29 listopada 2020 roku, I Niedziela Adwentu

Żywe jest Słowo Boże… Mk 13, 33-37

Jezus powiedział do swoich uczniów: «Uważajcie, czuwajcie, bo nie wiecie, kiedy czas ten nadejdzie.
Bo rzecz ma się podobnie jak z człowiekiem, który udał się w podróż. zostawił swój dom, powierzył swym sługom staranie o wszystko, każdemu wyznaczył zajęcie, a odźwiernemu przykazał, żeby czuwał.
Czuwajcie więc, bo nie wiecie, kiedy pan domu przyjdzie: z wieczora czy o północy, czy o pianiu kogutów, czy rankiem. By niespodzianie przyszedłszy, nie zastał was śpiących. Lecz co wam mówię, do wszystkich mówię: Czuwajcie!

Adwent w dobie koronawirusa
Czas adwentu to zarówno okres liturgiczny rozpoczynający nowy rok, jak i czas przygotowania do przeżycia Tajemnicy Bożego Narodzenia. Ale to też całe nasze życie – wychodzenie naprzeciw przychodzącemu Panu w czasach ostatecznych (paruzja). W adwencie życiowym doświadczamy różnych przeżyć. Jak to w życiu! Tegoroczny Adwent, podobnie jak Wielki Post przychodzi nam przeżywać w czasie pandemii koronawirusa. Jest to poważne i ciężkie doświadczenie życiowe. Nasz udział w liturgii Kościoła zaczyna przez to mieć ograniczony udział. I jak w Wielkim Poście, tak też w Adwencie, coraz większe znaczenie ma liturgia domowa. Dlatego niech symbole adwentowe zagoszczą w naszych domach jeszcze bardziej niż dotychczas. Przede wszystkim modlitwa, zwłaszcza wspólnie odmawiany różaniec, choćby jedna dziesiątka w tajemnicy Zwiastowania Pańskiego czy Nawiedzenia św. Elżbiety. Zwróćmy uwagę na modlitwę Anioł Pański. Niech zabłyśnie adwentowy lampion jako symbol naszego oczekiwania na przyjście Pana. Zapalmy gromnicę, może świecę chrzcielną własną lub dziecka jako naszą domową roratkę – symbolizującą główną patronkę adwentowego oczekiwania, Matkę Bożą. Zbierajmy źdźbła trawy (sianko), na którym położymy Dziecię Jezus. Każde źdźbło to nasz dobry uczynek lub zrealizowane postanowienie adwentowe. Więcej poświęćmy uwagi i czasu ludziom potrzebującym, zwłaszcza seniorom.
W tej atmosferze przeżyty Adwent dostarczy nam radości i umocni w wierze w Dzień Bożego Narodzenia. Wszystkim życzymy radosnego Adwentu.
Ks. Proboszcz i Duszpasterze


Przedadwentowe refleksje
Dla naszej rodziny to będzie kolejny adwent, w którym będziemy się wspólnie z dziećmi przygotowywać na przyjście Pana. Była już drabinka, po której schodziło Dzieciątko do żłóbka wysłanego źdźbłami siana włożonymi za dobry uczynek. Była wieszana nocą girlanda z kopertami zawierającymi zadania na każdy dzień. Były pudełka, do których wkładaliśmy łamigłówki i zagadki dla naszych dzieci, o cukierkach i drobnych upominkach to nawet nie piszę.
A w tym roku kiedy przeglądam kolejne strony w internecie z poradami dla młodych mam, facebooka, oglądając gazetki reklamowe i programy śniadaniowe to przychodzi do mnie refleksja, że i ten okres zawłaszczyła komercja i świeckie patrzenie. Czy potrzebne nam zakupy w sklepie, żeby przygotować kolejny kalendarz adwentowy, taki jak widziałam na jakimś blogu? Czy muszę być jak perfekcyjna mama, która wykreśla kolejne zadania adwentowe, coraz bardziej wymyślne i angażujące?
Tak jak co roku będziemy piec pierniki, robić ozdoby choinkowe, wysyłać kartki i robić inne rzeczy, ale nie dlatego, że to jedno z zadań na liście znalezionej w internecie, ale dlatego że zależy nam na budowaniu rodzinnej relacji. Już nie raz słyszałam, że po adwencie wypełnionym zadaniami w wieczór wigilijny zasiadała wymęczona rodzina, która nie miała już sił cieszyć się świętami.
Może wystarczy wieniec adwentowy ze świecami z Caritasu (wydane pieniądze naprawdę pomagają potrzebującym) i więcej rodzinnej modlitwy w oparciu o teksty Ewangelii na każdy dzień.
Oby w naszych rodzinach tak nie było, że w tych przygotowaniach zgubimy sens tego okresu i żeby w Bożonarodzeniowy wieczór Jezus nie musiał przypominać, że to na Niego czekaliśmy. Niech nie zabraknie przygotowania serc przez sakrament pokuty i wołania „marana tha” podczas modlitwy.
Eliza Lewandowska


