24 lipca 2022 roku, XVII Niedziela Zwykła

Żywe jest Słowo Boże… Łk 11, 1-13
Jezus, przebywając w jakimś miejscu, modlił się, a kiedy skończył, rzekł jeden z uczniów do Niego: «Panie, naucz nas modlić się, tak jak i Jan nauczył swoich uczniów».
A On rzekł do nich: «Kiedy będziecie się modlić, mówcie: Ojcze, niech się święci Twoje imię; niech przyjdzie Twoje królestwo! Naszego chleba powszedniego dawaj nam na każdy dzień i przebacz nam nasze grzechy, bo i my przebaczamy każdemu, kto przeciw nam zawini; i nie dopuść, byśmy ulegli pokusie».
Dalej mówił do nich: «Ktoś z was, mając przyjaciela, pójdzie do niego o północy i powie mu: „Przyjacielu, pożycz mi trzy chleby, bo mój przyjaciel przybył do mnie z drogi, a nie mam co mu podać”. Lecz tamten odpowie z wewnątrz: „Nie naprzykrzaj mi się! Drzwi są już zamknięte i moje dzieci są ze mną w łóżku. Nie mogę wstać i dać tobie”. Powiadam wam: Chociażby nie wstał i nie dał z tego powodu, że jest jego przyjacielem, to z powodu jego natręctwa wstanie i da mu, ile potrzebuje.
I Ja wam powiadam: Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a zostanie wam otworzone. Każdy bowiem, kto prosi, otrzymuje; kto szuka, znajduje; a kołaczącemu zostanie otworzone. Jeżeli któregoś z was, ojców, syn poprosi o chleb, czy poda mu kamień? Albo o rybę, czy zamiast ryby poda mu węża? Lub też gdy prosi o jajko, czy poda mu skorpiona? Jeśli więc wy, choć źli jesteście, umiecie dawać dobre dary swoim dzieciom, to o ileż bardziej Ojciec z nieba udzieli Ducha Świętego tym, którzy Go proszą».


W lipcu łączymy się z Papieżem w modlitwie – Za osoby starsze:
Módlmy się w intencji osób starszych, które są korzeniami i pamięcią narodu, aby ich doświadczenie i mądrość pomagały najmłodszym patrzeć w przyszłość z nadzieją i odpowiedzialnością.


Ogłoszenia duszpasterskie XVII Niedziela Zwykła

1. W miesiącach lipcu i sierpniu ze względu na czas urlopowy zmienia się porządek sprawowania nabożeństw w naszej parafii i funkcjonowania biura parafialnego – o czym informujemy w każdą niedzielę. Nie sprawuje się Mszy św. o godz. 12.00 (kaplica) i o godz. 15.00. Biuro parafialne czynne w poniedziałki, środy i piątki od godz. 8.00 do godz. 8.30.
2. Jutro, w poniedziałek, 25 lipca w święto św. Jakuba Apostoła Kościół wspomina również św. Krzysztofa – patrona kierowców. Właścicieli pojazdów zapraszamy na ich poświęcenie po Mszy św. o godz. 18.00. Ofiary przeznaczone będą na dzieło misyjne MIVA Polska.
3. We wtorek, 26 lipca przypada liturgiczne wspomnienie śś. Anny i Joachima, rodziców NMP i dziadków Pana Jezusa. Papież Franciszek ogłosił ich patronami Dziadków i Seniorów. Podczas Mszy św. i Godziny Miłosierdzia o godz. 15.00 modlimy się w ich intencji. Serdecznie zapraszamy.
4. Bóg zapłać serdecznie za posprzątanie kościoła. Dziękujemy za wspieranie funkcjonowania parafii i Domu Pomocy „Samarytanin”.
Kolekta z 17 lipca: 5 248 zł.
5. Polecamy lekturę najnowszego numeru tygodnika „Niedziela”.

Serdecznie pozdrawiamy wszystkich Parafian, Gości i Czcicieli Miłosierdzia Bożego
i życzymy zarówno pogody ducha i pogody atmosferycznej.
Niech Ojciec Niebieski wszystkim błogosławi!


Złoty jubileusz małżeństwa

W ubiegłym tygodniu swoją 50. rocznicę pożycia małżeńskiego obchodzili Państwo Zenobia i Tadeusz Kosińscy. Złotym Jubilatom życzymy Bożego błogosławieństwa i potrzebnych łask na dalsze lata kroczenia drogą małżeńskiej miłości!


