11 lutego 2024 roku VI Niedziela Zwykła

Żywe jest Słowo Boże… Mk 1, 40-45

Pewnego dnia przyszedł do Jezusa trędowaty i upadłszy na kolana, prosił Go: «Jeśli zechcesz, możesz mnie oczyścić». A Jezus, zdjęty litością, wyciągnął rękę, dotknął go i rzekł do niego: «Chcę, bądź oczyszczony!» Zaraz trąd go opuścił, i został oczyszczony.
Jezus surowo mu przykazał i zaraz go odprawił, mówiąc mu: «Bacz, abyś nikomu nic nie mówił, ale idź, pokaż się kapłanowi i złóż za swe oczyszczenie ofiarę, którą przepisał Mojżesz, na świadectwo dla nich».
Lecz on po wyjściu zaczął wiele opowiadać i rozgłaszać to, co zaszło, tak że Jezus nie mógł już jawnie wejść do miasta, lecz przebywał w miejscach pustynnych. A ludzie zewsząd schodzili się do Niego.


Słowo Księdza Proboszcza Dzień Chorego

Drodzy Chorzy i Cierpiący oraz Osamotnieni Parafianie!
W tym roku Kościół za sprawą św. Jana Pawła II obchodzić będzie po raz 32. Światowy Dzień Chorego. Papież Franciszek skierował do Chorych specjalne Orędzie pod hasłem: Nie jest dobrze być człowiekowi samemu. Są to słowa samorefleksji Boga – Stwórcy z Księgi Rodzaju, kiedy stwarza Adamowi pomoc w osobie Ewy. Dlatego mówimy, że człowiek jest istotą społeczną (rodzinną). Potrzebuje do swojego rozwoju drugiego człowieka, wspólnoty.
Mówimy, że nikt nie jest samotną wyspą! Potrzeba drugiego człowieka zwłaszcza gdy jesteśmy potrzebujący, szczególnie gdy jesteśmy chorzy. Potrzeba nam wtedy na naszej drodze krzyżowej św. Weroniki i Szymona z Cyreny.


W lutym łączymy się z Papieżem w modlitwie – Za nieuleczalnie chorych:
Módlmy się, aby osoby nieuleczalnie chore oraz ich rodziny zawsze miały niezbędną opiekę i wsparcie, zarówno medyczne, jak i ludzkie.