W grudniu łączymy się z Papieżem w modlitwie:
aby nasza osobista relacja z Jezusem Chrystusem była ożywiana przez Słowo Boże i przez życie modlitwy


Ogłoszenia duszpasterskie I Niedziela Adwentu

1. Z dzisiejszą niedzielą rozpoczęliśmy Adwent – czas radosnego oczekiwania na przyjście Pana i nowy rok kościelny. Pragniemy przez pogłębienie Tajemnicy Eucharystii jak najlepiej przygotować się na Boże Narodzenie i powtórne przyjście Chrystusa na ziemię.
2. Jutro w poniedziałek, 30 listopada, obchodzimy święto św. Andrzeja Apostoła, patrona parafii na Jarze, Biskupa Andrzeja Suskiego i Ks. Andrzeja, naszego wikariusza. Wszystkich polecamy pamięci modlitewnej.
3. Przez cały Adwent sprawujemy Roraty, Mszę św. przed świtem, o godz. 6.15. Dzieci za udział w Roratach otrzymują specjalne obrazki.
4. W tym tygodniu przypadają dni eucharystyczne – zapraszamy do korzystania ze spowiedzi św. adwentowej zawsze przed każdą Mszą św. Dzieci i młodzież zapraszamy w czwartek na godz. 16.30. W czwartek spotkanie z liderami grup duszpasterskich, w tym miesiącu wyjątkowo tylko dla sekcji liturgicznej i charytatywnej. W sobotę nabożeństwo do Niepokalanego Serca NMP po Mszy św. o godz. 18.00, a po nim czuwanie obrońców życia. O godz. 7.30 śpiew Godzinek ku czci Niepokalanego Poczęcia NMP. Chorych odwiedzimy w sobotę, 19 grudnia – prosimy kierować specjalne zgłoszenia.
5. Dzisiaj spotkanie się z rodzicami młodzieży rozpoczynającej bezpośrednie przygotowanie do Sakramentu Bierzmowania po Mszy św. o godz. 15.00. Chodzi o klasy I i II szkół ponadpodstawowych i młodzież starszą, która tego sakramentu nie otrzymała, a pragnie być bierzmowana.
6. Za tydzień, 6 grudnia, gościć będziemy Ks. Łukasza Skarżyńskiego, proboszcza parafii św. Andrzeja na Jarze, który jak co roku wygłosi do nas Słowo Boże. Będziemy mieli możliwość wsparcia tej parafii w budowie kościoła.
7. Bóg zapłać serdeczne za przygotowanie dekoracji adwentowej i posprzątanie kościoła. Dziękujemy za ofiary na funkcjonowanie parafii i Domu Pomocy „Samarytanin” – składane osobiście, wpłacane na konto bankowe, jak też przy odbiorze opłatka wigilijnego przy wyjściu z kościoła i odbieranego od roznosicieli opłatkowych. Wszystkim, którzy włączyli się w tę akcję jeszcze raz serdeczne i gorące Bóg zapłać.
Po Mszach św. zbiórka pieniężna do puszek na paczki świąteczne dla ubogich naszej parafii.
Tradycyjna zbiórka pieniężna do puszek na pomoc Kościołowi na wschodzie w naszej parafii będzie miała miejsce w III niedzielę, 13 grudnia.
U ministrantów, w zakrystii i w sklepiku do nabycia świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom w cenie 7 i 15 zł.
Kolekta z 22.11: 3121 zł.
8. W związku z zawieszeniem tradycyjnej formy tegorocznej kolędy, chętnych pragnących przyjąć kapłana z błogosławieństwem kolędowym wg planu (tablica ogłoszeń i strona internetowa) prosimy o zgłaszanie osobiste w biurze parafialnym lub zakrystii, drogą internetową (adres: wim-milosierdzie@wp.pl) lub telefonicznie (56 6394406).
9. Zachęcamy do lektury czasopism katolickich i sporządzenia lampionu adwentowego.

Wszystkich serdecznie pozdrawiamy, zwłaszcza chorych i będących w tzw. grupie ryzyka,
życząc radosnego Adwentu.


