4 października 2020 roku, XXVII Niedziela zwykła

Żywe jest Słowo Boże… Mt 21, 33-43
Jezus powiedział do arcykapłanów i starszych ludu:
«Posłuchajcie innej przypowieści. Był pewien gospodarz, który założył winnicę. Otoczył ją murem, wykopał w niej tłocznie, zbudował wieżę, w końcu oddał ją w dzierżawę rolnikom i wyjechał.
Gdy nadszedł czas zbiorów, posłał swoje sługi do rolników, by odebrali plon jemu należny. Ale rolnicy chwycili jego sługi i jednego obili, drugiego zabili, trzeciego zaś ukamienowali. Wtedy posłał inne sługi, więcej niż za pierwszym razem, lecz i z nimi tak samo postąpili. W końcu posłał do nich swego syna, tak sobie myśląc: Uszanują mojego syna. Lecz rolnicy, zobaczywszy syna, mówili do siebie: „To jest dziedzic; chodźcie, zabijmy go, a posiądziemy jego dziedzictwo”. Chwyciwszy go, wyrzucili z winnicy i zabili. Kiedy więc przybędzie właściciel winnicy, co uczyni z owymi rolnikami?»
Rzekli Mu: «Nędzników marnie wytraci, a winnicę odda w dzierżawę innym rolnikom, takim, którzy mu będą oddawali plon we właściwej porze».
Jezus im rzekł: «Czy nigdy nie czytaliście w Piśmie: „Ten właśnie kamień, który odrzucili budujący, stał się głowicą węgła. Pan to sprawił, i jest cudem w naszych oczach”. Dlatego powiadam wam: Królestwo Boże będzie wam zabrane, a dane narodowi, który wyda jego owoce».


W październiku łączymy się z Papieżem w modlitwie: Aby wierni świeccy, a szczególnie kobiety, na mocy chrztu w większym stopniu byli włączani w podejmowanie odpowiedzialności za Kościół.


Śp. Ksiądz Profesor Józef Dębiński
W niedzielę, 20 września br. w szpitalu w Aninie odszedł do wieczności Ks. Prof. Józef Dębiński, nasz parafianin (od 2011 roku) – kapłan diecezji włocławskiej.
Urodził się 8 marca 1951 roku w Klonowie w parafii Działyń (obecnie parafia Cierpień). Był pracownikiem naukowym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, potem Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej – był historykiem. Swoją wiedzę udostępniał w różnych publikacjach, jaki również na prelekcjach (z racji uroczystości patriotycznych). Niemniej jednak pomagał jako duszpasterz, sprawując sakramenty święte i głosząc Słowo Boże – szczególnie w okresie kolędowym, co było wielkim ułatwieniem, kiedy jako duszpasterze odwiedzaliśmy naszych parafian. Wiedzieliśmy, że ma kłopoty zdrowotne, zwłaszcza kardiologiczne. Skomplikowana operacja miała przywrócić mu pełne zdrowie. Stało się jednak inaczej.
Pogrzeb śp. Księdza Profesora odbył się w środę, 23 września w parafii Cierpień, gdzie został pochowany na miejscowym cmentarzu. Uroczystość pogrzebowa zgromadziła 40 kapłanów i liczne delegacje, a wśród nich i tę z naszej parafii. Obecnością i modlitwą pragnęliśmy podziękować Ks. Józefowi za ubogacanie nas swoim słowem i posługą duszpasterską, zarówno w naszej parafii, jak też w dekanatach toruńskich i innych miejscach naszej diecezji.
Księże Józefie! Niech Dobry Pasterz przyjmie Ciebie do Siebie i wynagrodzi wszelki trud Twojej kapłańskiej posługi.
Wdzięczni duszpasterze i parafianie przy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Toruniu
SAM


