 + Marian Trawiński (1 r. śm.)
20.00 + Marianna i Franciszek Afeltowicz


Wakacyjne podróżowanie z parafialnym Ogniskiem Wychowawczym
Galeria zdjęć z wakacji>>>

„Wesoło, aktywnie i bezpiecznie”, pod takim hasłem i w takiej atmosferze upłynęły wakacje 2020 dzieciom z Ogniska Wychowawczego naszej parafii.
Mimo sytuacji epidemiologicznej w kraju i na świecie uczestnicy mogli w pełni skorzystać z zaplanowanej oferty wypoczynku letniego, przy zachowaniu niezbędnych środków bezpieczeństwa (noszenie maseczek, dezynfekcja rąk, zachowany dystans społeczny). Jak co roku, program adresowany do dzieci był bardzo bogaty, ciekawy oraz atrakcyjny. Dzięki dotacji z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko – Pomorskiego, Urzędu Miasta Torunia oraz Polskiej Akcji Humanitarnej „Pajacyk” udało nam się wyjechać aż na pięć wycieczek poza Toruń.
Na początku lipca udaliśmy się do miejscowości Leszcze na pole lawendowe oraz do Kruszwicy, odkrywając uroki Kujaw.„Lovenda Kujawska”, to największa plantacja lawendy w naszym województwie, gdzie uczestnicy warsztatów mogli poznać wiele różnych odmian tej rośliny, zbierali ją i tworzyli bukiety oraz aromatyczne woreczki. Ponadto smakowali lawendowego napoju, kupowali „lawendowe” pamiątki oraz fotografowali się na pięknym fioletowym tle.
Po relaksie w miejscowości Leszcze udaliśmy się do Kruszwicy związanej z początkami polskiej państwowości. Grupa płynęła statkiem Rusałka po Gople, podziwiała panoramę miasta z historycznej wieży oraz zażywała pod czujnym okiem ratownika i opiekunów kąpieli wodnych oraz słonecznych w jeziorze.
Tydzień później wyruszyliśmy do pierwszej stolicy Polski, czyli Gniezna. Zwiedzanie miasta rozpoczęliśmy od odwiedzenia „Zagrody Alpaki i Przyjaciele”. Tam uczestnicy wzięli udział w animaloterapii, czyli w rekreacji, edukacji i terapii z udziałem zwierząt: głównie alpak, kóz, świń, królików. Dzieci mogły je wygłaskać, wyczesać, nakarmić i oprowadzić po zagrodzie, co było dla nich źródłem radości, relaksu, przełamania lęków przed zwierzętami.
Po miłym czasie spędzonym w zagrodzie, przyszła pora na odrobinę historii. Poznaliśmy ją zwiedzając słynną Katedrę Gnieźnieńską, której wnętrze skrywa takie skarby, jak relikwie świętego Wojciecha czy Drzwi Gnieźnieńskie. Grupa zaopatrzona w audio przewodniki poznawała tajemnice obiektu. Atrakcją dla dzieci było wejście na sam szczyt wieży Bazyliki Prymasowskiej i podziwianie widoków z wysokości. Uczestnicy wycieczki, idąc Traktem Królewskim poszukiwali pomników króli i królików, będących symbolem miasta.
Największym zainteresowaniem oraz frekwencją cieszyła się wycieczka na teren województwa łódzkiego. Dużo pozytywnych wrażeń przyniósł pobyt w „Termach Uniejów”, gdzie w wodzie o właściwościach leczniczych, w temperaturze ponad 30 stopni można było odprężyć się, dobrze bawić i zapomnieć o troskach dnia codziennego. Dzieci korzystały m.in.: z wodnego placu zabaw, zjeżdżalni, rwącej rzeki.
„Zoo Safarii Borysew” to kolejny punkt naszej wycieczki. Wychowankowie byli zachwyceni faktem możliwości zobaczenia dzikich zwierząt z różnych kontynentów. Ponadto, mogli też uczestniczyć w pokazach ich karmienia oraz robić im zdjęcia.
W związku z tym, że patronką naszej parafii jest św. S. Faustyna Kowalska, udaliśmy się śladami jej dzieciństwa, odwiedzając dom rodzinny w Głogowcu oraz Kościół Urodzin i Chrztu w Świnicach Warckich. Siostra ze zgromadzenia przybliżyła nam historię życia i działalności Świętej.
Wyjazd do Ciechocinka kończył nasze lipcowe wojaże. Ta uzdrowiskowa miejscowość zachwyciła nas pięknymi dywanami kwiatowymi, fontannami, parkiem zdrojowym, tężniami, a dzieci przede wszystkim wodnym parkiem zabaw.
Ostatnia wycieczka odbyła się już w sierpniu. „Wesoły autobus” tym razem pojechał na Kaszuby. Pierwszym punktem całodniowej wycieczki był Gród Słowiański Sławutowo, gdzie przewodnicy w strojach historycznych wprowadzili grupę w średniowieczny klimat, pokazując jak żyli na co dzień ludzie w tej osadzie. Miejsce to przedstawiło dzieciom, jak dawniej rozwinięte było rzemiosło. Poznali pracę garncarza, tkaczki, piekarza, kowala, zielarza, w towarzystwie których zwiedzili 8 chat praojców. Ponadto, mali podróżnicy wzięli udział w drużynowych ruchowych grach średniowiecznych oraz w warsztatach garncarskich.
Duże wrażenie wywarły na dzieciach korytarze wśród skał, czyli Groty Mechowskie, jedyna w Polsce i Europie osobliwość geologiczna powstała na terenach nizinnych we wsi Mechowo.
Następnie nawiedziliśmy Parafię Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Swarzewie, gdzie znajduje się figurka Maryi Królowej Polskiego Morza – skarb dla licznej rzeszy wiernych Kaszubów.
Pobyt na plaży w Pucku i kąpiel w morzu zakończył pełen atrakcji dzień na Pomorzu.

c.d.n.
wychowawcy: Agnieszka Bajcar i Justyna Angowska