16 czerwca 2024 roku XI Niedziela Zwykła

Żywe jest Słowo Boże… Mk 4,26-34

Jezus mówił do tłumów:
«Z królestwem Bożym dzieje się tak, jak gdyby ktoś nasienie wrzucił w ziemię. Czy śpi, czy czuwa, we dnie i w nocy, nasienie kiełkuje i rośnie, sam nie wie jak. Ziemia sama z siebie wydaje plon, najpierw źdźbło, potem kłos, a potem pełne ziarno w kłosie. Gdy zaś plon dojrzeje, zaraz zapuszcza sierp, bo pora już na żniwo».
Mówił jeszcze: «Z czym porównamy królestwo Boże lub w jakiej przypowieści je przedstawimy? Jest ono jak ziarnko gorczycy; gdy się je wsiewa w ziemię, jest najmniejsze ze wszystkich nasion na ziemi. Lecz wsiane, wyrasta i staje się większe od innych jarzyn; wypuszcza wielkie gałęzie, tak że ptaki podniebne gnieżdżą się w jego cieniu».
W wielu takich przypowieściach głosił im naukę, o ile mogli ją rozumieć. A bez przypowieści nie przemawiał do nich. Osobno zaś objaśniał wszystko swoim uczniom.
Z Dzienniczka św. Faustyny nr 343
W Tobie Panie, wszystko dobre jest, co daje ojcowskie Twe Serce; nie przenoszę pociech nad gorycze, ani goryczy nad pociechy, ale za wszystko dzięki ci, Jezu. Rozkoszą moja jest wpatrywać się w Ciebie, Boże niepojęty. W tych tajemniczych istnieniach przebywa duch mój, tam czuję, że jestem u siebie. Znane mi dobrze mieszkanie Oblubieńca mego. Czuje, że nie ma ani jednej kropli krwi we mnie, która by nie płonęła miłością ku Tobie. – O Piękności niestworzona, kto Ciebie raz pozna, ten nic innego kochać nie może. Czuje otchłań swej duszy bezdenną i nic jej nie wyrówna – jeno Bóg sam. Czuje, ze tonę w Nim jako jedno ziarenko piasku w bezdennym oceanii.

Z Dzienniczka św. Faustyny  nr 343
W Tobie Panie, wszystko dobre jest, co daje ojcowskie Twe Serce; nie przenoszę pociech nad gorycze, ani goryczy nad pociechy, ale za wszystko dzięki ci, Jezu. Rozkoszą moja jest wpatrywać się w Ciebie, Boże niepojęty. W tych tajemniczych istnieniach przebywa duch mój, tam czuję, że jestem u siebie. Znane mi dobrze mieszkanie Oblubieńca mego. Czuje, że nie ma ani jednej kropli krwi we mnie, która by nie płonęła miłością ku Tobie. – O Piękności niestworzona, kto Ciebie raz pozna, ten nic innego kochać nie może. Czuje otchłań swej duszy bezdenną i nic jej nie wyrówna – jeno Bóg sam. Czuje, ze tonę w Nim jako jedno ziarenko piasku  w bezdennym oceanie.


W czerwcu łączymy się z Papieżem w modlitwie – Za uchodźców:
Módlmy się, aby emigranci, zmuszeni z powodu wojen lub głodu do pełnej zagrożeń i niebezpieczeństw ucieczki, znaleźli akceptację i nowe perspektywy życia w krajach, które ich przyjmują.


Ogłoszenia duszpasterskie XI Niedziela Zwykła

1. Miesiąc czerwiec poświęcony jest czci Boskiej Miłości Najświętszego Serca Pana Jezusa. Zapraszamy na nabożeństwa czerwcowe w niedziele o godz. 17.30, a w dni powszednie o godz. 17.45.
2. Zbliża się koniec roku szkolnego 2023/2024. Dzieci i młodzież szkolną oraz nauczycieli, wychowawców i rodziców zapraszamy na Msze św. z tej okazji. W zależności od zaplanowanego zakończenia w szkole – Msze św. w piątek, 21 czerwca o godz. 8.30 lub 15.00.
3. Także w piątek, 21 czerwca swoją 16. rocznicę święceń kapłańskich obchodzi Ks. Andrzej. Pamiętajmy w modlitwie o Nim i módlmy się o liczne i święte powołania kapłańskie, szczególnie z naszej parafii.
4. Bóg zapłać serdecznie za materialne wspieranie funkcjonowania parafii i Domu Pomocy „Samarytanin”.
Kolekta z 9 czerwca: 6 438 zł.
5. Zachęcamy do lektury tygodnika „Niedziela”.