Ogłoszenia duszpasterskie VI Niedziela Zwykła

1. W dniu dzisiejszym wraz z całym Kościołem obchodzimy w Kościele Światowy Dzień Chorego. Modlimy się z chorymi oraz za chorych i ich opiekunów. Na Sumie o godz. 12.30 udzielimy chorym i parafianom w podeszłym wieku sakramentu namaszczenia chorych. Niech ten dzień uwrażliwi nas na solidarność z ludźmi cierpiącymi.
2. Dzisiaj po Mszy św. o godz. 15.00 spotkanie z rodzicami dzieci przygotowujących się do I spowiedzi i Komunii św. O godz. 18.00 Msza św. w intencji Ojczyny.
3. W środę, 14 lutego rozpoczynamy czas Wielkiego Postu, który przygotowuje nas do przeżycia najpiękniejszych tajemnic wiary chrześcijańskiej: Męki, Śmierci i Zmartwychwstania naszego Zbawiciela Jezusa Chrystusa.
W Środę Popielcową obowiązuje post ścisły, tzn. wstrzymujemy się od pokarmów mięsnych (od 7 lat do końca życia) i jemy raz do syta (od 18 do 65 roku życia). Msze św. z obrzędem posypania głów popiołem (jako znak rozpoczęcia dzieła pokuty) o godz. 7.00, 9.30, 15.00, 16.30 i 18. Kolekta tradycyjnie jako jałmużna postna przeznaczona jest na funkcjonowanie Domu Pomocy „Samarytanin”. Przy okazji zachęcamy do przekazywania 1,5% podatku dochodowego na Fundację „Samarytanin”.
4. Tradycyjnie przed Wielkim Postem przeżywamy tzw. nabożeństwo 40-godzinne: wystawienie i adoracja Najśw. Sakramentu. Rozpocznie się dzisiaj po Sumie z przerwami na Msze św. oraz jutro i pojutrze po Mszy św. o godz. 8.30 do 18.00. Zachęcamy serdecznie do udziału w tym nabożeństwie.
We wtorek na godz. 19.00 zapraszamy także na wieczór uwielbienia „Zakochani w Bogu”.
5. Rozpoczyna się też czas spowiedzi i Komunii św. wielkanocnej. Potrwa do Niedzieli Trójcy Przenajświętszej (26 maja). Najlepiej rozpocznijmy Wielki Post spowiedzią św. wielkanocną. W naszej diecezji podtrzymywany jest zwyczaj tzw. kartek, które można odbierać w biurze parafialnym, zakrystii lub sklepiku.
6. Wielki Post to czas nabożeństw Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali. Gorzkie Żale w niedziele Wielkiego Postu o godz. 17.20. Droga Krzyżowa w piątki o godz. 14.30, 16.30 (w kaplicy z udziałem dzieci), po Mszy św. o godz. 18.00 i o godz. 20.00 (z udziałem młodzieży). Za udział w tych nabożeństwach można uzyskać odpust zupełny.
7. Dzisiaj rozpoczynamy Tydzień modlitwy o trzeźwość narodu w naszym narodzie. W okresie Wielkiego Postu zachęcamy do zachowania abstynencji.
8. Rekolekcje wielkopostne dla dorosłych przeżywać będziemy od 15 do 28 lutego.
9. Jak ogłaszaliśmy w ramach peregrynacji relikwii bł. Rodziny Ulmów po naszej diecezji i nasze Sanktuarium będzie gościć relikwie tej niezwykłej polskiej rodziny w przyszłą niedzielę, 18 lutego. O godz. 14.45 przywitanie relikwii, o godz. 15.00 – Msza św., po niej – wystawienie Najśw. Sakramentu ze stosownymi modlitwami. O godz. 17.00 pożegnanie Relikwii i przewiezienie do Chełmży. Wszystkich zachęcamy, by wzięli udział w spotkaniu z doczesnymi szczątkami tej bohaterskiej Rodziny!
10. Wspólnota Faustinum działająca przy naszej parafii zaprasza na dzień skupienia, który odbędzie się w sobotę, 17 lutego w godz. 10.00-15.00 w Samarytaninie. W planie m.in. Eucharystia, Adoracja Najświętszego Sakramentu oraz dwie konferencje pt. „Poznawaj Boga przez rozważanie przymiotów Jego”, które wygłosi ks. Sebastian. Serdecznie zapraszamy!
11. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom oraz mając na uwadze dbałość o muzykę kościelną, chcemy stworzyć w naszej parafii przestrzeń, w której pojawią się wielogłosowe opracowania pieśni liturgicznych oraz elementy chorału gregoriańskiego. Jeśli zatem kochasz śpiewać i chcesz rozwijać swoje umiejętności muzyczne, a jednocześnie głęboko angażować się w liturgię w naszej parafii, to bardzo serdecznie zapraszamy na pierwszą próbę Scholi Liturgicznej, która odbędzie się w piątek, 16 lutego o godz. 19.00 w domu katechetycznym. Stwórzmy razem piękną harmonię, która doda wyjątkowy wymiar naszym nabożeństwom. Więcej informacji u ks. Sebastiana.
12. Bóg zapłać za posprzątanie kościoła oraz ofiary na funkcjonowanie parafii i Domu Pomocy „Samarytanin”. Kolekta z 4 lutego: 7 116 zł.
W imieniu Sióstr Karmelitanek dziękujemy za ofiary na klasztor w Łasinie z 2.02: 3 158 zł.
Zachęcamy do lektury tygodnika „Niedziela”.

