6 grudnia 2020 roku, II Niedziela Adwentu

Żywe jest Słowo Boże… Mk 1, 1-8
Początek Ewangelii Jezusa Chrystusa, Syna Bożego.
Jak jest napisane u proroka Izajasza: «Oto Ja posyłam wysłańca mego przed Tobą; on przygotuje drogę Twoją. Głos wołającego na pustyni: Przygotujcie drogę Panu, prostujcie dla Niego ścieżki», wystąpił Jan Chrzciciel na pustyni i głosił chrzest nawrócenia na odpuszczenie grzechów. Ciągnęła do niego cała judzka kraina oraz wszyscy mieszkańcy Jerozolimy i przyjmowali od niego chrzest w rzece Jordan, wyznając swoje grzechy.
Jan nosił odzienie z sierści wielbłądziej i pas skórzany około bioder, a żywił się szarańczą i miodem leśnym. i tak głosił: «Idzie za mną mocniejszy ode mnie, a ja nie jestem godzien, aby schyliwszy się, rozwiązać rzemyk u Jego sandałów. Ja chrzciłem was wodą, on zaś chrzcić was będzie Duchem Świętym».

Liturgia Adwentu, przesycona ciągłym przypominaniem o radosnym oczekiwaniu na Mesjasza, pomaga nam przyjąć w pełni wartość i znaczenie tajemnicy Bożego Narodzenia. Nie chodzi tu o wspominanie jedynie wydarzenia historycznego, które ponad dwa tysiące lat temu odnotowano w małej wiosce w Judei. Przede wszystkim konieczne jest zrozumienie,
że całe nasze życie powinno być „adwentem”, czyli czujnym oczekiwaniem na ostateczne przyjście Chrystusa. Aby przygotować naszą duszę na przyjęcie Pana, który – jak mówimy w Credo – przyjdzie pewnego dnia, aby sądzić żywych i umarłych, powinniśmy nauczyć się rozpoznawać Jego obecność w wydarzeniach codziennego istnienia. Adwent jest więc, jeśli można tak powiedzieć, intensywnym ćwiczeniem, ukierunkowującym nas zdecydowanie na Tego, który już przyszedł, który przyjdzie i który stale przychodzi Jan Paweł II, Tajemnica Bożego Narodzenia, Audiencja generalna 18 grudnia 2002

W grudniu łączymy się z Papieżem w modlitwie: aby nasza osobista relacja z Jezusem Chrystusem była ożywiana przez Słowo Boże i przez życie modlitwy.


Ogłoszenia duszpasterskie II Niedziela Adwentu

1. Przeżywamy czas Adwentu – okres radosnego oczekiwania na przyjście Pana. Niech będzie wykorzystany do kształtowania „wyobraźni miłosierdzia” przez modlitwę i pomoc charytatywną – zwłaszcza seniorom w dobie pandemii. Zachęcamy do skorzystania ze spowiedzi św. adwentowej.
2. Zapraszamy do udziału w Roratach w dni powszednie o godz. 6.15.
3. Jutro, jak w każdy 7. dzień miesiąca, zapraszamy do modlitwy w intencji Ojca Świętego Franciszka podczas Apelu Jasnogórskiego o godz. 20.30.
4. We wtorek, 8 grudnia przypada uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP. Msze św.  o godz. 7.00, 9.30, 16.30 i 18.00. Podczas Mszy św. o godz. 9.30 i 18.00 nastąpi Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego. Stawajmy w obronie dzieci nienarodzonych.
5. W środę, 9 grudnia modlimy się w intencji naszego Biskupa Wiesława – w dniu Jego imienin.
6. W przyszłą niedzielę, 13 grudnia, po Mszy św. o godz. 15.00 prosimy na spotkanie rodziców dzieci przygotowujących się do I Komunii św.
7. Kto nie posiada jeszcze opłatka wigilijnego, poświęconego w naszym Sanktuarium, może odebrać go w zakrystii, biurze parafialnym, sklepiku lub u roznosicieli opłatkowych. Bóg zapłać też za wszelką ofiarę złożoną z tej racji na funkcjonowanie „Samarytanina”.
8. Dziękujemy za posprzątanie kościoła i wszelkie prace porządkowe. Bóg zapłać za ofiary na utrzymanie parafii i Domu Pomocy „Samarytanin”, za wszelkie wpłaty bankowe.
Za tydzień nasza miesięczna kolekta inwestycyjna.
Kolekta z 29.11: 3317 zł.
Zbiórka na paczki świąteczne: 2994, 55 zł.
9. U ministrantów, w zakrystii i w sklepiku do nabycia świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom (7 i 15 zł).
10. Dzisiaj wspieramy też parafię św. Andrzeja (na Jarze) przy budowie kościoła. Za wszelką pomoc w imieniu Księdza Proboszcza Łukasza Skarżyńskiego serdeczne Bóg zapłać!
11. Zachęcamy do lektury czasopism katolickich.