Serdecznie pozdrawiamy wszystkich nawiedzających nasze Sanktuarium, i życzymy, by posiew Słowa Bożego w naszych sercach wydał jak najobfitszy owoc zbawienia!

Spotkania grup parafialnych w tym tygodniu:
• poniedziałek, 17 czerwca o godz. 17.30 (Samarytanin) – Stowarzyszenie „Faustinum”,
• poniedziałek, 17 czerwca o godz. 19.00 (dom katechetyczny) – Słowo Życia,
• poniedziałek, 17 czerwca o godz. 19.30 (dom katechetyczny) – CUD (dla młodzieży),
• czwartek, 20 czerwca o godz. 19.00 (dom katechetyczny) – Odnowa w Duchu Świętym,
• czwartek, 20 czerwca o godz. 18.00 (dom katechetyczny) – zespół Hortus Orandi,
• sobota, 22 czerwca o godz. 15.00 (Samarytanian) – zakończenie roku formacyjnego wspólnoty dla kobiet uMOCniONE MIŁOŚCią.


Intencje mszalne od 16 do 23 czerwca 2024

XI Niedziela Zwykła, 16 czerwca
7.30 + Marianna Wyrzykowska (greg. 16)
9.30 Dziękczynna z okazji 25. rocznicy ślubu Anny i Sławomira
11.00 + mąż Mieczysław, brat Krzysztof, rodzice i zmarli z rodziny
12.00 (kaplica) + Maria i Antoni (w r. śm.) oraz zmarli z rodziny Zawadzkich i Rutkowskich
12.30 Suma parafialna – Za Parafian
15.00 + Anna Dembińska (13 r. śm.)
18.00 + z rodziny Ludwiszewskich i Klein
20.00 + rodzice Helena i Józef Wierniewscy

Poniedziałek, 17 czerwca
7.00 O Boże błogosławieństwo i potrzebne łaski dla Jolanty
8.30 + Józef (14 r. śm.) i Gertruda (8 r. śm.) Ostrowscy
17.00 + Marianna Wyrzykowska (greg. 17)
18.00 + Wanda, Feliks i Józef Laskowscy

Wtorek, 18 czerwca
7.00 O Boże błogosławieństwo i potrzebne łaski dla Darii i Natalii z rodzinami
8.30 + Mieczysław Jędrzejczyk, Stanisława Niewędłowska, Jan Winnicki, Krzysztof Wierzchowski
17.00 O błogosławieństwo Boże dla ks. Krzysztofa
18.00 + Marianna Wyrzykowska (greg. 18)

Środa, 19 czerwca
7.00 + Mirosława Rochecka (popogrzebowa)
8.30 + Marianna Wyrzykowska (greg. 19)
17.00 + Marta i Czesław Chojnowscy
18.00 + Władysław Zawadzki (3 r. śm.)

Czwartek, 20 czerwca
7.00 + Kazimierz Melerski (od Ireny i Jerzego Sojki)
8.30 + Eugeniusz Raczkowski
17.00 + Marianna Wyrzykowska (greg. 20)
18.00 + Felicja i Eugeniusz, Stefan i Józefa

Piątek, 21 czerwca
7.00 Dziękczynna z ok. 70. urodzin Marii
8.30 + Lech Janik (2 r. śm.), zmarli z rodziny Janików i Skowrońskich
15.00 Msza św. w Godzinie Miłosierdzia
17.00 + Alojzy Kowa i Stefan Strzesak
18.00 + Marianna Wyrzykowska (greg. 21)

Sobota, 22 czerwca
7.00 + Janina Gzella (z okazji 103. urodzin)
8.30 + Marianna Wyrzykowska (greg. 22)
17.00 + Helena Żuk, mąż Jan oraz rodzice z oboja stron
18.00 Dziękczynna za otrzymane łaski z prośbą o dalsze błogosławieństwo Boże dla dzieci i wnuków

XII Niedziela Zwykła, 23 czerwca
7.30 + Maria i Kazimierz Maliccy, Jan, Bronisława, Wilhelmina, Leon i Stanisław Reczuch
9.30 + Stanisława i Stefan Goźlińscy
11.00 Dziękczynna z okazji 20. rocznicy ślubu Anety i Pawła z prośbą o Boże błogosławieństwo dla całej rodziny
12.00 (kaplica) Marianna Wyrzykowska (greg. 23)
12.30 Suma parafialna – Za Parafian
15.00 + mama Kazimiera (2 r. śm.)
18.00 + rodzice Halina i Kazimierz oraz zmarli z rodziny
20.00 + Barbara Nikiel (5 r. śm.)

W przypadku dostrzeżenia błędów w intencjach prosimy o zgłoszenie tego w zakrystii!