Intencje mszalne od 29 listopada do 6 grudnia 2020

I Niedziela Adwentu, 29 listopada
7.30 + ks. Józef Dębiński – greg. 1
7.30 O Boże błogosławieństwo i opiekę NMP dla Andrzeja
9.30 + Helena, Zofia, Kazimierz, Stanisława, Eugeniusz, Sabina Grodziccy
11.00 + Bronisława (11 r. śm.) i Władysław Nowak
12.00 (kaplica) + Genowefa i Bartłomiej Porada, Krystyna i Marian Lewandowscy, Jadwiga i Marian Krzyżanowscy, Zofia, Jerzy i Ireneusz Szczepankiewicz oraz zmarli z rodziny
12.30 Suma parafialna – w intencji parafian
15.00 + Janina Gajlewicz – greg. 27
18.00 + Irena Kroskowska – greg. 1
20.00 + Maria Piekarus (od Marii i Mariusza Krukar)

Poniedziałek, 30 listopada
6.15 Dziękczynna za dar kapłaństwa ks. Pawła Lewandowskiego z prośbą o dalsze błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej Nieustającej Pomocy
7.00 + ks. Józef Dębiński – greg. 2
8.30 + Irena Kroskowska – greg. 2
17.00 + rodzice Michał i Maria Stefańscy, Wiktor i Władysława Pudlewscy
17.00 + Janina Gajlewicz – greg. 28
18.00 O powrót do zdrowia dla syna Cypriana i potrzebne łaski z okazji urodzin

Wtorek, 1 grudnia
6.15 O błogosławieństwo i potrzebne łaski dla Jolanty
7.00 + ks. Józef Dębiński – greg. 3
8.30 + Janina Gajlewicz – greg. 29
17.00 + Andrzej Wiśniewski (popogrzeb.)
17.00 + Irena Kroskowska – greg. 3
18.00 O zdrowie i siły w walce z chorobą nowotworową dla Dariusza

Środa, 2 grudnia
6.15 + ks. Józef Dębiński (od Żywego Różańca)
7.00 + Irena Kroskowska – greg. 4
8.30 + ks. Józef Dębiński – greg. 4
17.00 Dziękczynna za dar życia z prośbą o Boże błogosławieństwo dla Tobiasza (z okazji 16. urodzin)
17.00 + Janina Gajlewicz – greg. 30
18.00 + Walerian Olkiewicz

Czwartek, 3 grudnia
6.15 + Irena i Ryszard Sobocińscy
7.00 O miłosierdzie Boże dla Zofii
8.30 + ks. Józef Dębiński – greg. 5
17.00 + Irena Kroskowska – greg. 5
17.00 Dziękczynna z okazji 16. rocznicy ślubu Ireny i Rafała z prośbą o dalsze Boże błogosławieństwo
18.00 + Barbara Gajzel

Piątek, 4 grudnia
6.15 + Barbara oraz rodzice Józef i Agnieszka
7.00 + Irena Kroskowska – greg. 6
8.30 + ks. Józef Dębiński – greg. 6
15.00 Msza św. w Godzinie Miłosierdzia
17.00 + Barbara Zaidlewicz oraz zmarli z rodziny Zaidlewicz i Malewskich
17.00 + zmarłe koleżanki
18.00 O przemianę serca i Boże błogosławieństwo dla Zbigniewa

Sobota, 5 grudnia
6.15 + rodzice i brat Dąbkowscy oraz dziadkowie Rakowscy
7.00 + Adam Paliwoda (popogrzebowa) i żona Halina
7.00 + ks. Józef Dębiński – greg. 8
8.30 + Konrad Skonieczny
8.30 + Irena Kroskowska – greg. 8
17.00 O Boże błogosławieństwo dla rodziców z Róży Różańcowej Rodziców bł. Michała Tomasza
17.00 + Iwona i Zygfryd Maćkowscy (20 r. śm. obojga)
18.00 Wynagradzająca Niepokalanemu Sercu NMPII