Intencje mszalne od 24 do 31 lipca 2022

Niedziela, 24 lipca
7.30 + Stanisław Reczuch (5 r. śm.)
7.30 + rodzice Aniela i Franciszek Zielińscy
9.30 + Sławomir Drygalski (23 r. śm.), Zygfryd, Andrzej, Ludwika, Mirosław z rodziny Piotrowskich
11.00 + Zofia Gardzielewska (greg. 24)
12.30 Suma parafialna – Za Parafian
18.00 + Franciszek Rzemieniewski
20.00 Dziękczynna w 15 ro cznicę ślubu Małgorzaty i Marcina z prośbą o Boże błogosławieństwo dla dzieci Karoliny i Patryka

Poniedziałek, 25 lipca
7.00 O błogosławieństwo Boże dla ks. Macieja Kępczyńskiego (z okazji urodzin)
8.30 + mąż Ryszard Mateusiak (2 r. śm.) oraz zmarli z rodziny Mateusiak i Kowalskich
17.00 + Zofia Gardzielewska (greg. 25)
18.00 Dziękczynna i o Boże błogosławieństwo dla Krzysztofa

Wtorek, 26 lipca
7.00 + Zofia Gardzielewska (greg. 26)
8.30 Do Matki Bożej Nieustającej Pomocy dziękczynna za przeżycie 92 lat Marianny z prośbą o Boże błogosławieństwo dla całej rodziny Grodzickich
17.00 + Janina (r. śm.) i Eugeniusz
18.00 + Jerzy Kujawski (29 r. śm.)

Środa, 27 lipca
7.00 O szczęśliwe narodzenie córki Oliwii
8.30 + Marianna Lis (1 r. śm.), Feliks i Stanisław
17.00 W intencji dzieci – o zdrowie
i nawrócenie Szymona, Zuzi i Tymoteusza
18.00 + Zofia Gardzielewska (greg. 27)

Czwartek, 28 lipca
7.00 + Zofia Gardzielewska (greg. 28)
8.30 + Ewa Kierel
17.00 + Janina i Czesław Lewandowscy
18.00 + Wiktoria i Bolesław (w r. śm.), dziadkowie i pradziadkowie z obojga stron

Piątek, 29 lipca
7.00 + Jan i Gabriela, dziadkowie i babcie Ciechaccy i Góreccy
8.30 Dziękczynna za dar rodziny Aleksandra z prośbą o dalsze Boże błogosławieństwo
15.00 Msza św. w Godzinie Miłosierdzia
17.00 + Zofia Gardzielewska (greg. 29)
18.00 + Genowefa, Franciszek i Tadeusz Kużel

Sobota, 30 lipca
7.00 + Piotr Sikorski (popogrzebowa)
8.30 + wszyscy zmarli
17.00 + Lubomira Kardas (od brata z żoną)
18.00 + Zofia Gardzielewska (greg. 30)

Niedziela, 31 lipca
7.30 + Jan Przybylski (4 r. śm.) – od żony Ireny
9.30 + Jerzy Rychlicki i rodzice z ob. stron
11.00 + Henryk Wierzchowski (56 r. śm.), rodzice ze strony Wierzchowskich oraz rodzice i rodzeństwo ze strony Frydrych
12.30 Suma parafialna – Za Parafian
18.00 + Heliodor Banaszak (od pracowników Okręgowej Stacji Doświadczalnej w Toruniu)
20.00 + Zygmunt Tabaka


Święci nowego tygodnia

W dniu 29 lipca Kościół obchodził tradycyjnie liturgiczne wspomnienie św. Marty. W minionym roku, po raz pierwszy – zgodnie z decyzją papieża Franciszka i dekretem Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów – obchodziliśmy wspomnienie świętych Marty, Marii i Łazarza.
Uzasadniając papieską decyzję o wpisaniu wspomnienia trojga rodzeństwa z Betanii do Ogólnego Kalendarza Rzymskiego, Kongregacja ds. Kultu Bożego przypomniała, że w ich domu w Betanii Pan Jezus doświadczył rodzinnej atmosfery i przyjaźni. Marta udzieliła Mu gościny, Maria wsłuchiwała się pilnie w Jego słowa, a Łazarz wyszedł z grobu na polecenie Tego, który upokorzył śmierć.
Św. Marta pochodziła z Betanii, miasteczka położonego ok. 3 km od Jerozolimy. Wiele razy gościła Go w swoim domu. Martę wspomina w Ewangelii św. Jan.