Spotkanie dla LSO w naszym seminarium
W sobotę, 8 czerwca w Wyższym Seminarium Duchownym w Toruniu odbyło się spotkanie dla Liturgicznej Służby Ołtarza naszej diecezji. Miało ono charakter modlitewno-sportowy. Grupie naszych ministrantów i lektorów towarzyszył Ks. Mateusz.
W czasie Mszy św. rozpoczynającej spotkanie, której przewodniczył Ks. Rektor Stanisław Adamiak, jeden z naszym ministrantów – Filip Surmiak – został ustanowiony lektorem.
Następnie odbyły się mecze w piłkę nożną w trybie pucharowym. Nasza ekipa w składzie Adam, dwóch Mateuszów, Patryk, Filip i Dawid wygrała cały turniej.


Od września zapraszamy chłopców, aby dołączyli do grona naszych ministrantów i lektorów!


Beatyfikacja Ks. Michała Rapacza
– Czcigodny Sług Boży Ksiądz Michał Rapacz urodził się w 1904 roku w Tenczynie. Po otrzymaniu święceń kapłańskich był najpierw wikariuszem w Płokach koło Trzebini, a następnie w Rajczy – napisał w liście na Wielki Post abp Marek Jędraszewski. – W 1937 roku powrócił do Płok, gdzie został administratorem parafii. Tam zastała go druga wojna światowa, podczas której wspierał miejscową ludność, w tym również polskich partyzantów. Gdy w 1945 roku rządy w Polsce objęli komuniści, ks. Rapacz ze względu na swoją gorliwość duszpasterską szybko stał się obiektem ich szykan. Ostrzeżony o grożącym mu niebezpieczeństwie i nakłaniany do opuszczenia Płok, powiedział podczas jednego z kazań: „Choćbym miał trupem paść, nie zaprzestanę tej Ewangelii głosić i nie wyrzeknę się własnego krzyża”. W nocy z 11 na 12 maja 1946 roku na probostwo wtargnęła komunistyczna bojówka. Księdzu Rapaczowi odczytano wyrok śmierci, a następnie wyprowadzono go na zewnątrz. Ksiądz powtarzał wtedy jedno tylko zdanie: „Niech się dzieje Twoja wola, Panie”. Ciągnięty na powrozie wokół kościoła i dotkliwie bity, został następnie siłą uprowadzony do oddalonego o ok. 1 km lasu i tam zastrzelony. W pamięci parafian pozostał jako kapłan, który każdej nocy udawał się do kościoła, aby długo modlić się przed Najświętszym Sakramentem w intencji zbawienia powierzonych sobie ludzi.
Po ceremonii pogrzebowej w Płokach, ciało spoczęło w rodzinnym grobie na cmentarzu parafialny w Lubniu k. Myślenic. 29 października 1980 roku doczesne szczątki ks. Rapacza zostały ekshumowane, a 2 listopada przeniesione i złożone w przygotowanym grobie na zewnątrz, z tyłu kościoła parafialnego w Płokach, gdzie spoczywają do dnia dzisiejszego.
Powojenna sytuacja polityczna w Polsce nie pozwoliła na szybkie rozpoczęcie procesu kanonizacyjnego. Wystarczy przypomnieć aresztowanie, a potem internowanie biskupów Archidiecezji Krakowskiej: abp Eugeniusza Baziaka i bpa Stanisława Rosponda. Podobnie było w innych diecezjach Polski. Apogeum było internowanie prymasa kard. Wyszyńskiego. W tę sytuację wpisał się pokazowy proces Kurii Krakowskiej, aresztowanie i wydanie nawet wyroku śmierci na niektórych duchownych. Represje dotykały także wiele osób przyznających się do wiary chrześcijańskiej i przywiązania do Kościoła katolickiego. Te przejawy dyskryminacji, a nawet prześladowania, trwały do końca lat 80-tych minionego stulecia.
W 1980 roku na fali budzącego się ruchu oporu i powstania Niezależnego Samorządowego Związku Zawodowego „Solidarność” zostały podjęte próby rozpoczęcia procesu o męczeństwo proboszcza z Płok. Pierwszym wyraźnym krokiem była ekshumacja i przeniesienie ciała zamordowanego ks. Michała z Lubnia do Płok. W latach 1986–1987 krakowski biskup pomocniczy Julian Groblicki, zachęcony przez papieża Jana Pawła II rozpoczął gromadzenie dokumentów i zbieranie świadectw w sprawie męczeńskiej śmierci. Zabezpieczono 21 zeznań świadków naocznych (de visu), którzy wskazywali na heroiczne życie i męczeńską śmierć ks. Michała.