Niedziela Adwentu, 6 grudnia
7.30 + ks. Józef Dębiński – greg. 8
7.30 + Mikołaj Bojarski (z okazji imienin) i zmarli z rodziny
9.30 + Franciszek, Jan, Leon, Anna, Sabina i Lucjan Cichoccy
11.00 + Mirosława Pilarska (35 r. śm.), Jerzy Mazurkiewicz, Julia i Ludwik Moryto, Adam i Rafał Kubiak
12.00 (kaplica) O Boże błogosławieństwo dla Wiktora (z okazji 2 urodzin)
12.30 Suma parafialna – w intencji parafian
15.00 + Leszek Gabryszak (29 r. śm.)
18.00 + Irena Kroskowska – greg. 8
20.00 + Maria Szarszewska (od sąsiadów z ul. Elektrycznej)
————————————————————————-
Adwentowe zawierzenie mężczyzn
W związku z tym, że na początku Adwentu nie odbędą się z uwagi na epidemię tradycyjne dni skupienia mężczyzn w naszej diecezji zapraszamy w dniu 1 grudnia 2020 r. po Mszy św. wieczornej na nabożeństwo w intencji mężczyzn, które zakończone zostanie aktem zawierzenia św. Józefowi. Tegoroczne odwołanie się w czasie poprzedzającym Boże Narodzenie do osoby św. Józefa ma wyjątkowy charakter, nie tylko z uwagi na epidemię, ale także z uwagi na przypadająca w dniu 8 grudnia 150. rocznicę ustanowienia go patronem Kościoła Powszechnego. Serdecznie zapraszamy do wspólnej modlitwy.
Święty Józefie, wybrany przez Boga na Opiekuna Pana naszego Jezusa Chrystusa i na Oblubieńca Maryi, naszej Matki i Królowej! Kościół święty, Ojczyzna nasza i nasze rodziny stają obecnie w obliczu nowych i trudnych zadań. Zdając sobie z tego sprawę i ufając Twojemu możnemu orędownictwu, uciekamy się do Ciebie. Twojej opiece się oddajemy i poświęcamy, my, mężczyźni Diecezji Toruńskiej wraz z naszymi rodzinami!
Racz przyjąć nasze życie i wysłuchaj prośby, które do Ciebie pokornie zanosimy. Dopomagaj, by jednoczyła nas jedna wiara i jedna miłość oraz by nigdy nie zabrakło nam nadziei chrześcijańskiej. Naucz nas mężnie bronić wiary i chrześcijańskich obyczajów; uczyń nas wiernymi i kochającymi mężami, ojcami, dziadkami, synami i wnukami!
Dopomóż, byśmy byli troskliwymi, wrażliwymi i odpowiedzialnymi opiekunami naszych rodzin. Obdarz nas mądrością i odwagą w roztropnym wychowaniu dzieci. Spraw, by z naszych rodzin nigdy nie zabrakło powołań do małżeństw chrześcijańskich, kapłaństwa Chrystusowego i do życia konsekrowanego!
Święty Józefie wybacz nasze słabości i dla miłości Jezusa i Maryi przyjmij nas pod swoją Ojcowską opiekę. Chcemy być Twoimi wiernymi synami. Wskazuj nam drogę do Maryi, Matki Nieustającej Pomocy, Patronki Diecezji Toruńskiej. Prowadź do Jezusa Chrystusa, którego wybieramy jako Pana i Króla naszych serc! Dopomóż byśmy wzorowali się na Świętej Rodzinie z Nazaretu, a z naszych rodzin uczynili domowy Kościół, pełen wiary, nadziei i miłości!
Patronie Kościoła świętego i Opiekunie Ojczyzny naszej, Mężu Sprawiedliwy, który niegdyś troskliwie strzegłeś i prowadziłeś Dziecię Jezus, prosimy Ciebie, utwierdź nas i naszą Ojczyznę w niezachwianej wierności zasadom Kościoła katolickiego, zachowaj nas w sprawiedliwości i miłości społecznej, a w grożących niebezpieczeństwach broń nas i nasze rodziny. Amen.
————————————————————————————————————-
Katechumenat dorosłych
Kolejny cykl spotkań dla dorosłych pragnących przystąpić do sakramentów inicjacji chrześcijańskiej (chrzest, bierzmowanie i Komunia św.) rozpocznie się wraz z adwentem w poniedziałek 30 listopada 2020 r. o godz. 19.00 przy sanktuarium M.B. Nieustającej Pomocy w Toruniu (ul. św. Józefa 23/35). Spotkania odbywają się w ramach katechumenatu dorosłych zatwierdzonego przez Biskupa Toruńskiego. W katechumenacie dorosłych uczestniczą również osoby ochrzczone, które pragną przygotować się do przyjęcia tylko sakramentu bierzmowania. Spotkania są prowadzone przez duszpasterza wraz z grupą współpracowników świeckich. Kolejne spotkania będą się odbywały w poniedziałki o godz. 19.00. Zgłoszenia są przyjmowane w sekretariacie parafii św. Józefa w Toruniu (email: parafia.sw.jozefa@gmail.com; tel. 56 662 30 32 lub 797 907 271).Apostolat Modlitwy za Kapłanów „Margaretka”

Istotę apostolatu stanowi codzienna modlitwa w intencji imiennie wskazanych kapłanów ofiarowana przez konkretne osoby spośród wiernych. Każda z nich przyjmuje na siebie wieczysty obowiązek modlitwy za kapłana w wyznaczonym dla niej jednym dniu tygodnia.
W Polsce pierwsze Margaretki powstały już w 1998 roku jako oddolna inicjatywa osób świeckich. Do ich liczebnego wzrostu przyczynił się także ogłoszony w 2009 roku przez papieża Benedykta XVI Rok Kapłański. Ze względu na wzrastającą liczbę zaangażowanych osób i chęć wspólnotowej modlitwy za kapłanów, rozpoczęto organizowanie spotkań i pielgrzymek w różnych miejscach w Polsce. Powstało też wiele stron internetowych, które propagują ideę modlitwy w Margaretkach.

