7 marca 2021 roku, III Niedziela Wielkiego Postu

Żywe jest Słowo Boże…
J 2, 13-25
Zbliżała się pora Paschy żydowskiej i Jezus przybył do Jerozolimy. W świątyni zastał siedzących za stołami bankierów oraz tych, którzy sprzedawali woły, baranki i gołębie. Wówczas, sporządziwszy sobie bicz ze sznurów, powypędzał wszystkich ze świątyni, także baranki i woły, porozrzucał monety bankierów, a stoły   powywracał. Do tych zaś, którzy sprzedawali gołębie, rzekł: «Zabierzcie to stąd i z domu mego Ojca nie róbcie targowiska!» Uczniowie Jego przypomnieli sobie, że napisano: «Gorliwość o dom Twój pochłonie Mnie».
W odpowiedzi zaś na to Żydzi rzekli do Niego: «Jakim znakiem wykażesz się wobec nas, skoro takie rzeczy czynisz? » Jezus dał im taką odpowiedź: «Zburzcie tę świątynię, a Ja w trzy dni wzniosę ją na nowo».
Powiedzieli do Niego Żydzi: «Czterdzieści sześć lat budowano tę świątynię, a Ty ją wzniesiesz w przeciągu trzech dni?»
On zaś mówił o świątyni swego ciała. Gdy zmartwychwstał, przypomnieli sobie uczniowie Jego, że to powiedział, i uwierzyli Pismu i słowu, które wyrzekł Jezus.
Kiedy zaś przebywał w Jerozolimie w czasie Paschy, w dniu świątecznym, wielu uwierzyło w Jego imię, widząc znaki, które czynił. Jezus natomiast nie zawierzał im samego siebie, bo wszystkich znał i nie potrzebował niczyjego świadectwa o człowieku. Sam bowiem wiedział, co jest w człowieku.


W marcu łączymy się z Papieżem w modlitwie: abyśmy przeżywali sakrament pojednania z odnowioną głębią,żeby cieszyć się nieskończonym miłosierdziem Bożym.


Ogłoszenia duszpasterskie
III Niedziela Wielkiego Postu

1. Zapraszamy do udziału w Gorzkich Żalach – dzisiaj o godz. 17.20. Droga Krzyżowa w piątek o godz. 14.30, 16.30 (dla dzieci), po Mszy św. o godz. 18.00 i 19.30 (dla młodzieży).
2. Apel Jasnogórski w intencji papieża Franciszka dzisiaj po Mszy św. o godz. 20 (ok. 20.40).
3. Od jutra dzieci i młodzież Szkoły Podstawowej nr 3 i nr 4 rozpoczynają rekolekcje wielkopostne. W znacznej części odbędzie się to drogą internetową. Rodziców i wychowawców prosimy, by pomogli w poprowadzeniu rekolekcji.
4. W przyszłą niedzielę, 14 marca, spotkanie rodziców dzieci przygotowujących się do I spowiedzi i Komunii św. – po Mszy św. o godz. 15.00.
5. Bóg zapłać wszystkim, którzy włączyli się w dzieło powstania balasek. Ostatnie opady śniegu i mróz dokonały poważnego uszkodzenia dachu na domu parafialnym, głównie nad salkami katechetycznymi. Najbliższe kolekty remontowo-inwestycyjne będą przeznaczone na ten cel i wzmocnienie wieży kościoła oraz remont dachu nad zakrystią. Dziękujemy za posprzątanie kościoła, za ofiary na utrzymanie i funkcjonowanie parafii i Domu Pomocy „Samarytanin”, jak również na ogrzewanie kościoła i kaplicy.
Za tydzień nasza kolekta remontowo-inwestycyjna. Prosimy o przeznaczenie 1% podatku dochodowego na funkcjonowanie „Samarytanina”.
Kolekta z 28 lutego: 3693 zł.
Zbiórka dla misjonarzy: 3621 zł.
6. Zachęcamy do lektury czasopism katolickich.


Jak najserdeczniej pozdrawiamy wszystkich uczestników liturgii w naszym Sanktuarium  i życzymy, by kroczenie drogą przykazań Bożych było dla nas radością.


Ks. Profesorowi Mirosławowi Mrozowi  dziękujemy za wygłoszone rekolekcje wielkopostne!
Bóg zapłać!


Intencje mszalne od 28 lutego do 7 marca 2021

Niedziela, 7 marca
7.30 + Franciszka Kuźmińska
7.30 + Kunegunda i Franciszek oraz zmarli z rodziny
9.30 + Marianna Talar
11.00 + Edward Kalinowski (8 r. śm.), rodzice i dziadkowie z obojga stron, brat Janusz i Adam
12.00 (kaplica) + Bogdan Czerwiński – greg. 24
12.30 Suma parafialna – w intencji parafian
15.00 + Barbara Piontek
18.00 + Stanisław Domański (12 r. śm.)
20.00 + Barbara Kalka

Poniedziałek, 8 marca
7.00 Dziękczynna za dar życia i posługi s. Ave z prośbą o Boże błogosławieństwo i potrzebne łaski dla niej oraz dla s. Mateuszy i s. Radosławy
8.30 + Bogdan Czerwiński – greg. 25
17.00 + Halina Orzechowska (intencja od Krystyny Orzechowskiej z rodziną)
17.00 + Kazimierz Rebenda – greg. 1
18.00 + Maria Kluczewska (4 r. śm.)

