4 grudnia 2022 roku, II Niedziela Adwentu

Żywe jest Słowo Boże… Mt 3, 1-12
W owym czasie pojawił się Jan Chrzciciel i głosił na Pustyni Judzkiej te słowa: «Nawracajcie się, bo bliskie jest królestwo niebieskie». Do niego to odnosi się słowo proroka Izajasza, gdy mówi: «Głos wołającego na pustyni: Przygotujcie drogę Panu, dla Niego prostujcie ścieżki!»
Sam zaś Jan nosił odzienie z sierści wielbłądziej i pas skórzany około bioder, a jego pokarmem były szarańcza i miód leśny. Wówczas ciągnęły do niego Jerozolima oraz cała Judea i cała okolica nad Jordanem. Przyjmowano od niego chrzest w rzece Jordan, wyznając swoje grzechy. A gdy widział, że przychodziło do chrztu wielu spośród faryzeuszów i saduceuszów, mówił im:
«Plemię żmijowe, kto wam pokazał, jak uciec przed nadchodzącym gniewem? Wydajcie więc godny owoc nawrócenia, a nie myślcie, że możecie sobie mówić: „Abrahama mamy za ojca”, bo powiadam wam, że z tych kamieni może Bóg wzbudzić dzieci Abrahamowi. Już siekiera jest przyłożona do korzenia drzew. Każde więc drzewo, które nie wydaje dobrego owocu, zostaje wycięte i wrzucone w ogień. Ja was chrzczę wodą dla nawrócenia; lecz Ten, który idzie za mną, mocniejszy jest ode mnie; ja nie jestem godzien nosić Mu sandałów. On was chrzcić będzie Duchem Świętym i ogniem. Ma on wiejadło w ręku i oczyści swój omłot: pszenicę zbierze do spichlerza, a plewy spali w ogniu nieugaszonym».


W grudniu łączymy się z Papieżem w modlitwie – Za organizacje wolontariatu.
Módlmy się, aby organizacje wolontariatu i zajmujące się promocją człowieka znalazły osoby pragnące angażować się na rzecz dobra wspólnego oraz aby szukały wciąż nowych dróg współpracy na poziomie międzynarodowym.


Ogłoszenia duszpasterskie II Niedziela Adwentu

1. W dzisiejszą II Niedzielę Adwentu, radosnego oczekiwania na przyjście Pana, rozpoczynamy parafialne rekolekcje adwentowe. Rekolekcje poprowadzi nasz Parafianin – Ks. Stanisław Kwiatkowski, salezjanin. Serdecznie witamy Ks. Stanisława i życzymy wielu łask Bożych w prowadzeniu rekolekcji. Rekolekcje potrwają do wtorku, 6 grudnia. Nauki rekolekcyjne na Mszach św. o godz. 8.30 i 18.00 oraz króciutkie na Roratach o godz. 6.15. Specjalna nauka o duchowości salezjańskiej – jutro po Mszy św. o godz. 18.00. Spowiedź przed Mszami św., dodatkowo we wtorek od godz. 8.00 i od godz. 16.30. We wtorek na Mszach św. kolekta tradycyjnie przeznaczona będzie na działalność apostolską i misyjną Zgromadzenia Księży Salezjanów. Wszystkich serdecznie prosimy i zachęcamy do udziału w rekolekcjach.
2. Zachęcamy, zwłaszcza dzieci, do udziału w Mszy św. roratniej w dni powszednie o godz. 6.15. Przynosimy ze sobą lampiony.
3. W środę, 7 grudnia zapraszamy na comiesięczny Apel Jasnogórski w intencji papieża Franciszka o godz. 20.30.
4. W czwartek, 8 grudnia obchodzimy uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP. Msze św. o godz. 6.15, 7.00, 9.30, 16.30 i 18.00. Na Mszach św. o godz. 9.30 i 18.00 będzie miała miejsce Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego. W dobie braku poszanowania życia poczętego zachęcamy do włączenia się w tę adopcję.
Między 12.00 a 13.00 tzw. Godzina Łaski – zachęcamy do indywidualnej modlitwy przed Najświętszym Sakramentem.
Na Mszę św. o godz. 18.00 zaproszenie kierujemy do kobiet naszej parafii, miasta i diecezji. Po Mszy św. adoracja w temacie „Kobiety nadziei”, a po niej spotkanie przy herbacie w salce parafialnej.
5. W piątek, 9 grudnia swoje imieniny obchodzi nasz Biskup Wiesław. Pamiętajmy o naszym Pasterzu w modlitwie.
6. Poświęcone opłatki wigilijne możemy odbierać od roznosicieli pod chórem lub w biurze parafialnym. Ofiary składane z racji „opłatka” przeznaczamy na funkcjonowanie Domu Pomocy „Samarytanin”.
7. Bóg zapłać serdecznie za ofiary na paczki dla ubogich (3 057, 11 zł) i na rzecz parafii (ogrzewanie i sprawy inwestycyjne). Za tydzień nasza miesięczna kolekta inwestycyjno-remontowa.
Kolekta z 27.11: 5 721 zł.
Dzisiaj po Mszach św. zbiórka pieniężna na Pomoc Kościołowi na Wschodzie, głównie na Ukrainie.
8. U ministrantów do nabycia świece Caritas Wigilijnego Działa Pomocy Dzieciom w cenie 10, 22 i 27 zł.

U diakona Karola do nabycia kalendarze ścienne na 2023 rok jako pomoc dla Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu.
Za tydzień gościć będziemy byłą Parafiankę Katarzynę Białek, która promować będzie swoją książkę o radości.
9. Zachęcamy do lektury najnowszego numeru tygodnika „Niedziela”.

