12 VI 2016 r., XI Niedziela Zwykła

Ten, komu mało się odpuszcza, mało miłuje

Faryzeusz był zbyt pewny siebie, aby w ogóle zacząć odczuwać lęk. Dlatego traktował Jezusa protekcjonalnie, uważał, że Go nie potrzebuje. Do tego stopnia, że w swoim poczuciu wyższości i niezależności, zlekceważył zasady gościnności. Ileż to razy człowiek w swoim zadufaniu i pewności siebie lekceważy wszelkie zasady, odrzuca Boga i Jego prawdę, tworzy sobie swoją namiastkę prawdy w postaci ideologii czy złudzeń. A wszystko dlatego, że nie chce spojrzeć na siebie w całej prawdzie, że widzi w sobie tylko zewnętrzne pozory, a nie wewnętrzne motywacje i dążenia.
Chrystus chciał tym złudnym przekonaniem zachwiać, chciał zburzyć fałszywe poczucie bezpieczeństwa, by doprowadzić do skruchy, zawierzenia, a w konsekwencji przebaczenia i płynącego stąd pokoju. Dlatego opowiedział tę historię o dwóch dłużnikach, którym darowano długi. Był to gest wielkoduszny, niczym nie zasłużony, nawet nie wyproszony. Naturalną reakcją na takie miłosierdzie powinna być miłość, i to miłość wprost proporcjonalna do łaskawości. Czyż nie podobnie powinno więc być w naszych relacjach z Bogiem?
Bóg darowuje człowiekowi grzechy. Jest to akt łaski, bo nie jesteśmy w stanie niczym na ten gest zasłużyć, możemy co najwyżej pokornie prosić. Ale ten, kto jest przekonany o swej bezgrzeszności, nie potrafi ani prosić, ani przyjąć, ani tym bardziej podziękować za taką łaskę. Trwa w mylnym przeświadczeniu, że jej nie potrzebuje i umacnia się w złudzeniach rozmaitymi pozorami porządności.


W czerwcu łączymy się z Papieżem w modlitwie: Aby osoby w podeszłym wieku, zepchnięte na margines i samotne znajdowały, również w wielkich miastach, okazje do spotkania i solidarność.


Ogłoszenia duszpasterskie

1. Nabożeństwa ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa w dni powszednie o 17.45. W dniu dzisiejszym o godz. 17.15 w połączeniu z nieszporami. Serdecznie zapraszamy.

2. Jutro przypada wspomnienie liturgiczne św. Antoniego. Odpust parafialny na Wrzosach w połączeniu ze srebrnym jubileuszem kapłaństwa ks. Proboszcza o godz. 18.00.

3. Nabożeństwo fatimskie jutro o godz. 21.00. Przynosimy świece.

4. Swoje rocznice święceń kapłańskich obchodzić będą: Ks. Maciej i Ks. Tomasz drugą rocznicę we wtorek 14 VI, Ks. Dawid piąta rocznicę w sobotę 18 VI, a w poniedziałek 20 VI siódmą rocznicę Ks. Karol i pierwszą Ks. Paweł. Otoczmy ich naszymi modlitwami i prośmy o liczne i święte powołania z naszej parafii.

5. Serdeczne „Bóg zapłać” za ofiary składane na upiększanie naszej świątyni oraz funkcjonowanie Domu Opieki Samarytanin. Dziękujemy również za ofiary na budowę Świątyni Opatrzności Bożej (2120 zł.). Kolekta z 5.06. wyniosła: 4608 zł.

6. Zapraszamy do naszego sklepiku parafialnego oraz biblioteki i wideoteki parafialnej. Polecamy pamiątki z naszego Sanktuarium, prasę katolicką, cegiełki na Samarytanina.

Do Kościoła Bożego zostali włączeni:
Hanna Dziadura, Grzegorz Oleksiewicz, Zofia Oskwarek, Oliwia Wasielewska, Natan Refliński, Mikołaj Nadolny

Do wieczności odeszli:
Maria Alicja Wachnik, l. 92,
Maria Warchoł, l. 75,

Jak najserdeczniej pozdrawiamy wszystkich nawiedzających nasze Sanktuarium i korzystających z łask odpustu jubileuszowego – niech Jezus – Król Miłosierdzia nam błogosławi !