Cele Apostolatu:
• modlitwa za wybranego kapłana,
• troska o jedność kapłanów ze swoim biskupem i między sobą,
• współpraca między kapłanami i świeckimi,
• wspieranie powołań do kapłaństwa i życia zakonnego.

Modlitwa
W Apostolacie Margaretka istnieje duża dowolność w wyborze modlitw. Louise Ward stwierdziła: „Każdy ‘płatek’ może modlić się w sposób, który najlepiej mu odpowiada, każdy na swój sposób. Ruch nie oferuje specjalnej formuły”. I podobnie: „Każdy człowiek jest niepowtarzalny. Każdy liść z drzewa jest wyjątkowy; każdy płatek śniegu, kropla wody, ziarnko piasku są wyjątkowe. Więc każdy znajdzie unikalny sposób. Bóg nie tworzy kopii. Różnorodność jest chwałą Ojca”. Zatem istnieje dowolność w przyjmowaniu modlitw przez różne Margaretki. Szanując wytworzoną przez lata praktykę, proponujemy modlitwę „O Jezu Boski Pasterzu…” oraz (według ustalenia przez grupę): dziesiątek Różańca lub Koronkę Pokoju lub Koronkę do Miłosierdzia Bożego lub inną modlitwę. Cdn…

Różaniec w intencji kapłanów
Z inicjatywy osób zaangażowanych w Apostolat Margaretka w naszej wspólnocie parafialnej proponujemy comiesięczną modlitwę różańcową w intencji kapłanów. Różaniec będzie odmawiany w każdy pierwszy czwartek miesiąca o godz. 17.30.

źródło: Krajowe Duszpasterstwo Apostolatu Modlitwy za Kapłanów „Margaretka” http://www.apostolatmargaretka.pl


Mały Apostoł Miłosierdzia

Adwent – czas oczekiwania
Kościół katolicki Adwentem rozpoczyna rok liturgiczny. Sam termin adventus oznacza z języka łacińskiego oczekiwanie, nadejście. Czas Adwentu ma podniosły charakter: jest okresem przygotowania do uroczystych obchodów Bożego Narodzenia. Kościół zaprasza nas przede wszystkim do uczestniczenia w mszach roratnich, poświęconych Najświętszej Maryi Pannie.
W prezbiterium pali się dodatkowa świeca – większa od innych i przyozdobiona białą wstążką. Roratka (taką nazwę nosi świeca) symbolizuje Maryję niosącą światu Chrystusa – Światłość Prawdziwą.
Was również, kochani Mali Apostołowie, zapraszamy na roraty, które odprawiamy codziennie rano o godz. 6.15. Przynieście ze sobą lampiony, które można kupić w sklepie, a jeszcze lepiej zrobić je samemu .
Z Niemiec przywędrował do Polski zwyczaj przygotowywania wieńca adwentowego. Do jego wykonania potrzebne są gałązki trwałych, szlachetnych drzew iglastych (świerk srebrzysty, jodła pospolita lub sosna zwyczajna). Druciane koło oplata się gałązkami, a następnie umieszcza w nim cztery świece (najlepiej czerwone), które odmierzać będą cztery niedziele adwentowe. W pierwszą niedzielę zapalamy jedną świecę, w drugą dwie, w trzecią trzy, a w czwartą cztery. Wieniec adwentowy możecie wykonać wspólnie z rodzicami, również w Waszych domach. Światło świec będzie towarzyszyć Waszym rodzinnym modlitwom, posiłkom, spotkaniom ze znajomymi.
Ciekawostka: W miejscowości Kaufbeuren w Bawarii przygotowywany jest największy na świecie „prawdziwy” wieniec adwentowy. Wykonano go z gałęzi jodły, waży trzy tony, ma średnicę ponad ośmiu metrów, a umieszczone w nim woskowe świece są dwumetrowej wysokości.
Przed nami czas wielkiej radości, ale i wielkiego wysiłku, przygotujmy nasze serca
na spotkanie z Panem Jezusem!