13 XI 2016 r., XXXIII Niedziela Zwykła

Strzeżcie się, żeby was nie zwiedziono

Sceny i znaki, przedstawione przez Jezusa, zostały od razu zrozumiane jako zapowiedź końca świata, albowiem bez Świątyni jerozolimskiej, Żydzi nie wyobrażali sobie życia. Byli z niej dumni, uważali ją za dom Boży i za gwarancję Bożego błogosławieństwa. Błąd polegał na tym, że w którymś momencie uznali, że Świątynia sama przez się ma im zapewnić poczucie bezpieczeństwa, że nie wiara i zaufanie do Boga, lecz sam fakt istnienia Świątyni, jest najważniejszy.

Na tym polegał tragizm Żydów, i nie tylko ich, że środek uznali za cel, że symbol pomylili z tym, co ma on symbolizować. Ostatecznie więc ufność pokładali nie w samym Bogu, lecz w dziele swoich rąk, które z Bogiem utożsamili. Tymczasem tylko żywa, autentyczna wiara daje człowiekowi przystęp do Boga i gwarancję Jego opieki. Bez wiary, ani Świątynia, ani kościoły, ani obrazy święte, ani nawet modlitwa i sakramenty, nie mają zbawczego znaczenia. Trzeba o tym pamiętać, by nie wpaść w pułapkę formalizmu lub „magizmu” religijnego.


W listopadzie łączymy się z Papieżem w modlitwie: Aby kraje, które przyjmują wielką liczbę uchodźców i uciekinierów, były wspierane w swoim wysiłku solidarności.


Ogłoszenia duszpasterskie

1. Kończy się rok nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia. W przyszłą niedzielę – Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata papież Franciszek zakończy go w Rzymie. Zakończenie Jubileuszu w naszym Sanktuarium nastąpi dziś na sumie o godz. 12.30. W sobotę 19 XI w światowym centrum kultu Miłosierdzia Bożego w Krakowie – Łagiewnikach odbędzie się uroczysty akt jubileuszowy przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana. Jesteśmy w trakcie nowenny przygotowującej nas na to wydarzenie – w naszym Sanktuarium codziennie o godz. 15.00. Bądźmy uczestnikami tego wydarzenia, nie tylko obserwatorami.

2. Z dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy roznoszenie opłatka wigilijnego w naszej parafii. Dziękujemy wszystkim, którzy w tym dziele uczestniczą. Jest to już nasza tradycja parafialna. Niech wyraża naszą budowę wspólnoty. Wszystkich prosimy o życzliwe przyjęcie naszych posłańców. Wszystkim, którzy przy tej okazji złożą ofiarę na funkcjonowanie naszego domu pomocy Samarytanin składamy serdeczne „Bóg zapłać”. Spotkanie podsumowujące nastąpi w czwartek 8 XII (Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP) po Mszy św. o godz. 18.00.

3. Spotkanie z rodzicami dzieci przygotowujących się do I Komunii św. dziś po Mszy św. o godz. 15.00.

4. Za tydzień ostatnia niedziela roku kościelnego. Jest to święto ministrantów, lektorów i ceremoniarzy, których zawołaniem jest „Króluj nam Chryste”. Podczas Mszy św. o godz. 15.00 promujemy nowych ministrantów, a po Mszy św. zapraszamy na spotkanie rodziców członków Służby Ołtarza.

5. „Bóg zapłać” serdecznie za posprzątanie kościoła. Dziękujemy za ofiary na upiększanie naszej świątyni i na funkcjonowanie domu opieki Samarytanin. Jesteśmy w trakcie załatwiania własnego KRS-u. Za pilotowanie tego dzieła dziękujemy Panu Gerardowi Głowackiemu. Dziękujemy za ofiary na Kościół w Iraku (2973 zł.). Kolekta z niedzieli 6 XI wyniosła 4971 zł. Za tydzień kolekta na Wyższe Seminarium Duchowne w Toruniu.

6. Zapraszamy do naszego sklepiku oraz biblioteki i videoteki parafialnej. Polecamy prasę katolicką, pamiątki z naszego Sanktuarium i cegiełki na funkcjonowanie Domu Samarytanin.

Do wieczności odszedł:
Krystian Wasilewski, l. 41

Serdecznie pozdrawiamy wszystkich uczestników niedzielnej liturgii i życzymy jak najwięcej uzdrawiającej mocy od Chrystusa – Króla Miłosierdzia !!!


Koncert muzyki cerkiewnej

koncert-muz-cerkW dniach od 22 października do 12 listopada miał miejsce w Toruniu I Festiwal Muzyki Sakralnej Musica Vera – „Muzyka Nowych Świątyń.Idea „muzyki prawdziwej” nawiązuje do nauczania papieża Benedykta XVI na temat muzyki liturgicznej. Głosił on, że „muzyka swoje najgłębsze źródło znajduje w liturgii (…) Ta muzyka jest wyrażeniem prawdy chrześcijaństwa. Tam, gdzie rozwija się taka odpowiedź, ma miejsce spotkanie z prawdą, z prawdziwym Stwórcą świata”(…) „Można powiedzieć, że jakość muzyki zależy od czystości i wspaniałości spotkania z tym, co Boże, z doświadczeniem miłości i cierpienia. Im bardziej czyste i prawdziwe jest to doświadczenie, tym czystsza i wspanialsza będzie także muzyka, która z niego się rodzi i rozwija.”

W ramach festiwalu w sobotę 5 listopada o godz. 19.30 w naszym Sanktuarium odbył się koncert muzyki cerkiewnej. W programie znalazły się utwory prawosławnej muzyki liturgicznej, w tym przykłady muzyki bizantyjskiej, wczesnosłowiańskiej, oraz dzieła wielkich kompozytorów muzyki cerkiewnej.

Męski Kwartet Muzyki Cerkiewnej „Ikos” (Michał Hajduczenia, Łukasz Hajduczenia, Rafał Pagór i Vitali Mikhalchuk) rozpoczął koncert od wykonania Trisagiosu – hymnu pochwalnego na cześć Trójcy Świętej („Święty Boże, Święty mocny…”). Usłyszeć mogliśmy fragmenty wielu utworów opartych na monodii bizantyjskiej oraz wywodzących się z tradycji staroruskiej. Kwartet wykonał także hymny, których autorstwo przypisuje się św. Janowi Damasceńskiemu oraz hymny i psalmy Nieszporów i Jutrzni oraz Kanon Eucharystyczny i Modlitwę Pańską z prawosławnego nabożeństwa eucharystycznego.

Koncert zakończyło wspólne wykonanie Akatystu ku czci Bogurodzicy przez kwartet prawosławny oraz scholę Ojców Paulinów z toruńskiej wspólnoty jako wyraz jednej modlitwy do wspólnej Matki.

Latem planowany jest kolejny koncert muzyki sakralnej w naszym Sanktuarium w ramach Świętojańskiego Festiwalu Organowego.