Ogłoszenia duszpasterskie
XXVII Niedziela Zwykła

1. Dzisiaj na Mszy św. o godz. 12.30 grupa 49. dzieci przystąpi do I Komunii św. Otoczmy ich naszą modlitwą, by umacniały się w przyjaźni z Panem Jezusem Eucharystycznym. Dzieci od jutra obchodzą tzw. „biały tydzień” uczestnicząc w nabożeństwie różańcowym (o godz. 17.30) i Mszy św. o godz. 18.00.
2. Zapraszamy na nabożeństwa różańcowe – w niedziele o godz. 17.00, w dni powszednieo godz. 17.30, natomiast dzieci od poniedziałku do piątku na godz. 16.30, a w soboty na godz. 11.00 do kaplicy.
3. Dzisiaj po Mszy św. o godz. 9.30 nastąpi poświęcenie pojazdów mechanicznych – stajemy wzdłuż ul. Kozackiej w kierunku ul. Wielki Rów.
4. Jutro o godz. 15.00 suma odpustowa pod przewodnictwem Ks. Bpa Józefa Szamockiego (dzisiejszego Jubilata obchodzącego 66. urodziny). Serdecznie wszystkich zapraszamy!
5. Rodziców dzieci, które wiosną przyszłego roku mają przystąpić do I Komunii i spowiedzi św. zapraszamy na spotkanie w przyszłą niedzielę po Mszy św. o godz. 15.00.
6. Młodzież, która 13 października ma przyjąć Sakrament Bierzmowania rozpoczyna swoje bezpośrednie przygotowania do przyjęcia tego sakramentu.
7. W przyszłą niedzielę obchodzimy kolejny Dzień Papieski. Szczegóły zawarte są w dzisiejszym liście pasterskim.
8. W środę, 7 października, zapraszamy na comiesięczny Apel Jasnogórski w intencji papieża Franciszka.
9. W sobotę, 10 października, obchodzimy 16. rocznicę poświecenia naszej świątyni. Jest to dla naszej parafii uroczystość liturgiczna. Dziękujemy Panu Bogu za naszą świątynię – Sanktuarium Miłosierdzia Bożego.
Tego dnia modlić się będziemy także w intencji nauczycieli i wychowawców.
10. Bóg zapłać serdecznie za posprzątanie prezbiterium kościoła, za ofiary na funkcjonowanie parafii i Domu Pomocy „Samarytanin”. W przyszłą niedzielę comiesięczna kolekta inwestycyjno-budowlana.
Koleta z 27.09: 4642 zł. Zbiórka charytatywna: 2134 zł.
11. Zachęcamy do lektury czasopism katolickich.

Serdecznie i gorąco pozdrawiamy wszystkich wiernych i życzymy, by modlitwa różańcowa rozgrzewała nasze serca!


Wakacyjne podróżowanie z parafialnym Ogniskiem Wychowawczym cz.II
Galeria zdjęć z wakacji>>>

Przez 6 tygodni, dzieci z Ogniska Wychowawczego Parafii p.w. Miłosierdzia Bożego i św. S. Faustyny w Toruniu uczestniczyły w wypoczynku letnim pod nazwą „Wesoło, aktywnie i bezpiecznie”.
Po trudnym roku szkolnych zmagań, zdalnej edukacji, wychowankowie kolejny już raz mogli nieodpłatnie korzystać z szerokiego wachlarza atrakcji o charakterze: rekreacyjno – sportowym, edukacyjno – kulturalnym, turystycznym, integracyjno – relaksacyjnym. Dzięki środkom pozyskanym z Województwa Kujawsko – Pomorskiego, Gminy Miasta Toruń oraz Polskiej Akcji Humanitarnej (PAH) mogliśmy zaoferować 35 uczestnikom ciekawe formy spędzania czasu wolnego oraz jeden posiłek w ciągu dnia.
Nim wyruszyliśmy ku letnim przygodom, w ostatni dzień roku szkolnego, wzięliśmy udział w „Inauguracji Sportowego Lata w Toruniu” na nowo otwartych basenach na Campingu Tramp przy ul. Kujawskiej.
Oficjalnie wakacje rozpoczęliśmy uroczystą Mszą św., w której wspólnie z prowadzącym ją księdzem Karolem modliliśmy się o bezpieczny, zdrowy i radosny wypoczynek.
W poprzednim wydaniu gazetki parafialnej opisaliśmy wszystkie wyjazdy dzieci poza Toruń do Kruszwicy i na pola lawendowe do miejscowości Leszcze, Gniezna, Ciechocinka, Uniejowa, Borysewa, Świnic Warckich, Głogowca, Pucka, Sławutowa, Mechowa i Swarzewa. W tym numerze przybliżymy czytelnikom, jak wychowankowie z naszej placówki spędzili lato w Grodzie Kopernika z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego.
Odpowiadając na ich oczekiwania i naturalną potrzebę ruchu dzieci, przygotowaliśmy wiele aktywności o charakterze sportowym. Podopieczni wesoło spędzali czas na miejskich basenach zewnętrznych, pływalni szkolnej ZSEiE przy ul. Józefa oraz w Mini Aquaparku przy ul Hallera. Ponadto, uczestniczyli
w zajęciach lekkoatletycznych na stadionie przy ul. Bema oraz w zajęciach karate w Arenie Toruń. Wiele radości dostarczyły dzieciom zabawy na plaży miejskiej na Błoniach Nadwiślańskich, w Piernikowym Miasteczku i na terenie turystyczno – rekreacyjnym na osiedlu Jar. Dużo emocji wzbudziła rywalizacja „fair play” w kręgielni Lucky Star w C.H. Plaza oraz kibicowanie siatkarzom podczas turnieju „Plaża Gotyku”.
Młodzi odkrywcy poznawali uroki Starego Miasta Toruń wraz z panem przewodnikiem z Domu Legend i kartami pracy w dłoniach. Panoramę Starówki podziwiali zaś płynąc „Katarzynką”.
Co więcej, dla pokazania piękna i atrakcyjności grodu Kopernika zorganizowano zajęcia fotograficzne z podziałem na grupy, podczas których podopieczni mieli za zadanie zareklamować Toruń jako miejsce, w którym dzieci mogą ciekawie, aktywnie i wesoło spędzić czas wakacji.