Intencje mszalne
Niedziela 12 czerwca
7.30 – dziękczynna z prośbą o dalsze błog. Boże dla członków Róży Św. Faustyny i św. Teresy od Dzieciątka Jezus
7.30 + Krzysztof Szczepański oraz o zdrowie i Miłosierdzie dla rodziny
9.30 + Henryka (40 r. śm.) i Antoni Stępień oraz rodzice z ob. stron
11.00 + Zofia, Zygmunt, zm. z rodzin Piotrkiewicz, Wasilewskich i Romanowskich
12.00(kap) + Kazimiera Śliwińska (5 r. śm.) oraz zmarli z obojga stron
12.15 – suma w intencji parafian
15.00 + Anna Dębińska (5 r. śm.)
18.00 + Antoni
20.00 + Helena Kołowrocka (30 r. śm.)
Poniedziałek 13 czerwca
7.00 + Maria Alicja Wachnik
7.00 – int. wolna
7.30 – o zdrowie dla Basi oraz siłę w cierpieniu dla rodziców i babci
17.00 – dziękczynna z prośbą o błog. Boże i zdrowie dla Ryszarda z ok. 70 urodzin
17.00 + Krystyna Szczechowska (10 r. śm.)
18.00 + Hanna Tacikowska (2 r. śm.)
Wtorek 14 czerwca
7.00 + Zygmunt Hippner (r. śm.)
7.00 – int. wolna
7.30 – dziękczynna za łaskę powołania z prośbą o zdrowie dla ks. Macieja
17.00 – o zdrowie dla Basi oraz siłę w cierpieniu dla rodziców i babci
17.00 + Krzysztof Bendlin
18.00 + Helena i Kazimierz Sochaccy
Środa 15 czerwca
7.00 – o błog. Boże dla ks. Ryszarda Grzeszczuka z ok. złotego jubileuszu kapłaństwa
7.00 – int. wolna
7.30 + Maria Warchoł
17.00 – o zdrowie dla Basi oraz siłę w cierpieniu dla rodziców i babci
17.00 + Krzysztof Bendlin
18.00 + Mirosław Józefiak (17 r. śm.) i zmarli z obojga stron
Czwartek 16 czerwca
7.00 – int. wolna
7.00 – int. wolna
7.30 – int. wolna
17.00 + Teresa Tybuszewska (3 r. śm.)
17.00 – o zdrowie dla Basi oraz siłę w cierpieniu dla rodziców i babci
18.00 + Genowefa – z ok. 86 r. urodzin
Piątek 17 czerwca
7.00 – int. wolna
7.00 – int. wolna
7.30 + mama Maria (21 r. śm.) oraz zm. z rodzin Zawackich i Rutkowskich
15.00 – msza św. w Godzinie Miłosierdzia
17.00 – o błog. Boże i potrzebne łaski dla Jerzego z ok. 11 urodzin
17.00 + Krzysztof Bendlin
18.00 + Ewa Nowakowska
Sobota 18 czerwca
7.00 – o błog. Boże dla ks. Krzysztofa Kiełpińskiego z ok. 9 r. święceń
7.00 – int. wolna
7.30 + Genowefa (1 r. śm.), Zygmunt i Marian Konopińscy
14.00 – msza św. ślubna
17.00 + Edward Krzyżanowski
17.00 + zm. z rodzin Przeradzkich i Szafarkiewicz
18.00 + Benedykta Szkulimowska (1 r. śm.)


Rekreacja w Zamku Bierzgłowskim
w zamko bierzglowskimJak każdego roku, po Bożym Ciele zorganizowaliśmy spotkanie integracyjne, zapraszając na nie wszystkich, którzy brali czynny udział w przygotowaniu procesji eucharystycznych podczas oktawy. W ostatni dzień maja spotkaliśmy się w Zamku Bierzgłowskim. Ponieważ była to pora kolacji, pierwszym punktem programu była konsumpcja. Przybywających witał zapach ogniska i kiełbasek z grilla, a w menu znalazły się również szkrzydełka i szaszłyki. Kiedy głód został już zaspokojony, można było spędzać czas na przyjacielskich pogawędkach. Przez ks. Macieja oraz scholę parafialną został przygotowany specjalny repertuar dla dzieci. Zabawa, co widać na załączonym zdjęciu, była tak udana, że przyciągnęła również młodzież i dorosłych. Choć w ten wtorkowy wieczór pogoda nie okazała się nazbyt łaskawa, to jednak zanim zaczęło padać, uczestnicy zdążyli spędzić sporo czasu w bardzo radosnej atmosferze.