Serdecznie pozdrawiamy całą parafię i modlących się w naszym Sanktuarium,  życzymy, by Jezus – Król Miłosierdzia dał nam siły do prostowania naszych życiowych dróg.

Wizyty duszpasterskie>>>>


Zmarli w ostatnim czasie:
+ Janina Pokrant, l. 92
+ Andrzej Wiśniewski, l. 84 z ul. Filtrowej,
+ Felicja Lewandowska,
+ Danuta Kapel, l. 60
+ Honorata Borowicz, l. 88
+ Wanda Błądek, l. 78
+ Józef Lewandowski, l. 87


8 grudnia – Niepokalane Poczęcie NMP

– Dzień Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego

Nie zabijaj, ale raczej chroń życie, chroń zdrowie i szanuj godność ludzką każdego człowieka, niezależnie od jego rasy czy religii, od poziomu inteligencji, stopnia świadomości czy wieku, zdrowia czy choroby.

Nie zabijaj, ale raczej przyjmij drugiego człowieka jako dar Boży – zwłaszcza, jeśli to jest twoje własne dziecko!

św. Jan Paweł II, Radom, 4 czerwca 1991

Niewinna pigułka

Kiedy dowiedziałam się, że będziemy mieć trzecie dziecko, wpadłam w panikę. Mimo bardzo dobrych warunków materialnych (mamy piękny dom i nigdy nie narzekaliśmy na finanse) opanował mnie jakiś strach, że sobie nie poradzę i utknę w pieluchach na następnych kilka lat. Udałam się prywatnie do lekarza, niemalże wymuszając na nim potwierdzenie mojej decyzji usunięcia dziecka. Lekarka długo mi tłumaczyła, bym tego nie robiła, w końcu jednak ustąpiła i przepisała mi tabletkę poronną, którą zażyłam zaraz po powrocie do domu. Nie wiem, dlaczego to zrobiłam. Zarówno moja mama, jak i mąż bardzo pragnęli, abym urodziła to dziecko i zapewniali o swojej pomocy. Mama zresztą mieszkała razem z nami i właściwe przejęła wszystkie moje obowiązki, wiec nie miałam żadnych powodów, by panikować. Kiedy połknęłam tabletkę, wpadłam w rozpacz. Chciałam spowodować torsje, ale niestety było za późno. Kilka godzin później poroniłam.

Wtedy zaczęło się prawdziwe piekło. Nie mogłam spać, jeść, nawet na chwilę zająć się czymś innym poza myśleniem nad stratą ukochanego maleństwa, które sama zniszczyłam. Chciałam umrzeć i natychmiast połączyć się z moim dzieckiem. Natarczywe myśli oraz kompletny brak snu powodowały tak wielkie rozchwianie emocjonalne, że musiałam korzystać z pomocy kolejnych lekarzy – najpierw psychiatry, potem neurologa, bowiem nasilające się migrenowe bóle głowy jeszcze potęgowały moje cierpienie psychiczne. Nie działały też tabletki przeciwbólowe ani nasenne. Najgorsze było to, że szukałam winy w innych, oskarżając ich o spowodowanie mojego nieszczęścia. Robiłam awantury mamie, mężowi, pani ginekolog, u której wcześniej byłam, biegałam do księdza, do spowiedzi, wydzwaniałam po kilkanaście razy na dobę
do różnych znajomych. To była prawdziwa gehenna.
Postanowiłam ostatecznie skończyć ze sobą i wtedy dostałam adres do osoby, która w podobnej sytuacji pomogła wielu kobietom. Odbyłyśmy długą rozmowę, a potem razem ze mną uklękła, by pomóc mi odmówić modlitwę o pojednanie z Bogiem i własnym dzieckiem. Głośno szlochając, momentami krzycząc z bólu, odmawiałam modlitwę. Wtedy po raz pierwszy poczułam ulgę.
Proces mojego uzdrowienia trwał jeszcze kilka miesięcy. Codziennie uczęszczałam na Mszę Świętą i przyjmowałam Pana Jezusa do serca. Nieoczekiwanie dla mnie któregoś dnia Pan Bóg całkowicie zdjął ciężar z mojego serca, poczułam się wolna, niewyobrażalnie szczęśliwa i kochana, mimo złej przeszłości. Niemal namacalnie doświadczyłam obecności kochającego Ojca. Zebrałam wtedy wszystkie moje kosztowności, biżuterię, drogocenne pierścienie, złoto i w podzięce oddałam Matce Bożej Częstochowskiej.
W tym bolesnym doświadczeniu odkryłam, że żadne bogactwo ani największe dobra tego świata nie są w stanie zaspokoić ludzkiego serca i pragnienia miłości, której tak wiele doznałam od ludzi, a której odmówiłam swojemu dziecku. Rozpoczęłam nowe życie, a niedługo potem znalazłam się w stanie błogosławionym i szczęśliwie urodziłam wspaniałego syna, który jest radością całej naszej rodziny. Mimo iż po tamtym wydarzeniu został trwały znak (cierpię na epilepsję z powodu uszkodzenia mózgu wynikającego z wielotygodniowej bezsenności), jestem dzisiaj szczęśliwą matką w normalnej rodzinie.
Renata