Mając na uwadze wszechstronny rozwój naszych milusińskich oprócz zajęć o charakterze wypoczynkowym, odbyły się też zajęcia i warsztaty edukacyjne: poświęcone postaci Św. Barbary na terenie Szkoły Leśnej na Barbarce, ekologiczne w Muzeum Etnograficznym, wyrobu piernika w Piernikarni Mistrza Bogumiła, powstawania witraży w „Muzeum Nisza” oraz interaktywne warsztaty w Młynie Wiedzy.

Uczestniczyliśmy także w zajęciach archeologicznych na terenie ruin Zamku Krzyżackiego, odwiedziliśmy dom słynnego toruńskiego astronoma Mikołaja Kopernika, Dom Eskenów, Muzeum Podróżników, Muzeum w Ratuszu, kino Cinema City oraz poznaliśmy „od kuchni” Centrum Kulturalno – Kongresowe Jordanki.

Z corocznym programem edukacyjnym odwiedzili naszą placówkę także funkcjonariusze Straży Miejskiej z grą edukacyjną poświęconą kwestiom bezpieczeństwa podczas wakacji.

Ognisko na terenie ruin Zamku Krzyżackiego oraz konkurs wiedzy z wyjść oraz wycieczek oficjalnie zakończył letnie półkolonie w placówce. Ostatniego dnia, tj. 31 sierpnia celebrowaliśmy urodziny dzieci, które obchodziły swoje święto w lipcu i sierpniu. Był tort z fontannami, radosne „sto lat”, życzenia oraz oczywiście prezenty.

Dzięki opiece Matki Bożej i stosowaniu się do zasad sanitarnych, tj.: noszenie maseczek, dezynfekcja rąk, dystans społeczny wszyscy uczestnicy naszych wakacyjnych wędrówek zdrowi, wypoczęci i z nowymi siłami wrócili do szkół.

Jeśli w parafii są dzieci, które chciałyby stać się członkami naszej ogniskowej społeczności, to gorąco zapraszamy na zajęcia od poniedziałku do piątku w godzinach od 14:00 do 17:30 (po uprzednim wypełnieniu karty zapisu przez rodzica). Oferujemy m. in.: pomoc w lekcjach, zajęcia integracyjne, ruchowe, plastyczne, uroczystości okolicznościowe. Czekamy na Was w „Samarytaninie” (pomieszczenie w piwnicy, wejście od strony boiska szkolnego).

Kadra Ogniska: s. Mateusza, Agnieszka Bajcar, Justyna Angowska