Serdecznie i gorąco pozdrawiamy wszystkich wiernych, którzy umacniają się w przeżywaniu Adwentu w naszym Sanktuarium i życzymy Bożego pokoju w prostowaniu naszych życiowych dróg.


Intencje mszalne od 4 do 11 grudnia 2022

Niedziela, 4 grudnia
7.30 + Janina Drobna (2 r. śm.)
9.30 + Barbara Zaidlewicz, zmarli z rodziny Zajdlewicz i Malewskich oraz Magda Zaidlewicz-Wołoszyk
11.00 O błogosławieństwo Boże i wszelkie potrzebne łaski dla Wiktorka (z okazji 4. urodzin)
12.00 + rodzice Eleonora i Henryk, Stanisława i Kazimierz oraz dziadkowie
12.30 Suma parafialna – Za Parafian
15.00 Dziękczynna z prośbą o błogosławieństwo Boże dla Tobiasza (z okazji 18. urodzin)
18.00 + Anastazja i Władysława
20.00 + Magdalena Zaidlewicz-Wołoszyk (4)

Poniedziałek, 5 grudnia
6.15 + wszyscy zmarli
7.00 O dary Ducha Św. dla posługujących nam księży
8.30 + Magdalena Zaidlewicz-Wołoszyk (5)
17.00 + Ewa Rygielska (od męża Mariana i syna Michała)
18.00 + Władysława Strzesak, zmarli z rodziny Strzesak i Sacha

Wtorek, 6 grudnia
6.15 Dziękczynna z okazji 56. urodzin Adama
7.00 O łaski dla Izy
8.30 + Magdalena Zaidlewicz-Wołoszyk (6)
17.00 + Genowefa Borkowska (od chrześniaczki Ani z rodziną)
18.00 + Mikołaj Bojarski i zmarli z rodziny

Środa, 7 grudnia
6.15 + Magdalena Zaidlewicz-Wołoszyk (7)
7.00 + Wanda Jankowska (32 r. śm.)
8.30 + rodzice Stefania i Konrad Winowieccy oraz bliscy z obojga stron
17.00 Wynagradzająca Sercu Maryi
za grzechy rodziny z prośbą o uzdrowienie
18.00 + Marianna Wyrzykowska (1 r. śm.)

Czwartek, 8 grudnia
6.15 O zdrowie i Boże błogosławieństwo dla Elżbiety (w dniu 70. urodzin)
7.00 O łaski potrzebne dla Matki Generalnej Miriam Janiec (z okazji imienin)
9.30 + Franciszek, Jan, Leon, Jan, Katarzyna z rodziny Grodzickich
16.30 + Magdalena Zaidlewicz-Wołoszyk (8)
16.30 + Leszek Gabryszak (31 r. śm.)
18.00 + Helena i Michał Kądziołkowie

Piątek, 9 grudnia
6.15 + Bogumiła Pytlarczyk (10 r. śm.)
7.00 + Magdalena Zaidlewicz-Wołoszyk (9)
8.30 + Marianna Pachlińska (3 r. śm.)
15.00 Msza św. w Godzinie Miłosierdzia
17.00 + teściowie Marianna i Stanisław oraz ich syn Kazimierz Abramowicz
18.00 + Janina, Wacław i Kazimierz Reszka

Sobota, 10 grudnia
6.15 + Marianna i Bolesław Małachowscy oraz Waldemar Cichocki
7.00 + Marek Walczak (popogrzebowa)
8.30 + Magdalena Zaidlewicz-Wołoszyk (10)
17.00 + Felicja i Henryk Malewscy oraz Magda Zaidlewicz-Wołoszyk
18.00 + Maria Olszewska (4 r. śm.) i Zbigniew Olszewski

Niedziela, 11 grudnia
7.30 + Kinga Jankowska (42 r. śm.)
9.30 + Tadeusz (16 r. śm.) i Zofia Rzepka
11.00 + Salomea (20 r. śm.)
12.00 + Genowefa i Bartłomiej Porada, Krystyna i Marian Lewandowscy, Jadwiga i Marian Krzyżelewscy, Zofia, Jerzy i Ireneusz Szczepankiewicz oraz zmarli rodzice
12.30 Suma parafialna – Za Parafian
15.00 + Magdalena Zaidlewicz-Wołoszyk (11)
18.00 Za Ojczyznę
20.00 + rodzice Helena, Maksymilian, Waleria i Franciszek oraz rodzeństwo Agnieszka, Feliks i Henryk


Mini-kronika parafialna Rozpoczęcie Adwentu
W sobotni wieczór, 26 listopada uroczystymi Nieszporami rozpoczęliśmy tegoroczny Adwent i nowy rok liturgiczny, który z inicjatywy polskich biskupów przeżywać będziemy pod hasłem „Wierzę w Kościół Chrystusowy”. Modlitwę psalmami poprzedził obrzęd poświęcenia przez Księdza Proboszcza wieńca adwentowego i świec na nim umieszczonych, które pomogą nam odliczać czas do zbliżających się świąt Bożego Narodzenia.
Natomiast po Mszy św. wieczornej przed wystawionym Najświętszym Sakramentem trwała tzw. modlitwa parafialna, podczas której przedstawiciele wspólnot, grup i ruchów działających przy naszej parafii dziękowali za zakończony rok kościelny i prosili o błogosławieństwo dla siebie i swoich wspólnot oraz całej naszej parafii na kolejny rok.