28 maja 2023 roku, Zesłanie Ducha Świętego

Żywe jest Słowo Boże… J 20, 19-23

Wieczorem w dniu zmartwychwstania, tam gdzie przebywali uczniowie, choć drzwi były zamknięte z obawy przed Żydami, przyszedł Jezus, stanął pośrodku i rzekł do nich: «Pokój wam!» A to powiedziawszy, pokazał im ręce i bok. Uradowali się zatem uczniowie, ujrzawszy Pana.
A Jezus znowu rzekł do nich: «Pokój wam! Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam». Po tych słowach tchnął na nich i powiedział im: «Weźmijcie Ducha Świętego! Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane».


Ku refleksji… O owocach Ducha Świętego

Każdy z nas słyszał zapewne i uczył się o darach Ducha Świętego, których liczymy siedem, czy też o charyzmatach, którymi obdarza On kogo chce, jako darami darmo danymi i zobowiązującymi nas do służby nimi wobec całej wspólnoty Kościoła. Mało kto jednak pamięta lub wie, że są jeszcze owoce działania Ducha Świętego.
W przeciwieństwie do darów, których Duch udziela w różnym stopniu różnym osobom oraz charyzmatów będących wyłącznym dziełem Ducha, owoce są wynikiem współpracy łaski z wolnością człowieka i są jedne i te same dla wszystkich. Nie każdy może być apostołem, nie wszyscy otrzymają dar języków czy uzdrawiania. Wszyscy natomiast mogą być cierpliwi, pokorni itp.
Owoce są efektem ścisłej współpracy człowieka z Duchem Świętym. Przez życie sakramentalne, modlitwę, formację oraz ciągłą pracę nad sobą można je osiągnąć.
Tradycja Kościoła mówi o dwunastu owocach Ducha Świętego, a wymienia je wszystkie św. Paweł w Liście do Galatów (Ga 5,22-23). Z tą uwagą, że współczesne przekłady mówią w tym miejscu o dziewięciu owocach, natomiast tradycja przejęła listę dwunastu ze starego łacińskiego tłumaczenia tzw. Wulgaty Klementyńskiej.
————————————————————————————————————————-
W czerwcu łączymy się z Papieżem w modlitwie – O zniesienie tortur:
Módlmy się, aby wspólnota międzynarodowa podjęła konkretne działania, zmierzające do zniesienia tortur, zapewniając wsparcie ofiarom i ich rodzinom.


Ogłoszenia duszpasterskie Zesłanie Ducha Świętego

1. Z dzisiejszą uroczystością kończy się okres wielkanocny. W liturgii od jutra wchodzimy w tzw. okres zwykły. Kto jeszcze nie skorzystał ze spowiedzi św. wielkanocnej prosimy o dopełnienie tego obowiązku w najbliższym tygodniu.
Dzisiaj po Mszach św. zbiórka pieniężna do puszek na cele charytatywne parafii.
2. Dzisiaj ok. godziny 14.00 na Rynku Staromiejskim rozpocznie się „Marsz dla życia i rodziny”. Zapraszamy do udziału! Niech będzie to opowiedzeniem się za życiem na każdym jego etapie i za fundamentalną rolą tradycyjnej rodziny dla społeczeństwa, państwa i Kościoła.
3. Dzisiaj po Mszy św. o godz. 18.00 w salce katechetycznej kolejne spotkanie z cyklu Kobiety, które ukochał Bóg. Bohaterką będzie biblijna Mariam, siostra Mojżesza.
4. Jutro, w poniedziałek po Zesłaniu Ducha Świętego obchodzimy święto NMP Matki Kościoła. Msze św. o godz. 7.00, 9.30, 16.30 i 18.00. Uczcijmy Matkę Bożą przez udział we Mszy św. oraz w nabożeństwie majowym (o godz. 17.50). Dzisiaj majowe o godz. 17.30.
5. Od czwartku, 1 czerwca rozpoczynamy miesiąc poświęcony Boskiej czci Najświętszego Serca Pana Jezusa. Zapraszamy na nabożeństwa czerwcowe w dni powszednie o godz. 17.50, a w niedziele i święta o godz. 17.30.
6. W tym tygodniu przypadają dni eucharystyczne: I czwartek, który jest jednocześnie świętem Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana, I piątek i I sobota czerwca.
W czwartek zapraszamy dzieci i młodzież do spowiedzi św. od godz. 16.30. Różaniec w intencji powołań po Mszy św. o godz. 17.00. Spotkanie liderów grup i ruchów duszpasterskich po Mszy św. o godz. 18.00.
W piątek kolekta przeznaczona na misje.
W sobotę zapraszamy do śpiewania Godzinek ku czci Niepokalanego Poczęcia NMP. Przed południem Ks. Mateusz odwiedzi swoich chorych, a Ks. Andrzej w poniedziałek, 5 czerwca. Nabożeństwo pierwszosobotnie po Mszy św. o godz. 18.00. Adoracja Najświętszego Sakramentu prowadzona przez Obrońców Życia do godz. 21.00.
7. W przyszłą Niedzielę Trójcy Przenajświętszej, 4 czerwca na Sumie o godz. 12.30 swoje sekundycje odprawi Neoprezbiter Karol Brzozowski. Po Mszy św. udzieli nam błogosławieństwa. Ks. Karolowi składamy jak najlepsze życzenia błogosławieństwa Bożego z racji święceń kapłańskich.
8. W czwartek, 8 czerwca przypada uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Tak jak w roku ubiegłym po Sumie wyruszy z naszego Sanktuarium uroczysta procesja eucharystyczna ulicami: Kozacką w kierunku Wielkiego Rowu, Koniuchy, Kozacką i św. Faustyny. Pomyślmy o udekorowaniu domów, okien i ołtarzy. Dziewczynki do sypania kwiatków i do niesienia ozdobnych poduszek zgłoszą się do Siostry Ave w poniedziałek, 5 czerwca o godz. 18.30. W procesji uczestniczyć będą w swoich strojach dzieci komunijne.
9. Bóg zapłać za posprzątanie kościoła, za materialne wsparcie funkcjonowania parafii i Domu Pomocy „Samarytanin”. Kolekta z 21 maja: 5 907 zł.
10. Zachęcamy do lektury tygodnika „Niedziela”.