Wtorek, 9 marca
7.00 + Bogdan Czerwiński – greg. 26
7.00 O szczęśliwy przebieg operacji i powrót do zdrowia dla Cypriana
8.30 + Marta (36 r. śm.), Alojzy i zmarli z rodziny Kończewskich
17.00 + rodzice: Lucyna, Tadeusz, Leokadia, Edmund oraz zmarli z rodziny z obojga stron
17.00 + Kazimierz Rebenda – greg. 2
18.00 + mąż Jan Koziński (15 r. śm.)

Środa, 10 marca
7.00 + Kazimierz Rebenda – greg. 3
8.30 + Halina Orzechowska (od Andrzeja i Marii z rodziną Dąbrowskich)
17.00 + Bogdan Czerwiński – greg. 27
17.00 O Boże błogosławieństwo i potrzebne łaski dla Zofii i Marka Zalfresso-Jundziłło (z okazji ich urodzin)
18.00 + Marianna, Jan i Kazimierz Janiszewscy

Czwartek, 11 marca
7.00 + Bogdan Czerwiński – greg. 28
8.30 + Gerard Wysiecki (38 r. śm.)
17.00 + Kazimierz Rebenda – greg. 4
17.00 + Czesław Romanowski (od sąsiadów)
18.00 Za Ojczyznę

Piątek, 12 marca
7.00 + Kazimierz Wuttke (popogrzebowa)
8.30 + Kazimierz Rebenda – greg. 5
15.00 Msza św. w Godzinie Miłosierdzia
17.00 + Stanisława Zasadowska (36 r. śm.)
17.00 + Bogdan Czerwiński – greg. 29
18.00 + Krzysztof Karbowiński (4 r. śm.) i zmarli z rodziny

Sobota, 13 marca
7.00 + Michalina Jankowska
8.30 + Bogdan Czerwiński – greg. 30
17.00 + Zbigniew Nędzusiak (16 r. śm.) oraz rodzice z obojga stron
17.00 + Kazimierz Rebenda – greg. 6
18.00 + Stanisław Lewandowski (74 r. śm.)

Niedziela, 14 marca
7.30 + Jadwiga Lewandowska (1 r. śm.)
7.30 Kazimierz Rebenda – greg. 7
9.30 + rodzice Feliksa i Maria, z rodziny Puszakowskich, Zacharskich, Waligóra, Sójki i za wszystkie dusze w czyśćcu
11.00 + Krystyna Żabska
12.00 (kaplica) + Wiesław (1 r. śm.), Benedykt i Wacława Zielińscy
12.30 Suma parafialna – w intencji parafian
15.00 O Boże błogosławieństwo i potrzebne łaski dla Weroniki (z okazji urodzin) oraz jej rodziców i brata
18.00 + Maria Bogacka (24 r. śm.) oraz zmarli z rodziny
20.00 + Władysława i Jan (6 r. śm.) Słoma