Serdecznie pozdrawiamy wszystkich nawiedzających i modlących się w naszym Sanktuarium, zwłaszcza chorych,
i życzymy, by Jezus – Boski Lekarz uzdrawiał nasze dusze i ciała!


Intencje mszalne od 11 do 18 lutego 2024

Niedziela, 11 lutego
7.30 + Zygfryd Kunath
9.30 + Bohdana Kossakowska (2 r. śm.)
11.00 + Krystyna Czaplińska (greg. 11)
12.00 (kaplica) + Jakub Nowatkowski
12.30 Suma parafialna – Za Parafian
15.00 + Kazimierz (4 r. śm.) oraz zmarli z rodziny Jurek i Wuttke
18.00 Za Ojczyznę
20.00 + Henryk Sobociński (22 r. śm.)

Poniedziałek, 12 lutego
7.00 O miłosierdzie duszy i ciała, życia i śmierci dla Hanny i Edmunda
8.30 + Krystyna Czaplińska (greg. 12)
17.00 + Helena Lorenc (od rodziny Zarazińskich i Wójcików)
18.00 + Jarosław Marszałkowski

Wtorek, 13 lutego
7.00 + Aniela Zarazińska (popogrzebowa)
8.30 + Irena Karczewska (od pracowników Urzędu Statystycznego)
17.00 + Krystyna Czaplińska (greg. 13)
18.00 + Marian Czupryniak (od rodziny Szewców)

Środa Popielcowa, 14 lutego
7.00 + Sergiusz Zubik (popogrzebowa)
9.30 + Krystyna Czaplińska (greg. 14)
15.00 + Krystyna Stępień (1 r. śm.) i Eugeniusz Stępień oraz zmarli z rodziny Stępień i Chmielewskich
16.30 + Henryk i Barbara Ożóg oraz Janina i Stanisław Chojnowscy
18.00 + Teresa Jankowska (od syna Andrzeja z rodziną)

Czwartek, 15 lutego
7.00 + Urszula Ciesielska (popogrzebowa)
8.30 + Ewa Sadlok (od Krystyny i Władysława Sadlok)
17.00 + Krystyna Czaplińska (greg. 15)
18.00 + Sergiusz Zubik (od rodziny Barszczyńskich, Wróbel i Moskal)

Piątek, 16 lutego
7.00 + Dariusz Dzierżawski (popogrzebowa)
8.30 + Krystyna Czaplińska (greg. 16)
15.00 Msza św. w Godzinie Miłosierdzia
17.00 + ks. Józef (1 r. śm.) i Władysław (71 r. śm.)
18.00 + Sergiusz Zubik (od brata Jerzego z rodziną)

Sobota, 17 lutego
7.00 + Łucja Ziegardt (popogrzebowa)
8.30 + Maria Mulewska (2 r. śm.)
17.00 + Krystyna Czaplińska (greg. 17)
18.00 + Zbigniew Jabłoński i rodzice

Niedziela, 18 lutego
7.30 + Marian Gawłowski (1 r. śm.), Halina i Łukasz Gawłowscy, Kazimiera i Edmund Kwiatkowscy
9.30 + Krystyna Czaplińska (greg. 18)
11.00 + Wacław Trzmielewski (15 r. śm.) i zmarli z rodziny
12.00 (kaplica) + babcia Apolonia, dziadek Jerzy, wujek Wojciech
12.30 Suma parafialna – Za Parafian
15.00 + Krystyna Rzeźnikowska, Czesława, Ludwik, Antoni Taflińscy, Elżbieta Bartnik
18.00 Dziękczynna z prośbą o dalsze błogosławieństwo w 42. rocznicę małżeństwa Mirosławy i Kazimierza z prośbą o uzdrowienie z choroby nowotworowej i opiekę Matki Bożej
20.00 + Weronika (29 r. śm.) i Kazimierz Kozioł

W przypadku dostrzeżenia błędów w intencjach prosimy o zgłoszenie tego w zakrystii!