Serdecznie wszystkich pozdrawiamy i życzymy, by Duch Święty towarzysza nam na wszystkich drogach naszego życia!


Intencje mszalne od 28 maja do 4 czerwca 2023

Niedziela, 28 maja
7.30 + ks. Józef Kiełpiński (od Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia)
9.30 + Bożena Engel (z okazji Dnia Matki)
11.00 + Ryszard Wiczeński (greg. 28)
12.00 (kaplica) + Maria i Walerian Sielscy (r. śm.), ich rodzice i dusze w czyśćcu cierpiące
12.30 Suma parafialna – Za Parafian
15.00 + Marek Rumiński (9 r. śm.) i wszyscy zmarli z rodziny
18.00 Za dzieci z Róży Różańcowej Rodziców – za wstawiennictwem
bł. kard. Stefana Wyszyńskiego
20.00 Zmarli z rodziny Małgorzaty i Jana

Poniedziałek, 29 maja
7.00 + Janina Zalewska (1 r. śm.)
9.30 + Aleksandra Wilkowska (popogrzebowa)
16.30 + Ryszard Wiczeński (greg. 29)
18.00 O Boże błogosławieństwo i wszelkie potrzebne łaski dla Ani (z okazji 21. urodzin)

Wtorek, 30 maja
7.00 + Ryszard Wiczeński (greg. 30)
8.30 + Irena Cichocka (popogrzebowa)
17.00 Dziękczynna z prośbą o Boże błogosławieństwo dla rodziny za wstawiennictwem św. Józefa
18.00 + Bogdan i Jadwiga Świtajscy

Środa, 31 maja
7.00 + Krystyna Stelmach (popogrzebowa)
8.30 + Halina Wiśniewska (popogrzebowa)
17.00 + Anastazja i Jan, Władysława i Kazimierz
18.00 + ks. Józef Kiełpiński i ks. Piotr Klein (od współpracowników „Cyrenejczyka”)

Czwartek, 1 czerwca
7.00 Dziękczynna z okazji 55. lat pożycia małżeńskiego Krystyny i Stanisława z prośbą o Boże błogosławieństwo
8.30 Z okazji Dnia Dziecka o Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej dla wszystkich dzieci (od Róży Rodziców modlących się za swoje dzieci)
17.00 + Maria i Stanisław, Janina i Józef Sledzik, Henryk, Weronika i Kazimierz Galant, siostra Bogusława i Dominik Dybcio
18.00 + Teresa Treiderowska (greg. 1)

Piątek, 2 czerwca
7.00 + Teresa Treiderowska (greg. 2)
8.30 + Irena Puszakowska
15.00 Msza św. w Godzinie Miłosierdzia
17.00 + Agata i Stanisław Dąbrowscy
18.00 Dziękczynna za łaskę wiary i dar sakramentów świętych (w 31. rocznicę I Komunii św.)

Sobota, 3 czerwca
7.00 + Teresa Treiderowska (greg. 3)
8.30 + Irena Puszakowska
17.00 + Józef i Rafał Szynkowscy
18.00 Wynagradzająca Niepokalanemu Sercu NMP
18.00 + Leszek Gabryszak

Niedziela, 4 czerwca
7.30 + Aleksandra i Józef Talar
9.30 + Jerzy Rychlicki (z okazji urodzin) oraz rodzice z obojga stron
11.00 Dziękczynna z okazji 40. rocznicy ślubu Elżbiety i Pawła Sołdrowskich z prośbą o Boże błogosławieństwo i potrzebne łaski dla małżonków i rodziny
12.00 (kaplica) Dziękczynna z okazji 11. rocznicy ślubu Joanny i Grzegorza z prośbą o Boże błogosławieństwo i potrzebne łaski dla małżonków i rodziny