Jeszcze raz dziękujemy wszystkim, którzy brali udział w procesjach  podczas oktawy uroczystości Bożego Ciała i już zapraszamy za rok !!! 🙂


ZORRO bawi, ZORRO wychowuje, Zorro… tańczy i śpiewa!

 

zorro1Zorro – to postać fikcyjna, znana jako obrońca ludzi uciskanych w Kalifornii przez wojskowych dowódców i chciwych na majątki gubernatorów. To osoba szanująca takie wartości jak miłość rodzinna, pokój i ład w społeczeństwie, poszanowanie dobra wspólnego, poczucie bezpieczeństwa i sprawiedliwość. Z fabułą książki Johnstona McCulley’a o tym hiszpańskim bohaterze zapoznały się dzieci z Ogniska Wychowawczego naszej Parafii w nieco oryginalny sposób…
Otóż dnia 1 czerwca, o godzinie 6:30, z życzeniami z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka złożonymi przez p. Dyrektor Hannę Kosińską, wyjechaliśmy (dzieci, wychowawcy i wolontariusze) do Teatru Muzycznego w Łodzi. Wychowankowie już autokarze wyczuwali nadchodzące klimaty muzyczne. Zaczęli ,,się rozgrzewać” (notabene w ten dzień było naprawdę gorąco i parno…) śpiewając piosenki poznane na zajęciach muzycznych. Taka atmosfera towarzyszyła nam przez cały dzień.
O godzinie 10, w zapełnionej sali koncertowej rozpoczął się musical pt. „Zorro”. W świat bajki wprowadził uczestników Dionizy – łowca bajek jadący po proscenium na rowerze i śpiewający piosenkę, zachęcając widzów do wspólnego wykonywania jej refrenu: „Bajki są właśnie po to, żeby dzieci z ochotą, chciały zawsze poznawać je…”. Oprócz wyborowych aktorów, wspaniałych, bogatych kostiumów, przepięknych dekoracji scenicznych bogato oświetlonych, szczególną uwagę uczestników przykuły hiszpańskie tańce oraz pieśni Esmeraldy zakochanej w Diego de la Vega – Zorro. Zresztą cóż się dziwić, muzykę do tego spektaklu stworzył współtwórca wielu przebojów zespołu Republika – Zbigniew Krzywański, a libretto musicalu napisał popularny aktor i piosenkarz Jacek Bończyk.
Nie było więc mowy o jakimś znużeniu czy zasypianiu.
zorro3Akcja żywa, co chwile zaskakujące wydarzenia, krotochwilni żołnierze, rozbawiający publiczność ,,konie” Tornado i Wichurka oraz bogata treść sprawiały, że nasi (zresztą nie tylko nasi) wychowankowie czasami nawet spontanicznie wstawali, aby jeszcze lepiej wszystko zobaczyć, choć i tak siedzieliśmy w lożach.

Szczęśliwe zakończenie akcji i pokonanie w zaciętym pojedynku na tle muzycznego flash mob siejącego strach wśród mieszkańców Kalifornii gubernatora Monastario przez Zorro sprawiło, że napięcie powstałe w widzach na widok postępków cynicznego dowódcy wojsk wreszcie opadło. Ale na tym nie koniec… Po spektaklu otrzymaliśmy zaproszenie, aby zobaczyć występy dzieci i młodzieży biorących udział w warsztatach muzycznych, jakie są prowadzone przy Teatrze Muzycznym w Łodzi. Chętnie z tej okazji skorzystaliśmy.
Atrakcji było wiele, wróciliśmy pełni wrażeń i szczęścia. Już nie możemy się doczekać, kiedy następny wyjazd. Może sam Zorro przyśle po nas swego rumaka Tornado?

Oczywiście, takie przeżycia muzyczne nie byłyby możliwe, gdyby nie otrzymana dotacja z Wydziału Edukacji UMT, za co serdecznie jeszcze raz dziękujemy.

s. Maria Faustyna Ciborowska ZMBM wraz z uczestnikami wycieczki