Intencje mszalne od 6 do 13 grudnia 2020

II Niedziela Adwentu, 6 grudnia
7.30 + ks. Józef Dębiński – greg. 8
7.30 + Mikołaj Bojarski (z okazji imienin) i zmarli z rodziny
9.30 + Franciszek, Jan, Leon, Anna, Sabina i Lucjan Cichoccy
11.00 + Mirosława Pilarska (35 r. śm.), Jerzy Mazurkiewicz, Julia i Ludwik Moryto, Adam i Rafał Kubiak
12.00 (kaplica) O Boże błogosławieństwo dla Wiktora (z okazji 2 urodzin)
12.30 Suma parafialna – w intencji parafian
15.00 + Leszek Gabryszak (29 r. śm.)
18.00 + Irena Kroskowska – greg. 8
20.00 + Maria Szarszewska (od sąsiadów z ul. Elektrycznej)

Poniedziałek, 7 grudnia
6.15 O Boże Miłosierdzie dla Adama (z okazji urodzin)
7.00 + Wanda Jankowska (31 r. śm.)
8.30 + Irena Kroskowska – greg. 9
17.00 O Boże błogosławieństwo dla Renaty
17.00 O Boże błogosławieństwo i opiekę NMP dla Tomasza (z okazji 50. urodzin)
i Wojciecha (z okazji 18. urodzin)
18.00 + ks. Józef Dębiński – greg. 9

Wtorek, 8 grudnia
6.15 Wynagradzająca Niepokalanemu Sercu Maryi za grzechy w rodzinie przeciw rodzinie
7.00 O Boże błogosławieństwo dla rodziny
9.30 + ks. Józef Dębiński – greg. 10
16.30 W intencji Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego
16.30 + Irena Kroskowska – greg. 10
18.00 + Helena i Michał Kądziołkowie

Środa, 9 grudnia
6.15 + Stanisława Kańska (2 r. śm.) i Aniela Dudek (17 r. śm.)
7.00 Dziękczynna za dar dobrej żony z prośbą o wszelkie potrzebne łaski dla Anny
8.30 + ks. Józef Dębiński – greg. 11
17.00 + Irena Kroskowska – greg. 11
17.00 Wynagradzająca Sercu Maryi  za grzechy rodziny
18.00 + teściowie Stanisław i Marianna oraz ich syn Kazimierz Abramowicz

Czwartek, 10 grudnia
6.15 + ze wspólnoty Żywego Różańca
7.00 + Maria i Jan Szwedów
8.30 + ks. Józef Dębiński – greg. 12
17.00 + Felicja i Henryk Malewscy
17.00 + Alojzy Froncek i rodzice z obojga stron
18.00 + Irena Kroskowska – greg. 12

Piątek, 11 grudnia
6.15 + ks. Józef Dębiński – greg. 13
7.00 + Kinga Jankowska (40 r. śm.)
8.30 + Irena Kroskowska – greg. 13
15.00 Msza św. w Godzinie Miłosierdzia
17.00 + Tadeusz (14 r. śm.) i Zofia Rzepka
17.00 + Artur Zielaskowski (od Urszuli Kołodziej)
18.00 Za Ojczyznę

Sobota, 12 grudnia
6.15 O dar zdrowia dla Jadwigi Dąbkowskiej
7.00 + Janina Pokrant
7.00 + ks. Józef Dębiński – greg. 14
8.30 + Irena Kroskowska – greg. 14
17.00 + Aleksander Jagiełka i Lucjan Wypych
17.00 WOLNA!
18.00 + Ryszard Olszak, zmarli rodzice i rodzeństwo, Tadeusz i Jan Kardas

III Niedziela Adwentu, 13 grudnia
7.30 Dziękczynna z prośbą o łaski dla dzieci: Darii (rocz. urodzin), Piotra, Olgi i Anny oraz ich rodzin
7.30 + Zenona Ługowska (7 r. śm.)
9.30 + ks. Józef Dębiński – greg. 15
9.30 + ks. Tomasz Drzymalski (4 r. śm.)
11.00 + Salomea (17 r. śm.)
12.00 (kaplica) + Zofia i Bernard Lipińscy oraz rodzice z obojga stron
12.30 Suma parafialna – w intencji parafian
15.00 + Alfons Kroskowski (7 r. śm.)
18.00 + Łucja Komorowska, Jerzy Boroń, Apolinary Czepelewski i Borys Michałowski
20.00 + Irena Kroskowska – greg. 15