Rok św. Józefa
Święty Józef jako przybrany ojciec

“Słabnące pokolenie” to określenie, którego użył kardynał Paul Joseph Jean Poupard na nazwanie postępującego kryzysu rodziny w ostatnich kilkudziesięciu latach. Najbardziej ucierpiała pozycja ojca, która pociągnęła za sobą osłabienie roli matki. Pan Bóg przecież tak zaprojektował rodzinę, że dla normalnego rozwoju dziecka potrzebny jest zarówno ojciec jak i matka. Dlatego obserwując te zmiany, autorzy książek poświęconych rodzinie nazwali nasze czasy „cywilizacją bez ojca”.
W tej sytuacji Pan Jezus daje nam skarb w postaci Świętego Józefa – wraz z Maryją. Jezus posiada dwoje rąk, by nas ukołysać. Pocieszającą czułość Matki i czujną opiekę św. Józefa, aby nas chronił. Tą samą drogę wybierali święci. Na przykład św. Bernadetta nie zawahała się po wstąpieniu do zakonu wziąć św. Józefa za swego przybranego ojca. Zrobiła to pod wpływem maryjnego natchnienia. Bo właśnie poprzez Maryję wchodzi się w zażyłość ze św. Józefem. Przygotowując przyjście na ziemię swego jedynego Syna, Bóg Ojciec zadbał o to, by Jezus miał najlepszego ziemskiego ojca. Ewangelista Mateusz mówi nam, że Józef był człowiekiem sprawiedliwym. W języku biblijnym określenie „sprawiedliwy” ma przede wszystkim znaczenie religijne. Opisuje ono właściwą relację człowieka do Boga. Być sprawiedliwym oznacza postępować zgodnie z prawem Bożym, zachowywać Jego przykazania. To starotestamentalny ideał doskonałości, najwyższa moralna cnota. Sprawiedliwy to człowiek pobożny, sługa nienaganny, przyjaciel Boga. To ktoś pełen Bożej bojaźni, żyjący mądrze i dobrze. On nie tylko formalnie zachowuje przepisy prawa, ale jego serce jest zestrojone z Bożą wolą. Żydzi nazywali takich ludzi cadykami. Wierzyli, że cadykowie są jak kolumny, które podtrzymują całą ludzkość w miłosierdziu Boga. Bez nich świat upada. Kimś takim był właśnie św. Józef.
Wiemy też, że Józef był człowiekiem żyjącym bożymi natchnieniami. Otrzymał przynajmniej cztery takie natchnienia, by chronić Jezusa i Maryję. W pierwszym śnie Pan rozkazał mu wziąć Maryję za swoją małżonkę i w ten sposób zapewnił Jezusowi bezpieczeństwo w pełnej rodzinie posiadającej ojca i matkę. Po raz drugi zjawił się Anioł, aby powiedzieć mu o zagrożeniu i o potrzebie ucieczki do Egiptu. Później Anioł zjawił się raz jeszcze i powiedział mu, że bezpiecznie mogą wracać do domu. W końcu, w sennym widzeniu Józef został ostrzeżony, że Archelaus panuje w Judei w miejsce swego ojca Heroda, dlatego też w drodze powrotnej powinien ominąć Judeę i wraz z rodziną zamieszkać w Galilei.
Bóg Ojciec jako lekarstwo na ojcowskie niedobory daje nam świętego Józefa. Poprzez modlitwę do jedynego obrazu Ojca – świętego Józefa, wejdźmy na drogę powtórnego przyjęcia władzy ojcowskiej. Nie będzie to jednak władza, która kiedyś, być może, nacechowana była przemocą lub obojętnością, bo Bóg Ojciec obdarzył Józefa darami miłości i czułości. Obdarzył go ojcowskim przywiązaniem, aby strzegł Jezusa z największą czujnością, delikatnością i prawdziwą ojcowską troskliwością. To wszystko co Józef otrzymał od Boga Ojca przenosi w modlitwie na nas: miłość, czułość, wytrwałą opiekę i władzę rodzicielską rozumianą jako troska o nasz wzrost.
Specyficzne zadanie św. Józefa polega na tym, że ma on w nas przez swe wstawiennictwo nasycić nasze emocjonalne i duchowe niedobory ziemskiego ojca. Psychologowie powiadają, że każdy dorosły mężczyzna czy kobieta nosi w sobie taką cząstkę psychiki, którą nazywają “wewnętrznym dzieckiem”. To może być dziecko szczęśliwe, nasycone miłością swego ojca, posiadające poczucie bezpieczeństwa i wartości siebie samego. Ale może to być dziecko, które czuje się zagrożone i źle czujące się we własnej skórze. Ojciec bowiem jest tym, który ma wskazać odpowiedni kierunek i pozostać w zasięgu ręki, kiedy dziecko będzie potrzebowało jego pomocy. Bez takiej pomocy i przewodnictwa dziecko, a potem dorosły, będzie czuło się często jak rozbitek na burzliwym morzu.
Jeśli jesteś w takiej sytuacji, weź do swego serca św. Józefa. W modlitwie i rozmowie z nim pozwól, aby twoje “wewnętrzne dziecko” poprowadził ku emocjonalnej i duchowej dojrzałości. Żeby zaspokoił ukryty głód ojca. Stań z tym głodem przed św. Józefem. Gdy św. Józef będzie obok, wleje w ten głód nowy zastrzyk sił, bezpieczeństwa i zaufania. Otwarcie na świętego Józefa oznacza właściwie otwarcie na moc samego Boga Ojca, z Jego wszechmocą, który ze zła wyprowadza jeszcze większe dobro. I oto okaże się, ten głód, który sam w sobie był zagubieniem i ciężarem, który nieznośnie przygniatał, stanie się miejscem twojego nowego życia otwartego na Boga Ojca.

Bibliografia: Brat Efraim, Józef. Ojciec na nowe tysiąclecie; Bernard Dubois, Uzdrowienie relacji w rodzinie; Ks. Józef Augustyn, Ojcostwo. Aspekty pedagogiczne i duchowe.

Modlitwa:
Chwalebny święty Józefie, Oblubieńcze Najświętszej Dziewicy Maryi, Dziewiczy Opiekunie Jezusa, czuwaj nade mną i prowadź mnie drogą łaski uświęcającej. Wejrzyj na moje modlitwy i otaczaj mnie zawsze swoją przemożną opieką.
Usuń wszystkie przeszkody i trudności stojące na drodze mojej modlitwy i spraw, niech wysłuchanie mej prośby będzie na większą chwałę Bożą i dla mojego zbawienia. W dowód wdzięczności obiecuję głosić Twoją chwałę i dziękować Bogu za udzielenie Ci tak wielkiej mocy w niebie i na ziemi. Amen.